Madjarska kratkodlaka vižla - Rövid szőrű magyar vizsla
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 37
  1. #1

    Madjarska kratkodlaka vižla - Rövid szőrű magyar vizsla

    Prilog 1294 Prilog 1297 Prilog 1298 Prilog 1300

    MAĐARSKA VIŽLA KRATKODLAKA
    Originalni naziv rase: ROVIDSZORU MAGYAR (Hungarian) VIZSLA
    Zemlja porekla: MAĐARSKA



    Opšte karakteristike: To je lovački pas srednje veličine, elegantnog izgleda, nešto lakše građe, pšenično žute boje, kratkodlak.
    On pokazuje potpunu harmoniju lepote i snage.
    Izbalansiran je, inteligentan i živahnog temperamenta.

    Prilog 1303

    Prvi primerci današnjeg oblika pojavili su se početkom 18. veka. Za oplemenjivanje i prilagođavanje u razvoju, lovačkog oblika ovog psa, u 19. veku, upotrebljene su druge lovačke rase, tako je postala žuta, samostalna, nacionalna lovačka rasa pasa, čije je posto- janje savladalo ratna razaranja i današnja forma se karakteriše: Ona se brzo i lako obučava. Njen karakter teško podnosi grube postupke. Njene urođene osobine kao odlično pamćenje, sposobnost učenja i kombinovanja su odlične, i sigurno joj daju mesto modernog lovačkog psa našeg vremena. Pored njene izražene strasti za lovom, oseća se dobro i u stanu lovca. Odgovarajući ovoj osobini i odličnom ponašanju drže je i ljubitelji pasa.

    Njena mogućnost aklimatizacije je nadaleko poznata, neumorno radi i po najvećoj vrućini.

    Pored urođenih dobrih osobina posebno su izraženi: odličan nos, čvrsto stajanje, izražena nadarenost za praćenje traga i aportiranje, radost za rad u vodi i posebno odličan kontakt pri vođenju.

    Glava: Suva, plemenita, dobro proporcionalna. Glava je srednje široka i blago zaoblje- na. Središnja brazda na gornjem delu lobanje je srednje izražena i produžava se od srednje razvijene potiljne kosti ka čelu. Stop je blag. Nosnik je uvek prav. Njuška je dobro zaobljena, nije duguljasta, široka.
    Nosna pečurka je dobro razvijena, sa po mogućnosti širokim nozdrvama. Njuška merena od vrha nosa do linije koja spaja očne duplje - treba da je u svakom slučaju manja od 50% ukupne dužine glave. Donja vilica je dobro razvijena i mišićava. Zubalo je snažno, sekutići imaju kontakt u normalnom makazastom zubalu. Na zube priležuće usne ne vise opušteno. Oči su blago ovalne. Pogled je živahan i inteligentan. Očni kapci su dobro zatvoreni. Boja dlake je u harmoniji sa bojom očiju, tamniji ton boje očiju je poželjan. Uši su srednje velike i nešto na unutra i srednje visoko usađene i leže ravno ka licu. Dobro pokrivaju usni otvor i imaju oblik zaobljenog ,У".

    Vrat: Srednje dug, mišićav, blago zasvođen, bez nabrane guše, srednje visoko usađen u telo.

    Telo: Snažno i dobro proporcionalno, nešto duže nego kod rasa sa kvadratičnim telom.

    Greben je istaknut i mišićav. Leđa su kratka i ravna. Slabine čvrste, gornja linija blago zaobljena ka korenu repa. Grudni koš srednje širok, dubok i dopire do laktova. Rebra su srednje zasvođena. Lopatica je dobro mišićava, odgovarajuće nagnuta i pokretljiva.

    Noge: Prednje su ravne, sa snažnim kostima, zatvoreni laktovi. Zadnje noge mišićave, srednje uglovane, ne tako nisko postavljen skočni zglob. Prsti su jaki, dobro zaobljeni, čvrsto zasvođeni, šape su blago ovalne. Nokti su snažni, jastučići elastični i čvrsti.

    Rep: Nešto niže usađen, srednje snažan, sužava se i na kraju je blago zavijen. On čini estetsku celinu ako je ostalo 3/4 ukupne dužine. Shodno tome kupira se samo 1/4 dužine repa. Kupiranje pravilnog, lepo vodoravnog nošenog repa nije obavezno.

    Koža: Čvrsta, bez nabora po telu i čelu. Pigmentisana. Nosna pečurka boje mesa. Usne, rub očnih kapaka i nokti su braon. Jastučići su boje škriljca.

    Dlaka: Dlaka je gusta, priležuća, kratka, ravna i oštra. Stomak je malo odlakan. Dlaka na ušima je pre kraća i svilenkasta. Na repu je duža dlaka.

    Boja: Žuta kao zemička, ili različite nijanse žute boje peska. Male bele fleke na prsima i na šapama i tačkasta obeleženost nisu mana.

    Kretanje: Dobro osvaja prostor, puno potiska, bez napora. U polju je karakterističan način kretanja ujednačen, izdržljiv galop.

    Veličina: Idealna visina za mužjaka je 56-61 cm, za ženke 52-57 cm. Dozvoljeno je odstupanje od -4 cm, pri čemu je pas ostao harmoničan. Harmonija tela u mirovanju i kre- tanju je značajnija nego santimetrima izražena visina.

    Nedostaci: Svi nedostaci vezani za građu, koji škode skladu pokreta i radu.
    Glavne mane su: suviše laka ili glomazna građa, znatno odstupanje od propisanih vrednosti, disharmonična građa i, na prvom mestu kratko i visoko telo, kao izdignuto, sa suviše izdignutom podlakticom. Nedostaci glave su od prvenstvenog značaja: neproporcionalna glava, sa suviše širokom ili suviše uskom lobanjom i čelom, šiljata, udubljena ili ispupčena glava, glava goniča, suviše izražen stop, kratka i šiljata njuška, ispupčen lični deo.

    Veoma važni nedostaci: Opuštene usne, labava koža na glavi, sitne neproporcionalne, blizu postavljene oči, upale u očne lukove, buljave, svetle, mlitavi kapci, bezizražajan pogled, zao pogled, suviše visoko ili suviše nisko postavljene uši, uske kovrdžave uši. Nepravilan zagriz: prognacija gornje ili donje vilice, sa razmakom većim od 2 mm, bočna devijacija čeljusti, izbačeni zubi, žuti zubi, dosta izražen fanon.

    Telo: Mlitavi mišići, leđa i krsta bez čvrstine, uska karlica, kratke upale sapi, ulegnut greben, loše usađeno rame, nedovoljno spuštene grudi, suviše široke grudi, ravna rebra. Opušten stomak kod ženki posle porođaja.

    Noge: Loše uravnotežene u odnosu na normu, loši uglovi, suviše duge noge.

    Rep: Visoko usađen i nošen suviše visoko u odnosu na horizontalu.

    Dlaka: Nedovoljno gusta dlaka, svilenkasta, suviše kratka i tanka, misija dlaka, sve što odstupa od kratke dlake.

    Boja: Prisustvo tamno-mrkih tonova, crven i izabel boje nisu poželjne. Tamniju prugu na leđima, koja je često vezana za ishranu, ne treba smatrati nedostatkom. Mrlje na grudima i guši, ili male bele mrlje su mana kad imaju više od 5 cm u prečniku.

    Diskvalifikacione greške: Značajna odstupanja u odnosu na karakteristike rase, odstu- panja u odnosu na veličinu od preko 4 cm ili nedostatak visine. Višebojni plašt, s crnim i belim prugama, suviše velike mrlje na grudima, bele šape, šiljata njuška, uska lobanja, lobanja kao kod hrta ili nezgrapna lobanja. Svetle, sive ili mrke oči različitih nijansi, entropija, ektropija, lični deo ispupčen (ovnujski), nosna pečurka ružičasta, siva, crna ili pegava i usne ili kapci s crnim pigmentom. Prognacija gornje ili donje vilice veća od 2 mm, devijacija čeljusti, opušteni, balavi uglovi usana, znatno izražen fanon, boja svetlija od boje žutog voska, kestenjasta boja. Plašljiv pas sa osetljivim nervnim sistemom, albino pas, krip- torhid sa jedne ili obe strane. Nepravilno suviše usiljeno kretanje. Displazija kuka.

    Prilog 1304 Prilog 1305 Prilog 1306 Prilog 1307Prilog 1308

    Prilog 1309
    Poruku je izmenio silvia, 26.10.2011 u 09:16 Razlog: uzastopni postovi

  2. #2

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Da Vam predstavim ....
    Ezra (Ezi,Zeka,Kmeza, Jubica,Ezilica...), mužjak star godinu dana!

    Veoma razmažen i plačljiv kad god mu nešto fali,
    bilo da je gladan ili
    se žali što mu je igračka upala ispod kreveta pa ne može da je dohvati....

    Pas divne naravi, veseo i spreman za igru sa svakim ko to želi,
    ne bira rasu i vrsu životinje!
    Jako umiljat,energičan,uvek raspoložen za duge šetnje,
    poslušan i veoma lako uči sve što bi voleli da vaš pas zna!


    Rasa koja je predvidjena za lov (na žalost ja mu to nisam omogućila),
    takodje može biti divna i kao kućni pas (sa malo dužim i češćim šetnjama),
    unosi radost i ljubav u kuću, i divno snalazi u druženju sa svojim gazdom!
    Obožava vodu i plivanje, snalazi se u njoj kao da mu je to prirodno stanište,
    gnjuri, skače, pliva sa vama koliko god vi to želite...
    Sve što radi sa vama, to jako voli i svemu se veseli...
    Pričam po malo i uopšteno o ovoj rasi,
    jer sam imala iskustva da upoznam dosta ljudi koji drže ovu rasu baš pokušavajući da kupim štene...
    Upoznala sam lovce, ljude koji ih drže u kući, i svi bi vam isto rekli što i ja...
    Da su divni...



    Suprotno od leta, obožava i sneg i njemu se isto tako raduje,
    možete se igrati sa njim do iznemoglosti,
    i uživati u ljubavi koju vam pruža...



    Evo još malo Ezrinih slika....





    Poruku je izmenio silvia, 06.03.2008 u 20:34

  3. #3

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Pre Ezre, bio je Mazi....



    Bio je pas sa prepametnim pogledom....
    Sa njim se moglo razgovarati....

    Poruku je izmenio ivonina, 06.03.2008 u 12:06 Razlog: ubacivanje slika

  4. #4

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Jako lepi psi, zaista ... a šta se desilo sa Mazi?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  5. #5

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Pre malo više od godinu dana je uginuo, udarila su ga kola....
    Poruku je izmenio ivonina, 07.03.2008 u 14:08

  6. #6

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Veliki broj lovaca odbija lov sa ovim psom jer navodno ne lovi zimi.
    Ovo je velika zabluda jer na našim terenima love i drugi kratkodlaki ptičari ili poenteri, pa se ni oni nisu smrzli u lovištu.
    Čini se da našim lovcima više smeta njen karakter nego dlaka. Veoma lako se obučava, ali ne podnosi grube postupke, odlično pamti i odlikuje je izuzetna strast za lovom.Vižla je druželjubiv pas, u lovu joj ne smeta prisustvo drugih pasa i drugih rasa, nije agresivna, ali čuva lovinu i lovačku opremu. Odličan je i čuvar kuće i nećete lako ući i nju ako nema vlasnika. Voli decu i za nju je vožnja kolima pravo zadovoljstvo.
    Po mišljenju eksperata preteča vižle je panonski gonic.

    Vižle su uravnotežene, inteligentne, vjerne i privržene.
    Vole učiti, imaju dobar njuh i veliku izdržljivost.
    Odlican je aporter i poznata je po cvrstom stajanju, ima odličan nos i izraženu nadarenost za praćenje traga,
    veliku volju za rad u vodi i perfektan kontakt pri vođenju.
    Sve ove osobine su veoma poželjne pa se upravo zbog njih jedan mali broj lovaca ipak odlucuje za lov sa ovom plemenitom rasom. Do pre nekoliko godina mađarskih vižli je bilo veoma malo kod nas, ali se taj broj polako povećava. Kvalitet vižli kod nas je relativno dobar. Problemi koji postoje su vrlo slični sa problemima koji se mogu sresti i kod mađarskih pasa.


    Poruku je izmenio silvia, 11.03.2008 u 12:01

  7. #7

    12 Odgovor: Smešne, interesantne fotografije vaših kucnih ljubimaca

    cao IVONINA dali je to madjarska vizla dali je koristite za lov

  8. #8

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Da jeste,nažalost ne ide u lov, jer se niko u mojoj porodici ne bavi lovom...
    Ja sam se za tu rasu odlučila zbog predivnog karaktera....

  9. #9

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    cao imas stence dali si nesto parila odakle si ti nabavila vizle ja sam ih imao 6g a posle sam presao na nemacke kratkodlake pticare ali sad bi se vratio na vizle jer jednom ko lovi sa vizlom tek onda zna kakva je rasa nemoite me pogresno svtiti ali vizla je vizla u lovu

  10. #10

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Kao što sam gore u tekstu napisala, veoma mi je žao što mojoj vižli ne mogu omogućiti lov, i potpuno sam sigurna da je vižla tek vižla kad lovi...
    Ja sam moju vižlu nabavila u Meljaku(mesto blizu Beograda), ali bih iskreno preporučila lovca iz Sremske Mitrovice koji drži prelepe vižle koje idu u lov, i zaista ostvaruju odlične rezultate,
    takođe sam posetila i lovce u Temerinu, koji već imaju mlade obučene vižle za lov, a i štence povremeno...
    Postoji i jedna gospođa u Bečeju koja gaji jako dobre vižle...




  11. #11

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    cao dali postoi u srbiji klub madjarske kratkodlake vizlako

    ako neko lovi sa vizlama neka se javi neka napise svoje misljenje o toi rasi ne verujem da niko ne lovi sa vizlama

  12. #12
    Citat ivonina kaže: Pogledaj poruku
    Da jeste,nažalost ne ide u lov, jer se niko u mojoj porodici ne bavi lovom...
    Ja sam se za tu rasu odlučila zbog predivnog karaktera....
    Dali znate posto ste ljubirelj Madjarske kratkodlake vizle kao i ja ,da mi pomognete gde i kod koga se mogu javiti da nabavim jednog muzijaka Madjarske kratkodlake vizle starosti do 10.meseci.

    Citat fred kaže: Pogledaj poruku
    cao dali postoi u srbiji klub madjarske kratkodlake vizlako

    ako neko lovi sa vizlama neka se javi neka napise svoje misljenje o toi rasi ne verujem da niko ne lovi sa vizlama
    Pozdrav ja imam zenku Madjarske kratkodlake vizle i sa njom vec lovim dve godine ,mogu vam reci da je ekstra za lov nemam reci zato i sada se raspitujem ko mi moze preporuciti gde mogu nabaviti i muzijaka.
    Poruku je izmenio silvia, 20.03.2008 u 23:04 Razlog: 2 uzastopna posta

  13. #13

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Obožavaju vodu, kao što sam već rekla, ali što skačuuuuuuu..
    Pogledajte ovaj filmić, a i ostale...


    YouTube - Vizsla diving
    Poruku je izmenio silvia, 27.03.2008 u 19:52 Razlog: Bold

  14. #14

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla-ROVIDSZORU MAGYAR VIZSLA

    Citat ivonina kaže: Pogledaj poruku
    Obožavaju vodu, kao što sam već rekla, ali što skačuuuuuuu..
    Pogledajte ovaj filmić, a i ostale...


    YouTube - Vizsla diving
    Hehehe, dobar skok
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  15. #15

    Odgovor: Madjarska kratkodlaka vižla - Rvid szőrű magyar vizsla

    pozdrav svim ljubiteljima Vizli danas sam bio u Vrsac na CACIB interesantno vec druga godina ni jedna Vizla sta se desava sa tom rasom ja ne znam od kad ja pratiam kinologiju 1994g uvek je bilo po par komada na izlozbi izgleda da od mog zadnjeg legla u Vrscu ni jedna Vizla sa strane nije kupljena dali su lovci neupoznati sa tom rasom ili je tai NKP tako dobar za lov pravi lov bez Vizle nema u to sam se uverio sam i ja lovim sa NKP ali prva prilika kupicu Vizlu da lovim a ne da se mucim da ga vracam nazad jer bilo koju liniju koju sam probao NKP idu ko ludi i ne vracaju se na poziv redko naci pravog nemca u danasnje vreme sve su unistili sa tim brzim psima za utakmice

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 15.02.2008, 11:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •