Prvo presađivanje jetre u Vojvodini
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    Prvo presađivanje jetre u Vojvodini

    Prva transplantacija jetre u Vojvodini uspešno je izvedena u subotu, 28. juna, u Kliničkom centru Vojvodine, izjavio je juče dr Zoran Milošević, šef transplantacionog tima. Dr Milošević i njegov tim su, u operaciji dugoj punih 16 sati, ženi od 52 godine presadili jetru mladića stradalog u saobraćajnoj nesreći. Pored toga, u ovoj bolnici su lekari proteklog vikenda transplantirali i dva bubrega, spasili tri života, i svi pacijenti se osećaju odlično.
    - Sama transplantacija jetre trajala je 11, a sa vađenjem od davaoca ukupno 16 sati. Operacija je izuzetno komplikovana jer prvo treba odstraniti bolesnu jetru, pripremiti sve za ubacivanje novog organa i tek onda početi sa spajanjem jetre donora na mesto. Jedini mali problem sa kojim smo se suočili jeste prostor, jer je nova jetra nešto veća od izvađene, ali se i to rešava određenim postupcima - rekao je dr Milošević, šef tima i direktor hirurgije.
    Pored hirurga, operaciju je budnim okom pratio i niz anesteziologa, jer su u ovakvim operacijama, kako objašnjavaju, problemi sa krvarenjem česti. Najkritičniji trenutak svake ovakve operacije je ponovno puštanje krvi u jetru.
    - Trenutak u kom se nova jetra puni krvlju prava je „adrenalinska situacija“, a to je ujedno i najkritičniji trenutak cele operacije. Kvalitetna žuč koja je istekla već za vreme operacije prvi je garant uspešnosti. Pacijentkinja od 52 godine sada se oseća odlično, a nadamo se da će tako biti i sa svakim sledećim pacijentom - kaže dr Milošević.
    Dr Milošević dodaje da detalje o donoru i primaocu neće iznositi sve dok oni sami ne odluče da izađu u javnost. Takav gest bio bi, prema mišljenju ovog tima, i najbolja preporuka za Klinički centar Vojvodine, ali i primer drugima.
    Transplantacioni timovi Kliničkog centra su, prema rečima dr Miloševića, vrhunski obučeni u Japanu i opremljeni najnovijom opremom za takve poduhvate. Spremni su za nove poduhvate i sve zavisi isključivo od donatora.

    Donorske kartice, kojima se zaveštavaju organi, prekjuče je, u okviru akcije „Šansa za novi život“ transplantacionog tima KC Vojvodine popunilo oko 50 ljudi. U Donorskom informativnom centru Vojvodine na Hirurškoj klinici svi građani mogu potpisati donorske kartice 24 sata dnevno, a na telefon 021/520-141 mogu se dobiti potrebne informacije o transplantaciji i načinu na koji mogu da zaveštaju organe.


    I Pajtić zaveštao organe

    - Nema veće satisfakcije da u trenutku kada prestane vaš život možete da spasete nečiji drugi život. Kada imate vrhunske stručnjake školovane u Japanu i po celoj Evropi, i uz to neophodnu vrhunsku opremu, mogući su i ovakvi vrhunski rezultati - rekao je pokrajinski premijer Bojan Pajtić, dok je juče popunjavao donorsku karticu u biblioteci Transplantacionog centra, pozivajući Vojvođane da zaveštaju organe.
    U obnovu Transplantacionog centra pokrajinska vlada uložila je 130 miliona dinara.

    Blic
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Prvo presađivanje jetre u Vojvodini

    BRAVO za tim, srećna će , nadam se, biti pacijentkinja, bravo i za Pajtića , a bravo i za sve ljude koji su ostali dovoljno zdravi da ako požele mogu i da postanu deo priče - davaoci.



    Do skoro sam o donatorstvu i zaveštanju organa imala prilično "lutajući" stav. Činilo mi se korisnim i "opasnim" istovremeno, jer nekako mi je bivalo u tim trenucima u neskladu sa onim u šta ja verujem.

    Ali život k`o život, demantuje i tu ambivalenciju tako da ovih dana, kada sam lično u poziciji da mi najdraže zavisi od ko zna koga jer od mene ne može/ne u smislu donatorstva, ali prvi put me lično pogađa sve što me i profesionalno jako dotiče i iskreno, ne da nije isto, nego se baš razlikuje/, istopiše se dileme.

    Zaveštavam sve svoje pod hitno. I nikako ne mislim da je hipokrizija u pitanju (ne zato da bih sebe pravdala, nebitno mi je koliko i lanjski sneg svako pravdanje te vrste), nego jednostavno kad se sudariš sa sobom u onim najtananijim delovima bića shvatiš da je davanje onoga što je tvoje,a zdravo i korisno,potpuno u redu i onda nestaju nedoumice s početka razmišljanja.
      Vrh

Slične teme

  1. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 11.10.2011, 08:42
  2. Pozlaćivanje muškarca
    Autor kohili u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 23:47
  3. Pijavice za podmlađivanje
    Autor Goga u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 01.04.2008, 01:10
  4. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 15.05.2007, 19:25

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •