Sakule
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Tema: Sakule

  1. #1

    Sakule

    XII OVČARIJADA U SAKULAMA

    29.03.2008. Po 12. put "Ovčarski dan" u Sakulama u Banatu, a na ovčarskom danu kuvanje i degustacija čobanskog paprikaša, smotra ovaca i krava, smotra ovčarskih pulina i ostalih kera, izložba narodne radinosti - "Moja mati ćilim tka", trka magaraca u tri kategorije, igra i pesma banatska, dobošari, gajdaši, stari banatski zanati, svečana večera - čobanski bal.

    Vredi otici, naravno ko voli ovciji paprikas (COBANAC)posto bude u proseku oko 15 do 20 takmicara u spremanju istog a vrsi se i kvalitetna degustacija!!!

    Sto se tice trke magaraca to se ne moze opisati, potrebno je to uzivo videti!

    Ako se odlucite na ovakav vid zabave ponesite pod obavezno gumene cizme(ko sto nosite na pecanje) jer u slucaju da bude kise a verovatno nece izostati po tradiciji bude blato kakvo se dugo pamti!!!

    Radi orjentacije SAKULE se nalaze 18km od PERLEZA (u blizini Idvora i Kovacice)


    Ovo je program:

    1. Kuvanje i degustacija čobanskog paprikaša

    2. Smotra ovaca i krava

    3. Smotra pulina i ostalih pasa

    3. Izložba narodne radinosti

    4. Trke magaraca u tri kategorije

    5. Igra i pesma banatska, dobošari, gajdaši...

    6. Stari banatski zanati

    7. Svečana večera - čobanski bal
    Poruku je izmenio zmax, 27.03.2008 u 17:11

  2. #2

    02 ?? Sakule

    Ali sta je tu jos zanimljivo: takmicenje u pucanju bicevima!!! Hi,hi!


    Pozzz.,.,.,.,.,
    Choose to know!!!

  3. #3

    Odgovor: Sakule

    Oce se ova manifestacija odrzati o ove godine (2009)? Jel uvek isti datum ili se pomera?

  4. #4

    Odgovor: Sakule

    Najverovatnije hoce.. a za datum ne znam, bicete blago vremeno obavesteni.

  5. #5

    Odgovor: Sakule

    Selo Sakule najviše je proslavio Zoran Petrović, ugledni slikar, skulptor, pisac, i autor par veoma popularnih i igranih dramskih komada "Selo Sakule, a u Banatu" i "Pa, izvol'te u Sakule".

    Izvod iz priče "Lecedarsko srce"

    Kad kupujem lecedarsko srce, a vašar bude, da to srce Mari darujem, biram ono najveće što ne može na konac da visi, već mora na komodu srce da metne, a da ga nasloni na veliki bokal.
    U sred srca ima ogledalo, da može da se ogleda. Levo od njega stoji slika plavuše, a desno plav momak likom na mene, pa kao da sam ja. Pa joj i kažem, da na ovom vašaru nije bilo srca s garavušom ko što je ona, a da skine tu plavu gospoju, pa da zalepi njenu novu sliku, što se lane slikovala, a da mene kao zamišlja. A ona kaže da će da zameni, kad joj ja moju sliku dam, pa moram da idem friško u Bečkerek da se i ja tamo slikujem.
    Posle se mislim, ej Milane, to će mnogo da ti bude, da ja sam na tom šarenom srcu budem, a nji tri. A to su Mara na srcu kao slika, pa ona kad drži srce u ruci, pa Mara što se u ogledalu živa ogleda...
    Vrag odneo šnalu...

  6. #6

    Odgovor: Sakule

    Iz nekog nerazjašnjenog razloga do 'sela Sakule, a u Banatu' prvi put sam stigao prošlog aprila, vozeći se do Pančeva pored Tamiša. A u Idvoru sam bio; kroz Barandu prolazio za Čentu (dok se moglo 'suvim'), al, do Sakula - nikako.

    Taj put sam namerno izabrao za nedeljni izlet jer se njime ne ide ako baš niste namerili u neko od mesta na njemu. Znam i kako Banat lepo i nestvarno izgleda kad proletnje vode leže po slatinama, utrinama, pašnjacima. A i na Sakule me je potsetila vest o, nešto ranije, održanoj Ovčarijadi.

    Slagao bih ako bih rekao da sam u Sakulama video nešto izuzetno. Samo mirnu lepotu vojvodjanskog, banatskog sela u nedeljlno podne.

    Ono što sam video i slikao u nekih pola sata, pokazujem i vama.



    Ne sećam se da sam još negde video ovako veliku crkvenu portu - ni ne staje u sliku! U ovoj je i fudbalsko igralište. Meni to govori i o nekadašnjem bogatstvu sela: toliko plodne zemlje nije svako selo moglo dati uz crkvu.


    Skrenuli smo pitajući kako možemo doći do Tamiša. Na putu do dela koji se zove Staro selo slikao sam razliveni rit.


    Staro selo deluje idilično (za prolaznika - izletnika svakako idiličnije nego za onoga ko tamo živi).


    Prošlo je jako mnogo godina od kada nisam video da deca voze bicikl 'ispod štangle'. Tako sam i ja ponekad vozio u vreme kad se biciklovi nisu kupovali prema uzrastu dece, nego su vozili one za odrasle.


    Da nije poplavljen, put od kraja Starog sela odveo bi nas do Tamiša. Ovako smo stigli samo do lovačkog strelišta na glinene golubove.


    Zapitah za dozvolu da ih slikam ovako pred kućom, i oni rado pristadoše. Jedino se mačor nije složio da ostane u slici, onako ispružen na suncu.


    Ova slika majkice koja greje ledja na aprilskom suncu mi je posebno draga. Na toj slici su i prošlost i sadašnjica.

    Ako zagledate štrikani prsluk (pršnjak, reklu, ili kako se već u Banatu zove) videćete mustru koja se već teško može videti. Bluza od porheta i kecelja od cica. Slikajući, pitao sam se gde ti materijali još mogu da se kupe.

    A o sadašnjici: neuporedivo više smo sreli (ne samo u Sakulama) starih (za koje sam i ja još mladić) nego mladjeg sveta. Tako je i sa kućama, dvorištima...




    Slikano u povratku iz Starog sela prema centru.


    Stari kesteni u cvetu, u glavnoj ulici, od centra prema Barandi.




    Nastavljajući prema Barandi zastao sam još nekoliko puta da slikam Sakule.


    Gnezdo, dogradjivano sigurno mnogo godina. Slikali smo ga ulazeći u Sakule od Idvora.

    Ne mislim da ovim dajem neki ozbiljniji doprinos upoznavanju sa Sakulama. To treba da učine oni koji o selu znaju više, a ja ovoliko - kao podsticaj.

  7. #7

    Odgovor: Sakule

    U organizaciji Udruženja stočara Ovčar iz Sakula, svake godine se u poslednjoj dekadi marta održava dvodnevna manifestacija Ovčarski dani. Od 1997. godine i stočarske smotre lokalnog karaktera ova manifestacija je evoluirala u veliki regionalni stočni sajam, ali je istovremeno sa proširivanjem sadržaja postala i značajan društveno kulturni događaj. Od 2008. godine manifestacija dobija i međunarodni status u okviru projekta Banat 22 pod pokroviteljstvom Evropske agencije za rekonstrukciju i Ministarstva finansija Republike Srbije.
    U okviru manifestacije organizuje se takmičarska smotra kolekcija ovaca i krava, izložba ovčarskih pasa pulina, bazar starih majstora i zanatlija, etno izložba, festival tradicionalnih igara, pesama, gajdaša i dobošara, likovna izložba, takmičenje u kuvanju ovčijeg paprikaša čobanca, i kao posebna atrakcija, veoma popularne trke magaraca u tri kategorije džokeja. Kvalitetan i raznovrstan program svake godine privlače veliki broj posetilaca, a sam događaj je redovno medijski propraćen od strane brojnih domaćih i stranih štampanih i elektronskih medija.
    Sakule je selo u jugozapadnom delu Banata, nekada poznato iz literature po čuvenoj knjizi pisca i slikara Zorana Petrovića Selo Sakule, a u Banatu, a danas po popularnoj manifetsaciji Ovčarski dani. Sakule je jedna od retkih sredina u Vojvodini gde je stočarstvo u okviru agrarne proizvodnje zadržalo jednu od dominantnih pozicija. Osim stočarstva i poljoprivrede, Sakule se može pohvaliti i izuzetnom ponudom iz oblasti eko turizma gde se posebno izdvajaju reka Tamiš sa svojim potencijalima sportskog ribolova i park prirode u okviru mrtvaje i jezera Jer, poznatog po bogatoj ornitofauni i birdwatching-u.

  8. #8

    Odgovor: Sakule

    Citat Alexander 37 kaže: Pogledaj poruku
    U organizaciji Udruženja stočara Ovčar iz Sakula, svake godine se u poslednjoj dekadi marta održava dvodnevna manifestacija Ovčarski dani. Od 1997. godine i stočarske smotre lokalnog karaktera ova manifestacija je evoluirala u veliki regionalni stočni sajam, ali je istovremeno sa proširivanjem sadržaja postala i značajan društveno kulturni događaj.
    Bio sam, pa prilažem nešto slika.

    Pošto nisam imao obavezu izveštača, novinara i sl. na slikama je samo nešto od onog što sam video, a nešto od vidjenog i nije slikano jer su mi ruke bile zauzete i masne.



    Sve se dešavalo u crkvenoj porti (ogromnoj) i uz ogradu sa ulične strane na kod ulaza u crkvu.






    Bik je bio jedna od zvezda ....




    ... klinci na magarcima (a vidi po načinu kako jašu i kako se drže očigledno da im je to svakodnevni deo posla) ....





    ... konji, nezaobilazni i neprolazni ...








    ... a fakir sa frulom upravlja konjem kao zmijom-kobrom (ili se to meni samo tako pričinjava).


    Najmladja grupa trkača na magarcima (koji kao i svi magarci, ne slušaju i ne rade uvek šta se od njih traži).




    Puca švigar i u rukama podmlatka.


    A mi ostadosmo koliko nam je prijalo - bez obaveze da sve dočekamo.

    Preporučujem da odete naredne godine, prijatno i lepo je.

  9. #9

    Odgovor: Sakule

    Bio sam i ja.... Odgledali klince na magarcima...., slatko se ismejali...., video se sa nekim drugarima... i to je to...

  10. #10

    Odgovor: Sakule

    Pozzzdrav


    evo ja cu u ime UDRUZENJA STOCARA "OVCAR" SAKULE, MZ SAKULE, OPSINE OPOVO da vas pozovem da posetite Sakule i prisustvujete najvecoj i najmasovnijoj manifestaciji u opstini Opovo i u ovom delu Banata
    OVCARSKI DANI -- od 19. do 21. Marta
    Bice smotre Pulina, bice predstavljeno novo izdanje knjige "Selo Sakule, a u Banatu"-Zorana Petrovica, trke magaraca....
    Glavni dan ce biti Subota, tako da vidite pa dodjite, ocekujemo vas!


    Pozzz
    Choose to know!!!

  11. #11

    13 Odgovor: Sakule

    Pogledajte samo slike dole, zar to moze da se propusti???


    Pozz
    Choose to know!!!

  12. #12

    13 Odgovor: Sakule

    Ajd dolazite u Sakule na Ovcarske dane!!!!



    Pozzzz
    Choose to know!!!

  13. #13

    13 Odgovor: Sakule

    Evo i Sakulskog Lale:



    Pozz
    Choose to know!!!

  14. #14
    Pozdrav svima od mene ja sam Zoran iz Sakula,zahvaljujem se komsi iz Sefkerina sto je upoznao forum sa mojim selom tako da sve sto vas interesuje u vezi Sakula pitajte slobodno

    Poruku je izmenio nenad.bds, 23.02.2011 u 12:50 Razlog: Uzastopne poruke u kratkom razmaku

  15. #15

    Odgovor: Sakule

    26 MARTA 2011 godine odrzace se OVCARSKI DANI u Sakulama i svi ste pozvani.
    A SELO JE SAKULE SRCE U BANATU

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •