Uzdin, selo mog detinstva!!!
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Geografski polozaj naselja i hatara

    Uzdin se nalazi severno od Kovacice, na udaljenosti od 10 Km.Ovo selo pripada Potamiskim naseljima i od ove reke je udaljeno svega 5 Km.Izgraden je na visim delovima lesne zaravni.Ima povoljne saobracajne uslove, jer je pored naselja izgradena pruga Pancevo – Zrenjanin – Kikinda a kroz naselje prolazi magistralni asfaltni put istog pravca.

    Hatar ovog banatskog naselja se najvecim svojim delom prostire na lesnoj zaravni,manjim delom na lesnoj terasi, a najmanjim delom u aluvijalnoj ravni.Koriscenje ove tri morfoloske celine,koja su pretesko prekrivene razlicitim tipovima i podtipovima plodnog zemljista, uz savremenih agrotehnickih mera vredni ratari Uzdina postizu visoke prinose u projzvodnji najraznovrsnijih kultura.

    Kratak pregled istorije naselja

    Sredinom 18 veka ovo naselje se pominje kao pustara Beckereckog okruga pod imenom Veliki i Mali Uzdin.Ova pustara je bila u vlasnistvu "Eraskih" poseda pored reke Tamis, izdatih u zakup.Formirane vojne granice 1767 godine na ovom mestu se naseljava jedna ceta 12 puka nemacko-banske granicne pukovnije. Prilikom Austro-Turskog rata 1788 veci deo ove jedinice strada. Za vreme Madarske revolucije 1848-1849 g. stanovnistvo Uzdina morala je privremeno da izbegne sopstveno naselje. Ponovnim naseljavanjem najveci deo stanovnistva cine Rumuni. U popisu 1910 g.ovo banatsko selo je vec imalo 1178 nastanjenih kuca,u kojima je zivelo 5581 stanovnika.U isto vreme izgradena je i Zeleznicka pruga Beckerek – Pancevo,sta je bitno ubrzalo privredni razvoj naselja.
    Poruku je izmenio simke, 10.04.2008 u 00:51

  2. #2

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    ...hm,pitam se sta je izmenio Simke?!? ...ovde je toliko malo receno o Uzdinu
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  3. #3

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Kad god se pomene Uzdin ja se setim nenadmašnog Lupulescu-a!!

    Strašan stonoteniser, najbolji ikada u Jugi, najbolji ikada u Srbiji..

    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #4

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Pre bih rekao da je Uzdin selo, nego naselje. Bez uvrede.

  5. #5

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Kad god se pomene Uzdin ja se setim nenadmašnog Lupulescu-a!!

    Strašan stonoteniser, najbolji ikada u Jugi, najbolji ikada u Srbiji..

    EEE, sa ovom cinjenicom se slazem u podpunosti. To je jedini PRAVI Srbin Rumunskog Porekla

  6. #6

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Selo moje lepse od Pariza......Uzdin je i meni rodjeno mesto

  7. #7

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Zdravo svima,

    Hteo bih da preciziram neke podatke iz istorije Uzdina kao prilog Kostawien-ovog teksta. Naime, Kostawien kaze u svom tekstu, citiram : "Za vreme Madjarske revolucije 1848-1849 g. stanovnistvo Uzdina moralo je privremeno da izbegne sopstveno naselje. Ponovnim naseljavanjem najveci deo stanovnistva cine Rumuni."

    Kao prvo, nigde ne postoje podaci da su stanovnici Uzdina napustili selo tokom revolucije iz 1848-1849. godine. To sto se pouzdano zna je da je stanovnistvo Uzdina pretrpelo velike nedace u toj revoluciji. Selo je naime bilo spaljeno dva puta, jednom od strane Srpske i jednom od strane Madjarske vojske a kada su stanovnici pokusali da se odupru Madjarskoj vojsci ovi su ih za to surovo kaznili. Procenjuje se da je najmanje 200 stanovnika Uzdina, odraslih i dece, izgubilo zivot tokom revolucije. Neke procene idu cak i do 700 mrtvih za sta ipak nema pouzdanih podataka. Cifra od 200 mrtvih je verovatno jako potcenjena jer uzima u obzir samo podatke iz crkvenih protokola umrlih za period maj-jun 1849. godine.

    Druga nepreciznost u tekstu se odnosi na navodno ponovno naseljavanje Uzdina nakon revolucije kojom je prilikom Uzdin postao selo sa vecinskim Rumunskim zivljem. Drugim recima, pre revolucije Uzdin nije bio selo sa vecinskim Rumunskim zivljem. To je potpuno proizvoljna afirmacija jer je nedvosmisleno jasno da je sadasnji Uzdin od samog njegovog nastanka 1775. godine bio naselje sa vecinskim Rumunskim stanovnistvom (za Veliki i Mali Uzdin iz Turskog doba, tj. pre 1716. godine, nema pouzdanijih podataka ali sve navodi na to da je bio naseljen Srpskim zivljem ali je napusten 1719. godine). Iako je u Uzdinu oduvek zivelo i drugih nacionalnosti, prvenstveno Srbi (zasta svedoce i neka Uzdinska prezimena kao na primer Dragic, Velic, Prodan, itd.) kao i nekoliko Nemackih porodica, sve zajedno procenat neremunskog stanovnista tesko da moze preci 10% ukupnog stanovnistva.

    Pozdrav svima,

    Traian

  8. #8

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Zanima me jel neko zna Lazić Olgicu il kako se veće sada preziva? Živjela je u UIzdinu!

  9. #9

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Danas sam bila u Uzdinu...lijepo selo, baš baš....
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  10. #10

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Gde je Uzdin, nemogu da ga nadjem, mora da je u Rumunskoj?

  11. #11

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Citat Zrenjanina56 kaže: Pogledaj poruku
    Gde je Uzdin, nemogu da ga nadjem, mora da je u Rumunskoj?

    Ti to ozbiljno? Sa nickom "Zrenjanina" da ne znaš gdje je Uzdin.
    U svakom slučaju, ako se ne šališ...Uzdin je na putu Zrenjanin - Pančevo.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  12. #12

    Odgovor: Uzdin, selo mog detinstva!!!

    Evo od mene ono malo što o Uzdinu imam.



    РУМУНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА СВ. ГЕОРГИЈА

    ''Уздинска црква Св. Георгија изграђена је у духу барока почетком XIX века. Једнобродна грађевина издужене правоугаоне основе са полукружном олтарском апсидом на истоку и звоником на западној страни, декорисана је класицистичком архитектонском пластиком на фасадама. Иконостас развијеног програма, са 69 икона углавном мањег формата, осликао је 1833�36. Константин Данил. Неуобичајени распоред икона као и избор тема указују на утицаје иконописачке традиције XVIII века. Смирене колористичке вредности пастелних боја подређене су цртежу и несвојствене сликарском маниру и раскошној палети Константина Данила. Укључујући иконе на Богородичином и архијерејском трону, уздински храм постаје највећа галерија Данилових црквених слика, мада се оне не могу сматрати његовим најбољим остварењима. Зидне слике на сводовима цркве вероватно је извео Јован Зејку 1908.''
    Црква је категорисана као културно добро од изузетног значаја.
    (Извор: Споменичко наслеђе Србије, Завод за заштиту споменика културе Србије)











    Obeležje u porti


    Mislim da je ovo parohijski dom.





    ��Na ulazu u Uzdin, danas rumunsko naselje, na potesu Kotul Mik (Mali lakat), u tršćaku, nalazi se vodica Vozdviženje Časnog krsta, čemu je i posvećena.
    Vodica je podignuta početkom XIX veka, kada je Uzdin bio u sastavu Vojne granice. Kapelu je na vodici podigao neki graničarski oficir pošto se na njoj njegova ćerka iscelila nakon što je šest nedelja pila vodu iz svetog roga i isceliteljnoga bunara.
    Na vodici se danas nalaze: kapelica kružne osnove, kapija i krst. Kapela je zidana od opeke. Gornji deo ima oblik zarubljene kupe sa metalnim krstom na vrhu. U njenoj unutrašnjosti su tri male niše. Na srednjem delu drvenih vrata nalazi se prorezani krst. U kapeli je bunar.
    Kapiju karakteriše jednostavna barokna forma.
    Na sam dan slave obavlja se obred osvećenja vode.
    Na vodicu je do Drugog svetskog rata išla litija na žito. Nosili su se venci i stavljali na krst, koji se nalazi u sklopu vodice. Svako od prisutnih vernika čekao je da prođe ispod kapije. Lјudi bi se tom prilikom prekrstili i poljubili kapiju. Na vodicu su dolazili ljudi iz Orlovata, Tomaševca i Botoša.��
    (Citat na osnovu feljtona u �Dnevniku� po knjizi MIRJANE ĐEKIĆ: VODICE U VOJVODINI)



    Sveštenik uzdinske (rumunske pravoslavne) crkve rekao mi je da su u toku kontakti sa Zavodom za zaštitu spomenika kultrure u Pančevu oko obnove vodice. No, postoje razlike u pristupu ovom poduhvatu izmedju uzdinske crkve i Zavoda.
    Nakon izgradnje HE Đerdap i dizanja nivoa Dunava, tj. stvaranja Đerdapskog jezera, podigao se nivo podzemnih voda pa je sada u bunaru voda na znatno višem nivou. Uz to, u blizini se izbacuje sadržaj seoskih septičkih jama što zagadjuje podzemne vode.
    Sveštenik smatra da se mora prvenstveno sprečiti zagadjivanje podzemnih voda da bi vodica mogla i služiti svojoj osnovnoj svrsi, tj. da bi voda bila bezbedna za upotrebu.

Slične teme

  1. Češko Selo - među najmanjima
    Autor nenad.bds u forumu Banat
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.02.2015, 23:04
  2. Vizić - 'raskrečeno' selo
    Autor nenad.bds u forumu Srem
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 30.01.2015, 13:35
  3. B.N.S. - Banatsko Novo Selo
    Autor JelenaSrb87 u forumu Banat
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 28.11.2011, 20:36
  4. ŠTUKIJADA - Savino selo
    Autor simke u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 17.12.2007, 12:21
  5. F.K. Buducnost - Savino Selo
    Autor Mikore u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 23.07.2007, 08:38

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •