Klinci i internet
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Klinci i internet

    Svako četvrto dete u Novom Sadu koje koristi internet je zavisnik, a polovina od njih je tokom boravka na internetu na neki način napadnuta. Najveća verovatnoća da će doći u kontakt sa nepoželjnim posetiocima je četovanje, servis gde deca mogu da ćaskaju, kaže za naš radio Aleksandar Arsenin iz internet servisa Infologistika. "Dete ima potrebu da razgovara sa nekim, da ga neko sasluša. Napasnik se predstavlja kao stariji drugar i stavlja se u ulogu slušaoca koji razume njegove probleme. Dete se hvata u koštac sa napasnikom i nije toga svesno. Kroz razgovor otkriva mnoge stvari o sebi, svojoj porodici, koje su im navike, kada idu putovanja i godišnji odmor", kaže za Radio 021 Arsenin.
    Stav roditelja je da je bolje da im je dete pred očima, u svojoj sobi, nego negde na ulici. Međutim, dete koje ima u svojoj sobi računar i veb kameru izloženo je brojnim opasnostima. "Putem kamere dete može da vidi sagovornika, ali i da sagovornik vidi njega, njegovu sobu i vaš stan."
    Savet roditeljima je da ograniče detetu pristup internetu, tako što će kroz razgovor doznati šta ga interesuje i koje sajtove posećuje. Znaci ovisnosti su da dete previše vremena provodi pred računarom, nervozno je i besno ako mu ukinete internet, ne može bez igrica, izbegava školu i obaveze, postaje drsko. Dijagnostika, lečenje i prevencija zavisnosti od interneta obavlja se u Klinici za bolesti zavisnosti u Beogradu.
    (021)


    Zabranjeno voće je najslađe, pa tako pretpostavljam da bi zabrana bila kontraproduktivna. Naravno da klince vuče nešto da zabodu nos svuda, pa i ne net. Naravno, net ima svojih prednosti (zbog čega nisam sklona stavu da ga treba zabranjivati) ali i nedostataka.
    Koriste li vam klinci net? Da li imaju potpunu slobodu ili ih na neki način kontrolišete? Na koji?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Klinci i internet

    Koriste li vam klinci net?
    Moji za sada jedino drndaju igrice na netu. Kad pocnu ozbiljnije da ga koriste, naravno da cu da obratim paznju na to koje sajtove posecuju.
    Zeznuto je kad roditelji nemaju pojma o kompjuterima i internetu, pa ni ne mogu da proprate sta se desava kad dete satima bleji u ekran. Zato ja i visim ovoliko na netu, sticem iskustvo, prosirujem horizonte, aktiviram radare zbog radi bolje intuicije...i takooo...
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  3. #3

    Odgovor: Klinci i internet

    Najviše je napolju, pa su onda na redu igrice, a internet takođe koristi ali ne puno. Uglavnom se svo googlanje svede na sex, sexy girls i kečere i igra sitnije igre preko neta, ponekad i ovde Voli da vrti google image - e tu kuca sve što mu padne na pamet, često proverava kao nešto iz knjiga ili traži slike faraona i piramida (na egiptologiju se specijalno pali pored zmajologije i čarobnjaštva ), ali samo slike. Nema naviku da čita na kompu i to mu nije interesantno za sada. Šta mu treba i šta mi kaže - štampam mu ili sam štampa. Ja i volim što je tako, bolje da vršlja po travi ili čita sa papira

    S vremena na vreme pregledam šta je tražio, ali o tome sa njim ne razgovaram da bi imao svoj mali život. Dovoljno je da sam u toku. Bio je mali čas samo - nikom podaci i informacije privatne na netu ima budala kao i na ulici i još kamara preko i to je to
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Klinci i internet

    Moji dečaci su još uvek mali da bi samostalno koristili internet (6 g.) , ali sam ih naučila da samostalno otvore on-line igricu koju vole, pa i ovde ponekad odu na igrice... Još uvek su ''velika'' deca, ali kad bude došlo vreme, kada se zainteresuju za net, dobro ću razmisliti kako ću se postaviti prema tome... Dobra ideja je ovo što radi Squaw da se posle proverava gde je dete sve krstarilo, ali naravno ne dati mu na znanje da to radite. I naravno reagovati ako primetite da se nešto čudno dešava...
    Sve u svemu, potrudiću se da moje momke i dalje držim na igralištu, a za komp neće zakasniti...

  5. #5

    Odgovor: Klinci i internet

    Svaki peti srednjoškolac u Srbiji, korisnik interneta, žrtva sajberkriminalaca

    Deca na meti internet manijaka

    Autor: Dragica Veljković | 03.06.2008 - 08:36




    Svaki peti srednjoškolac u Srbiji, korisnik interneta, dobio je seksualnu ponudu od virtuelnog sagovornika. Glatko ju je odbilo 16 odsto, a tri procenta onih koji su bez snebivanja prihvatili seksualni kontakt kažu da nisu imali problema. Trojica đaka, međutim, doživela su veoma neprijatno iskustvo zbog prihvatanja seksualne ponude sa interneta.

    Ovo su podaci Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, iz istraživanja za Ministarstvo prosvete, koje priprema strategiju za mlade. Ovakvo seksualno uznemiravanje i provociranje maloletnika, međutim, nije krivično kažnjivo.
    Srbija nema odgovarajuću zakonsku regulativu u ovoj oblasti. Naše tužilaštvo nije nadležno za internet pedofiliju i druge oblike seksualnog sajberuznemiravanja maloletnika. Nema izgleda da će zakon koji utvrđuje našu nadležnost biti menjan 2009. godine. Zato sada krivična odgovornost postoji jedino kad neko preko interneta podstiče maloletnika na prostituciju, pod uslovom da do prostituisanja dođe u realnom životu - ukazuje Lidija Komlen-Nikolić, republički posebni tužilac za visokotehnološki kriminal.
    Istraživači su i sami bili iznenađeni da je tako veliki broj mladih izložen seksualnim provokacijama na sajtovima za društveno umrežavanje.
    - Anketirali smo 2.419 učenika iz različitih tipova srednjih škola u devet gradova. Kompjuter kod kuće ima 89 odsto srednjoškolaca, priključak na internet 57 odsto. Seksualnu ponudu nije dobilo 41 odsto srednjoškolaca, petina jeste. Sajberkriminalci koriste razne načine da dopru do dece, najčešće u tzv. sobama za četovanje. Nekada su i mladi krivi, jer iz radoznalosti otvaraju sumnjive sajtove ostavljajući mogućnost nasilniku da ih nađe - kaže dr Dijana Plut, naučni saradnik Instituta za psihologiju.
    Ova anketa bila je anonimna pa se ne zna šta se dogodilo trojici srednjoškolaca koji su stekli veoma neprijatno iskustvo iz ovozemaljskog seksualnog kontakta sa internet sagovornikom.
    - Sajbernasilnici nanose žrtvi veoma vidljivu i neizmerno veliku štetu, a isto to može da se dogodi i preko SMS-a. Dete može da doživi svašta između četiri zida ako prihvati susret s nepoznatim u tajnosti. Nasilnik može naneti i javnu sramotu detetu kad kompromitujući materijal (stvarni ili izmišljen) okači na neki sajt, pusti u mrežu, pošalje kao SMS svima iz okoline deteta - upozorava Dijana Plut.
    Odrasli, pa i tinejdžeri preko interneta ponekad tragaju za prijateljstvima, neki i seksualnim kontaktima. Dr Plut objašnjava da su srednjoškolci radoznali, uzbudljivo im je da uskaču u razne virtuelne uloge, što je njima primereno i od njih očekivano ponašanje.
    - Nažalost, ponekad ih sa druge strane čekaju iskusni vukovi. Nisu deca kriva što na ovom svetu postoji toliko mnogo poremećenih ljudi. Strašno je što je za njih sada opasno biti mlad i radoznao. U svetu već uveliko organizuju kurseve po školama i imaju SOS sajtove za pomoć deci da odgovore na ovakve provokacije - ističe dr Plut, uz ocenu da će nam ovo biti još veći problem jer je psihološko sajberropstvo uveliko svetska glavobolja.
    Deca su informatički pismenija ne samo u odnosu na roditelje koji bi trebalo da ih nadziru, već i od svojih nastavnika. Zato roditelji ne vide u kojoj meri može da bude ugroženo dete koje mirno sedi kod kuće i igra se za računarom. Ali uprkos tome, dr Plut zaključuje da je porodica u Srbiji bolja nego što smo očekivali, jer mladi, generalno, u roditeljima imaju najsnažnije oslonce.
    Nevladina organizacija Astra (bavi se sprečavanjem trgovine ljudima) pre dve godine je uradila pilot-projekat u Srbiji i regionu povodom prvih slučajeva vrbovanja putem interneta radi trgovine ljudima. U šest gradova anketirali su 1.205 srednjoškolaca: 70 odsto koristi internet, polovina ide u sobe za četovanje.
    - Od te polovine je čak 47,8 odsto dobilo ponude, od toga da se uživo upoznaju, preko poziva da zajedno otputuju, da im taj neko obezbedi posao, do poziva na čist seks ili seks za novac. Sa internet sagovornikom uživo se upoznalo čak 37 odsto srednjoškolaca - veli Lidija Radović iz Astre.
    Kod trgovaca ljudima najtraženije su devojčice od 15 godina, pa je Astra izmislila prosečnu tinejdžerku upravo te dobi, koja je završavala osmi razred, htela da upiše trgovačku školu i živela sa oba, relativno stroga roditelja. Posadili su ovu izmišljenu devojčicu na Krstaricu, Serbiankafe, Skajp i Aj-Si-Kju.
    - Za 50 sati razgovora, tokom više dana, devojčica nije inicirala nijedan kontakt, ali su s njom kontaktirali 457 puta. Četvrtina ju je seksualno uznemiravala: i žene i muškarci. Čak 20 puta dobila je sumnjive ponude; poslužila je za ostvarivanje nečije seksualne fantazije, nuđeno joj je rešenje svih problema, da postigne bolji život, što može da bude uvod u trgovinu ljudima. Bilo je i eksplicitnih ponuda: seks za novac. Kupci seksa znali su da ona ima samo 15 godina i govorili joj da su klinke najbolje jer ne prave probleme. Da smo profil te devojčice napravili ranjivijim, rezultat bi bio još alarmantniji. S njom su kontaktirali svi, od tinejdžera do muškaraca starijih od 60 godina - ističe Lidija Radović.
    Deca u Srbiji dnevno su prosečno dva sata za računarom. Ne slute kakvih sve bolesnih umova ima i u realnom i u virtuelnom svetu, ostavljaju lične podatke na raznim veb stranicama, ne misleći da mogu postati nečija meta. Zato roditeljima i deci, kažu stručnjaci, treba pomoći da razviju zaštitne strategije u svetu interneta.

    Primer pokušaja navođenja maloletnice na prostituciju

    Odakle si, Saškice? Imaš 15 godina?
    - Da, a ti?
    Dvadeset devet.
    - Ok.
    Ideš u školu?
    - Da, u osnovnu, osmi razred.
    - Imaš momka?
    - Nemam.
    A volela bi?
    - Pa, naravno da bih, ali kad naiđe, naiđe!
    Tvoje drugarice imaju momke, spavaju li sa njima?
    - Pa neke da, neke ne.
    Ti si nevina?
    - Neću da ti kažem.
    Dobro, znam... sramota te. Volela bi da izgubiš nevinost uskoro? Poigrala bi se...? Hajde, pričaj, šta se ustručavaš. Reci nešto.
    - A kako si tako prost, a imaš 30 godina?
    Mila... videćeš kad odrasteš... Bićeš luđa nego sad:-) A sad mi reci... Volela bi da se poigraš sa...?
    - A ti se baš osećaš jako kad pričaš sa devojčicama?
    Prija mi, najslađe ste u tim godinama.
    - Zar ti to nije dosadno? Nama su vršnjaci dosadni.
    Nije mi dosadno. Želim mlađu devojku i sada pričam s tobom. Bila bi ponekad sa mnom, a da te ja pomognem na određen način... finansijski? Pa?
    - Kako misliš da me pomogneš?
    Recimo, učiniš me srećnim na brzaka i dobiješ 100 evra. Samo deset, petnaest minuta. Mislim da je ponuda OK.
    - Pa, ja nisam sponzoruša i imam samo 15 godina.
    Nisi, naravno, a sve bi ostalo između nas, a ti bi imala uvek para.
    - A zašto? Ne bih mogla reći ni drugarici?
    Kome želiš možeš reći. Je l ponuda u redu?
    - Nije.
    Kaži svoju ponudu.
    - Ne nudim ti ništa.
    (...)
    (Razgovor nepoznatog muškarca sa virtuelnom tinejdžerkom koju je radi istraživanja kreirala Astra)

    Kako se zaštititi

    - Na četovima ne dati pravo ime i prezime, adresu, školu...
    - Ne otvarati poruke nepoznatog pošiljaoca
    - Sumnjivu poruku pokazati roditelju, koji od provajdera traži savet
    - Ne komunicirati sa sumnjivim sagovornikom: ne reagovati na njega
    - Roditelj da prisustvuje susretu sa osobom upoznatom preko neta
    - Nasilnik je navalentan: promeniti e-mail adresu, novu dati malom broju ljudi, ponekad su nasilnici iz okoline deteta
    - Biti uljudan na internetu, na grubu i uvredljivu komunikaciju ne vraćati istom merom: nasilnik želi da izazove žrtvu
    - Generalno, biti ograničeno na internetu zbog gubljenja kontakta sa stvarnim svetom i prijateljima



    Blic
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Klinci i internet

    Mog mladunca internet ne za sada ne zanima.
    Ni kompjuteri generalno, draže mu je društvo iz ulice i lopta. Odigra neku igricu, skida muziku i animacije za telefon i to tera mene da mu pronadjem sajtove tako da sam sa te strane mirna.
    Pre nego primetim da počne da vršlja, naravno da ću ga pripremiti..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  7. #7

    Odgovor: Klinci i internet

    Da...I meni se to dešavalo.....ali ja sam išao na chat s namerom da zaebavam takve manijake, i predstavio bih se kao žensko, pa bi ih navukao, i posle im rekao da sam ih zajebavao...kako onda pizde.....to je milina...

    Ali ozbiljno, tih manijaka ima na tone. samo idite na neki chat, i pravite se da ste tinejdžerka, i biće takvih kolko oćete. Trebalo bi da ih love i hapse. Lokacija se lako može odrediti preko IP adrese. A može i ime, ako mu zaviriš u komp nekim virusom. A policija bi trebalo da koristi takve metode.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  8. #8

    Odgovor: Klinci i internet

    Bloosom za sad kontrolišem jer znam sve njene lozinke jer sam ih ja kreirala mada kako brzo kapira bliži se dan kad neću više moći tako da je kontrolišem.
    Kada je na msn-u obavezno bacim oko da vidim sa kim se dopisuje i šta piše. Zna da ne sme nikom da kaže prave podatke bez mog znanja i to je uslov za korišćenje neta u chat svrhe! Vidim da je uspešno savladala pretraživanje neta, sama nadje sve što je interesuje. Za sada su to neke tinejdž interesovanja no vidJet ćemo šta će biti
    Uglavnom imam poverenja u nju za sad...

    Blizanci još nemaju predstavu šta je to net...muški jbga

  9. #9

    Odgovor: Klinci i internet

    Moja mala za par dana puni 7 godina i ove godine kreće u školu. Samim time, možda će se više baciti na net i na ono što net nudi. Trenutno su to sada igrice i zna sama doći do njih. Tata joj je otvorio mail jer je vidjela i tatu i mamu kako imaju svoj pa je i ona poželjela da ima i ona.

    Zasad, to je to.

    Znam i shvaćam da neminovno nastupa vrijeme odrastanja samim prelaskom praga škole i učenjem slova i brojki.. A tu je ukomponiran i net.

    Kako imam dobar odnos sa kćerkom, bar tako vjerujem iz priloženog, nadam se da neće biti nekih problema oko neta.

    Tabu tema ne postoji u našoj maloj porodici te otvoreno pričamo o problemima i negativnim učincima. Sluša o lošim ljudima otkad je počela shvaćati razliku između dobrog-lošeg.

    A ne znam.. Imat ću oči otvorene.

    Ali.. Kako stvari stoje - teško da bude na net mogla da ode pored tate i mene
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  10. #10

    Odgovor: Klinci i internet

    Počeo nam raspust i za vreme onih silnih padavina, dečaci su bili vezani za kuću....Igrali su se dok im je bilo interesantno i u jednom trenutku su se setili tatinog kompa (moj komp ni ne traže ) i pitali su me da li smeju da ga upale. Nakon moje dozvole, upalili su komp i pravac na google i čujem da se raspravljaju kako se nešto pravilno na engleskom piše
    Upitam ja njih:
    -Momci, imate li nekih problema?
    -Mama, kako se piše na engleskom keb drajver?
    E, tada sam ja ostala u čudu....prvo nisam znala da znaju da tako traže igrice, drugo da već sami znaju da petljaju po google-u i još da razmišljaju o otome kako bi se to trebalo napisati na engleskom
    No, kasnije sam došla do saznanja da im je muž jednom na takav način tražio igricu koju su želeli da igraju, a oni su zapamtili postupak.

    Pored igrica, vole da gledaju Google Earth - krstare planetom po raznim gradovima i to je to. Naravno, dok su oni na kompu, isključeni su svi chat servisi i msn i ICQ, za svaki slučaj
    Svesna sam da će doći dan kada će zatražiti ''makar jedan'' komp za sebe, samo se molim da će to biti što kasnije, da će još dugo biti samo dečaci koji jurcaju za loptom po ulici....

  11. #11

    Odgovor: Klinci i internet

    Mogu da kažem da malenu moju i dalje net baš i ne zanima što se meni jako sviđa. Radije ode poslije škole i pisanja zadaće van igrati se sa prijateljicama negoli da čami na stolici i da udara po tastaturi igrajući online igrice.

    A ja.. Podržavam to.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  12. #12

    Odgovor: Klinci i internet

    Moja unuka starija kada dođe kod mene na vikend,obavezno igra igrice .
    One koje sam joj ja našla pogleda malo a dalje sama pretražuje.
    E sada poslednji vikend,pita me bako koje je slovo
    ,na tastaturi ja pokažem jer tek sada uče latinicu ,zna ona al ne baš sve,drugi razred.
    Traži nekog Džastina Bibera,klinac pevač.Ostadoh bez teksta,našla ukucala u googlu,pustila muziku a mene fajrunt iz sobe,.
    Inače to je samo kada dođe kod mene,kod kuće joj nisu uveli internet.
    Kažu roditelji kasnije.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  13. #13

    Odgovor: Klinci i internet

    Moj stariji sin koji ima 4 god. vec sam pusta crtace i igra igrice, ja mu namestim a dalje on sam..Mada, na srecu to nije cesto, jednom u 2 meseca mozda da trazi da igra. Jedino sto se zaista treba povesti racuna, jednom je tako dotrcao iz sobe i place li place, ja u sobu a on, jadnicak usao u neku igricu sa vampirima...
    all that we see or seem is but a dream within a dream

Slične teme

  1. Internet trol
    Autor Bombica u forumu WWW
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 03.08.2010, 22:50
  2. Klinci i po neka psovka...
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 00:08
  3. MTS internet
    Autor Painkiller u forumu Online savetnik
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.01.2009, 22:04
  4. Internet Explorer 7
    Autor goldie u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 28.03.2007, 10:57
  5. Neki novi klinci
    Autor vlado u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.11.2006, 21:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •