Da li može postojati pravda bez postojanja Boga? - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 51
  1. #16

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Moral, moralno ponasanje nije pravedno ponsanje. To je ponasanje koje vrsimo da ne strcimo iz mase, da budemo prihvaceni.
    Pravda (zemaljska) je uvek iznad morala, mada se definise na osnovu nekih moralnih pretpostavki. Ipak je na neki nacin pravda suprotni pol od morala.

    Bozanska pravda... Nisu li ljudi bas sa tim izgovorom uzeli sebi pravo da cine nepravdu?
    I mora li ona i postojati ili je nama sasvim dovoljno da verujemo da ona postoji?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  2. #17

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Eto, to je tvoje misljenje i ja s njim mogu da se slozim ili ne. Samo ipak ne znam sta je tu tacno ono sto bi se nazvalo nepravdom.
    Причали смо о дисидентима, и како могу да буду корисни. А могу да буду и штетни. И Хитлер је испрва био дисидент, Јосип Броз, Лењин, Стаљин...

    Njihovo je da traze svoja prava i po meni je pravedno da im se to omoguci. To je po meni sustina pravde... ziveti najpribliznije svojim unutrasnjim potrebama i dopustiti drugima da isto tako zive. Ako se neko u tom lancu oseca ugrozenim, svakako treba da preduzme nesto u vezi sa tim. Idealno drustvo ne postoji, jer svako od nas ima drugaciju percepciju. Tu dolazi u pitanje nivo tolerancije koja nam svima pada u zadatak.
    Једно је тражити своја права. Друго је мењати друштво по својој вољи и прилагођавати га себи. Иако друштво не жели да се промени на тај начин. И у праву је. Али одосмо са теме
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #18

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    -Ili.
    Zlocinac na samrti se pokaje i ode u raj / Bozanska
    Zlocinac na sudu se pokaje i ode na robiju / Zemaljska
    Ni moral nema veze sa pravdom kao skupom propisa statisticke vecine (u demokratijama), koliko sa religijskim normama ali jesu u kohabitaciji ()
    O disidentima i promeni moralnog u smislu kojom se snagom suprotstavljati moralu "subkulure", "nezgodno je pjevat dok se ljudi svadjaju pa krenu pjevaca markama da gadjaju", zavisi koji su nasi.

  4. #19

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Pitanje nije dobro postavljeno!
    Ovozemaljska pravda može biti i ovakva i onakva, u zavisnosti od vremena u kojem živimo, regiona, države i pojedinaca....
    Kada se čovek svojom voljom odvojio od Boga odbacivši svoje božansko poreklo, ustoličila se i ovozemaljska pravda u kojoj je čovek i optuženik i sudija!
    Cela ta stvar na papiru izgleda OK, ali u praksi vidimo sasvim suprotna dešavanja. Pravde koju čovek na zemlji sprovodi nema. Koliko je samo korumpiranosti medju ljudima---> deliocima pravde!? Koliko je na globalnom planu pravednih i poštenih koji ne gledaju prvenstveno na svoju korist?! Svaki dan smo svedoci nepravde koja se sprovodi nad ljudima , pojedincima i čitavim narodima....Što je jednima pravo, drugima je krivo...i tako u nedogled!
    Nema pravde dok god se čovek ne vrati svom praiskonskom poreklu, onome ko je davalac života i zakona po kojima treba živeti, odnosno Bogu I Ocu našem!
    Dakle , pitanje je: "Dali može biti pravde jednake za sve, bez prihvatanja Boga i Njegovih zakona"?
    Odgovor je: Ne
    Kada čovek bude prihvatio Boga živoga i božije zakone, to će automatski postati zamajac za činjenje pravednosti i pravde jednake za sve ljude na planeti

  5. #20

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Ima mnogo dobrih, pametnih, valjanih zakona i na zemlji, ali ih krse, ili selektivno sprovode, ljudi koji nisu dobri i valjani. Pravo je nauka sa dugom istorijom, i razvijalo se i gradilo postepeno, egzaktno, vodjeno upravo ljudskom mastovitoscu kada je kriminalitet i krsenje nekih pretpostavljenih, uslovno receno "ljudskih" normi, u pitanju.
    Sta je pravedan sistem, to je takodje diskutabilno, jer mnogi ce se sloziti s tim da je kapitalizam sistem u kojem svako ima svoju sansu, da je to drustvo odvaznih gde jaki i najjaci opstaju i profitiraju, a to su iskonski zakoni prirode, zar ne? Drugi ce tvrditi da je samoupravni sistem u bivsoj SFRJ bio daleko pravedniji u tom smislu, a u tom periodu religija je bila sasvim skrajnuta. Ne mislim da mozemo oduzeti pravo ljudima da kazu da su se tada osecali bas tako, da su ziveli u jednom pravednijem vremenu i sistemu, iako nisu verovali u Boga.
    Pravna anarhija na zemlji, rukovodjena jedino idejom da "kada čovek bude prihvatio Boga živoga i božije zakone, to će automatski postati zamajac za činjenje pravednosti i pravde jednake za sve ljude na planeti", meni zvuci zaista idealno, ali se pitam da li je to uopste moguce i realno izvodivo...
    Vrag odneo šnalu...

  6. #21

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ima mnogo dobrih, pametnih, valjanih zakona i na zemlji, ali ih krse, ili selektivno sprovode, ljudi koji nisu dobri i valjani.
    Upravo tako....
    Možda je pitanje trebalo biti : "Dali mogu postojati pravo i zakoni bez postojanja Boga"
    Dali ovde govorimo o zakonima i pravu ili o pravdi? Jer jedno nije jednako drugom! --->
    mnogi ce se sloziti s tim da je kapitalizam sistem u kojem svako ima svoju sansu, da je to drustvo odvaznih gde jaki i najjaci opstaju i profitiraju, a to su iskonski zakoni prirode, zar ne?
    Tamo gde jaki i najjači opstaju gazeći po leševima i slabima pravda ne postoji! Ali postoji zakon i pravo koje im to omogučava! I to su iskonski zakoni, ali životinjskog carstva --->
    Drugi ce tvrditi da je samoupravni sistem u bivsoj SFRJ bio daleko pravedniji u tom smislu, a u tom periodu religija je bila sasvim skrajnuta.
    Pravedniji , ali samo na papiru! Praksa je pokazala nešto sasvim drugo, svi smo jednaki samo su neki bili malo jednakiji od drugih ! Zato je i zbrisan. Država koja je odbacila svoju religiju/spoj/povezanost sa Stvoriteljem univerzuma i sveg živog, i nema ni trunke vere u Boga, mora biti zbrisana! Pogledaj koliko je samo primera kroz istoriju...Od Vavilona pa na ovamo....Sva velika carstva sa svojim zakonima i pravima su uništena i nestala....zbrisana....Misliš da je to slučajno?
    Pravna anarhija na zemlji, rukovodjena jedino idejom da "kada čovek bude prihvatio Boga živoga i božije zakone, to će automatski postati zamajac za činjenje pravednosti i pravde jednake za sve ljude na planeti", meni zvuci zaista idealno, ali se pitam da li je to uopste moguce i realno izvodivo...
    Na čoveku je da odluči....U ljudskoj prirodi je da čovek komplikuje sebi život bez potrebe! I uvek mu nešto fali i nedostaje...A u suštini, toliko je malo potrebno za jedan normalan i ispunjen život--> porodica, prijatelji, deca...dobri ljudi....nesebično činiti dobro drugima...moral. Tada pravednost i pravda više nisu problem! Tada i Bog gleda na taj narod koji u svom društvu neguje takve vrednosti...I nikakva ovozemaljska sila nije pretnja takvoj državi i takvom narodu, jer sam Bog ide ispred njih....

  7. #22

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Mislim da je osnovni motiv za uspostavljanje bilo kakvog reda na zemlji bio upravo taj da se pravedno osude krivci za neki prestup ili zlocin. Normativi koji su pri tom kroz istoriju bili uzimani, sigurno su diskutabilni, ne sporim. Ali to sto svaka zemlja danas ima Ministarstvo pravde, odnosi se upravo na termin koji je usko vezan za ono sto pricamo, zar ne?
    Hocu da kazem da zemaljska pravda postoji, postoji citav organizacioni i izvrsni sistem baziran na cinjenici da o pravdi ljudi odlucuju i da je sprovode rukovodeci se zakonima. Da li je, i koliko, taj sistem efikasan, to jeste pitanje za raspravu, ali ako ostanemo u okviru ove teme, mislim da je to naprosto cinjenicno stanje.
    Ja zaista mislim da je dobro sto postoji, jer oslanjati se na dobru volju ljudi da budu iskljucivo i samo dobri, iluzorno je. Makar da samo natuknemo do kakvih apsurdnih situacija mozemo stici u tumacenju sta je za nekog "dobro", a sta ne. Ne veruju svi ljudi na svetu u istog Boga, da bi se tu mogli napraviti neki univerzalni kodeksi u misljenju, ponasanju, cinjenju, vrednovanju pravde... Mozda u nekim bazicnim stvarima, ali zivot je mnogo komplikovaniji od nekoliko zapovesti. Postoje i ateisti kojima se opet ne moze sporiti da su sposobni da osecaju pravdu u najdubljem ljudskom smislu, i da neki ne provode zivot mnogo ispravnije cak od mnogih vernika. Mislim da je mnogo licemernije izjasnjavati se kao vernik, a ciniti svesno sve ono sto verniku ne dolikuje, ali to je opet za drugu temu...
    Namerno necu da pricam o verskim ratovima, o greskama i gresima vernika koji su cinjeni, ili se i dalje cine, pod pokroviteljstvom, ili u ime raznih crkava i vera. Ni tu cinjenice nisu ni malo lepe, ni svetle, niti obecavajuce u smislu da se na crkvenu pravdu ljudi mogu bez razmisljanja osloniti.
    Do samog Boga stize se mozda vrlo lako, intimno, posvecivanjem paznje svojoj duhovnosti, razmisljanjem kroz tu ljubav o svemu sto nam se desava. Reklo bi se da je vrlo jednostavno na taj nacin odvojiti dobro od zloga i biti ispravan covek. Ali zasto onda nikada do toga nije doslo u nekom univerzalnijem, trajnijem, civilizacijskom smislu?
    Koja je ta drzava, ili taj narod na koji Bog gleda danas u svetu u smislu koji si naveo, ser_gogsy?
    Vrag odneo šnalu...

  8. #23

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Aha...dakle tema je : "Dali može postojati ministarstvo pravde bez postojanja Boga"
    moj kratak odgovor je : može!

    Koja je ta drzava, ili taj narod na koji Bog gleda danas u svetu u smislu koji si naveo, ser_gogsy?
    Izrael....Pročitaj Stari Zavet i istorijska svedočanstva iz Mojsijevih knjiga (Tora) i ostalih jevrejskih pisaca koji svedoče o dogadjajima, usponima i padovima jevrejskog naroda....Kada su živeli u zajednici sa Bogom bili su najjača država na planeti...Čitava carstva su padala i nestajala jer Gospod je išao ispred njih....Isto tako kada su okretali ledja Bogu odbacivši njegove zakone, stradanja su bila velika, padajući u ropstvo drugim narodima....

  9. #24

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Izrael....Pročitaj Stari Zavet i istorijska svedočanstva iz Mojsijevih knjiga (Tora) i ostalih jevrejskih pisaca koji svedoče o dogadjajima, usponima i padovima jevrejskog naroda....Kada su živeli u zajednici sa Bogom bili su najjača država na planeti...
    Aha, znaci Izrael nije bio dobar, pa je dobio vaspitnu, a ima li i jedna koja je danas u dobrim odnosima sa Bogom, pa da se na nju ugledamo?

    Čitava carstva su padala i nestajala jer Gospod je išao ispred njih....Isto tako kada su okretali ledja Bogu odbacivši njegove zakone, stradanja su bila velika, padajući u ropstvo drugim narodima....
    Cek, ovde sam se pogubila, ne znam sta je bolje kad je Bog ispred ili kad mu ljudi okrenu ledja... Nekako mi strasno, kako god okrenes...
    Vrag odneo šnalu...

  10. #25

    01 Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Moze.Isto kao i nepravda.I obrnuto,uz postojanje Boga se desavaju strasne nepravde.On tada dremucka,pa mu po nesto i promakne.Verovatno.
    Ako vam je dobro ... onda nista!

  11. #26

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Hvala vam svima na doprinosu ovoj temi.Vrlo ljubazno od vas.Zaista je teško odgovoriti na nju:sputava nas pripadanje određenoj veri,određeno ''verujem'',ali isto tako i određeno ''neverovanje''.Svaki odgovor koji ste pružili je odgovor i na pitanje :''kako sam rešio pitanje samog trajanje'',premda,možda,ne izgleda tako na prvi pogled.U samoj činjenici da se neko opredelio za ''postojenje pravde kao nešto nerazdvojivo od postojanja boga'',za postojanje pravde bez boga,ili boga bez pravde,ili uspavanog boga,dovoljno govori o odnosu koji svako od vas ima prema svom trajanju.
    Najtoplije se svima zahvaljujem.Razmisliću o svakom od vaših odgovora.Vredni su toga.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  12. #27

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Prvo,u naslovu teme treba ispraviti i Bog napisati velikim slovom...drugo,kod vecine obicnih ljudi ne postoji neki odredjeni osecaj za pravdu,vec strah od zakona,da postoji izrazeni osecaj za pravdu zakon ne bi imao smisla,a pravda i zakon nisu isti...car Neron je po zakonu imao sva prava da Hriscane baci lavovima,ali da li je to bilo pravedno?....a ,opet,oni koji prekrse zakon, a ne budu kaznjeni,obicno imaju grizu savesti...a ona se ne bi pojavljivala da ne postoji strah od neceg veceg i mocnijeg nego sto je zakon koji ih nije kaznio....a onaj ko nema grizu savesti za nedelo i ne moze se smatrati razumnim bicem...sto nas opet, kao i uvek dovodi samo do jednog...do Boga.

  13. #28

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Molim Vas,felix-e da mi objasnite zbog čega mislite kako bi imenica ''bog'' trebala biti napisana velikim slovom?Hvala.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  14. #29

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Molim Vas,felix-e da mi objasnite zbog čega mislite kako bi imenica ''bog'' trebala biti napisana velikim slovom?Hvala.
    ...zbog cega mislim???!!!!...90% svetskih religija su monoteisticke i veruju u postojanje jednog Boga(Jehova,Alah...),mnogobosci su u manjini i obicno veruju u BOZANSTVA,a ne u BOGA kao jedinku....mramorni kipovi Jupitera,Zevsa,Atine,Artemide,Fortune,Demetre,...d a ne nabrajam dalje i po grcko-rimskoj mitologiji su samo BOZANSTVA,ravna kucnim bozanstvima larima i penatima....a BOG je samo jedan...ono sto su njima bozanstva ,nama su Angeli i Arhangeli....a drugo,u Srbiji ne postoji registrovana ,a i neregistrovana verska zajednica mnogobozackog karaktera,pa ne znam zasto uopste to pitanje i postavljas...jedino,mozda,cisto da postavis i malo prodiskutujes.

  15. #30

    13 Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Ja pisem Bog.Dakle velikim pocetnim slovom.Ali,gramaticki je neispravno.
    Ako vam je dobro ... onda nista!

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pomagajte ko Boga vas molim
    Autor NickPA u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 27.04.2017, 21:54
  2. S verom u Boga, za kralja i otadzbinu...
    Autor love hunter u forumu Politika
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 11.05.2010, 12:35
  3. Fizicka evidencija/dokaz postojanja Boga
    Autor DzuPiter u forumu Religija
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 30.12.2008, 12:32
  4. A da smo za boga odabrali ženu?..
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 24.12.2008, 00:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •