Testovi krvi
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Testovi krvi

  1. #1

    Testovi krvi

    dali mi neko moze napisati...
    koje testove krvi treba napraviti
    za kreps kostiju i tumore
    hvala unaprijed

  2. #2

    Odgovor: Malo objasnjenje za testove krvi... molim ko zna???

    Suzo-moja, kao prvo, nemoj plakiš Ovako, da ti kaže indijanac, obično bi trebalo da se rade opšti tumor markeri, kao pokazatelj da li postoji karcinom ili ne, ali oni nisu baš pouzdani u nekoj ranoj fazi. Kad je rak kostiju u pitanju (nevezano da li misliš na multipli mijelom ili sarkome) ja bih ti preporučila svakako kompletnu krvnu sliku sa leukocitarnom formulom, ali specijalno natrijum i kalijum da izvadiš, kao osnovne elektrolite, i recimo kalcijum, da se vidi da li su kosti krte.

    U principu, u svakoj boljoj privatnoj laboratoriji, jer ćeš verovatno tamo vaditi tumor markere, bi trebalo da ti kažu šta treba, mada, ne verujem da sam nešto ispustila ako se setim, dopisaću

    Aj' pa javi se šta si uradila i daj dijagnozu da vidimo, možda neko zna nešto više o tome

    p.s. oprosti, nisam imala vremena da gledam da li si muško ili žensko, jerbo sam htela odmah da ti odgovorim, tako da, ne zameri a i nije mi baš do kraja jasno da li je ovo tebe snašlo ili nekog u tvojoj okolini, tako da, opet ne zameri

    Drži se!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Malo objasnjenje za testove krvi... molim ko zna???

    hvala na brzom odgovoru.
    imam jos par stvari ako mognete malo da mi objasnite...moja dijagnosa je
    multiple skleroze
    osteoporoze sa dosta lomova u prijedjelu lws.
    i asma bronhijalna
    naracun toga svega je pravljena pregled krvi..
    humoraler imunstatus
    zellulere imunstatus
    to je jako puno da nemogu prepisati..
    nije u redu
    jetra..hbs-ag pozitiv
    daljna kontrola krvi za jetru
    to cu napisati jel nije puno....
    hepatitis-b-s-antigene negativ
    hbs-antikorpa quantitativ

    poslije nekog vremena ponovo krv na testiranje
    hepatitis a
    hep. a igm-ak (s.) nije reaktivan

    hepatitis b
    hep. b-s-ag (s.) nije reaktivan
    hep. b-c-ak (s.) nije reaktivan
    hep. b-s-ak (s.) nije reaktivan

    hepatitis c
    hep. c-ak (s.) nije reaktivan

    e ja bogami nista nerazumijem iz ovih nalaza....
    i tu je stalo nista se vise ne pregleda sto se tice jetre.

    a ovo sto sam pitala za rak kostiju....
    ljekari su mi preporucili da bi trebala u bolnici primati infuzije radi kostiju jednom mjesecno jel tablete nisu za mene oni kazu bez nekog objasnjenja...A TA INFUZIJA SE PRIMA KAD SE IMA RAK KOSTIJU osteolog kaze nemas rak ali ova infuzija bi ti mozda bila dobra.ja sam ga zamolila da pravi test krvi da vidim da nemam on kaze to cemo poslije raditi sad je vazno da se podje sa infuzijama
    tako da ja neznam sta cuuuuu
    pokusaj mi malo objasniti
    puno puno HVALA

  4. #4

    Odgovor: Malo objasnjenje za testove krvi... molim ko zna???

    OVO SAM ZABORAVILA
    syphilis-se
    rologie
    VDR
    L qualitativ nije reaktivan

    TPHA nije reaktivan
    velika hvala

  5. #5

    Odgovor: Malo objasnjenje za testove krvi... molim ko zna???

    Koliko vidim, nešto se dešava sa jetrom, a verovatno su sumnjali na hepatitis B, zbog ovog "hbs-ag pozitiv", jesi li primala već neke infuzije ili si dolazila u kontakt sa krvlju koja je zaražena? Stali su sa pregledima jer su poslednji nalazi za jetru pokazali da nema hepatitisa.

    Multipla skleroza je bolest sa nepredvidivim tokom, i sama znaš, verovatno doktor želi odmah da reaguje obzirom da imaš i osteoporozu. Oni traže neko hronično oboljenje jetre, zbog tih rezultata, jer je verovatno to i dovelo do osteoporoze.

    Ne znam kakve su ti životne navike bile ranije, niti koje hormone i lekove piješ, ali bih ti savetovala svakako da prekineš da piješ kafu, alkohol i da smanjiš koliko god možeš životinjske namirnice. Često savetuju da se pije dosta mlečnih proizvoda, ali recimo Kinezi ih jako slabo koriste i u najmanjem broju obolevaju od osteoporoze, što u zapadnim zemljama nije slučaj, a tamo se mlečni proizvodi itekako konzumiraju. Jedi mnogo mnogo biljne hrane. I zbog te multiple skleroze (moraš zbog kičmene moždine) a i zbog osteoporoze. Izbaci šećer i gazirano, to rastura kosti u tvom slučaju.

    Dosta lekara često misle da je bolje da znaš što manje kako se ne bi plašila i nervirala. Naročito što se tiče MS-e. Ja opet mislim drugačije. Treba da upoznaš svoju bolest da bi se nosila sa njom. Slobodno pitaj i reci svom lekaru da želiš da ti sve objasni i da želiš da učestvuješ u svemu.

    Vidim da su te testirali i na druge infektivne i polno prenosive bolesti, no sve je ok, ne brini. A te analize su jako bitne u tvom slučaju. Specijalno bakteriološko-virusološke. TPHA (u tvom slučaju) i ELIZA test se recimo tada rade. Nemoj stvarno da se opterećuješ, oni samo isključuju jedno po jedno i moraju obaviti određene analize, Eliza test recimo često rade i trudnicama u porodilištu (zbog Hiv-a).

    Ti možeš da izvadiš te tumor markere ako baš želiš na svoju ruku, ali znaj da oni nisu pouzdani 100%, tako da mogu biti povišeni i ako je sve dobroćudno, a isto tako nisu povišeni kod svake osobe koja boluje od zloćudnog. A i verujem da bi ti to lekari odmah predložili da na tako nešto sumnjaju, jer se za takve stvari reaguje odmah.

    Što se tiče te infuzije, ne znam koja je, ali svakako poslušaj lekara jer on sada spašava tvoj imuni sistem. To sigurno nije infuzija koja na neki način razara tvoj organizam, pa makar se davala i u slučaju kancera. Nije sve tako strašno kao što zvuči.

    Obavezno pij puno soka od cvekle, svežeg. Baci se na vitamine. Naročito na onaj D.



    p.s. zaboravih za te tablete. Verovatno hoće da deluju brzo i efikasno na tvoju koštanu masu pa su zato za infuziju, a te tablete se slabije resorbuju, opet zbog MS-e.
    Poruku je izmenio SQUAW, 25.05.2006 u 18:19
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Malo objasnjenje za testove krvi... molim ko zna???

    Za osteoporozu postoje fine hormonske terapije, jer je ista uglavnom prisutna kod zena u klimakterijumu zbog odsustva polnih hormona. Samo, ovo nikako na svoju ruku, konsultuj lekara, jer hormonske terapije podrazumevaju odsustvo odredjenih bolesti, prvenstveno bolesti srca i krvnih sudova... Ako si pusac - zaboravi na cigarete, to dvoje nikako ne ide zajedno.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  7. #7

    Odgovor: Malo objasnjenje za testove krvi... molim ko zna???

    kod mene je malo komplikovano..ja ne podnosim tablede,svejedno sta uzimam odma jetra reaguje i moram prestati. tako da su ljekari rekli da je svaka tableta suvisna radi jetre(a navodno je sve u redu).

    sad momentalno uzimam sprej nos za osteoporezu
    CALCITONIN.i kalcium kapsule.
    a za ms.predvidjena je nekcija svaki drugi dan KOPAKSONE to trebam pocete iduci mjesec.

    za za ostale smetnje koje se javljaju u ovoj bolesti
    imam jednu tabletu ..uzimam uvece da bi mogla spavati NEURONTIN 300 mg.

    a krv sam primala prije 10g i lijecena sa dosta agresivnim lijekovim (infuzije) moglo je obadvoje biti razlog mojoj jetri da nije u redu.

    najgore je da neznam ..mislim da bi mi bilo drago da mi kazu imas to i to .....rijeseno.....ovako uzimam neke lijekove ...i poslije pregled krvi gdje nalazi jetre nisu u redu...moras prekinuti sa lijekovima.....moje pitanje ZASTO??.odgovor.... morate sacekati pa ce mo vidjeti procice to. i tako se to vuce vec dug period....ufffffffffff
    hvala odgovorima.

  8. #8

    Odgovor: Malo objasnjenje za testove krvi... molim ko zna???

    Suzo, 'ajde posavetuj se sa doktorom da nekako uzimaš Milk Thistle (ja ga uzimam, odličan je) ili Silymarin, pa ako ne može kapsule, a ono bar da nađeš u nekom drugom obliku, powder ili tako nešto, da pripomogne terapiji
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Testovi krvi

    Sva sreća, medicina nam uznapredovala, pa čuda tehnike i tu stigla.
    Ali, osakaćeni mi, medicinske analfabete, pa i kad nam lepo pored rezultata stave i referentne vrednosti, gle naše sreće. Sve je ok, ali šta je to što je ok. ?
    Recimo, kompletna krvna slika. Evo oznaka:
    WBC - bela krvna zrncam, valjda
    Lymphp# - broj/količina...
    Mid# - broj/količina ...
    Gran# - broj/količina...
    Lymph% -%......
    Mid% - %...
    Gran% - %...
    HGB - hemoglobin, valjda
    RBC - crvena krvna zrnca, valjda
    HCT - -
    MCV -
    MCH -
    MCHC -
    RDW-CV -
    RDW-SD -
    PLT -
    MPV -
    PDW -
    PCT -
    I još nam naposletku lepo nacrtaju grafikon.

    Mislim, nije da to meni nešto jako treba, ali eto, volela bih da znam.
    A mislim i da nisam jedina znatiželjna.
    Eto mog pitanja za one koji nisu medicinske analfabete.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  10. #10

    Odgovor: Testovi krvi

    WBC - leukociti

    Lymphp#i % ,Gran# i %, , Mo(nociti) # i % - leukocitarna formula

    HGB hemoglobin
    RBC eritrociti
    HCT - - hematokrit
    MCV prosecni volumen eritrocita
    MCH srednja vrednost hemoglobina po eritrocitu
    MCHC prosecna koncentracija hemoglobina u eritrocitima
    RDW-CV sirina distribucije eritrocita
    PLT - trombociti
    MPV srednja zapremina eritrocita
    PDW sirina distribucije trombocita
    PCT - trombokrit

    Sva tri(obicno) grafikona nam sluze za brzu ,a jako preglednu orijentaciju,posle koje pacijentima mozemo sve ovo lepo da objasnimo , a sto je vaznije-da nama bude jasno gde je problem ,ukoliko postoji i da se napravi dogovor o sledecem koraku.
    Jako dobra i korisna stvar.

    ________________________

    anex: neki lekari mozda ne umeju ovo da objasne svom pacijentu jer ,opet kazem -mozda, nisu dovoljno predani stvarima koje rade 5,8,10 ili vise sati.Nisu masine,a pacijenti nemasine s pravom ocekuju od njih odgovore na svako pitanje.

  11. #11

    14 Odgovor: Testovi krvi

    Rastumačite analizu krvi



    Laboratorijski pregled krvi je standardna dijagnostička metoda i jedan od najvažnijih pokazatelja stanja organizma, a izvodi se u medicinsko biohemijskim laboratorijama.

    - Rezultat analize se procenjuje na osnovu referentnih vrednosti koje se razlikuju u odnosu na životno doba, pol i neka fiziološka stanja, npr. trudnoća - kaže za Blic doktorka Dragana Kostić, fizijatar i saradnik farmaceutske kuće Actavis.

    Krvnu sliku bi trebalo da prekontrolišete dva puta godišnje, a dan pre vađenja krvi ne treba da jedete posle 18 časova. Ujutru ne uzimajte lekove, mleko, čaj, kafu i sokove.


    U okviru kompletne krvne slike određuje se broj eritrocita (E), broj leukocita (L), broj trombocita (Tr), udeo krvnih ćelija u ukupnoj krvi (Htc), koncentracija hemoglobina (Hb), srednja zapremina eritrocita (MCV), srednja koncentracija hemoglobina u eritrocitima (MCHC), sortiranje eritrocita po veličini (RDW), prosečna srednja zapremina trombocita (MTV) kao i procenat podvrste leukocita u njihovom ukupnom broju. Ove analize mogu da nam ukažu na postojanje anemije, poremećaje krvarenja, trombozu, zapaljenske procese u organizmu kao i razlikovanje da li su oni bakterijskog ili virusnog porekla.

    Gvožđe se nalazi u hemoglobinu koji je sastavni elemanat crvenih krvnih zrnaca. Na smanjenu količinu gvožđa u krvi pored fizičkog i mentalnog stresa utiču i neka hronična oboljenja. Kod smanjenjih vrednosti gvožđa daju se preparati za njegovu nadoknadu.

    Određivanje sedimentacije je od značaja za otkrivanje i praćenje zapaljenskih procesa u organizmu, reumatskih oboljenja i anemija.
    Fibrinogen je protein u plazmi koji se sintetiše u jetri. Nespecifični je pokazatelj zapaljenskih reakcija u organizmu. Bitan je za otkrivanje zapaljenskih, infektivnih i reumatskih bolesti.

    Glukoza je od izuzetnog značaja za otkrivanje i praćenje šećerne bolesti. Hipoglikemija označava vrednosti glukoze u krvi koje su ispod donje granice. Osobe koje se bave stresnim zanimanjem trebalo bi da kontrolišu glukozu više puta godišnje. Pacijenti sa dijabetesom moraju često da određuju nivo šećera u krvi.


    U okviru lipidnog statusa radi se određivanje vrednosti holesterola, triglicerida kao i frakcija holesterola HDL (dobar, zaštitni holesterol) i LDL (loš holesterol). Ovom analizom se određuje rizik za nastanak ateroskleroze, koja je glavni uzrok srčanog i moždanog infarkta. Na osnovu dobijenih vrednosti pacijentu se savetuje promena životnih navika (način ishrane, veća fizička aktivnost, prestanak pušenja), kao mera prevencije ili se daju odgovarajući lekovi.

    Bilirubin nastaje razgradnjom crvenih krvnih zrnaca u jetri. Kod funkcionalnih smetnji jetre on se ne transportuje i povećavaju se njegove vrednosti u krvi.

    Transaminaze (AST i ALT) služe za otkrivanje oboljenja jetre i žučnih puteva.

    Testovi koagulacije krvi se ciljano rade kod pacijenata nakon preležanog infarkta koji uzimaju antikoagulantnu terapiju.

    Od čega se krv sastoji


    Krv se sastoji iz plazme i krvnih elemenata, koji se stvaraju i sazrevaju u koštanoj srži i limfnim organima. Krvne ćelije imaju određene funkcije u organizmu.
    Eritrociti (crvena krvna zrnca) prenose kiseonik u sve delove organizma, leukociti ( bela krvna zrnca) učestvuju u odbrani organizma od infekcija, dok krvne pločice trombociti, štite od krvarenja.


    Vrednosti minerala


    Kalcijum: Kalcijum se u organizmu nalazi najvećim delom u kostima, manjim delom u plazmi (1-2%). Promena koncentracije kalcijuma u serumu se javlja kod bolesti kostiju (osteoporoza, tumori s metastazama u kostima), alkoholizmu.

    Natrijum: Smanjene koncentracije natrijuma u serumu nalazimo kod: gastrointestinalnih poremećaja (gastritis, intestinalna opstrukcija), jake diureze, bubrežnih i infektivnih oboljenja. Dok povišene koncentracije natrijuma nalazimo kod: hiperfunkcije nadbubrežne žlijezde, kod preteranog gubitka tečnosti (povraćanje, proliv).

    Kalijum: Smanjene koncentracije kalijuma u serumu nalazimo kod: gubitka usled prekomernog mokrenja, povraćanja, proliva, hiperfunkcije nadbubrežne žlezde, nedovoljne ishrane. Povišene koncentracije kalijuma nalazimo kod: terapije kalijumom, hronične bubrežne insuficijencije, hiperfunkcije nadbubrežne žlezde.


    Analize mokraće


    Funkcija bubrega u filtraciji štetnih materija iz krvi ogleda se u vrednostima uree koja je produkt metabolizma belančevina.
    Kreatinin se izlučuje se iz organizma preko bubrega i važan je parametar opšteg stanja. Na osnovu njegove koncentracije u serumu može se indirektno zaključiti o funkciji bubrega da iz organizma izlučuje raspadne produkte metabolizma.
    Mokraćna kiselina je produkt razgradnje purina, materija koje nastaju razgradnjom hrane i nukleinskih kiselina. Ukoliko su jako povećane vrednosti mokraćne kiseline, dolazi do nakupljanja sitnih kristala u zglobovima organizma - oboljenje je poznato kao giht.
    Amilaze i lipaze su enzimi pankreasa i njihove vrednosti ukazuju na pravilnu funkciju pankreasa.
    Ćelijski enzimi od kojih su tri najznačajnija GOT, GGT i GPT učestvuju u metabolizmu aminokiselina i ugljenih hidrata. U visokim koncentracijama se nalaze u jetri, mišićima i mozgu. Povišene koncentracije ovih enzima u krvi govore o oštećenju tih organa.


    ( Blic )
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

Slične teme

  1. Dobrovoljno davalaštvo krvi
    Autor Mish u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 09.11.2010, 21:01
  2. Testovi za polaganje B kategorije
    Autor mickom u forumu Online savetnik
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 30.09.2009, 13:40
  3. Alkohol u krvi vozaca
    Autor yige_gui u forumu Auto-moto
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 12.06.2009, 11:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •