Banatska republika - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 23 od ukupno 23
  1. #16

    Odgovor: Banatska republika

    Citat Nenad_DPb kaže: Pogledaj poruku

    A da li ste Banacani znali za Republiku Starcevo?
    Posle raspada te "republike" po teritoriji sadasnje Vojvodini su nicale takve republike. U mom komsiluku je tako nastala "Republika Starcevo, po uzoru na vec pominjani ruski model, tada su na vlasti u tom selu bili radikali, stigao poziv za mobilisanje 1919. god, a prica se da nisu pozivani bogatasi zbog "usluga" koje su cinili vlastima i to je izazvalo revolt omladine, a medju njima je bilo svedoka raspada Ruskog carstva koji su videli kako se seljaci obracunavaju sa vlastima, jer bilo je veza starcevaca sa ruskim boljsevicima... I tako su protestanti zauzeli prostorije Opštine Starcevo i proterale predsednika u Pančevo i clanovi Komunisticke partije su proglasili Republiku. Republika se nije dugo zadržala, žandari su vec istog dana došli u Starčevo i pohapsili pobunjenike, žrtvi nije bilo, mada su mnogi od njih muceni i javno prebijani... Danas se Starcevci cesto dice tim dogadjajima i kad nema drugih argimenta u raspravi kazu:": - pa mi smo nekada bili republika!

    Pozdrav iz srca Banatskog trougla
    ... do pančevačkog mosta ...

    pozdrav za tebe ali ja bi da dodam verziju koju sam ja nashao u nekim knjigama o Starchevu i po internetu :
    Starchevo republika
    U selu je tada na vlasti bila Radikalna stranka, a predsednik Opštine Starčevo bio je Živa Pavlović. Tada 24-godišnji Franja Poljak je, kao učesnik Prvog sv. rata od 1917.-18. godine, stupio u kontakt sa ruskim boljševicima. Kao svedok pada velikog Ruskog carstva, video je kako su se seljaci tada obračunavali sa onima koji su do tada bili na vlasti. I to je širio selom.

    Pošto je, po izjavama svedoka, tadašnja opštinska vlast bila sklona da za sitne usluge zaboravi poziv za mobilizaciju nekim bogatijim meštanima, poziv na mobilisanje koji je stigao 1919. godine, prelio je čašu nezadovoljstva i izazvao je rupe mladića da započnu demonstracije ispred zgrade starčevačke Opštine. Predsednik se, naslutivši šta može da se dogodi, povukao u Pančevo, a pošto u opštinskoj zgradi nije bilo nikoga, vojni rezervisti su polupali prozore i ušli u napuštene prostorije.

    Članovi i simpatizeri Komunističke partije preuzeli su organizaciju ove pobune i proglasili tu famoznu Republiku Starčevo. U to isto vreme, nakon raspada Banatske republike, takve mini-republike nicale su širom Vojvodine, uglavnom jedara punjenih komunističkim idealima po uzoru na ruski model preuzimanja vlasti.

    Međutim, istog dana iz Pančeva pristiže veliki broj žandara. Shvativši da nemaju nikakve šanse naspram brojnih i naoružanih žandara, pobunjenici su se bez borbe predali. Iako nije bilo žrtava, veliki broj učesnika pobune bio je zatvoren i mučen. Veći broj njih kažnjen je javnim batinjanjem, dok su nekolicina njih robijali više meseci. Pored Franje Poljaka, koji se vodi kako kolovođa pobune, višemesečnu zatvorsku torturu su preživeli: Blaž Blaženić, Paja Rajković, Marko Gerdić, Blaž Bogut i Iva Tonković.

    Evo dela izjave jednog od učesnika: Narod je lupao u Opštini i sekao bandere i telefonske žice. To je bilo oko devet časova, a žandari su stigli oko podneva. Tukli su nas žandari, i radikali (svedok navodi imena, ali ih mi nećemo objaviti, jer potomci navedenih još uvek žive u Starčevu). Tukli su nas do mraka. Posle su nas kolima odveli u Pančevo. Prvo su nas vodili na ispitivanje u Magistrat, pap osle u zatvor.

    Na molbu advokata Dude Boškovića, tadašnji ministar pravde, Edo Lukinić, oslobodio ih je svih optužbi i pomilovao, a tadašnji događaji se vode kao razložna pobuna rezervista. Nakon robijanja, seljaci su oslobođeni i protiv njih se više nisu podizale optužnice.

  2. #17

    Odgovor: Banatska republika

    Стално прекрајање историје кроз призму мађарског шовинизма. И стално приче како су Срби зликовци, чинили злочине, отимали туђе...
    Мађарски шовинизам је јак и жилав. Да ли су Срби спремни да му се супротставе?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #18

    Odgovor: Banatska republika

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Стално прекрајање историје кроз призму мађарског шовинизма. И стално приче како су Срби зликовци, чинили злочине, отимали туђе...
    Мађарски шовинизам је јак и жилав. Да ли су Срби спремни да му се супротставе?
    Mislim da bi bilo bolje da je za prvi deo citata označeno na koju diskusiju ili njen deo - stav se odnosi.

    Za drugi deo - mislim da bi pravo pitanje bilo 'Da li su Mađari spremni da se suprotstave mađarskom šovinizmu'. Svako drugo rešenje je sa bolnijim i težim posledicama.

  4. #19

    Odgovor: Banatska republika

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da bi bilo bolje da je za prvi deo citata označeno na koju diskusiju ili njen deo - stav se odnosi.

    Za drugi deo - mislim da bi pravo pitanje bilo 'Da li su Mađari spremni da se suprotstave mađarskom šovinizmu'. Svako drugo rešenje je sa bolnijim i težim posledicama.
    Svi misle, pa i ja mislim.. Mislim da je citirani komentar od Yossariana čista glupost. Preterao je više sa tim paranoičnim strahom od mađarskih šovinista..

    Mislim da razmišlja o njima i kad jede bambi-keks.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  5. #20

    Odgovor: Banatska republika

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Svi misle, pa i ja mislim.. Mislim da je citirani komentar od Yossariana čista glupost. Preterao je više sa tim paranoičnim strahom od mađarskih šovinista..

    Mislim da razmišlja o njima i kad jede bambi-keks.


    mozda se chovek boji da Vojvodina ne prodje kao Kosovo...
    juzna granica AP Vojvodine je DUNAV!!!

  6. #21

    Odgovor: Banatska republika

    Citat marphi kaže: Pogledaj poruku
    mozda se chovek boji da Vojvodina ne prodje kao Kosovo...
    Ja se ne bojim. Znam da neće tako da prođe!

    A paranoični su takvi u svačemu...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  7. #22

    Odgovor: Banatska republika

    незнам дали ће Банат бити република,али искрено немам ништа против,
    ако ће НАМ бити боље него сад ПОДРЖАВАМ ту назовимо је идејом.
    А што се тиче домаћих шваба прочитајте књигу од Вршачког швабе, наслов
    књиге је " о иконама и пацовима" извињавам се аутору књиге сигурно ћу
    погрешити његово име а мислим даје Роберт Хамерштил.
    поздрав војводино.

  8. #23

    Odgovor: Banatska republika

    Kao što i napisah, ideja stvaranja Banatske republike je bila da se očuva multietničnost Banata i spreči nastojanja rivalskih naroda da ga podele. Predstavnici Banatske republike su bili prisutni i na mirovnim pregovorima u Parizu (juna 1920), te su zahtevali da se ponovo uspostavi pod imenom REPUBLIKA BANATIA. Ideja je bila da se očuva celo multietničko područje južne Madjarske (Ugarske). Republika bi bila podeljena u kantone, kojima bi upravljali većinski narodi. Pobednici su imali druge ideje sa žitnicom Evrope, posledice i danas znamo...

    "Unius linguae uniusque moris regnum imbecile et fragile est!"
    (Szent Istvn)

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Vojvodina republika?
    Autor vojvodina2 u forumu Politika
    Odgovora: 162
    Poslednja poruka: 04.03.2014, 12:06
  2. Fajront republika
    Autor love hunter u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 13:41

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •