Srbobran
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 45

Tema: Srbobran

  1. #1

    14 Srbobran

    SRBOBRAN


    GEOGRAFSKI POLOŽAJ

    Opština Srbobran se nalazi u Vojvodini i zauzima središnji deo Bačke na površini od 284 kvadratna kilometra. Opštinu čine 3 naselja: Srbobran, Turija i Nadalj. Srbobran kao grad, najveće je i najbrojnije naselje istoimene opštine. Turija i Nadalj su seoska naselja. Većim delom grad leži na levoj, a manjim na desnoj obali Velikog bačkog kanala. Sa severa i istoka opasan je meandrom rečice Krivaje koja se nešto istočnije od Srbobrana uliva u Veliki bački kanal.
    Geografski položaj Srbobrana je veoma povoljan. Sem vodenog puta Velikim bačkim kanalom kojim je preko Dunava i Tise povezan sa svetskim vodenim putevima, kroz njega prolaze i dva veoma značajna suvozemna puta koja se ukrštaju u samom centru grada. Meridijanskog pravca je Internacionalni put koji povezuje jug sa severom naše zemlje, odnosno srednju i južnu Evropu. Uporedničkog pravca je put koji povezuje Podunavlje sa Potisjem. Isti, uporednički pravac, pokraj južne ivice naselja ima i železnička pruga Sombor-Bečej.
    Ovako povoljan geografski položaj i blizina glavnog grada Vojvodine Novog Sada, uticala su da se Srbobran razvije u jedno od većih naselja u Vojvodini.



    PRIRODNE ODLIKE OPŠTINE SRBOBRAN

    Prirodne uslove u opštini Srbobran čine plodno zemljište više lesne zaravni i niže lesne terase, umerena kontinentalna klima i obilje voda. Ovi uslovi predstavljaju izuzetno povoljne geografske odlike, kako za ljudske aktivnosti, tako i za njihovo stanište.
    Najveće prirodno bogatstvo opštine Srbobran je izuzetno kvalitetno poljoprivredno zemljište. To zemljište po pedološkom sastavu čine cernozemi i livadske crnice na lesnoj podlozi.
    Od podzemnih voda, najveći značaj imaju termalne vode sa povoljnom temperaturom, ali se one za sada nedovoljno koriste. Površinske vode se uglavnom koriste za navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta, a Veliki bački kanal i za saobraćaj. U površinske vode se ubrajaju: rečica Krivaja, Veliki Bački kanal (u sastavu hidro sistema Dunav-Tisa-Dunav) i bare medju kojima je najpoznatija Beljanska.
    Teritorija opštine Srbobran je siromašna mineralnim sirovinama. Pronadjene su izvesne količine nafte i znatnije količine gasa koji se eksploatiše. Od nemetalnih sirovina, tradicionalno se koristi ciglarska glina.



    IME NASELJA

    Sva tri naselja u opštini su imala burnu istoriju. Uz to, grad Srbobran nije uvek imao današnje ime. Do 1904 Srbobran je nosio sledeće nazive:

    St. Tamas
    Szt. Tamas
    Sent Tomas
    Szent Tomas
    Sentomaš
    Szenttamas
    Bacs. Szent Tamas
    Bac. Senttamas


    Prema pisanim izvorima na madjarskom jeziku, u povelji o dodeljivanju plemstva iz 1751. godine, za doprinos pobedi nad Turcima u bici kod Sente, uz prezime Nikolić stavljeno je i Srbogradski, što znači da se ondašnji Sentomaš nazivao i Srbograd i bio preteča današnjem imenu Srbobran.

    Od 1904. do 1918 godine, Srbobran je nazivan Sentomaš, što prevedeno na srpski jezik znači Sveti Toma. Naziv Sentomaš, Srbobran je imao i za vreme četvorogodišnje madjarske fašističke okupacije od 1941. do 1944. godine.

    Od 1918. godine, Srbobran nosi svoje današnje ime, dobijeno po šancu koji je 1848. godine gradjen za odbranu naselja kod današnje Srbobranske ulice. U pomenutom šancu nalazili su se Srbijanci, pa je zbog toga šanac nazvan "srbijanski", a potom i "Srbobran". Po tom šancu, naselje je dobilo današnje ime Srbobran.

    Pojedini delovi Srbobrana nazivaju se i sada starim imenima: Unčić, Kać, Tuk, Begluk, Staro vašarište, Dodinci i Jankovci.

    Turija je svoje ime dobila po rečici Turiji, desnoj pritoci reke Drine, odakle su došli prvi stanovnici Turije.

    Nadalj za poreklo svoga imena ima više verzija. Najverovatnija je ona da je Nadalj svoje ime dobio po pustari koju su naseljivali kmetovi.

    SALAŠI




  2. #2

    Odgovor: Srbobran

    @Lady in red

    Sada dok gledam kako se niko od Srbobranaca ne javlja u ovoj tvojoj temi da štogod divani o svom mestu postaje mi jasno zašto se veoma veliki broj devojaka udao u Vrbas.

  3. #3

    Odgovor: Srbobran

    Pozdrav mojim srbobrancima iz "Šeguljeva sokaka" (Petra Drapšina)
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  4. #4

    Odgovor: Srbobran

    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  5. #5

    Odgovor: Srbobran

    ...ja mogu da nakačim samo silne projekte koje sam u srbobranu uradio....... slika nemam...

  6. #6

    Odgovor: Srbobran

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    ...ja mogu da nakačim samo silne projekte koje sam u srbobranu uradio....... slika nemam...
    Ali zato imaš sigurno veoma lepih i dragih uspomena, bez toga niko ko je posetio Srbobran nije otišao ...
    jer iz Srbobrana se ne odlazi prazne duše ni hladnih osećanja pa Boga mi ni prazna stomaka ... a još manje srca koje bar jednom nije uzdrhtalo.

    Srbobranke su posebna priča, mnogi junaci su tu izgubili glavu i poginuli bez zrna baruta ...

    Srbobran je jedno od posebnih mesta koje je uvek imalo veliku dušu, široku poput neba koje ga pokriva.


    PS.
    Ako su ipak samo projekti ono što te podseća i vezuje za ovo predivno mesto, savetovao bih ti da ga posetiš ponovo ali kada budeš slobodan i bez skica, olovaka i sličnih špecija ... nego onako, nakriviš šešir pa laganica sokakom do neke birtije, do neke dame, do neprospavanih noći ...

  7. #7

    Odgovor: Srbobran

    POzdrav za Srbobran upravo radim tamo neki posao mogu da kazem da su ljudi jako kulturni i ljubazni.POzz

  8. #8

    Odgovor: Srbobran

    Hvala ti LadyInRed na opsirnosti i na ovim podacima o omiljenom mi mestu

  9. #9

    Odgovor: Srbobran

    Citat neleprvi kaže: Pogledaj poruku
    Hvala ti LadyInRed na opsirnosti i na ovim podacima o omiljenom mi mestu
    Dobrodošao neleprvi
    i srećne oči što te vide na ovom delu foruma.
    Nemoj da te spreči opširnost Lady In Red da nešto dopišeš i time doprineseš ovoj temi.
    Čekam sledeći post o Sentomašu.
    Lep provod i kuckanje.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  10. #10
    Srbobran je Srbobran i ja nemogu da ga poredim ni sa jednim mestom gde sam bio, a bio sam svuda.Srbobrance takodje.Oduvek sam se pitao,a tome oduvek ima 30 i nesto godina zasto iz Novog Sada prema Srbobranu putem E75 nema putokaza za to mesto.Pisalo je i Titov Vrbas, Sirig, Subotica al samo Srbobran nije.Tek pre neku godinu stidljivo (valda je tako moralo)na putokazu videh Srbobran.Svidja mi se tema ,svidja mi se to mesto samo dajte malo vise slika Srbobranskih salasa ,sorova i Srbobrana .Pozdrav Iz Novog Sada


    Zar je to sve od Srbobranaca?
    Poruku je izmenio zmax, 14.02.2008 u 22:16 Razlog: spajanje poruka

  11. #11

    Odgovor: Srbobran


    Mladjin salas u Srbobranu..
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  12. #12

    Odgovor: Srbobran




    @Ivana-psy, u čemu je trikić sa ovim ''salašom'' osim što ga vi tako zovete ...
    prilično mi liči na nemaštovite objekte koje možemo da sretnemo na obalama Stare Tise, kao i na obalama raznih reka, pa zatim po vinogradima, livadama, brdima ... a koji služe kao vikendice.

    Ne volim ako zvučim prestrogo ali zar salaš ne treba svojim izgledom da oslikava ili bar podseća na neko staro doba ... gde je đeram, peć za hleb, biber crep ili slama ... itd.

    Vidim da vam je ova vikendica prilično nova i uredna pa verujem da postoji mogućnost da joj se vremenom udahne malo vojvođanske duše ...
    previše je pažljivo i precizno izmalterisana, moglo je to malo trapavije, pa koja slika po zidovima,
    betonska ploča mi se takođe ne dopada ali može i to da se reši sa nekom keramikom ...
    toliko je starih kuća i pomoćnih objekata po Srbobranu, šteta što nije sa nekog od njih uzet crep i po koja cigla, greda i sl. za ovaj objekat ...


    Moram napomenuti da je ovo samo moje lično viđenje, nadam se da ćete objekat sa zadovoljstvom koristiti za prijatne trenutke van grada.

    Rekoh da ne želim da zvučim strogo pa se nadam da se nećeš uvrediti zbog ove dobronamerne kritike.


    PS.
    Malo sam ga ispravio pošto se bio nešto malo naherio na gornjoj fotografiji ...
    Poruku je izmenio simke, 17.02.2008 u 09:29

  13. #13

    Odgovor: Srbobran

    Bas i ne lici na salas mada u danasnje vreme svaku gradjevinu van naselenog mesta nazivaju salasom.Moze da prodje ,lepo je i svidja mi se.Svojevremeno sam tamo 80 tih pravio "tour de salashi"po srbobranskom ataru.Ako pronadjem negative i skeniram ih okacicu slike.Znate onda nije bilo digitalaca i mobtela sa digitalijom,pa je postupak bio malko slozeniji.

  14. #14

    Odgovor: Srbobran

    ...sada se setih...olimpijada 2000 u Srbobranu...znam da sam bio odusevljen kada sam video koliko riba na malom prostoru...
    ...detalje cu preskociti...
    ...hell ain't a bad place to be......

  15. #15

    Odgovor: Srbobran

    Evo djeram , salas Tose Zeremskog

    Poruku je izmenio zmax, 21.02.2008 u 17:08
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •