Istorija
Prva pojava jet ski sporta je zabeležena u SAD-u 1980. godine, kada je uz veliku pomoć Kawasaki Motors Corp. osnovana United States Jet Ski Boating Association. 1982. godine Asocijacija menja ime u International Jet Sports Boating Association (IJSBA). Danas broji 84 zemlje članice.
Nešto kasnije, formira se European Jet Sports Boating Association (EJSBA) koja broji 24 zemlje članice. Sa početkom održavanja takmičenja, počinje i uspon jet ski sporta koji se rezultuje osnivanjem velikog broja jet ski Saveza i Klubova na teritoriji Amerike, Azije i Evrope.

O sportu
Prvi jet ski (skuter), napravljen je 1973. godine od strane Kawasaki-ja za potrebe snimanja filma o James Bondu. To je bio stajaći (stand-up) model, sa moćnom mašinom od 400cc i upravljačem koji dozvoljava vozaču da se vozi po vodi bez upotrebe camca ili broda. Kasnije, Kawasaki je izbacio još dva legendarna modela na scenu - 440cc i 550cc. Ranih osamdesetih, jet ski počinje da se širi SAD-om.
Sredinom osamdesetih došlo je do saradnje Kawasaki-ja sa linijom Yamaha skutera pod nazivom "Wave Runner". Saradnja je rezultovala sedećim skuterom za dve osobe - dvosedom. Ubrzo posle toga, Bombardier Recreational Products su dopunili tržište skutera svojom linijom "Sea-Doo", koja je postala najprodavanija.
Ranih devedesetih, gigant za vozila po snegu i četvorotočkaše (ATV) Polaris, pridružio se tržištu skutera. Tokom razvoja i usavršavanja, medu dvosedima su se ubrzo pojavili i trosedi i četvorosedi, koji mogu da razviju brzinu i do 60 milja na sat. Ulaskom u 21. vek napretka i tehnologije, proizvodnjom četvorotaktnog skutera, proizvođačima se pridružuje još jedan gigant poznat po proizvodnji motorcikala - Honda.
Raniji šampionati su se održavali na plažama pred nekoliko stotina gledalaca, koji su uglavnom bili kupači ili posetioci plaža. 1981. održalo se prvo Svetsko prvenstvo (World Finals) u SAD-u. Od 1990. Evropa zauzima značajnu ulogu u jet ski sportu kada počinje sa održavanjem Evropskih šampionata (European Championships) i najezdom takmičara evropskih zemalja

Od pojave prvog jet ski-ja na našim prostorima (1986. godine) i organizacije prve trke vodenih skutera u našoj zemlji (1991. godine), prošlo je mnogo godina, kada je Savez organizovao takmičenja i radio kao sekcija NSJ (Nautički Savez Jugoslavije). 1994. godine udružuju se Klubovi i osniva se Jet Ski savez Jugoslavije, koji pod tim imenom postoji i radi do decembra 2003. godine, kada je zvanično izdato Rešenje Ministarstva za ljudska i manjinska prava o promeni imena Saveza u Jet Ski savez Srbije i Crne Gore.

(Preuzeto sa sajta Jet Ski saveza Srbije i Crne Gore)

O ovom, relativno mladom sportu, nedovoljno se zna. Češće do javnosti stižu negativna pominjanja bahatih i neodgovornih vozača koji ugrožavaju kupače koristeći snažne motore na nedozvoljen način. Naravno bez veze sa jet-ski sportom.

O ovom sportu lično ne znam više, pa podstičem poznavaoce da se priključe temi.

A za ilustraciju nekoliko snimaka koje sam nedavno napravio kad je moj unuk provozan na skuteru.