Da li Srbi moraju moraju biti pravoslavne vere? - Strana 10
Strana 10 od 10 PrvaPrva ... 8910
Prikaz rezultata 136 do 141 od ukupno 141
  1. #136

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Naravno da ne moraju.Srbi mogu biti Srbi i bez vere u boga ''pravoslavne'' verzije.Srbi su postojali pre pravoslavlja,i uopste hriscanstva.Pravoslavlje jeste odredilo u dobroj meri nacionalni identitet Srba,ali to ne znaci da svaki pojedinac koji je srpskog porekla mora prihvatiti taj ''komadic'' identiteta kao svoj jer religija se zasniva na slepom verovanju,a svaki covek moze sam da odluci da li ce,ili ne u nesto verovati.Srbin moze biti pravoslavne vere,ateista,budista...Kada se pojam srpstva izjednacuje sa pripadnoscu pravoslavlju stvara se plodno tlo za manipulaciju i diskriminaciju,kao sto se to isto cini u slucaju Hrvata i katolicanstva.Naravno,srpstvo se ne moze izjednacavati sa drzavljanstvom jer onda svi Srbi van Srbije uopste nisu pripadnici sopstvenog naroda,a istovremeno se dovodi u pitanje i drzavljanstvo svih ostalih stanovnika Srbije koji nemaju srpsko poreklo.Jezik je tu najmerodavniji- ako neko govori srpski on moze biti Srbin bez obzira na gene,drzavljanstvo,ili veroispovest.Ima jako puno ljudi koji se nazivaju Srbima,krsteni su kao pravoslavci,a da ne znaju rec srpskog...sta cemo sa njima?Sta cemo sa recimo albanskom manjinom,koja je u pojedinim delovima Srbije postala vecina,ako odluci da se pokrsti?I sad ,po meni najvaznije pitanje,sta cemo sa svim tim srpstvom od koga nema hleba- Srbija je postala zatvor svojim stanovnicima.Malo ko od njih uopste i haje za srpstvo i pravoslavlje u trenutku kada nema sta da stavi u tanjir-osim dezurnih patriota i turbo Srba koji postuju velikosrpke ideje po drustvenim mrezama,slave slavu i za sve krive jevreje,masone i iluminate? Bojim se da nema previse Srba pravslavnih koji imaju vrline kakvim se smatra da bi vrli nosioci ideje o srpstvu trebali da imaju....Jos jednom - ne,Srbin ne mora biti pravoslavne vere.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #137

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Moje postovanje za kohili i sve koji su izneli svoje misljenje,stav,a da druge nisu izvredjali,niti se -pronasli- u necem sto nije ni izreceno.

  3. #138

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    sta cemo sa svim tim srpstvom od koga nema hleba- Srbija je postala zatvor svojim stanovnicima.Malo ko od njih uopste i haje za srpstvo i pravoslavlje u trenutku kada nema sta da stavi u tanjir
    Slazem se
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  4. #139

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    ''Srpkinja koja je sa mužem mudžahedinom ratovala u Siriji proterana iz BiH

    Anita Šaćiri (19) iz Smedereva, koja je sa mužem, mudžahedinom Eminom Hodžićem ratovala u Siriji, proterana je juče iz Bosne i Hercegovine jer je proglašena za “pretnju nacionalnoj sigurnosti BiH”.


    ...srpska državljanka...

    Anita i Emin venčali su se po šerijatskim običajima, u Siriji, gde su oboje učestvovali u oružanim borbama. I Anitina braća, koja su takođe rođena u Smederevu, od ranije su poznata po vehabijskim aktivnostima. ''
    (Boldovano je iz 'Blica' za 23, jun 2015)

    Evo na šta liči kad ne postoji terminološka razlika izmedju državljantva, verske i nacionalne pripadnosti.

    Pošto je termin 'Srbijanac' već odranije u upotrebi sa nacionalnim, etničkim i regionalnim značenjem (uz korišćenje itog naziva sada kao oznaka za državljanina Srbije u nekim zemljama) možda je kao oznaka pripadnosti državi mogao biti skovan naziv SRBIJAN.

  5. #140

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Ovaj reporter, koji je pisao tu vest, je čista budala! Sam naslov je pisan u stilu senzacionalizma jer treba biti idiot pa neshvatati da termin Srbin i Srpkinja ( na našim prostorima) označava pripadnike Srpske nacionalnosti što pomenuta Anita Šaćiri nije. Ona je Romkinja ili Albanka po nacionalnosti a to što poseduje pasoš Republike Srbije samo određuje njeno mesto življenja. Hvala Nenadu što je na ovoj temi postavio ovu vest jer upravo takva vest ilustruje suštinu polemike na ovoj temi. Treba razlikovati državljanstvo od nacionalnosti.
    Malo sam i revoltiran friziranim vestima poput nedavne "Bosanac autom uleteo u pešake pa nožem nastavio krvavi pir". Prvo..za većinu nas termin Bosanac je označavao sve građane republike Bosne i Hercegovine pre četvrt veka. Drugo ...ispostavilo se da je vinovnik musliman (što se sada naziva Bošnjak) ali novinar se pravio lud. Što, po istoj logici, ne napisa da je Austrijanac?Uvek sam iritiran ciljanom senzacionalnošću! Pobogu, ove novine su namenjene ovim prostorima pa samim tim je red ispoštovati ustaljene i opšte poznate termine da bi vest bila prava informacija.
    BTW...naslov teme je otvorio neka pitanja semantike, a bar bi novinari trebali da semantiku koriste kao osnovni alat posla kojim se bave.
    P.S. Koliko sam obavešeten i mi imamo zakon koji sankcioniše učestvovanje naših državljana u ratnim sukobima na strani terorističke ISIL pa samim tim pomenuta i da bude proterana ovde će se suočiti sa sankcijama jer naša država pripada alijansi protivnika ekstremista i zločinaca.
    Poruku je izmenio Sivi, 24.06.2015 u 14:25
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  6. #141

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    E to je upravo ono o cemu sam govorila.Tema je,pre svega diskriminatorska,iskljuciva,totalno van vremena i prilika.Pogotovo sto gotovo da nema drzave koja se sastoji od pripadnika jedne vere.Uzmimo primer ,recimo Francuske,i postavimo pitanje -da li Francuzi moraju biti katolici?-
    Sta sa polovinom drzavljana njihove yemlje koji to nisu,ali su Francuzi,Zidan mi recimo pada na pamet..
    Tako je i gore pomenuta ,bez obzira na veru,gradjanka Srbije i za sve zemlje kuda je prelazila granicu i bila-Srpkinja-...

Strana 10 od 10 PrvaPrva ... 8910

Slične teme

  1. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  2. Pravoslavne ikone i freske
    Autor duga12 u forumu Religija
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 11.10.2011, 13:02
  3. SRBI gde smo to mi?
    Autor Solomun u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.11.2008, 23:35
  4. Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?
    Autor irnik u forumu Religija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 27.09.2008, 00:32
  5. Srbi gamer-i
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.05.2007, 00:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •