Ručno vatreno oružje
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    Ručno vatreno oružje

    Ovu temu sam zamislio kao mesto gde bi se upoznali sa nastankom i razvojem ručnog vatrenog oružja, a pre svega pištolja i revolvera. Pištolji i revolveri, iako slična oruđa sa gotovo istom funkcijom, se i razlikuju. Pre svega po načinu rada. Ovde ćemo pokušati da pojasnimo neke stvari o ručnom vatrenom oružju koje, verujem, široj publici ipak nisu poznate...

    1. Nastanak i istorija

    Istoričari se ne slažu oko porekla imena „pištolj“ (pistol, pistole, pistolet, pistola; svi evropski jezici koriste istu etimologiju, čak i mađarski – piasztoly). Jedni smatraju da ime potiče od italijanskog grada Pistoje, u kome je oko 1540. majstor Kamilo Veteli proizvodio pištolje. Drugi pominju češku reč „pištala“, što znači frula (fizička sličnost je upadljiva). Treći ističu da je dva veka pre Vetelija postojalo ručno vatreno oružje: hronike grada Modene za 1364. godinu pominju „četiri mala pištolja“ (quattro piccoli scioppi): „scioppo“ potiče od reči „sciopetum“, koja je zvanični izraz u crkvenom latinskom za pištolj. To tumačenje je malo verovatno : raznovrsnost kalibra u to doba bila je isuviše velika. Jezički stručnjaci ističu sledeću vezu: pištolj je bio oružje konjice, koja ga je nosila u futroli obešenoj o jabuku sedla koja se zvala „pistallo“. Francuski kralj Anri II zvao je takvu konjicu „pistoiliers“...
    Poruku je izmenio memento, 10.08.2008 u 13:50
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    Ti prvi pištolji, koji su imali jednu ili dve cevi, punili su se crnim barutom i zrnom. Opaljenje se vršilo kremenom koji je padao na rapavu gvozdenu površinu. Taktika konjice se prilagodila tome i u bici kod Rentijea 1554. nemačka konjica je jurišala u talasima i ispaljivala pištolje iz neposredne blizine u Francuze, probijajući njihove oklope. Već krajem 16. veka (1594.) prave se pištolji sa olučenom cevi. U 17. veku javljaju se pokušaji povećanja kapaciteta pištolja i brzine punjenja, koja je glavni problem: magazini, odvojene komore sa spremnim punjenjem, čak i revolver iz 1650. koji se može videti u Kraljevskom vojnom muzeju Ministarstva odbrane u Londonu (pretpostavlja se da je ova naprava poslužila Samjuelu Koltu kao uzor za svoj kasniji čuveni patent)...

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    3.
    Put za razvoj zaista uspešnog revolvera otvorio je pronalazak inicijalnog eksploziva, smese koja eksplodira od mehaničkog udarca. Iako je princip bio poznat i ranije praktičnu upotrebu omogućio tek Aleksandar Džon Forsajt, škotski sveštenik, 1805. Pošto je bio strastan lovac i hemičar brzo je shvatio mogućnosti labilnih eksploziva kao što je živin fulminat za paljenje barutnih punjenja u vatrenom oružju. U saradnji sa Džemsom Vatom, pronalazačem parne mašine, Forsajt je 1812. izumeo nekoliko praktičnih i uspelih sistema opaljivanja sa kapslom, bakarnom čauricom na čijem je dnu inicijalni eksploziv i koja se stavlja na bradavicu na kraju cevi. Bradavica ima otvor do barutnog punjenja , a kapsla se opaljuje tako što oroz odozgo padne na nju. Prednosti su bile velike: izrada oružja je pojednostavljenja, povećana je pouzdanost jer je eksplozija kapsle dovoljno jaka da sigurno upali barut, punjenje je ubrzano jer nema delikatne operacije sipanja barutnog praha u čanak kroz koji se plamen izazvan kremenom prenosi u cev. Pištolj i puška postaju efikasnija, preciznija i znatno smrtonosnija oružja nego ranije.

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

  5. #5

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    Citat zvecarka5 kaže: Pogledaj poruku
    Evo jednog dobrog linka u vezi ove teme:

    http://www.vlada.cg.yu/minunutr/vije...jesti&id=12117
    Mislim da navedeni link ne odgovara temi, pošto nije u duhu onoga što se tretira, a i Crna Gora je druga država, tako da i zakonski propisu koji regulišu problematiku nošenja i upotrebe vatrenog oružja, su propisi druge zemlje, što znači da i pored moguće velike sličnosti, ne odgovaraju zakonskoj regulativi u Srbiji.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    3.
    Put za razvoj zaista uspešnog revolvera otvorio je pronalazak inicijalnog eksploziva, smese koja eksplodira od mehaničkog udarca. Iako je princip bio poznat i ranije praktičnu upotrebu omogućio tek Aleksandar Džon Forsajt, škotski sveštenik, 1805. Pošto je bio strastan lovac i hemičar brzo je shvatio mogućnosti labilnih eksploziva kao što je živin fulminat za paljenje barutnih punjenja u vatrenom oružju. U saradnji sa Džemsom Vatom, pronalazačem parne mašine, Forsajt je 1812. izumeo nekoliko praktičnih i uspelih sistema opaljivanja sa kapslom, bakarnom čauricom na čijem je dnu inicijalni eksploziv i koja se stavlja na bradavicu na kraju cevi. Bradavica ima otvor do barutnog punjenja , a kapsla se opaljuje tako što oroz odozgo padne na nju. Prednosti su bile velike: izrada oružja je pojednostavljenja, povećana je pouzdanost jer je eksplozija kapsle dovoljno jaka da sigurno upali barut, punjenje je ubrzano jer nema delikatne operacije sipanja barutnog praha u čanak kroz koji se plamen izazvan kremenom prenosi u cev. Pištolj i puška postaju efikasnija, preciznija i znatno smrtonosnija oružja nego ranije.

    OK-e

    Odgovara li ovo zakonima Srbije?

  7. #7

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    Ne pada mi pada da se prepucavam na način koji mi se želi nametnuti. Tema je razvoj i karakteristike ručnog vatrenog oružja sa akcentom na pištolje i revolvere. Ko hoće da se bavi suštinom ove po meni interesantne i nedovoljno poznate problematike neka se bavi. Ko misli da se bavi nebitnim stvarima neka se takođe bavi. Moja replika i nije bila upućena postavljaču prethodnog posta, već osobama koje zaista žele da saznaju nešto o pištoljima i revolverima na koliko toliko korektan način.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #8

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    Revolveri

    1.
    Mada je ideja postojala i ranije, prvi uspešni revolver je patentirao i proizveo Semjuel Kolt. Svoj prvi patent je prijavio u Britaniji 1835. a drugi u SAD, 25 februara 1836. Postoje sumnje da je on izum kopirao (u Londonu, ili od nekog Džona Pirsona), ali nema sumnje da je Kolt prvi organizovao serijsku proizvodnju revolvera i od njega učinio masovno oružje. Prva dva prototipa izradio je Koltu puškar Enson Čejz iz Hartforda, Konektikat. U probama je jedan eksplodirao, što je dovelo do usavršavanja kasnijih modela: naime, postojala je opasnost da eksplozija kapsle zapali i susednu komoru, a ne samo onu koja je na redu. Zato je kapsla izolovana čeličnim pregradama na dobošu. Koltovi originalni patentni crteži bili su tako detaljni da je to sprečilo svako kopiranje sistema do isteka patentnih prava, 1850. g. Na sugestiju kapetana teksaških rendžera, Vokera, i uz saradnju Eli Vitnija, organizacionog genija i oca serijske proizvodnje, Kolt je podigao fabriku u Hartfordu koja je bila u stanju da proizvede velike količine oružja za armiju i tržište. Samo modela 1860, koji je korišćen u građanskom ratu, proizvedeno je preko 200.000 komada.
    Posle isteka Koltovog patenta, od 1850. na dalje, Amerika i Evropa su bile preplavljenje brojnim vrstama revolvera. Jedini pravi konkurenti i sa izvesnim pomacima u konstrukciji bili su engleski revolveri „Din-Edems“ i „Bomon“. Oni su imali mehanizam dvostrukog dejstva...

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #9

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    2.


    Smit i Veson Model 1

    Pronalazak jedinstvenog metka bio je sledeći korak u razvoju: prvo su Smit i Veson proizveli veoma popularni Model 1 sa jedinstvenim metalnim metkom sa ivičnim paljenjem kalibra .22 (5,6 mm) 1852, a zatim je u Evropi Kazimir Lefoše patentirao metak koji se pali iglom. Lefošeov metak bio je nezgodan za punjenje, jer je trebalo paziti da igla dođe na svoje mesto u ivici doboša. Pokušavalo se sa raznim vrstama ivičnih paljenja i paljenja putem bradavice sa inicijalnim eksplozivom u centru metka koji se stavljao u doboš spreda, ali je jedino sistem Smita i Vesona preživao, i to do današnjeg dana. Municija sa ivičnim paljenjem bila je dosta popularna i masovna duže vreme, u kalibrima od .22 pa do .46 (11,68 mm).


    Najveći korak u razvoju, međutim, bio je sistem punjenja i pražnjenja Rolina Vajta, čiji patent su Smit i Veson otkupili: revolver se prelamao na gore i doboš se skidao što je dramatično ubrzalo vreme punjenja, koje je kod drugih revolvera trajalo duže.


    Sledeći korak je sistem Vilijema Dodža, koji su Smit i Veson takođe otkupili odmah: cev se prelamala na dole, a zvezdasti ekstraktor odmah izbacuje sve čaure pod pritiskom opruge. Takav revolver se puni lako jer je leva ruka slobodna, a doboš sasvim pristupačan...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    3.
    U isto vreme, 1861., javlja se današnji oblik metka sa centralnim paljenjem, kod koga je kapsla smeštena u otvoru u sredinidna čaure. Takav metak je bio daleko bezbedniji od svih drugih jer nije dolazilo više do praskanja čaure i bio je zaštićen od udara sa strane. Semjuel Kolt se začuđujuće brzo prilagodio ovoj novini i uz male izmene na alatima njegov revolver na crni barut postao je revolver na jedinstveni metalni metak. Umesto harbije za nabijanje zrna u doboš, stavljen je izbijač za prazne čaure ispod cevi, a doboš je probušen skroz.


    Čuveni Koltov model 1872, prvi revolver sa jedinstvenim metkom

    Najveći korak u konstruktivnoj bezbednosti revolvera bio je pronalazak sigurnosnog oroza 1876. Dotadašnji revolveri su oroz, koji se u donjem položaju iglom naslanja na kapslu, ili oroz za bezbednosno nošenje (slično današnjim automatskim pištoljima). Englez Prajz (Pryse) patentirao je oroz koji može da udari kapslu samo ako je okidač namerno povučen do kraja...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    4.
    Iako je na modifikaciji i unapređenu revolvera mnogo rađeno, prema dosadašnjem razvoju, a on se sastoji u primeni nerđajućih čelika, boljoj izradi i većoj preciznosti obrade delova, budućnost revolvera ograničena je njegovom koncepcijom u svemu, osim u vrstama municije. Municija za revolvere razvija se stalno i ima mnogo više vrsta nego municija za automatske pištolje. Razlog tome je neosetljivost revolvera na manja barutna punjenja, veća fleksibilnost u izradi (u većini slučajeva jedan ram može da podnese nekoliko kalibara) i mogućnost primena raznih vrsta municije: sačma, kombinovani mecimeci iz više delova itd. Od 1936. kada je nastao metak .357 Magnum, snaga revolverske municije stalno raste, s tim da se iz revolvera za jaču municiju uvek može pucati i slabijom istog prečnika zrna i čaure. Tako dana s postoje niz metaka, od .38 Colt do .357 Maximum čije zrno ima prečnik 9 mm i koji svi idu u jači pištolj, ali ne i obrnuto. Slično je i sa ostalim kalibrima za revolvere, a zbog različite početne brzine različitih punjenja nije ista balistika, pa se zbog preciznosti na revolvere sve više stavljaju podesivi nišani, dok su drške sve udobnije...

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #12

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    5.

    Opšte karakteristike revolvera

    Ono što revolver razlikuje od drugih oružja je doboš, odnosno cilindara sa najčešće šest komora u koje se stavljaju meci. Doboš ima na zadnjoj strani, oko osovine, šest zareza u koje ulazi „ruka“ za okretanje, spojena sa orozom, ili (ređe) okidačem. Pri zapinjanju oroza, ruka ulazi u zarez i okreće doboš za tačno onoliko koliko je potrebno da se sledeća komora poravna sa cevi. Da bi poravnanje bilo što preciznije, na dobošu su izrezani ispusti u koje ulazi brava doboša, smeštena na unutrašnjoj strani rama, iznad okidača. Cev revolvera ima uvek malo veći konus (ulaznom deo), jer zrno preleće određeno rastojanje kroz komoru doboša pre nego što će se urezati u žljebove. Između cevi i prednje strane doboša mora postojati zazor da bi se doboš uopšte okretao. Što je revolver kvalitetniji i bolje urađen, taj zazor je manji.


    Osim retkih izuzetaka, oroz na revolveru je otvoren i može se zapeti palcem. Tako su pucnji razdvojeni što je jedna od prednosti revolvera ako se oroz zapinje svaki put. Većina modernih revolvera je dvostrukog dejstva (DA – double action, za razliku od prvobitnog SA – single action), što znači da potezanje okidača istovremeno zapinje oroz (okrećući doboš), i opaljuje revolver, kada oroz dođe do krajnje tačke, odakle pada natrag pod dejstvom udarne igle. Većina modernih revolvera je napravljena tako da je oroz blokiran u donjem položaju ako je doboš izbačen napolje, odnosno da se doboš ne može izbaciti napolje ako je oroz zapet.


    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #13

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    sa velikim uvazavanjem prema pripadnicima koji vole oruzje i orudje,ja to prezirem i smatram nepotrebnim,za mene je to jednostavno napravljeno da se povredi ili nauci da se povredi drugi covek koji nemisli isto,u globalnom smislu,i svaki metak koji se napravi,time je ako dodje,nedaj boze do ratova i sl,izgubljen jedan zivot
    Zivot koji je Gospod podario,majka njegova ga je rodila i odgajala i volela najvise od svega na svetu,on je imao nekoga,dete,decicu,u kolevci,cerkicu,sincica,voljenu suprugu, ja da ga oduznem,zbog robova umova,ne,nikada,jer ga ja nisam ni dao,zivot,pa ga necu ni ja uzeti,to je jedno veliko zlo,i toga se treba kloniti,takvih ljudi i oruzja
    Poruku je izmenio coolcaffe, 19.07.2009 u 16:16

  14. #14

    Odgovor: Ručno vatreno oružje

    Pod pojmom vatrenog oružja definiše se naprava koja izbacuje projektil potisnut energijom barutnih gasova.

    Kako će izgledati naprava koja izbacuje projektil, potisnut energijom barutnih gasova, zavisi od toga šta se tom napravom želi postići.

    Kako će izgledati projektil i koliku će moć učinka imati na cilju, takođe zavisi od toga šta se njime želi postići.

    Kada ste izabrali napravu ( vatreno oružje ) koja odgovara vašim potrebama, onda prelazite na sledeće korake:

    1. Potuno razumevanje načina rada izabranog vatrenog oružja, kroz obuku.

    2. Praktična upotreba vatrenog oružja sa težnjom dostizanja maksimuma
    od onoga što to vatreno oružje može da pruži.


    Ovo je po meni kratko i jasno, uopšteno rečeno, šta je to vatreno oružje i šta se njime može postići. Zakon o oružju i miniciji R. Srbije, po mom mišljenju, ima nejasnoća i nelogičnosti koje se nameću u svakodnevnom životu, pogotovo kod ljudi koji se bave takvim poslom gde se svakodnevno koristi vatreno oružje i municija.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •