Izbor reketa
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5

Tema: Izbor reketa

  1. #1

    03 Izbor reketa

    Kao sto neki od vas znaju slomio sam reket koji sam dobio na poklon i sad ne znam koji i kakav da kupim.Sta predlazete?Tenis igram onako rekreativno cena da bude do 100 evra.Help,please
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Koji reket da kupim?

    Ne mogu ti tacno reci koji reket da kupis, ali ti mogu dati neke smjernice pri biranju reketa.

    Postoji nekoliko kriterijuma za izbor reketa:
    • prema nivou tenisa koji igras
    • kakav si tip igraca
    • poznavanje tehnologije reketa
    • izbor zica za reket


    Treba prilagoditi reket nivou tenisa (pocetnik, rekeativac srednjeg nivoa ili naprednog nivoa), gradji i zamahu. Izbor reketa ce zavisiti od

    Pocetnik:

    Ako ste tek poceli da igrate tenis, treba izabrati osnovni ali raznovrsni reket (preporucije se veci reket); Velicina treba da bude izmedju 690 i 806 cm2; Zice na reketu bi trebalo da budu stavljene od strane proizvodjaca jer je to prilagodjeno nekoj srednjoj jacini udarca

    Za igraca sa srednjim nivoom:

    Igracu, koji igra minimum jednom sedmicno, potreban je laksi, manji reket ako igrate agresivan tenis, a veci reket ako ste igrac sa finesama a ne igrate agresivan tenis.

    Za igraca sa naprednim nivoom tenisa, iliti tenisera koji igra minimum 2-3 puta sedmicno ili se takmici, potrebnan je reket od kompozitnih materijala koji je lakse tezine a proizvodi jaci udarac

    Odredjivanje tipa reketa zavisi od nacina na koji igrate.

    Prvo treba odrediti koji tip zamaha posjedujes:
    Ako imas dugacan, lucni zamah i jako udaras lopticu, onda si agresivan (power) igrac iliti udarac i treba ti reket koji omogucava bolju kontrolu zamaha. Glava reketa (head) i duzina treba da budu manje da bi se popravila kontola udarca.

    Ako imas kratak, usporen do srednje brz zamah ti si "finesse" igrac kome treba jaci (power) reket da bi loptu jace udarao. Znaci reket treba da bude duzi sa vecom glavom.

    Mozda si tip igraca koji ima dugacak, spor udarac ili brz, kompaktan zamah. Taj tip je kombinovani tip igraca i tada ti treba kombinovani reket. Znaci, moras da nadjes ravnotezu izmedju duzeg, kruceg, jaceg reketa i krace verzije koja ce ti dati dodatnu kontrolu.

    I konacno treba poznavati tehnologiju reketa. Mnogi faktori su vazni za kontrolu udarca i kako mogu da uticu na tvoju igru: velicina glave (head), duzina (length), tezina (wight), flexibilnost i krutost reketa, oblik glave i velicina gripa.


    Velicina glave:
    Veca glava reketa proizvodi jaci udarac. Sa druge strane, manja glava daje bolju kontrolu udarca.

    Veci reketi (oversize) imaju povrsinu izmedju 690 i 806 cm2; Reketi srednje velicine (midsize) imaju povrsinu izmedju 645 i 683 cm2 i daju bolju kontrolu bez kompezacije za jacinu udarca

    Tradicionalni reketi koriste igraci koji jace udaraju lopticu. Velicina glave je manja od 645 cm2. Ovaj reket proizvodi bolju kontrolu udarca na ustrb jacine i bolji je za nize igrace

    Duzina reketa se mjeri od dna rucke to vrha glave. Izbor duzine reketa zavisi od gradje igraca i koji tip igre igra.

    Duzi reketi imaju velicinu izmedju 72, 5 do 73,5 cm. (proizvode jaci udarac i veci zamah).

    Tradicionalni reketi iliti standarni reketi imaju velicinu izmedju 70 i 71 cm (znaci - kombinacija jacine i kontrole).

    Od tezine reketa zavisi i jacina i kontrola udarca.

    Tezi reket generalno ima tezinu od 310 g (proizvodi jaci udarac).

    Srednje tezak reket tezi izmedju 275 i 310 g (kombinacija jacine i kontrole). Vecina igraca koristi ovaj tip reketa.

    Lagan reket tezi izmedju 250 i 270 g (daje bolju kontrolu udarca)



    Pravilna velicina gripa (nacin na koji se drzi rucka reketa) omogucava bolju kontrolu udarca i poboljsava igru. Premali grip omogucava reketu da se pomjera i okrece u ruci i moze da dovede do povrede. Prevelik grip smanjuje kontrolu kod servisa i takodje moze da dovede do povrede.

    Pravila velicina gripa se bira na sledeci nacin:
    Ispruzi prste od ruke i drzi ih blizu; izmjeri duzinu od sredine dlana do vrha prsta (prstenjaka) i pretvori u inche, jer se grip reketa obicno izrazava u inch-ima.
    Za zenu prosjecne velicine, grip je izmedju 4 1/8" i 4 3/8".
    Za muskarca prosjecne velicine 4 1/2" and 4 3/4".



    Sto se cijene tice tu ti ne mogu pomoci jer ne znam kolike su cijene u Srbiji. Ovdje kod nas u USA reket se moze naci za 20 $. Odlican reklet se moze kupiti za 70-200 $, zavisno od toga sta trazis.
    Poruku je izmenio irnik, 20.03.2008 u 13:46
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Izbor reketa

    Hvala puno,a koju marku da uzmem?Imao sam Wilson,pa ne znam da li da uzmem isto ili neku drugu?
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Izbor reketa

    imash kod kineza za 600 dindzi....mis'im....da razbiJash do mile volje....
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Izbor reketa

    Ne mogu tacno da preporucim marku jer svali proizvodjac pravi i dobre i one manje dobre rekete. Najbolje je da izabres reket prema tvom stilu igre i tvom nivou igranja tenisa.

    Ja ne bih preporucila te Kineske... Mada, kad bolje razmislim, danas se sve proizvodi u Kini . Moj prvi reket je bio Wilson (Kineske proizvodnje). Obzirom da tada nisam imala pojma kakav reket treba da kupim, misila sam da ce biti OK za pocetnika. Medjutim, ubrzo se ram iskrivio... Nakon toga sam koristila Prince. Koristila sam ga mozda jednu godinu i posle sam kupila Head koji jos uvijek koristim.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

Slične teme

  1. Moj izbor avatara za osobu iznad
    Autor ZOE u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 532
    Poslednja poruka: 15.12.2012, 19:45
  2. Izbor novosadskog simbola i suvenira
    Autor Mish u forumu Novi Sad
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 29.04.2010, 09:40
  3. Moj izbor titule za...
    Autor ZOE u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 118
    Poslednja poruka: 06.04.2010, 00:24
  4. Izbor frizera
    Autor veverica u forumu Lepota
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 07.02.2010, 21:31
  5. Vas izbor avatara za mene - valtera
    Autor valter u forumu Spomenar
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 09.04.2009, 19:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •