Hajde da se igramo rata
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Hajde da se igramo rata

    Vaspitacica u vrticu nam je skrenula paznju da je deci strogo zabranjena bilo kakva imitacija ratovanja, pucanja, pravljenje od kockica bilo cega sto podseca na oruzje i da i kod kuce povedemo racuna da ne dozvoljavamo deci da se igraju na taj nacin.
    Koliko se secam i mi samo se igrali rata, ali vreme u kojem smi mi odrastali i u kojem podizemo nasu decu nije isto, gotovo je neuporedivo.
    Meni se ipak ova odluka cini razumnom, i kao sto sam vec negde cula, decu ne treba uciti da oruzje sluzi za igru. Na kraju krajeva kada pogledamo koliko se tragedija desilo u poslednje vreme, gde su deca iz neznanja upucavala svoje drugove potpuno je uredu uciti decu da je oruzje opasno.
    Da li im treba zabraniti ili ih treba edukovati na drugi nacin i kako?
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  2. #2

    Odgovor: Hajde da se igramo rata

    Ne znam da li deci treba zabraniti da se igraju rata. Ne znam ni da li vredi da im se tako nesto zabranjuje, kada su svi mediji prepuni nasilja, a da ne govoim da ratne rane na ovim prostorima nisu ni blizu zacelile...

    Kada smo vec kod igre i zabave, osvrnuo bih se na brojne crtace i video igre koji na razlicite nacine tretiraju ratne teme. Verujem da mnogo dece danas svakodnevno `puca` na svojim kompjuterima i da je eventualni efekat na njihovu psihu, kao posledica toga, slican kao i da su se igrali rata...

    Ma, lako je za decu. Samo da se `matori` ne dostete da se opet igraju rata....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Hajde da se igramo rata

    Bilo bi sjajno kada bi oružije moglo da se zabrani i "matorima"... Da je bar sa njima kao sa decom sve bi bilo mnogo jednostavnije... Roditelji obično kažu kako je lako u vrtiću sprovesti mere poput ove. Vaspitač je autoritet, njega dete sluša i kraj... Da li je tako? Vaspitač je prvenstveno dosledan u onome što traži od deteta. Druga stvar je da će mu ponuditi nešto drugo što će okupirati njegovu pažnju... Zašto bi to bilo teško i roditelju kod kuće? Igrice, kečere, filmove neprimerene uzrastu da mu svede na minimum... Ali, hajde ovako, iskreno, svi treba da se zapitamo šta mi, kao roditelji radimo u to vreme kada nam dete hipnotisano zuri u monitor ili očarano pokušava da "skine " neki kečerski zahvat? Koliko vremena, korisno provedenog vremena provodimo sa njima? Slažem se da smo se ratova igrali i mi, ali mi smo se igrali napolju, provodili vreme sa vršnjacima i igra je za čas dobijala drugi oblik, iz rata prelazila u fote, vije, žmurke... (Igraju li se deca još toga)?.. Znam da će mnogi požuriti da se opravdaju nedostetkom vremena, umorom, poslom, ali... Ne smemo izostaviti svoje dete iz svog dnevnog rasporeda... Želeli smo ih, zar ne? Niko nam nije obećao da će biti roditelj biti lak posao. Potrudimo se oko njih, jer oni su naše sutra... Onoliko koliko im damo danas, stostruko će nam se vratiti jednoga dana kada shvatimo kakve smo ljude podigli...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  4. #4

    Odgovor: Hajde da se igramo rata

    Potpuno se slažem sa NSDj! I podržavam zabranu igranja takvih igara.Kao majka dva dečaka od 6 godina vrlo sam srećna jer oni odrastaju u sasvim drugačijem okruženju; ne znaju za Transformerse, Kornjače i Jugio-ne ili kako već! Bilo je dana kada su iz vrtića dolazili sa pričom kako je ovaj ili onaj drugar doneo neko od ovih čudovišta od igračaka, naravno želeći i oni da imaju to isto.Na moje pitanje šta bi se oni igrali sa tim oni su objašnjavali kako su oni jaki i bore se protiv nekih čudovišta i sl.
    Sutradan sam u vrtić ponela njihovu igru pamćenja sa motivima država i zastava i rekla da pokažu šta oni imaju kod kuće od igračaka.
    Prvi efekat je bio da su oni pobedili u igri jer drugari nisu znali države i zastave,a drugi efekat je bio da su me neki roditelji pitali gde smo nabavili tu igru jer se njihovoj deci svidela.
    Kupila sam dečacima i pištolj kad su poželeli,išla sam logikom ako im branim želeće još više,i verujte stoji im na dohvat ruke,ali će pre poželeti da se igraju sa mnom neke društvene igre ili da idemo na igralište nego što će poželeti da pucaju sa pištoljima...
    Kada bi svi roditelji zauzeli pravilan stav u odabiru igračaka,igara i koje tv emisije im dete gleda,deca bi bila mnogo manje agresivnija i sva merila bi u životu drugačije postavljali od samog početka...

    PS.A o onim kečerima i sličicama s tom temom i roditeljima koji to ne brane deci nemam reči...

  5. #5

    Odgovor: Hajde da se igramo rata

    Moj sin ima 9 i pol godina i jedini pistolji koji su dozvoljeni u nasoj kuci (bilo na wii-u, x-boxu, kompjuteru ili zaista u ruci) su oni na vodu. Znam da ga necu moci zauvijek zastititi od ostatka svijeta, pogotovo ne jer odrasta u zemlji u kojoj na ulazu u osnovnu skolu policija kontrolira ucenike metalnim detektorom, ali mogu se potruditi da taj osjecaj djetinjstva i nevinosti koju isti nosi sa sobom, potraje sto duze.
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  6. #6

    13 Odgovor: Hajde da se igramo rata

    Gospodine,vaš sin po pročitanome jako voli pistolje i rat.Ja vam prijateljski savjetujem da mu ne dopustate previse da gleda ratne filmove i igra razne igrice.Ja sam luda za ratnim igrama ali to ne znaci da moram posjedovati pistolj u kuci.To je jednostavno preopasno za 9-godišnjaka.Svi mi volimo pucačine i ratne igre ali to je samo za zabavu.Hvala na razumijevanju,Kika.

  7. #7

    Odgovor: Hajde da se igramo rata

    ja volim puš_karanje
    a decu treba učiti ali im i ne dati da to rade
    Ko je za jednu voznjicu

  8. #8

    Odgovor: Hajde da se igramo rata

    Pistolje, puske, macevi i bilo sta koje ima veze za ratom (kao borbena vozila i sl) nismo kupovali i uvek bili izricito protiv toga.
    Forsisali smo autica (koje obozava i ima ih mali milion ), slikovnice, bojanke, a kako je rastao i logicke drustvene igrice.
    Naravno kako je poceo u vrtic, poceo i da slusa o tome kako se oni igraju i cesto spominjao, ali nije nesto posebno trazio.

    I nije mi iznenadilo kad je prvu igracku oruzje dobio od drugara iz vrtica. Puske. Nismo ih bacili, dali smo mu ih da se igra, ali nije pokazao neko posebno zanimanje.

    A prvu pusku zatrazio (i to bas insistirao da je dobije) kad sam bila u Prag - i to opet zbog nekog crtica i znam da je bilo samo da bi se pohvalio pred drugarima sto ima.
    Zanimala ga je nedelju dana, i onda zaboravio na nju.
    Sad je u fazi sportovanja
    Sve sto ima veze sa loptom dolazi u obzir.
    I drago mi je zbog toga.
    Slazem se da je veoma bitan uticaj roditelja u izboru igracaka i tome dali ce dozvoliti da se njihova deca igraju rata ili nesto drugo.
    Poruku je izmenio Bombica, 23.06.2010 u 00:17


Slične teme

  1. Hajde da se hvalimo
    Autor cvishna u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 201
    Poslednja poruka: 13.04.2020, 16:51
  2. Hajde da vidimo šta vas je danas snašlo...
    Autor Bishop u forumu Pričaonica
    Odgovora: 1086
    Poslednja poruka: 16.11.2015, 13:14
  3. Hajde da ih malo hvalimo
    Autor leptirić u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 23.02.2015, 13:49
  4. Hajde da se dogovorimo, ali bice kako ja kazem
    Autor duga12 u forumu Ljubav
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 29.05.2011, 23:56
  5. Igramo se skracenica
    Autor swba u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 264
    Poslednja poruka: 09.10.2009, 09:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •