Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 53
  1. #1

    Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Pretprošle godine, u Tivtu, dok sam na terasi ispred meni omiljenog hotela Pine, sa jednim prijateljem pijuckao viski sa (h)ledom, prisluškivao sam razgovor tri mlade (lepe i doterane) mame. Iz razgovora sam zaključio da dve od njih imaju po dvoje dece, a treća (meni okrenuta leđima) je imala samo jedno dete i nije imala namera da više rađa...

    Tema razgovora su bila deca i kako ih vaspitavati. Uglavnom su to bili neki razumni stavovi i moga sam zaključiti da se sve one bile ne samo atraktivne već i obrazovane. Ali, u jednom trenutku, ne sećam se više u kojem kontekstu, majka sa samo jednim detetom je rekla svojim prijateljicama:
    - Ma razumem ja vas, ali vas dve ne volite svoju decu koliko ja volim svog sina...

    Naravno, jedan i slučajan primer ne znači ništa, ali evidentno je da se majke sa samo jednim detetom često u nekim stvarima razlikuju kako se odnose prema svojim potomcima od ostalih majki, pa se pitam:

    - Da li su majke sa jednim detetom bolje od majki koje imaju dvoje ili više dece?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Dobrih deset godina sam bila majka jednog potomka, muškog..rođenjem drugog deteta sam se puno promenila, u svakom smislu, na bolje..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  3. #3

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Ne moze niko da dokaze da majka s jednim detetom vise voli,ili je bolja od majke s dvoje i troje dece.Iz vise meni poznatih primera,majke s jednim detetom su mnogo posesivnije,te se iz takvih slucajeva obicno "stvara" "mamin sin" .
    Ja sam majka dva sina,koji su neizmerno voljeni s moje strane i ni slucajno se ne slazem s tim da neka majka s jednim detetom moze da voli vise svoje dete.
    U ovom slucaju ne racunam neodgovorne majke,niti one koje nisu umele svoju ulogu majke dobro da "odigraju".
    Life is a mystery to be lived,not a problem to be solved.

  4. #4

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Ja mogu samo da kažem da se trudim da budem dobra majka,jesam li zapravo bolja ili gora od onih koje imaju više od jednog deteta ne znam i iskreno ne zanima me (da,ja sam majka "samo" jednog deteta)
    I may not be perfect but I'm always me

  5. #5

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Postoje rodjene Majke. One vaspitavaju svoju decu instinktivno, pripremajuci ih za zivot, pruzajuci im sve sto je potrebno, sa puno ljubavi, a ne preterujuci ni u cemu. One jednostavno osecaju neku prirodnu ravnotezu u vaspitanju, bez obzira na broj dece koje imaju.
    Interesantno je i to da takve majke cesto i ne znaju koliko dece zele, pa imaju od jednog do nekoliko deteta, kome kako sudbina, sreca i ostale okolnosti posluze...

    Za razliku od tome postoje majke sa jednim detetom. One ceo svoj zivot posvecuju svom detetu, obasipajuci potrebnom i nepotrebnom paznjom. Te majke su ubedjene u svoju ispravnost o svemu i s obzirom da imaju samo jedno dete sve te stavove forsiraju i na svoje dete. Takva deca postaju razmazenija, cesto ekscentricna, imaju cesto probleme sa uklapanjem u drustvo, uprkos uglavnom vecoj inteligenciji i obrazovanoscu od okoline. Ukoliko se dete pobuni protiv prevelike brige, nadzora i uplitanja u intimu, njegova pobuna bit ce nemilosrdno deklarisana kao nezahvalnost i bit ce ugusena. Na taj nacin takve majke sprecavaju potpuni razvoj licnosti svog deteta.
    Da ne zalazim previse u problematiku, takve majke se slicno ponasaju bez obzira imaju li zensko ili musko dete. Njihov odnos sa detetom je predubok, te se odrzava i kada dete poraste i nadje sebi partnera... To je izvor mnogih komplikacija.

    Naravno, gore napisano ne vazi za sve majke sa jednim detetom, a i svaki slucaj je zaseban za sebe.

    Moje licno misljenje je da treba imati bar dva deteta, upravo zbog zdrave socijalizacije dece.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    - Da li su majke sa jednim detetom bolje od majki koje imaju dvoje ili više dece?


    Ne vidim po čemu bi se majka i njena uloga u vaspitanju i nezi deteta razlikovala ako ih ima jedno, dvoje ili više dece. Svaka majka je dobra majka, ako je svesna svoje uloge i voli svoju decu i svaka se trudi da bude najbolja. ( tu ne ubrajam one neodgovorne ili sa nekim problemom)
    Sad, uvek ima onih majki koje se žale da im više dece nameće više obaveza, posla i problema (i ko zna šta još ) i često se od njih može čuti da misle da su ostale na jednom detetu imale bi više vremena da se posvete njemu, nego su ovako ''razbacane'' na sve strane... Međutim, mislim da su sve to samo izgovori i neka opravdanja od gore pomenutih majki.
    Ja sam majka dva istovremeno rođenih (3. min razlike) dečaka i trudim se da budem onakva majka kakva treba da bi moji momci odrasli u velike, srećne, zdrave i dobre ljude...Da li sam bolja ili ne od drugih, kako je rekla Makilli ne zanima me...uvek idem po principu da gledam moju porodicu i njome se bavim, a svako svoje treba da gleda bez upoređivanja i merenja ko je u toj ulozi dobar, a ko ne

  7. #7

    14 Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Tema razgovora su bila deca i kako ih vaspitavati. Uglavnom su to bili neki razumni stavovi i moga sam zaključiti da se sve one bile ne samo atraktivne već i obrazovane. Ali, u jednom trenutku, ne sećam se više u kojem kontekstu, majka sa samo jednim detetom je rekla svojim prijateljicama:
    - Ma razumem ja vas, ali vas dve ne volite svoju decu koliko ja volim svog sina...

    Naravno, jedan i slučajan primer ne znači ništa, ali evidentno je da se majke sa samo jednim detetom često u nekim stvarima razlikuju kako se odnose prema svojim potomcima od ostalih majki, pa se pitam:

    - Da li su majke sa jednim detetom bolje od majki koje imaju dvoje ili više dece?

    Neshvatljivo mi je, da u priči jedne majke, ljubav ima mernu jedinicu.

    Dete je dete, rođeno... da se voli... neguje... vaspitava... usmerava... i...
    da, kada dođe vreme...
    (a vreme prolazi, brzinom svetlosti), detetu dam ''krila''... za odvajanje...
    i vođenje samostalnog života... Bože zdravlja...

    Šta uopšte znači ''biti bolja majka?''...

    Mama je mama...

    Kao majka jednog deteta, posmatram komšinicu, koja ima troje, i ne vidim neku razliku...
    Ona je svakako najbolja za svoju decu, kao što sam ja najbolja za svoje dete.
    Naravno da nisam otrila toplu vodu, ovim zaključkom.

    Evidentno je da me je majčinstvo učinilo mnogo boljom osobom, kvalitetnijom, što me opet ne čini boljom, u odnosu na sve ostale majke. (da ne citiram, makilli i Sokicu... )

    Da li sam dobra, ili bolja... zato što imam jedno dete... Svašta
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  8. #8

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    ne znam
    ali mislim da bi mi bilo lakse da imam jos jedno dete
    jedinici su tako prokleto zahtevni.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #9

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Ne vidim nikakav razlog da se bilo ko ovde oseća prozvanim, a još manje neprijatno zbog ove teme. Problem vaspitanja dece se provlači još i kroz niz drugih tema na ovom forumu i fenomen jedinaca u psihologiji, kao i u običnom životu je odavno poznat i nije nikakva tajna...

    Naime, jedinci umeju da se razlikuju od dece odrasle u porodicama sa dvoje ili više dece. Ko tvrdi suprotno, taj u najmanju ruku nije obavešten. Ideja ove teme je da pokušamo da sagledamo situaciju kakva su majke (u proseku i nikako pojedinačno, naravno) koje imaju samo jedno dete i kolikoj meri i na koji način one učestvuju u formiranju ličnosti svog deteta, s obzorom da jedno dete ne odrasta sa bratom ili sestrom, odnosno sa više njih...

    Znači, naslov teme je zaista napisan u blago pežorativnom smislu, jer je svakome jasno da su majke koje imaju samo jedno dete ponekad (nije pravilo, naravno), zbog nemogućnosti da dele svoju ljubav i pažnju, na drugačiji način vezane za svoju decu, nego majke koje imaju dvoje ili više dece, što ih ponakad čini posesivnijim i suštinskim kočničarem, u određenom stepenu, u procesu osamostavljivanja svoga deteta...

    Nadam se da sam ovim postom otklonio neke dileme za koje nisam pretpostavio da će se posle uvodnog posta javiti.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Ne osećam se prozvano gospon Memento, nego sam samo želela da kažem da takav stav imaju samo one majke koje time opravdavaju neke svoje postupke...
    Svaka majka koliko god dece imala se trudi da bude dobra, najbolja svom detetu, a činjenica da su deca jedinci u porodici drugačiji je istinita ali to ne znači da ta majka nije dobra ili je manje dobra od one koja ima više dece...
    Uostalom, ja imam dvoje dece, a često mi kažu da sam suviše vezana za njih i ''ne puštam'' ih da se odvoje od mene...i to baš majke jedinaca mi govore Sad, one kao lica koja sa strane posmatraju naš odnos to vide tako, a ja samo se pravdam da još koju godinu će biti tako, pa će odrasti u velike momke i neće više biti moje maze...

  11. #11

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Memento, drugi put kad priskluškuješ, ne moraš baš takve kokoške prisluškivati.

    Valjda svaka majka pokušava svom detetu (pa imala ih jedno ili više) dati najbolje od sebe. Koja je koliko u tome uspešna, teško da zavisi od broja dece.

    Rasparave ovog tipa me podsetiše na jednu moju raspravu sa koleginicama. Naime, pre par godina, jednoj mojoj koleginici je preminuo sin jedinac. I dok smo svi bili u šoku, stiže komentar moje koleginice: "Strašno. Da je bar imala više dece, ne bi bila tolika tragedija."
    Setih se još nekih budalaština. Recimo, izjave majke muškog deteta majci ženskog da ona ne može spoznati kompletnu majčinsku ljubav dok ne rodi muško dete. Na šta je dobila odgovor da njeno muško dete nikad od oca neće biti voljeno koliko žensko dete njene sagovornice od strane supruga iste.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  12. #12

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Pa sada....ja bash nesto i ne kapiram temu (sitni su sati, a i imala "naporan" dan)

    Ali iz mog licnog primera...ne kao majka dvoje dece, vec kao cerka jedinica, mogu izjaviti da "ima tu necega..."...naime, iako grubo zvuci, i iako mi moja majka nedostaje (vec skoro osam godina nije medj' zivima)...nikada ne bih postala samo svoja da je ona i dan danas ziva...

    Jednostavno je umela (znala) da mi (ne)nametljivo njene ambicije proturi kao svoje...ali tako perfidno da bi u rezultatu izgledalo kao da je TO moja odluka...npr. ja sam jos u 7. razredu "znala" da cu studirati masinstvo, jer (Boze moj) to je "struka" za razliku od slikarstva (koje sam zelela...ili glume..ili bilo cega drugog..)...isto tako je bilo i sa klavirom (ok, to sam i ja posle zavolela) kao njenom neostvarenom ambicijom...

    Ne, moje licno misljenje je da nisu bolje...i da cesto (ok, nije pravilo..ali oko mene imam puno poznanika jedinaca..) mogu da uguse i sputaju dete iz nekog posesivnog "straha" i zelje da njihovo dete bude uspesno...a pre svega mislim da je to njima samima satisfakcija i na neki nacin prestiz...dokazivanje (koje btw. niko i ne trazi...)
    Budi pametan i pravi se lud

  13. #13

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Ne mogu okarakterisati da je neka majka bolja od druge samo zbog toga sto ima jedno ili vise dece. To najvise zavisi od osobe kakva je...
    Imam sina, jedinca i pokusavam da budem najbolja majka (kako znam i umem). Ucim ga da bude svoj i da zna sto zeli u zivotu. Zelim da odraste u zdravu, stabilnu i sretnu osobu, da bude vaspitan i kulturan. Ne zelim da bude mamina maza, samo zato sto je jedinac ili bolje receno da bude razmazen i bezobrazan...

    Najvise me nervira sto kad cujem nekog ko komentarise - pa vi ste ga tako dugo cekali i imate samo njega, a tako ste strogi....

    Trudimo se da budemo pravicni kad kaznjavamo, da izgradimo sa njim odnos koji ce se bazirati na uzajamnu ljubav i postovanje....Ako je on jos uvek mali, volim kad iskaze svoj stav u vezi necega - a eto na primer poceo jos sada da komentarise sta ce da obuce, koje pantalone, sandale, bluzu... i nikako ne pokusavam da mu nametnem svoje misljenje kao jedino ispravno, i da moja rec uvek bude zadnja...
    Mozda je ovo samo sitnica i nekome ce delovati bezveze, ali za mene je nacin da mu pokazem da cenim njegovo misljenje, na koje on ima potpuno pravo kao i mi odrasli....

    I da - moje ambicije su samo moje..A on ako sutra zeli da bude i vozac kamiona (kao sto trenutno kaze) neka je, samo da je sretan i da radi ono sto voli kako najbolje zna i ume...


  14. #14

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Gledano perspektive majki, pa verujem čak i perspektive devojaka koje će majke tek postati - to je neodrživo. Nema logike.

    Međutim,
    gledano iz perspektive muškaraca.. deteta ili dece, skoro da i nije nemoguće čuti ovakav tekst.
    Naravno ne mislim na bukvalni smisao "bolja" VS "gora"...
    ali,
    ajde ipak da sada taj smisao malo - svesno i namerno "izbanalizujemo".

    Zamislimo majku jednog deteta ...i majku dva deteta.
    Istovremeno zamislimo muža i dete - prve žene ... i muža i decu druge žene.

    I muškarci i deca su - svako na svoj način poprilično (čitaj - maximalno, i to čine s'nepodnošljivom lakoćom) posesivni.

    Majka jednog deteta će svakako imati "manje" posla, obaveza i izdataka oko jednog deteta, a samim tim i "više" vremena da se igri, zabavi, ispunjavanju želja i prohteva svoga deteta posveti (i protegne),
    - tako da bi to dete moglo da pomisli ili čak i kaže - kako je njegova mama "bolja" ...

    - od mame neka dva deteta (ili više dece) koja će imati više poslova i obaveza i koja će svoje vreme, strpljenje i materijalne izdatke, neminovno morati da deli na više tela, glava i ustiju.

    To isto (ili bar slično) važii i za muževe.
    Prvi će želeti još koje dete, ali će sigurno često pomisliti - dobro je ... ovako ima više vremena za mene/nas.
    Drugi će muž biti nesumnjivo sretan zbog postojanja svog "dvojca" ili "košarkaškog tima", ali će (nije nemoguće) zamerati ženi - nedostatak vremena za njega... kao pre najezde malih gremlina.

    Poznato je da se rođenjem svakog novog člana , "odseca" od žene deo - kao od torte (ikoji odlazi "u ruke " novom detetu)
    koja je (žena-torta) nekada - cela sledovala i pripadala SAMO njemu - muškarcu.

    Ako nema dovoljno ljubavi, strpljenja, tolerancije i razumevanja (za novonastale situacije) - tu bi mogli nastati i prvi kuršlusi,
    koji ako se "zapuste" ,mogu da prerastu u "strujni udar" ...
    i ne daj Bože - totalni gubitak "električne energije" ...

    E, tu po meni MOŽDA ima mesta tumačenju i spominjanju termina
    "bolja" ili "gora" situacija i pozicija majke jednog deteta ..i.. "gora" ili "bolja" situacija i pozicija majke više dece.
    ______________________

    Tek sada vidim crno-na belo ... u kakvom smo mi žene -majke "sosu"
    I pre dece i sa jednim detetom i sa više dece.

    Mučenoj ženi-majci (sa koliko god dece) je nedvosmisleno veliki teret na leđima.
    I svakako da je svakoj stalo da bude (ne bolja od neke druge - nego) NAJBOLJA na svetu žena svome mužu i NAJBOLJA na planeti majka svojoj deci,
    da sve bude cakum-pakum - i kuća sređena.. i posao završen (ako radi).. i dete/deca namirena.. i "muž-vuk sit",

    i ona na broju.


    WOMAN
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 22.06.2009 u 01:57

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  15. #15

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Majka jednog deteta će svakako imati "manje" posla, obaveza i izdataka oko jednog deteta, a samim tim i "više" vremena da se igri, zabavi, ispunjavanju želja i prohteva svoga deteta posveti (i protegne),
    - tako da bi to dete moglo da pomisli ili čak i kaže - kako je njegova mama "bolja" ...

    Ja mislim da ovde nije rec o srednjednevnoprovedenomvremenu po detetu (SDNPV/d), vec se radi o onim zenama koje smatraju zivotnom misijom iznosenje jednog i samo jednog deteta (vise dece steti telu, budzetu, slobodnom vremenu i ko zna cemu jos), te svoju urodjeno-usadjenu nesigurnost projektuju na svoje dete u obliku apsolutnosigurne i pozrtvovane majke.

    Naime kako ste rekli, ``i deca su posesivna``, ukoliko ih ima vise, ponasat ce se kao mladuncad pred sisom, svaka ce se toliko nametnuti majci da mu sva potreba za ljubavlju bude zadovoljena. Deca to ravnotezno stanje odlicno znaju uspostaviti i ne verujem u tezu da dve, tri, petoro dece dobija manje majcine ljubavi od jednog.

    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Majke
    Autor SQUAW u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 17.03.2009, 23:26
  2. Surogat majke
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 03.07.2008, 13:35
  3. Vozila leš majke u kolicima za pijacu
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 04.09.2007, 23:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •