Melenci
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Tema: Melenci

  1. #1

    Melenci

    Otvaram temu takmičenjem u kuvanju čobanskog paprikaša.

    Skoro svako mesto ima neku svoju ...ijadu. Na nekoliko od njih sam bio, ali mi se ova Melenačka najviše svidela.

    Nosim utisak da su je napravili za sebe: da se okupe, druže, zabave, uživaju sa svojim društvom.

    Komercijalna nota jedava da je i bila prisutna: uobičajenih tezgi sa kineskom i sl. robama koje se sele od ...ijade do ...ijade nije ni bilo da se može primetiti; šatri i kioska sa pljeskavicama, kobasicama, pečenjara i sličnog nisam ni video (ako ih je i bilo - nisam obratio na njih pažnju). Samo nekoliko tezgi sa vašarskim slatkišima, sokovima i pivom, sladoledom.

    Ni medije nisam primetio (sem jedne male ekipe sa skromnom opremom).

    Sveta je bilo baš mlogo. Mislim da su takmičarske ekipe i njhova društva bila veći deo prisutnih. Računam da su svi takmičari kuvali paprikaš u sudovima najmanje za 30 porcija. Procenjujem da je takmičara bilo stotinak. Takmičarski paprikaši se nisu prodavali, znači, trebala su poveća društva da se skuvano i pojede - bar 3.000 usta.

    A i posetilaca, da ne kažem turista - jer se ni ja sam nisam tako osećao, je bilo dosta. U jednom trenutku mi se činilo da nećemo naći gde da kupimo i pojedemo paprikaš. Kasnije (i pomoću fotografija) sam ustanovio da je to bilo moguće na šest - sedam mesta gde se kuvalo za posetioce.

    Ovim pokušavam da dočaram kako su Melenčani, pre bih rekao Banaćani (po tome odakle sam sve zapazio takmičare) ovo shvatili kao stvar za svoju dušu i uživanciju. Ne za novce i zaradu. Ni za Ginisa i njegovu knjigu.

    Koliko ja mogu da ocenim, u tome su i uspeli.

    A meni, kao posetiocu, mnogo se više svidelo da se i samozvan osećam delom svega što su učesnici priredili rad sebe, nego da se osećam kao turista koga su namamli da tu nešto para potroši.

    U slikama je to izgledalo ovako:



    Događaj se odvijao u velikom parku banje Rusanda.
    Dan je bio sa dosta oblaka, ne pretopao, pa je bilo prijatnije za takvu vrstu provoda nego da je bila vrućina kao što je to uobičajeno za ovo doba.



    Stigli smo oko podne računajući da će u to vreme paprikaši biti u završnoj fazi.



    Takmičara je bilo pod individualnim nazivima, pod nazivima pokrovirtelja, institucija, državnih organa...



    Sem ekipe Domokratske stranke zapazio sam i ekipe SRS i LSV. Bila je i ekipa Aktiva žena iz Melenaca.



    Ovo je takmičarska ekipa motoraša, a bilo ih je još nekoliko grupa.



    Ekipa Saobraćajna policija 2



    'Društvo amaterskih kuvara - Mihajlovo' je stavilo maskotu, Lalu od kupusa namenjenog za salatu.



    Ovi nisu stidljivo napisali naziv



    Veterinari



    I šeretskih naziva je bilo



    Nisam zagledao pod kojim je nazivom nastupila ekipa koja je koristila onaj crni auto.





    Nisu svi sve stavljali na jednu kartu - ražnjeva i roštilja je bilo za 'rezervne položaje'.





    I na roštilje se ponešto stavljalo. Valjda da se zbog gladi ne kreće na paprikaš sve 'dok meso ne spada lako s kostiju'.





    Krećući se kroz mnoštvo izazova i mi smo počeli da u kazane zagledamo izbliže...



    ... a i da tražimo gde ćemo oprobati pravi čobanski paprikaš.





    Paprikaš je opravdao očekivanja. I pored toga, nismo uspeli cele porcije da savladamo.





    Kretali smo nazad, a raspoloženje se zahuktavalo. (Zastava SRS ne pripada društvu koje se vidi.)



    Bilo je i palačinki, al carskih!



    Slikao sam, ali nisam otišao. Palačinkar me je pogledom zapitao, pa sam mu rekao da čekam da slikam kako okreće palačinku. To ga je očigledno 'ureklo'.



    U ovom pokušaju to je ličilo na carske mrvice (šmarne).



    Dok smo pre ručka šetali, stigosmo i do jezera.

    Ovce, koje su izmakle učešću na X Svetskom prvenstu u kuvanju čobanskog paprikaša, pasle su na bezbednoj udaljenosti od takmičara posetilaca.

    Za popodne je bio predvidjen kulturno-umetnički program. Nama je i ovo bilo dovoljno da vidimo kako ljudi znaju da se lepo provedu.

    Pošto Melenci nisu samo čobanski paprikaš - priključite se i s drugim uglovima vidjenja.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 16.06.2008 u 23:34

  2. #2

    Odgovor: Melenci

    Slazem se sa ocenom da je cela manifestacija odavala nekomercijalni utisak, da su ljudi to uradili onako - za svoju dušu (stomak?)... Inače, Večernje novosti su iznele podatak da je bilo oko 10.000 posetilaca (mislim da je ipak malo precenjeno), a da je u paprikaš "utrčalo" oko 100 ovaca.

    Bio sam tamo i zaista se lepo proveo. Sigurno ću ići i sledeće godine...
    Moj utisak o celoj manifestaciji sam već okačio na net, pa da se ne bih ponavljao, koga interesuje neka klikne na link u potpisu.

    Uzdravlje!

  3. #3

    Odgovor: Melenci

    MELENCI
    Za ovaj put, slike sa jezerom Rusanda.



    Jezero Rusanda - jugozapadni kraj jezera.

    ''Mesto je je udaljeno od Zrenjanina 15 km. Nalazi se na magistralnom putu Zrenjanin - Kikinda, severno od grada Zrenjanina. Na dva kilometra od sela je kanal Dunav - Tisa - Dunav.


    Pravoslavna crkva - centar sela - slikan sa jezera Rusanda.

    ISTORIJAT
    Sve je počelo patentom carice Marije Terezije iz 1751, kojim je dopušteno da se Srbi iz razvojačene Potisko-pomoriške granice, koji se nisu odselili u Rusiju, a nisu hteli ni pod vlast feudalnih ugarskih županija, nasele južno od Moriša i istočno od Tise i tu obrazuju neku vrstu autonomne, samo carskim vojnim vlastima podložne, Banatske milicije. Osim nekoliko stotina militarskih porodica koje su se iz graničarskih mesta Pećke, Pavliša, Nadlaka, Bogaroša, Šajtina, Semlaka, Orovilja i čanada naselile na mestu, čije je ime slavni grof Mersi još 1723. zabeležio kao "Melenci" (neki misle po turskoj reči mehlem-lek) , obrazovalo je iste godine naselje koje će krenuti u brzo širenje. Za četvrt veka do ustanovljavanja carskog dištrikta (Velikokikindskog) 1776. u koje će ući zajedno sa Kikindom, Mokrinom, Jozepovom ( Novi Kneževac), Karlovom (Miloševo), Tarašem, Vranjevom, Kumanom, Krsturom i Bašaidom, Melenci će imati blizu 1800 stanovnika, da bi se za narednih pola veka njihov broj vrtoglavo popeo na preko 5000. Taj porast će zatim biti umereniji, ali uprkos povremenim iseljavanjima i masovnim epidemijama, stalan. U selu će 1863. živeti preko 6500, a 1910. više od 8600, a 1921. čak blizu 9500 stanovnika. Sa Mokrinom, Melenci će i pred Drugi svetski rat biti jedno od najvećih sela tadašnje Jugoslavije, da bi to bilo i u ovoj sadašnjoj. Od samog početka, pa do ovog vremena u Melencima su živeli gotovo sami Srbi, slično kao što je i za ceo Dištrikt zabeležio Aleksandar Stojačković još 1868. da u njemu živi "Gotovo sam ovejani Srbin". Godine 1825. u selu je od 5015 stanovnika pravoslavnih bilo 4981, a rimokatolika 34. Da taj odnos Srba i "ostalih" nije bitno menjan ni narednih decenija pokazuje i podatak iz 1862. o broju zanatlija u Melencima - od 92 zanatlije 73 su bili Srbi, a 19 "drugi", uz napomenu da su Srbi bili skloniji ratarstvu i stočarstvu nego zanatima. Brz porast stanovništva Melenaca doveo je i do širenja mesta, pa se selo do kraja XVIII veka sastoji od četiri "kvarta" , koji i danas postoje : Srpkanj, Pavliš, Vlaškanj i Čontik.

    STANOVNIŠTVO Jedno od najvećih vojvodjanskih seoskih naselja, Melenci ima oko 7500 stanovnika, u oko 2400 domaćinstava i prostire se na 15905 ha.

    ŠKOLE Melenci ima osnovnu školu "Dr Boško Vrebalov" koju pohađa 700 djaka. Osnovana je 1758 g.( a sadašnja zgrada izgradjena je 1968. g.)...'' (Sajt Banatera)


    Banjski objekti su bele zgrade.


    Jugozapadni deo Melenaca slikan 's leđa'.


Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •