Rabindranat Tagore
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    Rabindranat Tagore

    Rabindranat Tagore

    Rabindrant Tagore je rodjen 6. maja 1861. godine u Kalkuti u Indiji. Do 17. godine zivota se obrazovao kuci, a zatim je poslat u Englesku da bi stekao formalno obrazovanje. Studije u Engleskoj nije dovrsio, vec se vratio u Indiju. Ubrzo je postao uspesan i poznat pisac u Bengalu. Posle prevodjenja nekih njegovih pesama, postaje poznat i na Zapadu. Osnovao je eksperimentalnu skolu u Shantiniketanu, zasnovanu na Upandisanskim idealima obrazovanja. Povremeno je ucestvovao u Indijskom nacionalistickom pokretu. Tu se sprijateljio sa Gandijem.
    1913. godine je dobio Nobelovu Nagradu za knjizevnost.
    1915. godine je proglasen za viteza od strane britanske vlade. Par godina nakon toga se odrekao titule u znak protesta prema britanskoj politici u Indiji.
    Neke od njegovih najpoznatijih zbirki pesama su:
    Idealna (1890);
    Zlatni cun (1894);
    Gradinar (1913);
    Venac pesama (1914);
    Tagore je takodje pisao i price, romane, pozorisne komade, eseje, mjuzikle, putpise i memoare.
    Takodje, bavio se i slikanjem i komponovanjem.
    Tagorin deda je izgradio ogromno finansijsko carstvo i pomogao mnoge javne indijske ustanove, poput Medicinskog fakulteta u Kalkuti. Dosledno vaspitavan u duhu bengalske kulture Rabindranat u svojim Sećanjima" navodi kako je prvi put obuo čarape i cipele tek u 10. godini.
    Prve stihove napisao je sa svega osam godina, da bi mu već u 17. jedan od prijatelja štampao knjigu sabranih pesama.
    Na bengalskoj Akademiji studirao je istoriju i kulturu, dok je Pravni fakultet u Londonu napustio nakon samo godinu dana, jer mu se nije dopadala ostrvska klima.
    Britanski dvor mu 1915. dodelio titulu viteza, koju je vratio četiri godine kasnije u znak protesta zbog masakra u Amristaru, kad su kolonijalne trupe ubile oko 400 indijskih demonstranata.
    Pored Kalkute je osnovao prvu školu u Indiji koja je negovala prožimanje zapadne i indijske filozofije, a koja je 1921. prerasla u univerzitet.
    Kad je već imao punih 70 godina predano se posvetio i slikarstvu.
    Komponovao je muziku za nekoliko stotina svojih pesama, a Tagorin Naš zlatni Bengal" je postao nacionalna himna Bangladeša.
    Samo nekoliko sati pre smrti 7. avgusta 1941. izdiktirao je svoju poslednju pesmu.


    Odlomak iz Gradinara (po meni najbolje ikada napisano):


    Čeznem da ti kažem najdublje reči koje ti imam reći;
    Ali se ne usuđujem , strahujući da bi mi se mogla nasmejati.
    Zato se smejem sam sebi i odajem tajnu svoju u šali.
    Olako uzimam bol svoj , strahujući da bi to mogla ti učiniti.

    Čeznem da ti kažem najvernije reči koje ti imam reći,
    Ali se ne usuđujem, strahujući da bi mogla posumnjati u njih.
    Zato ih oblačim u neistinu, i govorim suprotno onome što mislim.
    Ostavljam bol svoj da izgleda glup, strahujući da bi to mogla ti učiniti.

    Čeznem da upotrebim najdragocenije reči što imam za te;
    Ali se ne usuđujem, strahujući da mi se neće vratiti istom merom.
    Zato ti dajem ružna imena i hvalim se svojom surovošću.
    Zadajem ti bol, bojeći se da nećeš nikada saznati šta je bol.
    Ne treba ovaj zivot shvatati suvise ozbiljno kada ionako nećemo zivi iz njega izaci.

  2. #2

    Odgovor: Rabindranat Tagore




    ***

    Riba u vodi je tiha
    životinje na zemlji su bučne
    ptica u vazduhu peva.
    Ali, čovek u sebi nosi
    tišinu mora,
    buku zemlje
    i muziku vazduha.





    Inaugurativno obrazloženje Švedske akademije
    Zašto baš... Tagore: Mudrac na reci Gang


    Da bi napravio svoje životno delo Tagore se snabdeo svestranom kulturom, evropskom i indijskom, koju je proširivao i koja je sazrevala putovanjima u inostranstvo i studijama u Londonu. U mladosti je dosta putovao svojom zemljom, sa ocem je bio čak i na Himalajima. Počeo je da piše još dok je bio prilično mlad, a oprobao se i u prozi i u poeziji, lirici i dramama. Uz opise života običnih ljudi iz njegove zemlje, bavio se i književnom kritikom, filozofijom i sociologijom. U jednom periodu je napravio pauzu u svojim mnogim aktivnostima, jer je osetio obavezu da u skladu sa starom praksom svog naroda jedan period svog života posveti razmišljanju u samoći, ploveći brodom na svetoj reci Gang. Kad se vratio normalnom životu, njegov ugled čoveka rafinirane mudrosti i umerene pobožnosti rastao je iz dana u dan. Škola u otvorenom prostoru, pod zaštitom grana drveta mango, koju je osnovao u zapadnom Bengalu, privukla je mnogo mladih ljudi koji su kasnije, kao odane pristalice, širili njegova učenja po zemlji. U to mesto se povukao, nakon što je skoro godinu dana bio počasni gost u književnim krugovima Engleske i Amerike, a zatim učestvovao na Istorijsko-religijskom kongresu u Parizu.

    Izvor: list Dnevnik

Slične teme

  1. Rabindranat Tagore
    Autor blueella u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 02.08.2011, 21:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •