Usvajanje dece - Strana 3
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 73
  1. #31

    Odgovor: Usvajanje dece

    Kad se tiče nadoknade, koju sam naveo u predhodnom postu, u približnom iznosu od 22000,00, po jednom detetu to je podatak koji sam u nevezanom razgovoru dobio od hranitelja, ali mi nije bio cilj isticanje sume novca, već naglasak je bio na humanost hraniteljskih porodica i pozitivnih odnosa koji su proistekli. Najmanji problem je novac u ovakvim situacijama, zar se jednom čulo ono naše, nebih mu čuvao dete pa makar zlatom platio. Jedno je indikativno da još uvek ima veći broj ljudi "široko otvorenog srca", u odnosu na "one" koji su u manjini.

  2. #32

    Odgovor: Usvajanje dece

    Moja namera nije bila da repliciram u losem kontekstu,naprotiv.Vecina hranitelja koje poznajem i sa kojima se druzim rade sve to iz emotivnih razloga,materijalna strana je u drugom planu.Al navescu nesto sto sam procitao na jednom forumu a to je da ima tri grupe hranietlja ,odnosno tri razloga za "bavljenjem " hranitelstvom,prvi je altruizam,drugi je materijalni motiv i treci je spajanje lepog i korisnog.S obzirom da zivimo u drustvu(drzavi) koja nemoze da se pohvali nekom materijalnom obezbedjenoscu gradjana,vecina onih kojima su motivi humani bas zbog neimastine i slabog finansiskog stanja ne usudjuju se da se upuste u ovako nesto.Kada se spoji ova materijalna "potpora" i zelja i ljubav prema deci onda to funkcionise na obostrano zadovoljstvo.Inace apsolutno se slazem sa onim sto je napisao morrib,treba imati veliku ljubav strpljenje i volju da se deca prime u sopstvenu porodicu da se stekne neki harmonocni zivot zajedno,sve zavisi u kom uzrastu deca dodju u porodicu,navike iz kolektivnog smestaja se tesko menjaju a ovom prilikom ne bih kucao o tom specificnom ponasanju dece kada se suoce sa individualnom paznjom a do skora su bili bez ljubavi paznje i da ne nabrajam,deca koja su sve delila sa svima konacno imaju nesto svoje,te promene koje oni dozivljavaju i taj njihov napredak u porodicnom smestaju se nemoze opistai ni hailjadama kucanih slova ,to samo treba videti i doziveti.Svestan sam da ima i losih primera,ima i losih sredina gde se deca nalaze ali verujem da su u manjini i da nadlezni centri za socijalni rad reaguju u odredjenim trenucima kao i sto vode racuna prilikom odabiraporodica u kojima ce deca biti smestena.Vecina hranitelja imaju stvarno veliko i siroko srce...
    nase malo nekome znaci mnogo
    "nije lako biti fin"
    http://www.sirokosrce.org.yu/

  3. #33

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Traje. Jedan bračni par koji kod mene u kraju drži neku prodavnicu, prolazio je kroz taj proces pune tri godine, tako da znam da traje.

    Pre mnogo godina, ono kad smo krenuli u srednju, zaputim se ja po prvi put kod drugarice koja je išla u medicinsku da joj nešto odnesem, bile smo različita smena. Otprilike sam znala gde je škola (medicinari su se inače selili u po 2-3 škole u gradu), ali zalutam, pomešam zgradu i BAP uđem u Zvečansku misleći da je to škola. A onda sam se susrela sa krupnim okama koje svakog gledaju kao svog najrođenijeg. Od tada sam bila nekoliko puta da im odnesem neki slatkiš i da se poigram sa tom decom... mada nisam odavno

    Ja se divim osobama koje su odlučile da usvoje dete. Znam ženu koja je usvojila ne baš zdravu devojčicu. Ona je moj idol. Govorila mi je znaš, sve one slatke male sa loknicama će već neko uzeti, a nju neće niko - zato ću je uzeti ja. Mislim da tu decu ne treba voleti KAO svoje dete (nekima je i ovo razlog zbog kojeg su protiv usvajanja)... njih samo treba voleti... to je sve što im treba. Ja imam dete, ali da ne mogu da ga imam bila bih jedna od onih koji bi pružili ljubav jednom napuštenom malom biću, sigurno. Mada... nije isključeno da to neću uraditi, često razmišljam o tome. Ja bih ih bre usvojila sve

    Steta sto je proces usvajanja toliko dugacak da se bebe vencaju dok ih neko usvoji . ko hoce da ih usvoji izvoli potpisi papire i vodi lepotana domu njegovom novom . za usvajanje svakako

  4. #34

    13 Odgovor: Usvajanje dece

    bro jutro. brljam po internetu trazec info o usvajanju djece i stigoh do vas. svasta mudro zborite, nema sta nego imam jedno pitanje? Da li neko zna neke konkretne invormacije o tome gdje da se obratim za usvajanje djece ili za hranioca porodice? ja zivim u zrenjaninu, i pojma nemam gdje da trazim. ja sam definitivno za usvajanje djece, imam dvoje svojih ali ,mada ovo zvuci jaaaako glupo, rodila sam ih jer sam znala da je to jednostavnije od usvajanja. e sad bih jako voljela da usvojim jos jedno dijete ali ne znam gdje da pitam. malo me grize savjest, toliki ljudi nemaju djecu a ja da im uzimam dragocjenu djecu ali samo malo...proci ce ....
    Poruku je izmenio Mish, 16.06.2007 u 00:19 Razlog: upotreba velikih slova

  5. #35

    Odgovor: Usvajanje dece

    Jos nemam porodicu, nisam udata... ali, ako ne bih mogla da imam decu, sigurno bih razmisljala o usvajanju deteta!

    Imam rodjake koji su usvojili jednu devojcicu iz Zvecanske ulice! Ne znam kojim recima bih to opisala - mozda "sevap", kako se to kaze u narodu, i za njih i za dete! Naime, oni nisu mogli da imaju dete, i pre usvajanja, imali su macku prema kojoj su se ponasali kao prema detetu - obracali joj se sa "dodji kod mame ili tate", macka je imala povlascen status u kuci... U jednu ruku, sve je to bilo jako tuzno, jer se videlo da su puni ljubavi koju nisu imali na koga da usmere...

    A onda su resili da usvoje dete, prosli su razne peripetije, i danas imaju premedenu cerku, koja, verovali ili ne, cak i lici na njih - niko ne bi rekao da to nije njihovo dete (premda to i nije bitno u ovoj prici)! Uglavnom, ona je sada clan nase porodice i svi je tretiramo kao nasu, jer ona to i jeste!

  6. #36

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat jasandala kaže: Pogledaj poruku
    bro jutro. brljam po internetu trazec info o usvajanju djece i stigoh do vas. svasta mudro zborite, nema sta nego imam jedno pitanje? DA LI NEKO ZNA NEKE KONKRETNE INFO O TOME GDJE DA SE OBRATIM ZA USVAJANJE DJECE ILI ZA HRANIOCA PORODICE? ja zivim u zrenjaninu, i pojma nemam gdje da trazim. ja sam definitivno za usvajanje djece, imam dvoje svojih ali ,mada ovo zvuci jaaaako glupo, rodila sam ih jer sam znala da je to jednostavnije od usvajanja. e sad bih jako voljela da usvojim jos jedno dijete ali ne znam gdje da pitam. malo me grize savjest, toliki ljudi nemaju djecu a ja da im uzimam dragocjenu djecu ali samo malo...proci ce ....
    Nisu djeca polubeli hleb pa da se razgrabi. Ako se usvoji, ili još bolje uzme u hraniteljsku porodicu ono koje ne može da se usvoji (niko ga neće zbog godina, jer je Ciganče, bolesno, zakonske prepreke... ) to je samo usluga tom detetu koje inače čami u domu. Nije nestašica dece u domovima, inače bi bili prazni, daj Bože da jesu.
    Iskreno, nisam siguran koliko je pametno dati decu nekome ko je svoju rodio "jer je to jednostavnije od usvajanja".
    Probaj u centru za socijalni rad, da ja sad ne bih zvao ljude i raspitivao se, probaj za početak da se raspitaš u opštini, to je ona zgrada sa balkonom iza leđa spomenika kralju Petru u centru na trgu. Ili recimo odeš u dom koji je u ulici Cara Dušana, na raskršću sa magistralom pa pitaš tamo.
    Čudno mi je malo da želiš da usvojiš dete a do sada nisi uspela da saznaš gde i koga da pitaš...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #37

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Nisu djeca polubeli hleb pa da se razgrabi. Ako se usvoji, ili još bolje uzme u hraniteljsku porodicu ono koje ne može da se usvoji (niko ga neće zbog godina, jer je Ciganče, bolesno, zakonske prepreke... ) to je samo usluga tom detetu koje inače čami u domu. Nije nestašica dece u domovima, inače bi bili prazni, daj Bože da jesu.
    Iskreno, nisam siguran koliko je pametno dati decu nekome ko je svoju rodio "jer je to jednostavnije od usvajanja".
    Probaj u centru za socijalni rad, da ja sad ne bih zvao ljude i raspitivao se, probaj .
    al si ti nesto bijesan ali hajde da rascistimo stvari: sori za "razgrabi" zar sam to i rekla?? u pravu si. ali bila sam i samokriticna zar to nije za plus?? s obzirom da samo 20% djece ode na usvajanje u srbiji (jer ostali nemaju sredjene papire (vidis malo se jesam raspitivala), onda je fer ako mislim o tome da cu ja da "uzmem" to dijete nekome ko nema ni jedno. zar ne?? a ne znam gdje da pitam jer, kako si vec posumnjao iz viska "j' nisam odavde, tako da jedva znam gdje je i maxi a kamoli gdje se djeca usvajaju. i jakako, drugi bitan razlog je taj sto nisam bila drzavljanin do prije neki dan a ukoliko si ti upoznat, djeca se ne daju ne-drzavljanima srbije. oduvijek sam zeljela da usvojim djecu, i nikad nisam mislila da imam lose namjere ali ti, brate, sa svojim komentarima bas napravi da zvuci lose...bas si neki!!!

    medjutim, hvala na info
    good day zelim

  8. #38

    Predrasude pri usvajanju dece

    Skoro naidjoh na podatak da bi 60% Amerikanaca usvojili dijete neke druge rase od njihove ako bi usvajali djecu. Mozda nisu u pitanju predrasude. Ali ko to sad zna?

    Ako bi vi usvajali djecu, da li bisteusvojili dijete druge rase ili mozda religije?
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  9. #39

    Odgovor: Predrasude pri usvajanju dece

    Iskreno nemam predrasuda prema rasama i bilo bi mi svejedno koje boje je dete koje usvajam...
    S druge strane mislim da je malo teze usvojiti nama npr dete iz Afrike jer ipak to dete na neki nacin bi ,po meni,trebalo odgajati u duhu njegove kulture ili bar poduciti ga njegovom kulturnom naslijedju...
    Uglavnom socijalne sluzbe ako znaju poreklo dece i paze na to,da dete daju nekome ko ima isto kulturno naslijedje ili je iste rase...
    I pitanje vjere,kako dati krscanskom paru muslimansko dete(mada obicno deca nemaju pojma,narocito ako su jako mala),ono vise nece to biti,postat ce krscanin jer ce ga tako odgajati...

    Meni licno ej to svejedno ali da usvojim dete neke druge kulture dala bih sve od sebe da ga upoznam sa njegovim poreklom,sa njegovim korenima...ne mislim da bi ga to cinilo manje mojim detetom,naravno da bih mu prenela i dio sebe ali nesto mislim da je i taj deo jako bitan...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  10. #40

    Odgovor: Predrasude pri usvajanju dece

    druge rase ? zamisli da proşetaş zenu plavuşu i dete crne
    şts bi rekli ljudi ?
    şalu na stranu ali ipak mislim da ima dovoljno nesrene i dece u Srbiji posle
    svih ovih ratova ...
    Ko je za jednu voznjicu

  11. #41

    02 Odgovor: Predrasude pri usvajanju dece

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Skoro naidjoh na podatak da bi 60% Amerikanaca usvojili dijete neke druge rase od njihove ako bi usvajali djecu.
    To je za Amerikance znacajan i dobar pomak, bas lepo.Mislim na obican svet, ne na njihove zvezde granda medju kojima je,imam utisak, to postalo pomodarsvo-ali neka,korisno je.Koliko ce deci pruziti vremena i ljubavi,ko ce znati,ali bar ce biti na sigurnom,skolovace se...
    Kod nas ili bolje-kod mene u okruzenju, predrasude su jos prisutne.Ne samo one, nego i malogradjansko ponasanje , poput"sta ce reci rodbina, komsije...".Da,znam to, ne pricam napamet. I kad god sam u prilici,sto privatno,sto na poslu, ispricam im kako je to kod ....... mojih.Koja je hrabrost u to vreme bila,slusala sam ih.Pokusali su roditelji da ih odgovore (sacekajte,ko zna,mozda ce uskoro...).Donekle razumem roditelje tih ljudi.Odraslih,ali njihove dece,dece sa ovih prostora,na koju su racunali da ce njihove gene nastaviti da prenose i stvore neku iluziju besmrtnosti.Mozda to,mozda gresim,ali jedno znam.Da nisu bili hrabri i bukvalno sami protiv svih,danas ne bi bili baka i deka predivne devojcice,a do skoro,"samo" ponosni roditelji devojke koja je ostala da radi na Sorboni.
    Sa druge strane,prihvacenost usvojene dece je toliko dobra,da je dirljivo.Klinci me odusevljavaju redovno,pa i po tom pitanju.Prica mi jedna uceteljica( ) kako deca to lako i jednostavno prihvate.Pitaju,nije da ne pitaju.Vrlo jednostavna pitanja:"kako...","zasto..." i kada na to to dobiju odgovor koje samo dete moze da da (mislim na decu koju su novi roditelji(hmm..termin ) pripremili na to i objasnili sve nejasnoce, oni prosto i jednostavno nastave razgovor ili ili igru koju su do tada igrali.Bez komplikovanja.
    I zasto komplikovati? Ko ne moze "onako", a moze "ovako" da ima dete/decu - imace roditeljstvo sa kojim ce se snaci, a sigurna sam, i usreciti.Sebe, a pre svega njih.

    Uzgred,jeste li ikada bili u Zvecanskoj (ili gde treba u vasem gradu),da na neki nacin pomognete toj deci dok im ne dodju mama i tata?
    Savetujem.Prvi put sa knedlom u grlu,kasnije sa osmehom.



  12. #42

    Odgovor: Predrasude pri usvajanju dece

    Kad bih usvajala dete jedina stvar koja bi mi mozda bila važna je da dete bude što mladje...Ali kazem mozda...
    Volim jako decu, i veoma se brzo vezujem za njih...Tako me lako osvoje

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    Uzgred,jeste li ikada bili u Zvecanskoj (ili gde treba u vasem gradu),da na neki nacin pomognete toj deci dok im ne dodju mama i tata?
    Savetujem.Prvi put sa knedlom u grlu,kasnije sa osmehom.
    Da bila sam...
    Eh da je bila samo knedla u grlu...plakala sam kao malo dete...Tako su mi svi slatki...i zeljni ljubavi...Kad te zagrle ili ti obuhvate nogu nema šanse da ih pustiš...od sebe...

  13. #43

    Odgovor: Predrasude pri usvajanju dece

    Obozavam decu i ona obozavaju mene.
    Da imamo uslova sigurno bi usvojili dete. Meni je potpuno svejedno da li je dete belo, crno, crveno ili zuto vazno je da je dete. Taj nevini, neiskvareni mali covek zeljan ljubavi oseti ko mu pruza topao osmeh, a ko "kez". I najstidljivije dete posle 10-20 minuta mi se nadje u krilu i pocne razgovor. Iako po mojim postovima na drugim temama delujem neotesan, grub, odbojan i sl. u stvari sam veliki emotivac, a narocito kad su u pitanju deca. Zato ni ne pomisljam da odem u Suboticku Kolevku (tamo su deca bez roditeljskog staranja) jer ne znam kako bih to podneo.
    Predrasude o deci nemam. Sva su deca zlatna ali i ona upijaju okolinu, pa mi se desavalo da neko dete, na prvi utisak, jednostavno deluje odbojno, a posle sam saznao i zasto, roditelji su totalni negativci, a ono samo kopira roditelje.
    Ispocetka, supruzi je bilo krivo, sto neka deca. nece iz mog narucja da odu kod nje, a posle se navikla da je to tako.
    Jednostavno, deca su moja slabost.
    Imao sam prilike da pomazem tesko unesrecenima, sa teskim povredama, i nije mi ni malo bilo neprijatno gledati krv, a dvoje ljudi mi je cak i izdahnulo na rukama. Nisam se previse "potresao", ostao sam pribran do zadnjeg, ali kad vidim krv na nekom detetu, tu jednostavno blokiram.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  14. #44
    Ma nema tu predrasuda zasto ne usreciti jedno dijete bez roditelja ako imate sredstava kad znate da ce to dijete usreciti vas pogotovo ako nemozete imati svoje djece.

    ja sam za to mislim ako ljudi ne mogu imati djece zasto da ne to ce biti uzajamna sreca mada veca od djece a pitamo li se koliko ima takve djece koji cekaju bas na takve ljude ajmo biti realni njima ne moze biti lijepo u domu kao u necijem toplom domu
    Poruku je izmenio makilli, 27.09.2007 u 22:47 Razlog: Spojena dva uzastopna posta...
    u svakom zlu ima nesto dobra

  15. #45

    Odgovor: Usvajanje dece

    http://www.politika.co.yu/rubrike/Te...t53163.sr.html
    Зашто је усвајање дуготрајан процес
    У овом тренутку више од 400 парова у Србији жељно ишчекује дан када ће им стручњаци Центра за социјални рад јавити да су постали родитељи, а на једно дете без родитељског старања у просеку конкуришу четири усвојитељска пара

    Иначе, у Политици од 6.1. посветили су више текстова овом проблему, ево линка:
    http://www.politika.co.yu/index.php?...=2008&m=1&d=6#
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Imunitet kod dece
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 10:33
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Prezasticivanje dece
    Autor artistry u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 09:42
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •