Tomasevac
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10

Tema: Tomasevac

  1. #1

    14 Tomasevac

    Poznaje li tko ovo mjesto u okolini Zrenjanina?
    Voleo bih da se cujem sa jednim drugarom sa kojim sam bio u JNA

  2. #2

    Odgovor: Tomasevac

    Selo nije baš preveliko, ali... mogu da se raspitam.

  3. #3

    Odgovor: Tomasevac

    Ja sam iz Tomasevca,mada vec jedno 15 god zivim u Zrenjaninu. Tako da ti verovatno mogu pomoci.

  4. #4

    Odgovor: Tomasevac

    Selo mog djetinjstva....

    Tomaševac


    U Panonskoj niziji, kroz koju se probija reka Tamiš, u svom srednjem toku, tri kilometra istočno od raskrsnice železničkih pruga Pančevo-Petrovgrad i Novi Sad, nalazi se selo Tomaševac, poznato iz mađarske bune.

    Iznad rukavca što je odvaja od Tamiša i sa njim opasuje uzanu dolinu do puta, koji vezuje železničku stanicu sa selom, na malenoj uzvišici leve obale, belasaju se lepe seoske kućice, poređane jedna pored druge duž unakrsnih ulica.Iznad njih se vidno ističe pravoslavna crkva,čiji visoki toranj gordo nadvisuje selo. Tu je i seoski park sa spomenikom palim dobrovoljcima u borbama za oslobođenje i ujedninjenje(knjiga je izdata 1935.godine).Oko njegovog pravougaonog oblika su ulice sa sviju strana.Kraj njih su poređane četiri školske zgrade,katolička crkva,zgrada opštinske uprave,pošta i apoteka.

    Jedna ulica izbija iz sela vodi prema Tamišu preko drvenog mosta, koji je od vajkada vezivao na ovom mestu Južni i Severni Banat i bio spona između Militiaraca i Paorije.Njegova istorijska uloga u prošlosti je poznata.Odmah iznad mosta uzdiže se visoko desna obala Tamiša.To je Tomaševačko brdo-Njegove strane su, od podnožja do vrha prokopane i izbušene za topovske zaklone i smeštaj municije.Duboki i dugi vojnički rovovi su povezani unakrsno.Odatle se talasasto račva i spušta jedan goli greben prema Perlezu,od reke Tise.Drugi se kraj završava u gustoj šumi koju Tamiš deli na dve polovine oko Botoša,negdašnjeg velikomnaselja iz neolitskog doba.Ovako izuzetan teren oko Tomaševca, daje mu i izuzetan položaj u Banatu.Ovo je učinilo da su na ovom mestu, u toku vremena,vođene ogorčene borbe i odigrani krupni istorijski događaji.

    Najstarije naselje u Južnom Banatu

    Tomaševac se smatra za najstarije naselje u Južnom Banatu.Ne zna se tačno kada je selo naseljeno,ali je poznato da je Tomaševac postojao još u sedamnaestom veku.Na mapi generala Mersija iz godine 1717,tomaševac je označen kao mesto od dvadeset domova. U to doba Banat je bio pod Turcima.Mesto na kome se sada nalazi Tomaševac ustupljeno je 1760.godine od strane osečke komore za naseljavanje srpskih graničara iz okoline reke Tise i Moriša.Od tada se počeo naglo da širi.Kada je naseljavanje izvršeno,Tomaševac je od 1767. godine pripao nemačko-banatskoj granici i postao sedište jedne graničarske čete dvanaestog nemačko-banatskog puka.U selu su se zadržala dva naziva: Marijevo i Čoke. Pretpostavlja se da su pod ovim imenima ranije postojala dva naselja,ali da su se ona proširivanjem spojila u jedno, koje nosi današnje ime. I danas u ovim dvema polovinama sela postoje dva stara crkvišta, obeležena krstovima.Inačecela okolinatomaševca je bila kroz istoriju poprište raznih vojnih operacija.Za vreme borbe turaka i Evgenija Savojskog,austrijskog vojskovođe, učijim su se redovima borili i Srbi,1789 godine,most na Tamišu,pod Tomaševačkim brdom,branio je Srbin, Đorđe Radivojević,kapetan sa 300 vojnika.On je imao zadatak da sa vojnicima brani taj položaj od Turaka i osigura prelaz vojsci, koja je imala da pređe Tamiš na tom mestu, posle bojeva oko Lugoša,i da ode nesmetano u Srem i Južnu Bačku na odmor i zimovanje.Kapetan Radivojević je sa vojnicima obavljao uspešno zadatak.Ali, noću između 17 i 18 oktobra 1789 godine, Turci ih napadnu iznenada,pripovlačenju sa severo-istoka Banata, i sve ih pokolju.




    izvor: tomasevac.org.rs
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  5. #5

    Odgovor: Tomasevac

    Citat ljubisha kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam iz Tomasevca,mada vec jedno 15 god zivim u Zrenjaninu. Tako da ti verovatno mogu pomoci.
    Mozda bih mogao i meni da pomognes? Voleo bih da mi kazes nesto o porodici Lapadat. Mislim da je otac bio Velizar a majcinog imena se ne sacam. Imali su sina vasilija - Vasiku- poginuo u saobracajnoj nesreci i jedni cerku - Meri,u. Mnogo bih me obradovao ako znas nesto o njima. Vasika je isao samnom uskolu i ja sam svojevremeno dolazio u Tomasevce Ne znam kako stojis sa Orlovatom, ali i tu sam imao jednog dobrog, samo nisam 100% siguran da je iz Orlovata, ali je sa te pruge: Murgic Ljubisa. Divan, predivan covek, radio je u novom sinvozu ....

    Sa Postovanjem,

    TMN

  6. #6

    Odgovor: Tomasevac

    Citat TMN7777777 kaže: Pogledaj poruku
    i ja sam svojevremeno dolazio u Tomasevce
    Tomaševac je jedinina. Ne kaže se TomaševcE.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  7. #7

    Odgovor: Tomasevac

    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku
    Tomaševac je jedinina. Ne kaže se TomaševcE.

    Pa ko je rekao da nije jednina! Zar ti nikada nisi cuo: Idem u Tomasevce?! A ciji si ti?

  8. #8

    13 Odgovor: Tomasevac

    Dajte neke slike Tomasevca!!



    Pozz
    Choose to know!!!

  9. #9

    Odgovor: Tomasevac

    Citat TMN7777777 kaže: Pogledaj poruku
    Pa ko je rekao da nije jednina! Zar ti nikada nisi cuo: Idem u Tomasevce?! A ciji si ti?
    Mani se čiča, ja sam svoj.

    Ne, nisam čulA nikada taj izraz, jer ne postoji.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  10. #10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •