Đak prvak
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23

Tema: Đak prvak

  1. #1

    Đak prvak

    Polazak u školu veoma je bitan za svako dete, a često je prvi kontakt s školskom atmosferom presudan jer, smatraju psiholozi, od njega zavisi uspešnost celokupnog daljeg školovanja. Specijalista razvojne psihologije i psihopatologije u Razvojnom savetovalištu Doma zdravlja "Novi Sad" Suzana Lalović-Zekić objašnjava kako roditelji mogu pomoći detetu da lakše prebrodi sve one teškoće na koje će naići posle 1. septembra. Po njenim rečima, roditelji moraju biti opušteni jer je reakcija deteta na školu preslikana reakcija roditelja. Ako majka ili otac pokazuju znake uznemirenosti, dete će reagovati na isti ili sličan način. "Dete ne treba plašiti školom, ali školu ne treba ni idealizovati. Njemu treba predočiti kakve ga sve obaveze očekuju, te koji su najbolji načini za prevazilaženje budućih prepreka. U stanu ili kući, detetu se mora obezbediti prostor gde će svakodnevno raditi domaće zadatke i učiti", napominje Lalovićeva.
    Roditelji često kažu "imamo domaći", ili "radimo domaći", što je, prema njenim rečima, potpuno pogrešno. Dete samo treba da uči i radi domaći, a roditelji su tu samo kao podrška i pomoć ako nešto ne razume. "U školu ide dete, a ne roditelj. Pogrešno je sesti kraj deteta i raditi s njim domaći zadatak. Roditelj treba da kontroliše da li je njegovo dete uradilo domaći i kako je spremilo školsku torbu, ali ne i da mu rešava domaće zadatke", dodaje ona.
    Lalovićeva savetuje da pred dete treba postaviti realna očekivanja, a ne tražiti da bude savršeno i da ima sve petice. Ono treba da ispunjava svoje obaveze, a roditelji moraju biti spremni na to da prihvate i neke poteškoće i neuspehe. "Ukoliko roditelj kritikuje dete, to se mora odnositi na njegovo ponašanje, a ne na ličnost. Dakle, detetu ne treba reći da je glupo, nesposobno, da od njega nikad ništa neće biti, već mu staloženo treba saopštiti da nije uradilo nešto onako kako treba, ubediti ga da može i bolje, ukazati mu na greške i pomoći mu da ih ispravi", savetuje Lalovićeva.
    Novi problemi mogu nastati na prelasku iz četvrtog u peti razred. Za dete je stresno kada od učiteljice dođe do nastavnika jer je suočeno s više predmeta i različitim nastavnicima. Neke od tih nastavnika dete će viđati jednom nedeljno, a neke svakog dana. Osim toga, do četvrtog razreda učenje je značilo uraditi domaći, a od petog se svakog dana moraju učiti nove lekcije. Dete koje nije razvilo radne navike redovnog učenja lako se može izgubiti u količini gradiva koje treba da usvoji, naročito ako se zbog neredovnog učenja gradivo počne gomilati.
    (GL)

    U petak sam u mom omiljenom kafiću posmatrala ponosnu porodicu za stolom pored. Starija ćerka je imala žutu maramu oko vrata.
    I bili su mi mnogo slatki.
    Pretpostavljam da se pripramaju i deca i roditelji za polazak deteta u školu.
    Kako su tekle vaše pripeme? I ko ima veću tremu? Ko je najponosniji?
    Da vas čujemo...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Đak prvak

    ...moj mlađi sin polazi danas u prvi razred... ...ali ja ne brinem, znam da je na mene... ...zato se bivša ubi od nerviranja...

  3. #3

    Odgovor: Đak prvak

    Moja mala polazi u 4.gimnazije i ako nije djak prvak uzbudjenja su velika ...
    Treba opet obii sve te nastavnice i sredjivati izostanke i loşe ocene
    Ko je za jednu voznjicu

  4. #4

    Odgovor: Đak prvak

    Jutros ga ispratih u peti Sad sam nestrpljiva, jedva čekam da čujem utiske. Videćemo kako će se snalaziti, do sad je bilo dobro.

    Roditelji često kažu "imamo domaći", ili "radimo domaći", što je, prema njenim rečima, potpuno pogrešno.
    Kažem kao i "idem na ekskurziju", al' ostanem kući mame mi, ide sam. Pa tako i sa domaćim zadacima. Sve radi sam, na tome sam uvek insistirala, a tu sam da pomognem, objasnim, ispitam...
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Đak prvak

    Dva Najgora đaka su preživela prvi dan ali je zato njihova mama kad je videla sastav učenika u razredu i učiteljicu
    Ako ovo preživim pričaću....

  6. #6

    Odgovor: Đak prvak

    Da...i moj đak prvak danas ,prozivka prvaka u 13h!
    Jedva čekamo
    Pod stresom sam ,o utiscima ću malo kasnije,kad se vratimo!
    Ćuti i prenesi dalje....

  7. #7

    Odgovor: Đak prvak

    Dosta ranije, dok sam živeo u Herceg Novom, odmah po preseljenju upišem najstarijeg sina u, čini mi se, treći razred osnovne škole koja se nalazila podno manastira Savine. Prvi dan škole prošetam ispred njega, jer je za njega grad bilo potpuno nepoznat. Dok sam čekao da se završi nastava, slušao sam razgovor dvojice ponisnih tata čiji su sinovi bili upravo đaci prvaci. I dok je jedan dosta realno govorio o svom sinu i kako malo strepi za njega, iako dete zna da čita i piše štampana slova, ali i da misli da je to nedovoljno, jer su programi u školama danas drugačiji nego pre i sve tako pomalo oprezno. Međutim drugi je bio kategoričan:
    - Ma kakvi! Moj doduše ne zna ni jedno slovo, ali po ostalom moga bi odmah u četvrti razred. Očiju mi!

    Nisam uopšte posumnjao da je baš tako.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #8

    Odgovor: Đak prvak

    Sa srećom tate i mame i neka klinci srećni u školu ulaze, a zadovoljni izlaze. Deluje kao nemoguća misija, a nije.

  9. #9

    Odgovor: Đak prvak

    Peti razred nam je za sada uzbudljiv i bas rado ide u skolu. Voli nastavnicu. Ove godine planiraju razmijenski program sa skolom u Berlinu tako da cemo mi nase klince slati tamo dva tjedna, a oni nama svoje amo u Ameriku dva tjedna. Roditelji su nervozni, a klinci naravno jedva cekaju. Svako dobro vasim skolarcima!
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  10. #10

    Odgovor: Đak prvak

    E pa ne znam kako vaši đaci petaci, al' ovaj moj ima već dva keca u dnevniku nije znao da nastavi da čita na srpskom jer je pričao i zaboravio rad iz likovnog. Nadobijali su se prošle nedelje kečeva, ali svi redom, ništa na znanje, čak i na fizičkom dobijaju ako pričaju u sali, škola puna roditelja Valjda ih tako dovode u red posle učiteljice.
    Oduševljen biologijom i istorijom.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Đak prvak

    Moj Boj je drugenac .
    Šta da kažem ... osim ... likovno 5.

    To se ja malo šalim (inače je istina) ali vidim pljušte pohvale iz matematike ?!
    Ja nikada nisam mogla da je smislim

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  12. #12

    Odgovor: Đak prvak

    al je tesko raditi domaci sa detetom koje je Đak prvak. Kako mu objasniti da treba da zavoli da radi svaki dan da stekne neke radne navike a jos mu pricati kako smo svi mi radili domace zadatke. a znam da nije lepo lagati dete ali nisam voleo domace da pisem kod kuce


    al dete na mene 100% a znao sam to i od ranije prepisuje na casovima vec od prvog dana


    a ko izmisli cirilicu pa jos i pisana slova jedva cekam da predju na latinicu,...dete zbunjeno nikako da razlikuje:
    Poruku je izmenio robert ns, 19.11.2008 u 15:52

  13. #13

    Odgovor: Đak prvak

    Došao je dan kada treba da se pohvalim i ja i zapišem u ovu temu
    Danas sam momke upisala u školu...

    Ulazimo u školu, vodimo ih za ruke kroz veliki hodnik do kancelarije gde se nalazi psiholog, a naučnik me steže za ruku...

    -Mama, mislim da mi se škola još uvek ne sviđa.

    -Pa dobro, sine, niko nije rekao da mora da ti se svidi...tek si zakoračio u hodnik - odgovaram.

    -Znam, ali mislim da mi se neće svideti ni do kraja hodnika...

    Toliko o prvim utiscima, a u septembru pišem dalje...

  14. #14

    Odgovor: Đak prvak

    Prošlo je dve nedelje kako su moji dečaci pošli u prvi razred.
    Juče, dok smo se vraćali iz škole sretnemo jednu poznanicu i ona sva bitna ih priupita kako im se sviđa u školi i šta im se to sviđa...
    Moj biserko kao iz topa:

    -Fenomenalno! Najlepši je odmor i to onaj dugačak!



    Za sad im je ok, polako se upoznaju i privikavaju na učiteljicu, nove drugare i obaveze...
    Ne pravimo od toga ni bauk ni dramu, jednostavno se trudimo da sve ide svojim tokom.

    Na roditeljskom pita mene učiteljica da li sam ja majka blizanaca i ja potvrdim. Na to ona ispriča kako je pitala biserka (pošto se naučnik još nije ''otvorio'' i priča samo kad baš mora ) da li su oni braća blizanci. Dete kaže ne.

    -Kako, pa zar vas dvojica niste braća? - učiteljica ponovi.
    -Ne, moja braća žive u Makedoniji! Ovo je moj Aleksa!

  15. #15

    Odgovor: Đak prvak

    Moj je ove godine krenuo u 4.

    Ali, nikada necu zaboraviti dan kada je postao...prvak...a i kako bih

    Bila sam u nevidjenoj tremi, pomesano sa ponosom
    E sada nevolja je sto ja kada imam tremu pred tako vazne dogadjaje imam i stomacne probleme....
    Pocela je priredba (pre prozivke), ono stariji ucenici..hor...ovoono...a mene priCeralo
    Nadjem ja toalet...povucem onu (neku) rezu...i zaglavim se
    I dzaba sto sam imala mobilni...zovem li ja zovem...ali ona deca pevaju, svi ushiceni i niko me ne cuje...
    Posle me odglavise...taman pre prozivke (zamalo da taj vazan trenutak propustim...)
    Budi pametan i pravi se lud

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •