53. Sterijino pozorje
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    53. Sterijino pozorje

    U takmičarskom programu 53. Sterijinog pozorja nalazi se pet predstava po domaćem dramskom tekstu, među kojima je i drama Biljane Srbljanović "Barbelo, o psima i deci" u režiji Dejana Mijača, kao i četiri predstave stranih pisaca, u koje je uvršten i "Rocky horror show" u režiji Viktora Nađa i izvođenju Ujvideki Szinhaza.
    Predstave je odabrao selektorski par- beogradska rediteljka Tatjana Mandić-Rigonat za domaće tekstove i novosadski književnik Vladimir Kopicl, koji je gledao predstave po tekstovima stranih autora. Prema rečima Tatjane Mandić-Rigonat, selekcija odslikava stanje stvari protekle pozorišne sezone.
    Za Sterijine nagrade takmiče se i tri predstave u režiji Egona Savina "Tako je moralo biti" Jugoslovenskog dramskog pozorišta, zrenjaninski "Heroj nacije" po tekstu Ivana M. Lalića i komad "Ćeif" rađen u koprodukciji Beogradskog dramskog pozorišta i sarajevskog MESS-a. U selekciji je i "Car Edip" u režiji Vide Ognjenović i izvođenju beogradskog Narodnog pozorišta, "Urbi et orbi" subotičkog pozorišta "Deže Kostolanji", "Putujuće pozorište Šopalović" Ateljea 212 u režiji Tomija Janežiča i "Instant seksualno vaspitanje" pozorišta "Boško Buha", po tekstu Đorđa Milosavljevića i u režiji Juga Radivojevića.
    53. Sterijino pozorje održava se od 26. maja do 4. juna.
    (021)
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: 53. Sterijino pozorje

    onima koji su u prilici da pogledaju neku predstavu toplo preporucujem Urbi et orbi - verbalno tekstualni oralitet sa dosta smeha pikanterija i potresnim trenucima



    jos uvek ne znam upload, ali sam na dobrom putu
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: 53. Sterijino pozorje

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Za Sterijine nagrade takmiče se i tri predstave u režiji Egona Savina "Tako je moralo biti" Jugoslovenskog dramskog pozorišta, zrenjaninski "Heroj nacije" po tekstu Ivana M. Lalića i komad "Ćeif" rađen u koprodukciji Beogradskog dramskog pozorišta i sarajevskog MESS-a.
    "Tako je moralo biti" je predstava koja nije često izvodjena jer je u pitanju tragedija, netipičan žanr za Nušića - proslavljenog kao komediografa. A mislim da je Nušić omanuo, da nijedna njegova komedija nije tako dobra kao jedina tragedija. Miša Janketić i Predrag Ejdus daju neki poseban šmek svojim učestvovanjem. Vrhunski glumci, fantastična scenografija, kvalitetan tekst..

    "Ćeif" je tematski malo kompleksniji ali meni lično jedna od najboljih predstava koje sam gledala. Radmila Tomović je maestralno iznela predstavu. Njen lik je tu centralna figura i prosto sam fascinirana načinom na koji ona sve to nosi jer nema tu neke ne znam kakve scenografije, kostima, šareniša nego čist talenat. A i tematika je relativno savremena, malo sam prezasićena klasicima. Preporučujem u svakom slučaju..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: 53. Sterijino pozorje

    53. Sterijino pozorje 26. maja otvara književnik Dragan Velikić, dobitnik NIN-ove nagrade. Predstave se odigravaju u Srpskom narodnom pozorištu, Ujvideki Szinhazu i Pozorištu mladih, Poslovnoj zgradi NIS-a i u pozorišnoj sali gimnazije "Laza Kostić".
    Direktor Pozorja Miroslav Radonjić navodi da će na ovogodišnjem festivalu biti odigrano 26 predstava, od čega devet u takmičarskom programu, a o nagradama će odlučivati petočlani žiri koji čine glumica Branka Petrić, književni prevodilac Novica Antić, reditelj Primož Bebler, teatrolog Boško Milin i književnik Goran Petrović.
    Kao najava 53. Sterijinog pozorja odigrava se predstava Najdžela Vilijamsa "Klasni neprijatelj" u režiji Harisa Pašovića i izvođenju njegovog EastWest centra. U okviru pratećeg programa festivala najavljene su izložbe "Pozorište u fotografskoj umetnosti", "Borislav Pekić", "Scena, maska, kostim,lutka", promocije knjiga, radionice dramskog teksta, predstavljanje kreativnog ateljea "Jožef Nađ" i kantautorsko veče Đorđa Balaševića.
    Ulaznice za predstave na Sterijinom pozorju koje koštaju 600 dinara mogu da se rezervišu u direkciji festivala a od naredne nedelje i da se kupe na blagajni Srpskog narodnog pozorišta.
    (021)
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: 53. Sterijino pozorje

    Danas počinje 53. Sterijino pozorje

    Na "Sterijinom pozorju" koje počinje danas i traje do 5. juna, biće odigrano 25 domaćih i stranih predstava, od kojih su devet u takmičarskoj konkurenciji i pet u selekciji "Krugovi", dok će ostale biti igrane na Pozorju mladih ili van zvaničnog programa.

    U takmičarsku selekciju 53. pozorja, koju čine predstave nastale po domaćem dramskom tekstu, rediteljka Tatjana Mandić Rigonat je, kao jedan od selektora, uvrstila dramu Branislava Nušića "Tako je moralo biti" u režiji Egona Savina i izvođenju Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu.

    U Savinovoj režiji je i predstava Ivana Lalića "Heroj nacije" koju će izvesti zrenjaninsko pozorište "Toša Jovanović", a beogradski Atelje 212 će nastupiti sa remek delom srpske dramaturgije, "Putujućim pozorištem Šopalović" Ljubomira Simovića, u režiji Tomija Janežiča.

    Dramu Biljana Srbljanović "Barbelo - o psima i deci" u režiji Dejana Mijača izvešće ansambl JDP, dok će se pozorište "Boško Buha" u Beogradu takmičiti sa predstavom "Instant sektualno vaspitanje" Đorđa Milosavljevića, u režiji Juga Radivojevića.

    Selektor festivala zadužen za odabiranje najboljih predstava rađenih u domaćim pozorištima po tekstovima stranih autora Vladimir Kopicl u zvanični program uvrstio je i Savinovu režiju i adaptaciju dela Mirze Fehimovića "Ćeif", predstavu koju će zajednički izvesti Beogradsko dramsko pozorište i MES S Sarajevo.

    Narodno pozorište u Beogradu nastupiće s predstavom "Car Edip" po tekstu Sofokla, u dramatizaciji i režiji Vide Ognjenović, a predstavu "Urbi et orbi" prema tekstu Janoša Pilinskog, u režiji Andraša Urbana, izvešće subotičko pozorište "Deže Kostolanji". Novosadsko pozorište - Ujvidekisinhaz će se na pozorju predstaviti mjuziklom Ričarda O'Brajana "Roki horor šou" u režiji Viktora Nađa.

    Internacionalni program Sterijinog pozorja "Krugovi" posvećen je 40. godišnjici studentskih nemira i drugih političkih dešavanja u Evropi, odnosno pozorišnom problematizovanju levičarskog nasleđa 1968.

    Selektor tog dela festivalskog programa Ivan Medenica izabrao je pet predstava, među kojima su tri iz Nemačke i po jedna iz Slovačke i Slovenije.

    Predstavu "Libe 1968" po tekstu i režiji Aleksandra Harima izvešće BAT studio teatar pri berlinskoj Akademiji pozorišne umetnosti, a teatar "Šaušpil haus" u Štutgartu nastupiće sa ostvarenjem reditelja Štefana Kimiga "1977" - simpatizer, sedam jarića, Hamlet - mašina.

    Pozorište "Šaubine" iz Berlina izvešće predstavu "Rez" po tekstu Marka Rejvenhila u režiji Tomasa Ostermajera".

    Iz Slovačke stiže drama "Doktor Husak", koju je prema tekstu Vilijama Klimačeka za bratislavski teatar Divadlo arenu režirao Martin Čivčak, a slovenačku pozorišnu scenu zastupaće Slovensko narodno gledališče iz Ljubljane sa predstavom "Edip u Korintu", koju je prema tekstu Iva Svetine režirao Ivica Buljan.

    Na Pozorju mladih biće izvedeno desetak predstava, a u okviru bogatog pratećeg programa "Sterijinog pozorja" je 12. međunarodna trijenalna izložba "Pozorište u fotografskoj umetnosti", radionica dramskog teksta, mnoge izložbe, promocije i drugi sadržaji.

    Okrugli sto kritike vodiće pozorišni kritičar Ksenija Radulović, a o Sterijinim nagradama odlučivaće žiri čiji je predsednik glumica Branka Petrić iz Beograda.

    "Sterijino pozorje", kako je najavljeno, otvoriće književnik Dragan Velikić, ambasador Srbije u Austriji i ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade za roman godine i nagrade "Meša Selimović".


    Izvor: Radio-televizija Vojvodine
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: 53. Sterijino pozorje

    Program 53. Sterijinog pozorja možete pogledati na: 53. Sterijino pozorje
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: 53. Sterijino pozorje

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    "Ćeif" je tematski malo kompleksniji ali meni lično jedna od najboljih predstava koje sam gledala. Radmila Tomović je maestralno iznela predstavu. Njen lik je tu centralna figura i prosto sam fascinirana načinom na koji ona sve to nosi jer nema tu neke ne znam kakve scenografije, kostima, šareniša nego čist talenat. A i tematika je relativno savremena, malo sam prezasićena klasicima. Preporučujem u svakom slučaju..
    I "Ćeif" pobedi na 53.pozorju..
    Više nego odlična predstava, zaslužuje sve pohvale..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.
      Vrh

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •