Fruškogorski maraton 2008
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Fruškogorski maraton 2008

    Tradicionalni, 31. planinarski maraton održaće se 10. i 11. maja na Fruškoj gori. Ljubitelji prirode, planinari, maratonci, planinski biciklisti biće u prilici da odaberu jednu od 12 maratonskih staza i da ovaj vikend provedu u prirodi pešačeći Fruškom gorom. Najkraća staza maratona je Staza radosti i zadovoljstva dužine tri i po kilometra, a najduža staza je Ultramaraton, dugačka skoro 103 kilometara. Start svih maratona je u subotu u 9 sati na Popovici.
    Predsednik Organizacionog odbora 31. planinarskog maratona Dragan Ćirić istakao je juče na konferenciji za novinare da svi učesnici maratona treba da dođu na strart na Popovicu. Ne bi trebalo, kako kaže, da se naknadno priključuju, jer je potrebno da svi imaju prijavni list i kontrolnu knjižicu koja se dobija na startu i overava na kontrolnim punktovima. Zapravo, to će i biti dokaz da je maratonac prešao celu stazu.
    Za sve maratonce biće obezbeđena voda i čaj, i to na nekoliko punktova, a oni koji se odluče za Srednji, Veliki ili Ultramaraton imaće obezbeđen i topli obrok u Vrdniku naveo je Ćirić.
    Organizatori savetuju sve učesnike da pre nego što se prijave dobro razmisle o dužini staze jer nije dobro ići nespreman na duge staze. Maratonac treba da odabere onu stazu koja odgovara njegovoj kondiciji i zdravstvenom stanju. Ćirić podseća da osobe mlađe od 18 godine na stazi maratona moraju biti u pratnji starije punoletne osobe, bilo da je to roditelj, stariji brat ili sestra, nastavnik ili planinarski vodič. Za sve učesnike biće organozovan autobuski prevoz sa Železničke i Međumesne autobuske stanice, kao i sa stajališta kod Mosta slobode i iz Sremske Kamenice. Na maratonu je sve besplatno osim povratne autobuske karte do Popovice, koja košta 120 dinara.
    Ćirić navodi da autobusi i druga vozila koja budu dovozila maratonce iz udaljenih mesta moraju u petak, dan uoči maratona, do 20 sati napustiti plato na Popovici. Put prema Popovici biće zatvoren za sva vozila osim za vozila Gradskog saobraćajnog preduzeća.
    (GL)
    Mapu staza možete naći na sledećoj adresi:
    http://www.psdzeleznicarns.org.yu/fr...ratonstaze.gif
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Fruškogorski maraton 2008

    bio sam... crko sam...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Fruškogorski maraton 2008

    bio i s dva pileta u šumi
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Fruškogorski maraton 2008

    Učestvovalo preko 10.000 ljudi



    U subotu u devet sati počeo je Trideset i prvi planinarski maraton na Fruškoj gori. Na znak Zorana Vučevića, predsednika Skupštine grada, i Dragana Ćirića, predsednika Organizacionog odbora trideset i prvog maratona, s Popovice je krenulo preko 10.000 prijavljenih učesnika tradicionalno ispraćenih nastupom KUD "Svetozar Marković".

    Ispraćeni i preporukama i uputstvima organizatora, maratonci su krenuli na jednu od 12 pripremljnih staza dugih od 3,52 km do 102,75 km trasiranih kroz fruškogorske šume i livade. Na startu su se rame uz rame našli debitanti, veterani i oni koji na Frušku goru dolaze samo jednom godišnje da bi učestvovali na maratonu.

    Prošle godine održan je jubilarni, trideseti maraton, a ove godine ja obeležavam svoj jubilej. Trideseti put sam na stazi. I uvek na najdužoj naglasio je Milivoj Nastasić, dugogodišnji predsednik organizacionog odbora maratona, koji je ovogodišnju organizaciju prepustio klupskom kolegi Draganu Ćiriću.

    Svi pobednici


    Ideja o organizovanju maratona na Fruškoj gori potekla je od Radivoja Kovačevića, člana PSD "Stražilovo" iz Sremskih Karlovaca. U stvari, to je trebalo da bude orijentacioni maraton, ali je Božidar Bata Grujić, tadašnji predsednik novosadskog PSD "Železničar", predložio da ipak bude planinarski maraton, akcija u kojoj su pobednici svi koji pređu stazu. Organizaciju je preuzeo PSD "Železničar", trasirana je staza od 86 km pravcem Popovica Stari Ledinci Zmajevac Glavica Popovica i prvi maraton je održan 27. i 28. maja 1978. godine. Skroman početak sa 407 učesnika i početnički entuzijazam desetak dobrovoljaca angažovanih na pripremi staza, smeštaja, plakata i zahvalnica održali su ovu jedinstvenu planinarsku manifestaciju koja je odavno prerasla okvire PSD "Železničar". U organizaciju su se s vremenom uključila mnoga vojvođanska planinarska društva i pojedinci, a na start su uz planinare počeli da pristižu i oni koji to nisu.

    Najbrži


    Prema prvim podacima, na maratonske staze je krenulo 10.108 učesnika iz Srbije, Republike Srpske, Makedonije i Mađarske, ali i pojedinci iz Rusije i SAD. Na startu staze radosti i zadovoljstva, popularnog "bebi maratona" bilo je preko 300 mališana u pratnji roditelja, baka i deka, mada ih je bilo i na dužim stazama. Ono što prijatno iznenađuje organizatore jeste velik broj učesnika na najdužim stazama.

    Do nedelje u 13 sati s ultramaratona u cilj je ušlo 137 ljudi. Svi su postigli odlično vreme i iz godine u godinu sve su bolje pripremljeni. Najbrži je bio Nišlija Miodrag Miljković, koji je stazu od 102,75 km završio u subotu u 21.20. Najbrža žena na ultramaratonu bila je Katalin Veg iz Mađarske, posle nje takođe Mađarica Anita Silađi, a naša Željka Radočaj treća je žena na cilju saopštio je Dragan Ćirić.

    Na velikom zapadnom maratonu (86,84 km) najbrži su bili Novosađanin Goran Dragosavljević i Ana Vizi iz Bačkog Petrovca. Veliki istočni maraton (82,93 km) prvi je završio Dimitrije Crnokrak iz Prigrevice. Najbrža žena na velikom istočnom bila je Margareta Milaković, članica domaćeg PSD "Železničar".



    Favorit odustao


    Za Banjalučanina Željka Blagojevića, apsolutnog favorita maratona, trka za titulu najbržeg završena je na pola staze, kod Letenke. Povredio je tetivu i odustao, ali je njegov ultramaratonski rekord (ulazak u cilj u 20.30) ostao nenadmašen.

    Čeka me nekoliko takmičenja, nedavno sam pretrčao 560 km od Banjaluke do Kosovske Mitrovice, tako da je bolje da ovaj put odustanem zaključio je Blagojević uz obećanje da će startovati na trideset i drugom maratonu.


    G.L.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Fruškogorski maraton 2008

    Bio...doduse, nisam pesacio al` bilo je super u svakom slucaju!

    Poz za sve koji su prosli i bili na KT23 od ekipe prve pomoci (ove godine ste bili izdrzljiviji nego prosle, samo tako nastavite!)
    "Sve ima svoje - i vatra i led,
    u kap se spoje i chemer i med....
    ....sve ima svoje - vrlina i greh,
    tuge postoje da bi prizvale smeh!"
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Fruškogorski maraton 2008

    Jedan od mojih utisaka je da su na maratonu i sad kao i uvek bili ljudi pozitivnog razmišljanja, optimisti. Oni koji su spremni da se uhvate u koštac čak i sa životom.
    Uopšte nisam osetio negativnu energiju, svi su bili druželjubivi čak i onako umorni. Bili su ljudi prijatni. Mislim da su se iz naše okoline skupili dobri ljudi, kojima ovako nešto nedostaje, jer u svakodnevnom životu među zlim i neprijatnim ljudima plaše se i progovoriti (ne bi da ulaze u konflikte).
    Čak sam i na kraju skakutao, jer sam smogao ne fizičku snagu, nego dobru vibraciju uspeha.
    Bilo je kul, zaista!
    Jedino me brine što mnogi zarađuju povrede nepotrebno, jer ne znaju neke stvari o fizičkim naporima i maratonu, ali možda bez njihovog duha ovaj maraton ne bi ni bio ono što jeste.
    Posebno se zahvaljujem organizatorima. Za njih samo reči pohvale. Možda bi pokrajina trebala donirati startno-ciljnu infrastrukturu.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Fruškogorski maraton 2008

    Slazem se sa ucesnicima.Maraton je bio dobro organizovan i lepo pripremljen.Isao sam na mali istocni u duzini 33 kilometra.Posebno mi je prijao topli caj u trenutcima odmora.Ovakve setnje,pa i sam boravak u prirodi bi trebali organizovati cese barem dok vreme to dozvoljava.
    Pozdrav svima!
      Vrh

Slične teme

  1. 38. Fruškogorski maraton
    Autor nenad.bds u forumu Srem
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.04.2015, 09:26
  2. Fruškogorski planinarski maraton
    Autor Kunic u forumu Srem
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 26.04.2012, 11:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •