51. Zmajeve dečje igre održaće se u Novom Sadu od 4 do 8. juna 2008. godine.
Prve Zmajeve dečje igre održale su se 1958. godine pod nazivom Festival Dečje poezije, drame i lutkarskog pozorišta, a 1969. godine festival dobija ime koje i danas nosi. Osnovna ideja festivala je da se okupe pisci, ilustratori, izdavači, čitaoci dečje literature iz Srbije a i šire. Zmajeve dečje igre imaju i svoj časopis pod nazivom Detinjstvo. Čuveni Miroslav Antić je za Zmajeve dečje igre rekao:
Zmajeve dečje igre su za mene bile i ostaće jedine igre u nas koje se ne igraju, nego čine predivan književni, kritičarsko poetski, sociološko-pedagoški, estetstko-ideološki, etički napor, da svet najmlađih dobije pravo i časno mesto u literaturi...
Program festivala:
Sreda 4. jun
10.00
Pozoršte mladih, mala sala
ALA J’ LEP OVAJ SVET
Predstave mališana i vaspitača predškolske ustanove Radosno detinjstvo iz Novog Sada:
KAKO SPASTI DRVO
vrtić Suncokret
vaspitači Branka Jovanović i Dragana Srbin - Bogićević
*
U ZDRAVOM TELU ZDRAV DUH
vrtić Bubamara
vaspitač Dragana Širin
*
PRIČA O KOZI
vrtić Dunavski cvet
vaspitači Ester Petrović i Melinda Falb
Program vodi Danijela Kalentić
10.30
Zmajev grob u Sremskoj Kamenici
DA SE VIDE SVETLI TRAZI…
Zmajeve Svetle grobove kazuje
Stevan Gardinovački, glumac
Cveće na Zmajevu humku položiće učenici osnovne škole
Jovan Jovanović Zmaj iz Sremske Kamenice
11.00
Spomen zbirka Jovan Jovanović Zmaj,
Sremska Kamenica, J.J.Zmaja 1
OVDE SRCE, OVDE TI
Otvaranje Junskih programa 51. Zmajevih dečjih igara
Reč na otvaranju
Gradimir Stojković
Dodela priznanja ovogodišnjim laureatima
Minji Suboti, Dejanu Aleksiću i Radmili Bulatović
12.00
Srpsko narodno pozorište, Kamerna scena
CAREVO NOVO ODELO
predstava dramske radionice za decu Maćtarija
u produkciji SDUV i SNP
13.30
Svečana sala Gradske kuće, Trg slobode 1
U ZMAJEVOM LEPOM KRUGU
Prijem za učesnike Junskih programa
51. Zmajevih dečjih igara
Nastup učenika osnovne škole Đorđe Natošević
Program je pripremila učiteqica Julkica Dokić Đurđev
16.00
Gradska biblioteka, atrium
DRUŽENJE SA MALIM NEVENOM I NEVENOM
Predstavljanje knjiga Jasminke Petrović
u izdanju Kreativnog centra iz Beograda
Kroz lutkarsku radionicu,
svoju knjigu Beležke lutkarskog pomoćnika,
predstavlja Nataša Čakić Simić
17.00
Muzej Vojvodine, Dunavska 35
TRI ČVORA NA TREPAVICI
Poetski portret Ljubivoja Ršumovića
Uvodna reš: Jovan Ljuštanović
Ućestvuju: Božidar Mandić, Branko Stevanović, Igor Kolarov i autor
17.30
Trg slobode i Zmaj Jovina ulica
KREATIVNE RADIONICE
Slikarsku radionicu vodi Mini klub iz Novog Sada
Radionicu zastava vodi Putujući ćututuk
17.30
Zmaj Jovina ulica, mala scena
POD LIPAMA
Učestvuju: hor i orkestar PU Naša radost iz Subotice, Mantock dance international i vrtići Palčica, Pužić, Maslačak i čarolija iz Novog Sada, Mala škola iz Sremske Kamenice, Vršaćka literarna radionica, centar stranih jezika Carpe diem centre i osnovne čkole Kosta Trifković iz Novog Sada i ura Jakšić iz Kaća
Program vodi Mini klub iz Novog Sada
17.30
Trg slobode
ZMAJEVE RAZNOLIJE
Panonske mažoretkinje
18.00
Muzej Vojvodine, Dunavska 35
NJEGOVO VELIČANSTVO MALI PRINC
Izložba posvećena Malom princu Antoana de Sent Egziperija
realizovana u saradwi sa Susretima pisaca za decu Vezeni most iz Tuzle i Fondacijom Mali princ iz Pariza
U ulozi pilota Saša Stojković, glumac
18.00
Trg slobode, velika scena
ULI^AROLIJE
Učestvuju: vrti}i Zlatna ribica, Kalimero, Pal~ica, Plavi zec, Baletski studio Dina Mikli}, Baletska {kola, City dance studio, Mantock dance international iz Novog Sada, xez dens studio Oqa iz Vr{ca, vrti} Crvenkapa iz Futoga
18.30
Trg slobode, velika scena
PEPELJUGA
predstava baletskog studija La Sylphide
19.00
Trg slobode, velika scena
OVO JE LJUBAV
Ivana Svetlik i Tomislav ^eleketi}, studenti u klasi Danijele Jovanovi}, pevaju Diznijeve arije
Korepetitor: Aleksandar Gabri}
18.30
Erste banka
Wego{eva ulica
POVERI SE ERSTE MEDI I VIDEĆEŠ DA STVARNO VREDI!
predstava Erste banke i dru`ewe sa maskotom, animatorima…
19.00
Zmaj Jovina 15
OVDE STANUJU PESME
de~ja poezija i proza
Animator programa Bane Rosi}
20.00
Trg slobode, Velika scena
DA MI NIJE SRCA MOGA
U~estvuju: Baletski studio Ivana i xez dens studio Oqa iz Vr{ca,
plesni klub Ultra dance iz Sremske Kamenice,
muzi~ki {kolski centar Bolero iz Zrewanina, Dje~ji savez Tivta, osnovne {kole Petar Ko~i} iz Temerina, ura Jak{i} iz Ka}a, osnovna škola ura Dani~i}, xez dens studio Impuls, Stage dance studio iz Novog Sada
Program vode Iva [trqi} i Sa{a Joksimovi}
21.30
Trg slobode
VATROMET
21.40
Trg slobode, Velika scena
MALI KONCERT
Brass orkestar Muzičkog centra Pančeva
Program za ostale dane, možete pogledati na http://www.zmajevedecjeigre.org.yu