Koje biljke gajite u kući/stanu? - Strana 6
Strana 6 od 10 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 140
  1. #76

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Hocu
    Hvala ti puno!
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  2. #77

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Sad će vam pobijem sve teorije mojom džunglom

    Babo ja biK to u veću saksiju, pod jedan.




    Ova desno je kupljena u decembru, nju ne gledaj, visoka je metar i ima prašumu na dva sprata. Ova levo je kod mene 12 godina. Jedan ovaj štapić je otkinuo klinja čim je prohodao i ja ga ožilila i posadila i on je rastao svih tih godina dok nije porastao do plafona i nije imao gde više. I samo je imao tu jednu ćubicu na vrhu i dole motka od 2 metra u zemlji U avgustu ili septembru prošle godine, ne sećam se, secnem mu stablo na manje od metar ali ostavim onako... dosta... promenim zemlju, osvežim je jer je bila stara (supstrat za cveće + malo peska + malo stiropora izmešam), zalijem vrh (tamo gde sam isekla) voskom i izbacim tu motku napolje (ono je bilo preveliko i za izbacivanje više). Tek su krenula ova dva đavola da probijaju koru sa strane kad sam je već morala zbog vremena uneti unutra. Od tada stoji - pogodi gde - sa drugaricom pored radijatora odma' i prozora. Zalivanje - šta da ti kažem - vodim računa ali me deda zajebe kad god može jer kad mu je dosadno on između ostalog i zaliva cveće. Nekad mu je MNOGO dosadno (). Dakle, neuništiva je (slobodno možeš i da joj pevaš). I sad čekam da ta dva sa strane izrastu još malo duže u stabla pa da i njih secnem pa da ta dva puste po dva taman kad je iznesem napolje i tako je razbokorim lepo

    + imam još onaj gornji deo palmice koju sam isekla i on mi džiglja u trećoj saksiji.

    Mislim da hoće ona da se opusti bez razloga, naročito ako si je tek sad dobila (nošena po zimi) ili kupila ili unela ili joj menjala mesto itd i onda će odjednom da se povrati kao da ništa nije bilo, don't panic
    Poruku je izmenio Meggy, 02.02.2015 u 19:43
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #78

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Vidi _nano_ , dracene jako vole da se orošavaju ( da im prskaš lišće) sa odstajalom vodom ili kao varijantu folijarnog prihranjivanja, srpski: đubrenje preko lišća.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  4. #79

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Fikus
    Adama
    Evu.........
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  5. #80

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Ja imam limun, koji je cvetao pre otprilike mesec dana, ali naravno nije rodio, opalo je svo cveće kao i lišće. Na proleće će da živne (nadam se).
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  6. #81

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Ovo je moj limun, koji je cvetao pre otprilike mesec dana, ali naravno nije rodio, opalo je svo cveće kao i lišće. Na proleće će da živne (nadam se).
    E, a koliko mu je trebalo da procveta prvi put? Ja na ovom mom nikad nisam videla cvet. Iznosim ga napolje kad i ostalo drveće, ima jedno 3 godine sigurno, a izrastao je iz posađene koštice (ne opada nikad i on stoji pored radijatora odma' ali čini mi se da druga drveTA slabije napreduju kad stoje pored njega pa čak i opadaju... ili se ja to tripujem )
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #82

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?



    Ja sam pokusala da ga zapatim iz kostice i naraste mi svega nekoliko centimetara i uvene, kako ga zalivas?

  8. #83

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam pokusala da ga zapatim iz kostice i naraste mi svega nekoliko centimetara i uvene, kako ga zalivas?
    Ja jednom u dva - tri dana, a svaki dan sve biljke štrcnem sa pumpicom po lišću, deda podiže pod od zalivanja po običaju, a za limun je specijalno vezan jer se nada da će videti plod moj limun je bogami izdžigljao iz koštice šezdesetak cm al' nikad nije cvetao. Voli da bude napolju, a unutra je prvi do radijatora - kao u rerni da je

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #84

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Moja baka je nekad imala pet stabala limuna, koji su svake godine davali plod,
    ali ona je to kalemila,a mene tad nije interesovalo - sad nemam koga da pitam


    Evo sad sam zasadila ( vise kostica), valjda ce se jedna primiti
    Tvoj je prelep, nema veze i da ne cveta, ja volim taj zelenis,ajd cim naraste
    sigurnih par cantimetara javnem ti da mi kazes sta dalje

  10. #85

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Sto se limuna, narandze i mandarine tice, to da li ce nici i uspevati pomalo zavisi i od same kostice. Meni su ponekad iznikle sve, ponekad ni jedna. E sad, kad niknu, pa ne treba im nikakva posebna nega. Oni mogu rasti ali opasnost je da cete dobiti jedan, takoreci, stap sa liscem. Ovo se moze spreciti tako sto cete ga u prolece odseci na zeljenu visinu, kako biste dobili 'krosnju' jer ce on poceti da tera grane tu gde je odsecen.

    Ja sam pre par godina imala jedno 10 limunova i bili su visoki mozda po metar. Dodje tako sajam, i ja pitam ljude koji se bas time bave sta da radim s mojim limunovima. Rekli su da se oni moraju kalemiti s biljkom koja vec radja, da bi i sami mogli da rode. E sad, ja u teoriji znam kako bi to trebalo odraditi, ali nisam nikad probala, plus sto ne poznajem nikog od koga bih mogla uzeti kalemljene grane.

    Naravno oni vole toplo. Meni su sad nikle mandarine koje sam ubacila u saksiju s hibilibiskusom (tako mu ja tepam ) posto vole slicne stvari, i sad mogu jedan dugom da prave drustvo dok ne bude vreme za napolje.

  11. #86

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    E sad, ja u teoriji znam kako bi to trebalo odraditi, ali nisam nikad probala
    Isti problem i mene muci.Kod mene limuni rastu na otvorenom ,medjutim imam jedan korijen veoma kvalitetne sorte limuna mjesecara.Odlucio sam da nakalemim nekoliko sadnica.
    Pripremio sam sadnice divlje podloge za koju se koristi poncirus trifoliataa rodne grane cu uzeti sa ovog jednog sto imam u dvoristu,ne zelim da izgubim sortu.
    Gledao sam kako se kalemi ali nikada nijesam probao.Pokusat cu u maju ili junu kada je vrijeme za kalemljenje,pa sta bude.Mozda i uspijem.

  12. #87

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Evo nekih karakteristika za pomorandžu, mandarinu, limun u kući:

    Veličina: to je mala biljka i retko naraste više od 60 - 100 cm.

    Rast: raste sporo, oko 10 - 12 cm godišnje.

    Doba cvetanja: pretežno u letnjim mesecima, ali može stvarati pupoljke u bilo koje vreme. Ako cveta u kući, daleko od insekata mora se oprašivati četkicom.

    Miris: izrazit miris nas uvek u mislima veže uz otvorene narandžine cvetove.

    Svetlo: potrebno im je svetlo i uvenuće daleko od prozora.

    Temperatura: važno je da zimi temperatura bude iznad tačke smrzavanja, a godi im 13 - 15C. Leti bolje raste napolju. Ako je leti unutra, najviša temperatura može biti 18C uz dobro provetravanje.

    Voda: leti zalivajte gotovo svakodnevno. Zimi otprilike svakih 10 dana, osim u vrlo toploj prostoriji. Tada zalivajte svakih 5 dana. Međutim, biljku ne smete previše zalivati a dobar protok vode je vrlo važan. Potreban joj je kamenac, dakle godi joj tvrda voda.

    Prehranjivanje: leti dok raste, dodajte vodi tečno hranjivo svakih 14 dana. Vlažnost vazduha godi joj često prskanje, ako moguće svakodnevno.

    Vazduh: godi im dobro provetravanje ali ne i promaja. Ne podnose plinska isparenja.

    Presađivanje: odrasle biljke samo jednom godišnje u proleće. Ili je presadite ili zamenite površinski sloj zemlje u istoj posudi.

    Obrezivanje: nije potrebno jer ta biljka sporo raste, ako treba odstranite poneku granu što štrči ili je predugačka.

    Razmnožavanje: uglavnom se izvodi reznicama u toplom staleniku a najbolje je da to prepustite stručnjaku. Stabla pomorandže i limuna mogu se uzgojiti iz koštica, ali biljka će postati vrlo velika i cvetaće i roditi tek kada naraste barem jedan i po so dva metra. Moguće je i kalemljenje, ali to je posao za stručnjake.

    Životni vek: vrlo je dugitrajna ako joj se pokloni redovna pažnja.

    Biljka pratilica: najbolje raste sama

    Laka/teška: srednje jednostavna biljka, nije za pravog početnika.
    Čitam sad nešto po netu, oko tog kalemljenja, izgleda da bi meni sad bilo vreme da kalemim ovaj moj ako ću ga kalemiti Kažu pravo vreme je kad je stablo debljine olovke ili cigarete, kad je star 2-3 godine, a ako je stariji onda ne vredi ni da se kalemi ili je mnogo veća zajebavancija, za neiskusne naročito

    Evo, našla sam i uputstva

    http://www.jardin-mundani.com/English/GRAFTS/Grafts.htm
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #88

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    E, a koliko mu je trebalo da procveta prvi put? Ja na ovom mom nikad nisam videla cvet. Iznosim ga napolje kad i ostalo drveće, ima jedno 3 godine sigurno, a izrastao je iz posađene koštice (ne opada nikad i on stoji pored radijatora odma' ali čini mi se da druga drveTA slabije napreduju kad stoje pored njega pa čak i opadaju... ili se ja to tripujem )

    Ma to je moj tata, pošto kod mojih ima jedno ogromno drvo limuna, pa je sa njega sekao grane, i stavljao u neke plastične flaše bla bla, veze nemam na koju varijantu je uspeo, baš ću ga pitati pa ću napisati kako se to radi, inače moj limun je sada prvi put cvetao, a sada ću da lupim, mislim da ima oko 2 godine
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  14. #89

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Kažu pravo vreme je kad je stablo debljine olovke ili cigarete,
    Kalemljenje agruma vrši se dva puta godišnje u maju ili junu na budni pupoljak i u septembru na spavajuci pupoljak.
    Kalemi se po oblacnom i tihom vremenu u jutarnjim ili poslepodnevnim satima.
    Podloga na koju se kalemi treba da bude debljine olovke ili cigarete.

    Mislim da cete upropastiti biljku ako kalemite gledajuci debljinu sadnice a zanemarite doba godine kada to radite.

    Ja vam želim uspjeh

  15. #90

    Odgovor: Koje biljke gajite u kući/stanu?

    Mom rastinju u kući su se danas pridružili jedan kroton i jedna palmica.
    Videćemo kako će napredovati, jer nijednu od ovih biljaka i njima sličnih nisam imala.
    Ne znam zašto ali mojoj majci nikako krotoni ne idu od ruke, svaki je uvenuo ali ona i dalje pokušava.
    Nadam se da će meni uspeti pa da joj podelim koji savet
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

Strana 6 od 10 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Samojed u stanu
    Autor xella u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 23.11.2011, 15:56
  2. Sobne biljke
    Autor swba u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 19.03.2011, 12:21
  3. Zavese u stanu
    Autor lado u forumu Uređenje enterijera i eksterijera
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 12.12.2010, 03:05
  4. Godinu dana skrivala telo mrtvog muža u stanu
    Autor Lady in red u forumu Spomenar
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 07.08.2007, 17:27
  5. Otrovne biljke
    Autor silvia u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.04.2007, 06:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •