Uskršnje jaje
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    Uskršnje jaje

    Ajmo žene da šaramo jaja!

    Kako to radite: voskom i perom,lepite slišice,kupujete boju ili bojite u lukovini.....
    Da li uživate u čarima praznika ili na to gledate kao na obavezu više
    Poruku je izmenio kataklinger, 17.03.2008 u 14:28
    .... da li sam ja to video cica macu

  2. #2

    Odgovor: Uskršnje jaje

    nije to zenska privilegija,jednom kad sam preskakao ogradu sam sebi sam ofarbao jaja u plavo
    salu na stranu,kodnas kuci uvek ja farbam jaja za uskrs moj recept je sledeci:stavim vodu da vri i u vodu stavim ljuske od crnog luka i tako skuvam jaja,kad se ohlade sa olovkom nacrtam na njih motive i sa vrhom noza ih ugrebem kad su gotovi namazem ih sa slaninom da dobiju sjaj,stavim ih u gnezdo sto napravim od sveze cupane trave uskrs je meni jedan od najlepsih praznika

  3. #3

    Odgovor: Uskršnje jaje




    Volim da farbam jaja... Šaram ih voštanim pastelama, a onda ih bojim farbom za hladno farbanje... Rezultat?... Savršeno
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  4. #4

    Odgovor: Uskršnje jaje

    Eto gac, ja ofarbala šarala i sa voskom ali bezuspešno, na kraju sam šarala s čim sam stigla
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  5. #5

    Odgovor: Uskršnje jaje

    А моја лепша половина испажњена јаја 'облачи' у крпице.

  6. #6

    Odgovor: Uskršnje jaje

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    А моја лепша половина испажњена јаја 'облачи' у крпице.
    Svaka čast, prelepo izgledaju
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  7. #7

    Odgovor: Uskršnje jaje

    Pa, ja sam prvo počela da se igram i da ih farbam običnom farbom za ogradu... ali to se jako sporo suši. Onda sam počela da koristim tehniku sa voskom, pa sam seckala slamu (ali to sa slamom mi baš nije bilo uspešno), pa sam seckala salvete, lepila kućiće mačiće, zekice. Onda sam počela da slikam farbom za staklo, pa sam učestvovala na nekim izložbama-čak sam i dobila nagradu za najlipče jaje u tehniki prirodnih materijala za uskršnja jaja koja sam kitila raznim motivima od maka, susama, kukuruza, pirinča.

    Najlepše mi je uskršnje jaje kuvano u ljusci crnog luka premazano slaninom.

    PS. Ako neko ima ikakva pitanja na ovu temu neka se slobodno obrati

  8. #8

    Odgovor: Uskršnje jaje

    Citat drth09 kaže: Pogledaj poruku
    Najlepše mi je uskršnje jaje kuvano u ljusci crnog luka premazano slaninom.
    To je i moj lični stav. A ako se poštuje simbolika (bar po nekim tumačenjima) moralo bi biti i onih crvenih kao krv.

    Inače, ovo sa ukrašavanjima je blaga imitacija Faberžeovih jaja koja je radio za rusku carsku porodicu.

  9. #9

    Odgovor: Uskršnje jaje

    šaraljicu u ruke pa na posao
    .... da li sam ja to video cica macu

  10. #10

    Odgovor: Uskršnje jaje

    evo nekoliko ideja za šaranje
    .... da li sam ja to video cica macu

  11. #11

    Odgovor: Uskršnje jaje

    kako spojiti ove postove u jedan
    .... da li sam ja to video cica macu

  12. #12

    Odgovor: Uskršnje jaje

    Moja porodica (deca i muž) i ja ne farbamo uskršnja jaja klasičnim bojama, nego ih samo skuvamo i bojimo lakovima za nokte, flomasterima, voštanim bojama.
    Crtamo i bojimo prema sopstvenim zamislima, a onda odaberemo najlepše i najoriginalnije za kućno jaje.
    Iako je svako jaje remekdelo za sebe, nije nam žao da ih podelimo i razmenimo sa rođacima, komšijama i bliskim prijateljima.

  13. #13

    Maštoviti uskršnji običaji u svetu

    USKRSNJA JAJA - Maštoviti uskršnji običaji u svetu

    Uskrs se svuda uglavnom proslavlja uz svečanu trpezu i bojena jaja, ali ima i mnogo drugih zanimljivih, a ponekad i bizarnih običaja. Hrišćani širom sveta neguju vlastite uskršnje običaje, kombinovane sa narodnim verovanjima, koja se razlikuju od zemlje do zemlje.



    U Irskoj je zakopavanje haringi uskršnja tradicija. Zakopavanjem haringi, koje su bile glavno jelo tokom posta, označava se njegov kraj i početak ponovnog uživanja u mesu i mesnim prerađevinama.

    U nekim delovima Poljske se na Uskrs ljudi međusobno polivaju vodom, a u Finskoj se, za sreću i zdravlje, međusobno udaraju po leđima svežnjem brezovih grančica.

    U Italiji se tradicionalno jede posebna uskršnja "Torta di Pasqueta", slani kolač s kuvanim jajima i spanaćem, a u Grčkoj uskršnja supa od jagnjećih iznutrica "Magiritsa". Grci sa Krfa na Uskrs bacaju lonce kroz prozor.

    U Mađarskoj se ljudi međusobno prskaju namirisanom vodom a ponekad i čistim parfemima. U Austriji se na visoke drvene stubove postavljaju veliki venci od zelenila ukrašeni jabukama, pomorandžama i raznobojnim trakama.

    U Švedskoj je boja Uskrsa žuta, a kuće se dekorišu brezovim grančicama i ukrasima od perja. Kako u to vreme još ništa ne cvate i grmovi po vrtovima dobijaju šarene ukrase.

    U Španiji se održavaju procesije u kojima učestvuju muškarci kostimirani u kosture, a na uskršnju misu, na blagoslov, mladići donose obične palmine grančice, a devojke one ukrašene slatkišima.

    U Bugarskoj najstarija žena u porodici prvim crveno obojenim jajetom pomiluje po licu svako dete, za zdravlje i snagu a ljudi nakon mise bacaju šarena jaja na zid crkve.

    U Rumuniji se za Uskrs tradicionalno nabavlja nova odeća. U Švajcarskoj se uz čestitanje poklanja uskršnja golubica, "Paloma di Pasqua", kolač sa sušenim voćem.

    U Nemačkoj se kuće dekorišu granama ukrašenim obojenim jajima, a za najmlađe se u bašte skrivaju korpe s jajima i čokoladnim figuricama.

    U Francuskoj, nakon što se ponovo čuju crkvena zvona koja se nisu oglašavala tri dana, ljudi uz grljenje i ljubljenje čestitaju jedni drugima, a deca stoje u krugu i u vazduh bacaju i hvataju šarena jaja.

    U Australiji verenici na Uskrs odlaze na obližnji potok ili reku da zahvate vodu kojom će se na dan venčanja poprskati za sreću u braku.

    U Holandiji je običaj da se dečacima simbolično "ispraši tur", jer se tako isteruje loše ponašanje. Ovaj običaj imaju i Škoti, kod kojih postoji i izreka "istučen kao na Uskrs".

    Zanimljivu tradiciju neguju i Norvežani, koji se na Uskrs posvećuju rešavanju ubistava. Na televiziji se prikazuju filmovi s detektivskim temama, časopisi objavljuju krimi priče, čak i kartoni mleka imaju priče o nerešenim ubistima. Njihovim rešavanjem se Norvežani zabavljaju na Uskrs.

    U Americi je uobičajen "lov" na farbana jaja. Prijatelji ili rodbina koji zajedno slave Uskrs sakriju jaja u kući, dvorištu ili vrtu, a deca ih zatim traže, uverena da ih je preko noći sakrio uskršnji zeka, ostavljajući usput i slatkiše i druge poklone.

    U Polineziji se za Uskrs krste školjke za koje se veruje da su povezane s morskim duhovima. Skoljke se posle obreda vraćaju u more da uskrsnu novi život.

    izvor: B92

  14. #14

    Odgovor: Maštoviti uskršnji običaji u svetu

    Uskrs je nesto sto deca obozavaju a i sve je vise uskrsnjih jaja koja se izlazu u muzejima pa sam tako dosao na ideju da otvorim temu o ovom prazniku.

    Mislim da bi bilo zanimljivo kada bi smo postavili slike svojih/nasih jaja kao i neke od zanimljivijih/neobicnih "radova", da ih tako nazovem, iz sveta a nije na odmet da se nesto i napise ili prekopira neki zanimljiv clanak na koji ste naisli ili tako nesto.

    Evo za pocetak postavicu neke zanimljive fotogravije na koje sam naisao a kada budem odradio svoja "umetnicka dela" ja cu ih i izloziti upravo ovde






Slične teme

  1. Sta je starije, koka ili jaje?
    Autor veljko yaric u forumu Filozofija
    Odgovora: 43
    Poslednja poruka: 07.10.2013, 02:08
  2. Tajna Uskršnjih Ostrva
    Autor yige_gui u forumu Parapsihologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 14.04.2007, 20:59
  3. Šaranje i farbanje uskršnjih jaja
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 08.04.2007, 16:26
  4. Skuvali jaje uz pomoć mobilnih telefona!
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 23.09.2006, 17:05

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •