Амадеус Рамбо
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Амадеус Рамбо

    Rambo Amadeus: Ne možete biti i prosvjetitelj i zarađivati novac
    Datum: 01.08.2008 18:40
    Autor: Jelena Jevtić

    "Da nam je neko prije 30 godina rekao da ćemo u kafani platiti čašu vode isto kao i pivu i da će litar nafte biti duplo skuplji od litra mlijeka mi bismo mu rekli da je budala. E, ja se sad izlažem riziku da me proglasite budalom i kažem da će za 30 godina na benzinskim pumpama prodavati kiseonik", rekao je nedavno Rambo Amadeus, svjestan problema globalnog zagrijavanja na promociji novog albuma "Hipishizik Metafizik" u Banjaluci.
    Rambo Amadeus: Ne možete biti i prosvjetitelj i zarađivati novac

    RAMSC (Rambo Amadeus Svjetski Megacar) se i za vrijeme rada na svom novom albumu trudio da doprinese ovoj borbi. Naime, potrošeno je minimalno energije. On i njegovi saradnici su se trudili da ne koriste elektronske instrumente, a on je svaki put na termin za snimanje išao biciklom.

    Uradio je i spotove za pjesme "Don Kihot" i "Sančo Pansa", a tekst naslovne i druge pjesme na albumu, pjesme "Hipishizik Metafizik", je u odnosu na mnoge tekstove koji su sa starogrčkog prevedeni na naše, kako ih RAMSC naziva ,"simpatične južnoslovenske jezike", jedini doživio kontrasudbinu, te je preveden na starogrčki.

    RAMSC je nedavno u Banjaluci bio jedan od članova žirija na banjalučkom "Demofestu" i tom prilikom pojasnio nam neke svoje odluke i stavove.

    NN: Novi album ste okarakterisali kao "prijatniji za slušanje od prethodnih", da li to znači da ste i Vi "smekšali" poslije svih ovih godina?

    RAMSC: Da, naravno. Čovjek što je stariji dobija jedan finiji senzibilitet.

    NN: Koliko ste kritični prema sebi i svome radu?

    RAMSC: Prilično sam kritičan. Sama činjenica da sam tri godine radio na ovim tekstovima dovoljno govori o tome da nisam žurio. Dok nisam bio potpuno zadovoljan, nisam ga ni pustio.

    NN: Na sajtu ste prije nekoliko mjeseci napisali da bi turneja na kojoj ste tada bili trebalo da doprinese vraćanju dugova nastalih zbog snimanja albuma "Hipishizik Metafizik". Kako je uopšte došlo do toga da muzičar kakv je Rambo Amadeus poslije 20 godina rada ne može unaprijed da plati sve troškove?

    RAMSC: Zato što sam ja elita. Ja sam aristokratija ovog posla. Ja ne punim hale polupismenom sirotinjom kao guzate novokomponovane pjevačice, ja sviram za intelektualnu elitu. Sudbina svakog prosvetitelja je ista. Ne možete istovremeno da budete i prosvjetitelj i da pravite ogroman novac.

    NN: Od Vas se često traži da komentarišete politička i društvena dešavanja u zemlji. Šta mislite zbog čega?

    RAMSC: Kada nema ko drugi. Ipak, treba malo pameti da biste nešto komentarisali.

    NN: Šta mislite koliko Vam polazi za rukom da kroz svoj rad utičete na publiku? Mislite li da je svaka poruka koju ste htjeli prenijeti publici shvaćena na pravi način?

    RAMSC: To je manje važno. Ponekad uši za ono što govorite tek treba da niknu. Prvo to izgovorite, pa onda nakon nekoliko godina izrastu uši za to što ste rekli. Ali, stvar je dokumentovana. Zato i služe ti materijalni dokazi CD-ovi, knjige, veb sajtovi da nekoliko godina nakon što ste nešto rekli ljudi čije su uši izrasle mogu to da čuju. To je veliko zadovoljstvo, ogromno. Meni to što govorim o stvarima koje ljudi ne razumiju daje osjećaj velike moći.

    NN: Čini li Vam se da se u posljednje vrijeme na muzičkoj sceni pojavljuju ljudi i bendovi s ozbiljnijim tekstovima, ljudi koji muzikom žele prenijeti neke poruke?

    RAMSC: S obzirom na to da je situacija na planeti sve teža, pa iz te težine problema naravno da mora da se rodi jedan takav pravac koji poziva na razum. Dok se živi lagodno, nema potrebe da se misli.

    NN: Mislite li da su današnji muzičari svjesni svoje odgovornosti i značaja poruke koju prenose ljudima koji ih slušaju?

    RAMSC: Neki jesu, a neki ne. Ja volim da kažem da u svakom kukolju ima žita, počev od ložača lokomotiva, pa do ljekara. Imate jednu većinu koja ne radi svoj posao kako treba i manjinu koja ga zna raditi i koja je potpuno svjesna svoje odgovornosti.

    NN: A Vi?

    RAMSC: Teško je suditi o sebi samom. Ja mogu samo da se trudim.

    NN: Rekli ste da se Vaš novi album ne preporučjue mlađima od 18 godina. Pokazuje li to Vašu svijest o odgovornosti?

    RAMSC: Ne može se njima ništa loše dogoditi zbog toga što će ga slušati, samo ga jednostavno neće razumjeti. Meni je, pravo da kažem, muka od ljudi iz čitavog šou biznisa koji namjenjuju svoje proizvode djeci od deset godina. Ja kada vidim onu Madonu od pedeset godina kako se keči i skače u nadi da će prodati još više CD-ova jadnim adolescentkinjama koje bi htjele da su kao ona, meni se povraća od toga.

    NN: Da li je sve to jedna vrsta kompromisa između muzičara i današnje muzičke industrije?

    RAMSC: Nisu to kompromisi, to je jedna apsolutna namjera da se zaradi više novca, a stvarno ne znam šta će im toliko novac, već žive po nekim viletinama. Ali, to je u srži svakog primitivnog čovjeka, ta želja za sticanjem, gramzivost. Toga imate i u prirodi gdje životinje koje žive u nekim šupljinama navlače u svoje jazbine toliko toga da se događa da se zaglave i da ne mogu izaći, te da na kraju crknu u svojim jazbinama.

    NN: Vi se činite kao čovjek koji ne pravi kompromise kada je muzika u pitanju?

    RAMSC: Nisam siguran. Razlika je u tome što su moji kompromisi i moje dileme nevidljivi za ostale ljude.

    NN: A, šta mislite koliko su kompromisi dozvoljeni u Vašem poslu? Gdje je granica?

    RAMSC: Sve je dozvoljeno. Ovo je vrijeme liberalnog kapitalizma gdje je sve dozvoljeno. Dozvoljeno je da vam na zgradu postave antenu telefonije, a da vam se djeca igraju ispod i da ta antena zrači mozgove vaše djece zato što neko od toga ima profit.

    NN: U jednom intervjuu ste izjavili da ste napravili veliku štetu društvu doprinoseći opštoj primitivizaciji istog. Kako sada gledate na sve to, jeste li zadovoljni svime što ste uradili za sve ove godine?

    RAMSC: Čovjek što više zna i što mu je šire polje sagledavanja stvari, to više primjećuje sopstvenu krivicu. Ironija kao alat u poeziji i uopšte literature je poznata i stara. Šekspir je fenomenalno vladao tom tehnikom. Međutim, kada vi napravite nešto ironično, devedeset odsto ljudi ne shvati ironiju, nego to bukvalno prihvati, onda se vaš trud da osvijestite auditorijum pretvori u lakrdiju.

    NN: Koliko se često dešava da Vas ljudi ne razumiju?

    RAMSC: Meni se svakodnevno događa da kada po mom mišljenju kažem nešto vrlo važno, tačno i novo ljudi to prihvataju kao da se zaj...

    NN: Nerijetko iznosite kritike na račun medija i novinara. Čime Vas to novinari tjeraju na to?

    RAMSC: Ja nemam ništa lično protiv medija, ali prosto kada čovjek upali televiziju ili prođe pored kioska i vidi naslove shvati da je novinarstvo postalo jedan zanat uznemiravanja javnog mnjenja u cilju što veće gledanosti televizije ili tiraža novina. Novinari rade na povećavanja histerije i smanjivanju razumijevanja stvari, većina.

    NN: Mislite li da će Rambo Amadeus jednog dana biti važna ličnost u muzičkoj istoriji?

    RAMSC: Ne vjerujem. Balkan je toliko primitivna sredina da je ovdje najvažniji događaj koji čovjek može da ima njegova sahrana. A, nakon nje sve pada u zaborav. Ovdje ni neki stvarno veliki umovi nisu niti citiranij niti pamćeni niti se njima iko bavi. Pogledajte samo imena ulica. Kako koja vlast dođe, mijenjaju ih i okreću. Ne postoje neke stalne vrijednosti. To je odlika primitivnih društava.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #2

    04 Odgovor: Амадеус Рамбо

    Datum: 01.08.2008 18:40
    Autor: Jelena Jevtić

    RAMSC (Rambo Amadeus Svjetski Megacar)

    NN: Na sajtu ste prije nekoliko mjeseci napisali da bi turneja na kojoj ste tada bili trebalo da doprinese vraćanju dugova nastalih zbog snimanja albuma "Hipishizik Metafizik". Kako je uopšte došlo do toga da muzičar kakv je Rambo Amadeus poslije 20 godina rada ne može unaprijed da plati sve troškove?

    RAMSC: Zato što sam ja elita. Ja sam aristokratija ovog posla. Ja ne punim hale polupismenom sirotinjom kao guzate novokomponovane pjevačice, ja sviram za intelektualnu elitu. Sudbina svakog prosvetitelja je ista.

    NN: Mislite li da će Rambo Amadeus jednog dana biti važna ličnost u muzičkoj istoriji?

    RAMSC: Ne vjerujem. Balkan je toliko primitivna sredina da je ovdje najvažniji događaj koji čovjek može da ima njegova sahrana. A, nakon nje sve pada u zaborav. Ovdje ni neki stvarno veliki umovi nisu niti citiranij niti pamćeni niti se njima iko bavi. Pogledajte samo imena ulica. Kako koja vlast dođe, mijenjaju ih i okreću. Ne postoje neke stalne vrijednosti. To je odlika primitivnih društava.



    ANTONIJE PUSIC alias RAMBO AMADEUS vec jeste legenda u nasoj muzici !!
    Ako vam je dobro ... onda nista!

  3. #3

    Odgovor: Амадеус Рамбо

    Muzičar, pesnik i medijski manipulant poznat pod raznim pseudonimima od kojih je najzvučniji - Rambo Amadeus, rođen je 1963. u Kotoru kao Antonije Pušić. Prva znanja iz muzičke teorije stekao je u nižoj muzičkoj školi, a umeće sviranja na gitari usavršio je kroz hotelske tezge sa grupom Egzodus, što ga uz sva kasnija iskustva danas čini jednim od najatraktivnijih gitarista na ovim prostorima. . Debi albumom "O, tugo jesenja" zadao je žestok udarac svim strukturama domaće pop-rok scene i estrade. Apsurdno poigravanje sa svim važećim postulatima domaće scene nastavljeno je i na narednom albumu "Hoćemo gusle" i nije okončano ni do današnjih dana. Seriju hitova koji su usledili u narednim godinama otvorili su "Balkan boj" i "Glupi hit", a u većini numera Rambo je koristio raznorazne semplove, citate i sve drugo što mu je dolazilo pod ruku i bilo u funkciji vrcave satire i oporog humora. Svaki novoobjavljeni album kao što su "Mikroorganizmi", "Titanik" ili poslednji "Dont Happy Be Worry " dodatno je povećavao poštovanje obožavalaca i animozitet sve manjeg broja onih koji iz raznoraznih razloga to još nisu postali...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  4. #4

    Odgovor: Амадеус Рамбо

    Pa i jeste svetski mega car Mene malo razočarao kad se pojavio na onom koncertu, al' šta sad.

    Ne znam šta da kažem o čoveku koji je u prodavnicama ploča menjao ploče u omotima... (u Disciplinu - Miroslava Ilića i obrnuto... pa još i dopiše unutra "ko vas jebe kad niste kupili Rambovu ploču" ) sem da je moj čo'ek
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Амадеус Рамбо

    za njega samo

    ako ako, pa da se u oktobru druzhimo s njim i preko bare
    moomoo meee jooouu

  6. #6

    Odgovor: Амадеус Рамбо

    "Treba neko i krtolu da kopa.."

    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

Slične teme

  1. Фудбалска размишљања и дешавања...
    Autor yossarian u forumu Sportska centrala
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 22.06.2018, 01:48
  2. Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 16.02.2015, 20:08
  3. Ми смо деца комунизма...
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 01.11.2009, 22:07
  4. Odgovora: 59
    Poslednja poruka: 04.05.2009, 23:31
  5. Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 08.10.2007, 12:34

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •