Da li Srbi moraju moraju biti pravoslavne vere? - Strana 4
Strana 4 od 10 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 141
  1. #46

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ...crkva je davala osecanje nacionalnog pouzdanja tek posle potpunog pada pod turke u XV veku.Pre toga su i bogumili imali izrazenu srpsku svest,kao sto su bili plemicke kuce Pavlovica,Hranica,Drazivojevica....i sam kralj Tvrtko I,iako se krunisao u Milesevi,upraznjavao je bogumilsku jeres...Dubrovcani su isticali srpsko poreklo ,iako nisu dozvoljavali da se izgradi pravoslavna crkva u gradu....ne zaboravimo Srbe katolike jos u XIX i XX veku:fra Lujo Bakotic,don Anton Puljezi,Antun Fabris....u novije vreme Srbi druge vere bili su Mesa Selimovic,Mustafa Mulalic...do 1971.godine vecina muslimana se nacionalno izjasnjavala kao Srbi...covek koji nam je omogucio suverenost,Milos Obrenovic,ubio je tadasnjeg beogradskog arhiepiskopa,tako da bas nije postovao crkveno mesanje u politiku...pitanje je mnogo kompleksnije nego sto izgleda,a da crkva nije odbijala renegate od sebe sada bi nas bilo 50 miliona....Francuza ima i katolika,i protestanata,i pravoslavaca...pa su UVEK prvo Francuzi....
    ma da pustimo mi istoriju, tu se bar uvek mogu naci argumenti i za jednu, i za drugu stranu. srbi NE MORAJU biti pravoslavne vere, osim ako to ne zele
    dreamhunter...

  2. #47

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ...crkva je davala osecanje nacionalnog pouzdanja tek posle potpunog pada pod turke u XV veku.Pre toga su i bogumili imali izrazenu srpsku svest,kao sto su bili plemicke kuce Pavlovica,Hranica,Drazivojevica....i sam kralj Tvrtko I,iako se krunisao u Milesevi,upraznjavao je bogumilsku jeres...Dubrovcani su isticali srpsko poreklo ,iako nisu dozvoljavali da se izgradi pravoslavna crkva u gradu....ne zaboravimo Srbe katolike jos u XIX i XX veku:fra Lujo Bakotic,don Anton Puljezi,Antun Fabris....u novije vreme Srbi druge vere bili su Mesa Selimovic,Mustafa Mulalic...do 1971.godine vecina muslimana se nacionalno izjasnjavala kao Srbi...covek koji nam je omogucio suverenost,Milos Obrenovic,ubio je tadasnjeg beogradskog arhiepiskopa,tako da bas nije postovao crkveno mesanje u politiku...pitanje je mnogo kompleksnije nego sto izgleda,a da crkva nije odbijala renegate od sebe sada bi nas bilo 50 miliona....Francuza ima i katolika,i protestanata,i pravoslavaca...pa su UVEK prvo Francuzi....
    Da,ali u Francuskoj nema "naroda i narodnosti" i "nacionalnih manjina". Po njihovom
    ustavu,ili si Fracuz ili stranac.Trece ne postoji.Zato mi ne mozemo da se uporedjujemo sa njima.

  3. #48

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Ljudi, mlogo zaobilazite temu...
    Pitanje je jasno, a odgovor je jednostavan: ne.

    Vi, srbi, ako ste i većinom deklarisani članovi SPC-a ne možete da tražite da svaki srbin bude član SPC-a, a ne možete da tražite od njih ni da uopšte budu vernici, jer to je stvar sopstvene bogomdane slobodne odluke.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #49

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Pa ako je pravi Srbin onda je pravoslavac,normalno...ali u Srbiji ima 'Srba' koji su katolicke vere...

  5. #50

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Srbi ne moraju biti pravoslavci. Tu iskvarenu ptiču su nam prodali bradati popovi i tako su više od 2/3 srpskog naroda odgurnuli od sebe i to nam se sad lupa o glavu.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  6. #51

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Plašim se da je u proteklih 15-tak god. Pravoslavlje u Srbiji, za večinu populacije, bilo i ostalo samo pomodarstvo. . .kao što je garderoba, frizura, styling. . . Kada bi sada neko napravio anketu medju srbima, sa pitanjem : "šta je zapravo pravoslavlje? " , velika večina ne bi znala odgovor !
    Pitam se koliko je 'velikih' pravoslavaca pročitalo Bibliju ? upoznalo se sa svim onim što pravoslavlje propoveda i uči nas ?
    To je isto kao kada bi neko rekao, recimo, 'ja sam vozač - a za volan nikada nije seo' ili 'ja sam auto mehaničar, ali ne znam kako izgleda gedora' , smešno zar ne....
    Stvari moraju iz korena da se menjaju.....u nama samima......Mladi moraju da nauče da Božić nije samo pucanje iz petardi, buradi, paljenje vatre i pevanje nekih pesama o tamo nekim vojvodama i tako to........... ili da se slavljenje slave ne svodi samo na iće i piće, tamburanje i krkanje do zore .
    Nego da postoji i nešto dublje/duhovnije od toga.

    I da....srbi ne moraju da budu pravoslavne vere i ne moraju da budu vernici koji veruju u Boga i poštuju Njegovu reč, takodje srbi ne moraju ni da se školuju, ne moraju ni da rade, ne moraju ni da poštuju zakone sopstvene a ni svetske, ne moraju da budu kulturni, srbi dakle ništa ne moraju.....ali koliko je to dobro za nas, našu decu, naše unuke . . . .

  7. #52

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Plašim se da je u proteklih 15-tak god. Pravoslavlje u Srbiji, za večinu populacije, bilo i ostalo samo pomodarstvo. . .kao što je garderoba, frizura, styling. . . Kada bi sada neko napravio anketu medju srbima, sa pitanjem : "šta je zapravo pravoslavlje? " , velika večina ne bi znala odgovor ! Pitam se koliko je 'velikih' pravoslavaca pročitalo Bibliju ? upoznalo se sa svim onim što pravoslavlje propoveda i uči nas ? "
    Ne slazem se u potpunosti da je to pomodarstvo.....
    Nemoj zaboraviti da je za vreme shlosera bilo neprimereno, da ne kazem zabranjeno, da ljudi postuju svoju veru. Cinjenica jeste da se u vrtlogu 90-tih mnogo toga kod ljudi "izbilo"u prvi plan...moguce je da je nesto od toga pogresno protumaceno ili je su ljudi jednostavno tumacili na neki svoj nacin neke obicaje i verovanja....



    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    "To je isto kao kada bi neko rekao, recimo, 'ja sam vozač - a za volan nikada nije seo' ili 'ja sam auto mehaničar, ali ne znam kako izgleda gedora' , smešno zar ne....
    Stvari moraju iz korena da se menjaju.....u nama samima......Mladi moraju da nauče da Božić nije samo pucanje iz petardi, buradi, paljenje vatre i pevanje nekih pesama o tamo nekim vojvodama i tako to........... ili da se slavljenje slave ne svodi samo na iće i piće, tamburanje i krkanje do zore .
    Nego da postoji i nešto dublje/duhovnije od toga."
    Generalno gledajuci ovo bi trebalo da se primeni u svim "oblastima" nasih zivota...
    Poruku je izmenio euridika, 28.08.2008 u 12:39 Razlog: citat
    lako je biti lud al' je tesko to izdrzati

  8. #53

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    Ne slazem se u potpunosti da je to pomodarstvo.....
    Nemoj zaboraviti da je za vreme shlosera bilo neprimereno, da ne kazem zabranjeno, da ljudi postuju svoju veru. Cinjenica jeste da se u vrtlogu 90-tih mnogo toga kod ljudi "izbilo"u prvi plan...moguce je da je nesto od toga pogresno protumaceno ili je su ljudi jednostavno tumacili na neki svoj nacin neke obicaje i verovanja.
    U svakom slučaju dobra stvar iz '90-tih je to "izbijanje" vere/religije u prvi plan, posle 60-tak god. mraka....Ali loša stvar je to "tumačenje" po sopstvenom nahodjenju, kako ti kažeš, jer postoji samo jedno tumačenje koje je ispravno! A to je onako kako nam je Bog saopštio preko Biblije : Stari/Novi zavet !
    Božiji zakoni nisu isto što i zakoni zemaljski, pa da tražimo 'rupe' u njima kao u sudnici....U tome i jeste suština, jer Bog je pravedan i ne može sad' nekima da gleda kroz prste a nekima ne, kada svi na kraju stanemo pred Njega da položimo račune. . . .
    Dakle, ako srbin želi da bude pravoslavac---> neka to bude u punom smislu/značenju te reči. . . .


    Generalno gledajuci ovo bi trebalo da se primeni u svim "oblastima" nasih zivota...
    ....naravno....

  9. #54

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    ..Bog prvo pogleda one sto prigovaraju drugima za grehe,pa tek onda gresnike....a kao sto pise: "...veca je radost na nebesima za jednog gresnika koji se kaje,nego za pravdenika koji se moli...jer pravednik vec hoda putevima Gospodnjim,a gresnik se vraca na njih..." Prvo pogledajmo sebe, pa sudimo drugima.....jer mozda se taj "pomodar" usrdnije moli od nas,a mi njega gledamo kao avet,a samim tim nas greh je veci nego njegov

  10. #55

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    a kao sto pise: "...veca je radost na nebesima za jednog gresnika koji se kaje,nego za pravdenika koji se moli...
    ok....ali grešnika koji se ne kaju je sve više, a pravednika sve manje....zašto?

    Prvo pogledajmo sebe, pa sudimo drugima....
    Savetovati, podučiti, primetiti, ukazati na greške, nije isto što i suditi...Bog je jedini pravi i istinski sudija

    jer mozda se taj "pomodar" usrdnije moli od nas,a mi njega gledamo kao avet,a samim tim nas greh je veci nego njegov
    Pomodar je onaj koji se, u odevanju i dr., upravlja po modi, kicoš, gizdavac. (vokabular)
    Činjenica je da se tih '90-tih reč 'pravoslavac' našla u modnom trendu, kao i masovna pokrštavanja i slavljenje slave. Što je naravno pozitivno i dobrodošlo. Ali tada su ljudi sve to izvrnuli/prevrnuli naopako, zanemarivši suštinu svega toga---> onu duhovnu komponentu !
    Imao sam priliku da budem gost na mnogim slavama, krštenjima, i na večini njih slavlje se pretvaralo u pijančenje i krkanje, a što je najgore mnogi nisu ni znali tačno šta slave, šta krštenje tačno znači, šta je Božić u suštini, ili Hristovo vaskrsenje...... a da ne spominjem koliko se puta u razgovoru opsuje Božije ime !? Slaviš slavu, Božić, Vaskrs, a psuješ na Boga nebrojeno puta u toku razgovora, ni ne primetiš....pa gde to ima ? i kakve to veze ima sa Hrišćanstvom i Pravoslavljem ?

    Dakle, bez masovne i individualne edukacije, za mnoge pravoslavlje ostaje na nivou kafane (i ovo nije nikakvo osudjivanje, nego gola činjenica)..... i taj "pomodar" će teško isplivati i moliti se usrdnije ......
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 28.08.2008 u 15:57 Razlog: slovo

  11. #56

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    U religiji ima mode i pomodarstva, a vera to sama po sebi isključuje. Zato, jer je to pojam koji stoji iznad spoljašnosti. Ako je ta spoljašnost suprotna Reči Božjoj, onda već nema vere, nego samo religionizma.

    Pravoslavna vera nije isto što i pravoslavna religija, ali pravoslavna religija može biti nosioc pravoslavne vere.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  12. #57

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    svaki je SRBIN PRAVOSLAVAC!

  13. #58

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat mitar-faca kaže: Pogledaj poruku
    svaki je SRBIN PRAVOSLAVAC!
    nije
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  14. #59

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Ma koliko oni to odbijali postoje Srbi tri vere
    Srbi katolici a.k.a Hrvati
    Srbi muslimani a.k.a Bošnjaci
    Srbi pravoslavci a.k.a Srbi

  15. #60

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat mitar-faca kaže: Pogledaj poruku
    svaki je SRBIN PRAVOSLAVAC!


    Nacija i religija su dve potpuno razlicite i odvojene stvari. Srbi ne moraju biti pravoslavci. Srbi ne moraju biti ni vernici.


Strana 4 od 10 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  2. Pravoslavne ikone i freske
    Autor duga12 u forumu Religija
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 11.10.2011, 13:02
  3. SRBI gde smo to mi?
    Autor Solomun u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.11.2008, 23:35
  4. Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?
    Autor irnik u forumu Religija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 27.09.2008, 00:32
  5. Srbi gamer-i
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.05.2007, 00:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •