RapidShare i internet piraterija
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    RapidShare i internet piraterija

    RapidShare je jedna od najposećenijih internet strana u Srbiji, a i u svetu. Radi se o file-hosting sajtu koji se u velikoj meri koristi za postavljanje i preuzimanje piratskih sadržaja.

    Autorka: Jasna Ćosović




    Jedna od najpopularnijih svetskih file-hosting i file-sharing internet lokacija je RapidShare. Popularan je širom planete, a prema podacima servisa Alexa, nalazi se među 15 najposećenijih svetskih sajtova. Države u kojima je sajt RapidShare zauzeo najviša mesta su: Iran, Srbija, Slovačka i Grčka. U Iranu se nalazi na četvrtom mestu, a u Srbiji na petom mestu, odmah posle pretraživača Google i Yahoo!, YouTube-a i MySpace-a. U Slovačkoj i Grčkoj RapidShare je, kao kod nas, na petom mestu po posećenosti.

    Fajlovi se na RapidShare mogu postaviti, a i preuzeti besplatno. Broj megabajta koje korisnici tokom dana mogu preuzeti je ograničen osim ukoliko se, po ceni od oko 60 evra za godinu dana, ne otvori tzv. premium nalog.

    Na strani RapidShare-a možemo saznati da u Srbiji trenutno postoje tri ovlašćena distributera premium naloga. Oni obećavaju brzo otvaranje RapidShare naloga po izvršenoj uplati na njihov bankovni račun. Pored toga, pretraživanjem interneta može se naići i na niz domaćih neovlašćenih distributera koji nude slične usluge. Na prezentaciji jednog od nezvaničnih distributera piše: RapidShare je najbolji i najpoznatiji svetski provajder piraterije. Na RapidShare možete naći baš sve najnovije: programe, filmove, igrice, muziku i sve ostalo. Budući da se postavljanje sadržaja na servere RapidShare-a slabo kontroliše, ova nezgrapna (anti-)reklama za sajt ima pravo kad kaže da se na ovom najvećem svetskom serveru za razmenu fajlova može naći mnogo piratskog materijala. Jedno od glavnih objašnjenja koje ovakvi internet servisi daju kao odgovor na optužbe za širenje piraterije je da oni nisu u stanju da kontrolišu aktivnosti svih korisnika kao što ni pošta ne može da otvori svako pismo. To bi, u krajnjoj liniji, vodilo ka ugrožavanju privatnosti.
    Zakonom protiv RapidShare-a
    Nedavno je u Nemačkoj donešena važna sudska odluka koja će uticati na budućnost RapidShare servisa. Spor između nemačkog Udruženja za zaštitu autorskih prava GEMA i RapidShare-a vodio se već nekoliko puta u različitim nemačkim pokrajinama. Najnovija sudska odluka došla je od Okružnog suda u Diseldorfu i ona, pojednostavljeno rečeno, glasi da je RapidShare odgovoran za materijal koji se na njihove servere postavlja. U odluci suda od 23. januara 2008. godine stoji da servis RapidShare treba da preduzme čak i takve mere koje u sebi sadrže opasnost da sam model poslovanja postane manje atraktivan ili da bude čak potpuno promenjen. Odluka Okružnog suda u Diseldorfu razlikuje se od odluke suda u Kelnu u prethodnom sporu. Za razliku od odluke iz Diseldorfa koja u sebi sadrži instrukciju o preventivnim merama RapidShare-a, odluka iz 2007. godine obavezuje RapidShare samo da izbriše sa svojih servera određene sadržaje na koje direktno ukaže GEMA. U budućnosti ćemo videti čija interpretacija prava je tačnija, a moguće je da će konačni odgovor doći tek od strane Vrhovnog suda Nemačke.

    Zanimljiv je metod koji je u Francuskoj nedavno uveden u cilju borbe protiv online piraterije. U novembru 2007. godine francuska Vlada je u dogovoru sa francuskim provajderima internet usluga i muzičkom i filmskom industrijom donela sledeću antipiratsku meru: provajderi će beležiti i prijaviti korisnike koji u velikim merama preuzimaju sadržaj zaštićen autorskim pravom. Ako se nakon maksimalno dve opomene koje pošalje novoformirani organ za kontrolu ne poprave, takvim korisnicima biće isključen internet. Slična zakonska mera trenutno se razmatra u Velikoj Britaniji.

    Zašto ljudi koriste Rapidshare?



    Neovlašćeno preuzimanje filmova i muzike zaštićenih autorskim pravom putem RapidShare-a i sličnih servisa je ilegalno. Logično pitanje je zašto, i pored te činjenice, mnogi ljudi širom planete to rade i kako ih obeshrabriti u tome.

    U nedavnoj naučnoj studiji "Share, Steal, or Buy? A Social Cognitive Perspective of Music Downloading" istraženo je ponašanje 134 američka studenta koji su ilegalno preuzimali muziku sa interneta. Uočena su dva faktora koja su uticala na ponašanje ispitanika:

    Moralna opravdanost: Studenti koji su verovali da je preuzimanje muzike moralno opravdano preuzimali su veće količine od ostalih.

    Princip šta rade drugi: Studenti koji su mislili da ostali preuzimaju više ilegalnog sadržaja od njih i sami su počeli da preuzimaju više nego ranije.

    U istoj studiji iznesene su dve teorije zašto su mnogi američki studenti stavili ilegalni download muzike ispred pravednosti, morala i mogućih posledica. Prema jednoj teoriji, glavni pokretač mnogih nije želja da se uštedi novac, već da se muzika deli i razmenjuje sa osobama sličnih muzičkih ukusa. Prema drugoj teoriji, koja je potkrepljena i slučajevima iz prakse, neki postaju svojevrsni zavisnici ilegalnog preuzimanja fajlova.

    Interesantno je da se velika većina ljudi koja preuzima fajlove zaštićene autorskim pravom i time učestvuje u nezakonitoj aktivnosti najverovatnije ne bi upustila u krađu u npr. prodavnici, niti bi ukrali nešto od neke druge osobe. Neka od objašnjenja i opravdanja koja se u našem društvu mogu čuti kao odgovor na pitanje Zašto neovlašćeno preuzimate sadržaj sa interneta koji je zaštićen autorskim pravom? su:

    - Bogate i moćne korporacije često ostvaruju velike profite. To nekim ljudima stvara osećaj da nelegalnim preuzimanjem sadržaja čijeg su takve bezlične korporacije vlasnici nikoga pojedinačno neće značajno oštetiti;

    - Ogroman broj ljudi to radi. Dodatno, oni koji ilegalno skidaju fajlove sa interneta vrlo retko budu uhvaćeni;

    - Fajlovi nisu materijalna, opipljiva stvar. Drugačije je ukrasti CD ili DVD;

    - Preuzimanje fajla je manje ozbiljan prestup od postavljanja fajla na internet;

    - Postoje zagriženi obožavaoci određenih serija koji žele da pogledaju najnoviju epizodu čim se pojavi kako bi mogli da podele utiske sa ostalima na, primera radi, internet forumima;

    Sa druge strane, oni koji postavljaju ilegalni sadržaj često sami sebe smatraju modernim Robinom Hudom koji krade od bogatih da bi pomogao siromašnima.

    Fenomen masovnog i neovlašćenog preuzimanja sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom postao je odavno veliki problem za mnoge: zakonodavce, sudove, filmsku i muzičku industriju. Filmska i muzička industrija su procenile da se novčani gubici zbog piraterije mere u milijardama dolara godišnje. Mišljenja o tome koji deo ovih gubitaka uzrokuju RapidShare i slični servisi jako variraju. Brza internet revolucija ostavila je iza sebe pravne propise neprilagođene novonastaloj situaciji. Dok zakonodavac u potpunosti ne definiše nedozvoljeno ponašanje i odgovornost u oblasti interneta, do tada će mnogi njegovi segmenti funkcionisati kao pravi divlji zapad.

    Puko zatvaranje servisa poput RapidShare-a, bez donošenja jasnih zakonskih odredbi, predstavlja kratkoročnu strategiju jer će se pojaviti novi slični servisi. U tom smislu, propis koji je u borbi protiv piraterije nedavno donela francuska Vlada i trenutne i buduće odluke nemačkih sudova u sporu protiv RapidShare-a će svakako osvetliti put ka korišćenju interneta u zakonskim okvirima.

    B92
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: RapidShare i internet piraterija

    Šta bismo (tj. ja) bez rapida ne mogu ni da zamislim. Sve iz gornjeg posta stoji i kršenje autorskih prava i sve ostalo, ali kada bih morao platiti svaki softver koji sa "podelio", ne znam. I zato rapid rulez

    PS Neću se ljutiti kad me obrišete

  3. #3

    Odgovor: RapidShare i internet piraterija

    A što bi te neko brisao?

    Meni jedna stvar nije jasna oko tog rapida, kad se već plaća - a korisnika koliko nećeš - što ta kinta ne ide autorima?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: RapidShare i internet piraterija

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    A što bi te neko brisao?

    Meni jedna stvar nije jasna oko tog rapida, kad se već plaća - a korisnika koliko nećeš - što ta kinta ne ide autorima?
    Mislim da većina poznatijih vlasnika aplikacija ne bi bila zadovoljna sumom koja im se da



    dakle za godinu dana 55 €.
    Neko sa godišnjom pretplatom neće skinuti samo neki film, i po neki program, nego sve što mu dodje pod ruku,
    a ACDSee PowerPack košta "samo" 79,99 $
    - to i nije puno kada se poredi sa cenom Adobe PhotoShopa, ili nekih drugih aplikacija, koje se lako mogu skinuti sa rapida i sa free accountom

    Baš se nešto i nisam naskidao sa njega
    nešto muzike, al' i to sam prvo poskidao stvari koje već imam na pločama i original audio disketama - žao mi trošiti ih, a i iglu za gramofon ne mogu da nadjem. Lično nije isti užitak, to što se skine sa rapida je dobro za preslušati na kompu, i na slabijim muzičkim uredjajima

    Lično, za neko preterano skidanje nemam ni potrebe, ionako nikad neću odslušati ni 10% muzike i odgledati sve filmove koje dobijem od prijatelja - nisam ja kriv što oni obilato koriste Rapud; Easy; Z; i ostle share

    sad da ne bi ispalo da baš ništa nisam okoristio njime
    jesam vala treću i početak četvrte sezone izgubljenih, i to samo zato što mi je kablovski operater ukinuo tv nova iz ponude programa, i sa gomilom portable softwera
    za instalacioni su mi dovoljni Open Source, free, share i Trial verzije

  5. #5

    Odgovor: RapidShare i internet piraterija

    Kod sajtova toga tipa, uostalom kao i kod piratskog softvera uopšte gledano postavlja se jedno jednostavno pitanje.

    Odakle se pojavi na nekom od tih sajtova neka nova verzija programa pre nego na sajtu proizvođača i to sve zajedno sa piratizovanim serijskim brojem ili krekom. Da li su u pitanju magije ili nešto drugo. Ne verujem ni da su lopovi baš toliko vešti i sposobni.

    Verujem da sam već pisao o nečemu sličnom ali ajde jopet

    Prvi put sam posumnjao u ovu igru sa piratima kada je izašla neka verzija Windows-a recimo 3.11 ili 3.01 ... tada se istih dana pojavila ista ta verzija, nije bilo RapidShare i sličnih sajtova, pojavila se ista ta verzija na disketama sve sa pratećom literaturom, isto upakovana itd. Jedina razlika je bila što je na originalnoj kutiji bila podvučena neka crvena linija a na kopijama narandžasta tako su bar preneli svetski magazini. Piratska verzija je urađena u Siriji toj poznatoj velesili što se tiče informacionih tehnologija.

    Ponekad posumnjam kako proizvođači namerno doturaju svoje najnovije verzije piratima, apsolutno svesni kuda to ide i da to nisu njihovi sadašnji kupci ali da su im svakako odlična test baza i reklamna mašina ... Proizvođači znaju da će njihovi pravi kupci svakako kupiti originalan softver, ne zbog ljubavi i emocija već što su u velikoj većini primorani ili im to ne pretstavlja neku stavku u budžetu, na stranu što veliki broj ljudi niti zna niti želi da se zeza sa piratskim programima ... da li sam spomenuo kazne na zapadu koje idu za piratsko korišćenje programa. Verujem kako je interes velikih kompanija da se njihov softver što više koristi, žele da nas toliko naviknu na njega da bez njega ne možemo niti znamo da išta uradimo. Recimo da su pre desetak godina toliko zavrnuli slavinu što se tiče piraterije sada Srbija ne bi radila pod Windows operativnim sistemom već bi u pitanju bila neka distribucija Linux-a, ovako uključite komp sa Linux-om i pokažite ga masi od 90% korisnika računara ima da ga gledaju kao tele u šarena vrata. Jednostavno su nas navukli na Windows kao na drogu a potom su tek nedavno, pre godinu ili dve počeli da uvode legalizaciju ... prvo u državne institucije, pa u firme pa će za godinu ili dve početi i sa građanstvom da se cimaju i da plaše sirotinju raju. Sve je dobro osmišljeno, nema tajnih urota već je običan biznis u pitanju, biznis kojim se bave vešti i spretni igrači.


    Da se vratim servisima kao što je RapidShare koji svakako ima svojih izuzetnih prednosti ako zanemarimo autorska prava i kršenje istih, čime se mi naravno ne bavimo ... Recimo na takvim mestima je moguće pronaći upakovanu masu datoteka za koje bi vam bilo potrebno prilično vremena da ih polovite u svim drugim okolnostima čak i ako ih najurednije plaćate. Skoro sam na jednom računaru video tri paketa plug in filtera za Adobe PhotoShop u jednom je bilo 250 u drugom 1700 a trećem 1200 filtera ... naravno skinuti su za manje od pola sata prosečnom ADSL vezom. Kolekcije sa ikonama, avatarima i boga pitaj čime sve ne teško je i pobrojati ali obično se mere hiljadama primeraka spomenutih fajlova, ponekad ih je zamorno i obeshrabrujuće pregledati.

    RapidShare je odličan servis ako želite nekom poslati više podataka bilo koje vrste, dovoljno je da ih čisto radi sigurnosti upakujete u Rar datoteku sa nekom komplikovanijom šifrom pa potom da ih deponujete na Rapidu ... ostalo vam je jedino da link koji dobijete prosledite zajedno sa vašom šifrom ka željenom primaocu koji ne mora imati uplaćen RapidShare nalog da bi skinuo poslato. Nalog je potreban samo u slučaju ako želite da skidate više podataka a ne želite da čekate na vezama.

    Pohvalio bih jednog od ovlašćenih distibutera ali ne smem zbog toga što bi to moglo da se shvati kao reklama, ljudi su izuzetno prefesionalni i ekspeditivni u svom poslu ... jednom prilikom sam pogrešno ukucao adresu prilikom otvaranja naloga ali su oni to odmah ispravili nakon što sam im javio da sam napravio grešku.

  6. #6

    Odgovor: RapidShare i internet piraterija

    Rapidom se koristim rapidno, bezochno i kada se javi trag grizze savesti ubijem ga nekim filmom.

    No, ne koristim sve to u komercijalne svrhe, ne stichem nekakvu protivpravnu dobit... Tako da se ne uznemiravam.
    Rapidova najbolja strana je shto dozvoljava brzinu downloada skoro kolika god da vam je brzina neta, nema nikakvih padova u brzini itd. Skinesh lepo film, vidish krsh slika, obrishesh skidash sledechi... a ne treba ti mesec dana kao za torent ili P2P...

    I trenutno se zanimam skidanjem HD filmova To svakako ne mogu da kupim na ulici ni u prodavnici. Narochito IMAX dokumetarce u 1080p

  7. #7

    Odgovor: RapidShare i internet piraterija

    Citat Arthur Dent kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da većina poznatijih vlasnika aplikacija ne bi bila zadovoljna sumom koja im se da

    dakle za godinu dana 55 €.
    Ja bih to rešila sa - bolje išta nego ništa koje dobijaju, kad drugačije ne može da se kontroliše.

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Rapidom se koristim rapidno, bezochno i kada se javi trag grizze savesti ubijem ga nekim filmom.
    I trenutno se zanimam skidanjem HD filmova To svakako ne mogu da kupim na ulici ni u prodavnici. Narochito IMAX dokumetarce u 1080p
    I ja imam taj trag griže savesti Al' HD na HD teveju, koj će odoli Imaxovim vukovima onaj Ocean life da i ne pominjem
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #8

    Odgovor: RapidShare i internet piraterija

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    I trenutno se zanimam skidanjem HD filmova To svakako ne mogu da kupim na ulici ni u prodavnici. Narochito IMAX dokumetarce u 1080p
    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Al' HD na HD teveju, koj će odoli Imaxovim vukovima onaj Ocean life da i ne pominjem

    a na mene ste zaboravili, a?
    moomoo meee jooouu

Slične teme

  1. Internet trol
    Autor Bombica u forumu WWW
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 03.08.2010, 21:50
  2. MTS internet
    Autor Painkiller u forumu Online savetnik
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.01.2009, 21:04
  3. Internet TV kanal
    Autor goldie u forumu WWW
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 22.09.2007, 01:51
  4. Internet Explorer 7
    Autor goldie u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 28.03.2007, 09:57
  5. Internet na više koloseka
    Autor eboye u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 21.01.2007, 20:34

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •