Sauna - dobra ili loša?
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    Sauna - dobra ili loša?

    Sauna - dobra ili loša?

    Ova svakodnevna skandinavska navika sve je češća i kod nas. Ipak, da li je odlazak u saunu stvarno toliko koristan, kome čini dobro a ko mora da je izbjegava?

    Za organizam je odlično oslobađanje od otrova. Zatvaranje u prostoriju sa visokom temperaturom, preznojavanje i čišćenje je odavno poznato sjevernim narodima. Kod nas je ta navika sjevernjačkih naroda sve češća. Ljudi sve češće odlaze u spa centre ili ugrađuju saune u kuće i vikendice. Pod uslovom da se ne pretjeruje i da se poštuju pravila, sauna je zaista veoma korisna, ali u nekim je slučajevima i opasna!

    Temperatura i vlaga

    Riječ je o prostoriji sa temperaturom podesivom na 45 do 100 stepeni. Unutra su drvene klupe na različitim visinama, sa različitim temperaturama (više klupe imaju i višu temperaturu), tako da možete da birate gdje ćete se smjestiti. Vlažnost, po pravilu, nije viša od 10 do 15 posto, zahvaljujući čemu organizam može da podnese tako visoke temperature, ali može malo i da se poveća izlijevanjem vode na užarene ploče (u svakoj sauni nalazi se posuda sa vodom i kutlača).

    Kako organizam reaguje

    Čim se uđe u saunu, tijelo odmah odgovara na talas toplote: kapilari se šire, pore se otvaraju i počinje obilno znojenje da bi se snizila tjelesna temperatura. Znoj brzo ispari, zbog niske vlage, i upravo je to dobro za cijeli organizam jer mu se time omogućava da odstrani toksine. Povišena temperatura i suv vazduh izazivaju i privremeno povišenje tjelesne temperature za otprilike dva stepena, što ubrzava sve vitalne procese: metabolizam se ubrzava, broj otkucaja srca povećava sa 70 na 100 u minutu. Pod uticajem suvog i toplog vazduha, disajni putevi se šire, bolje se diše i dobija se više kiseonika.

    Dakle, sauna je odličan način za jačanje organizma i sprečavanje tipičnih zimskih bolesti. Nagle promjene temperature šire i stežu krvne žile, što im poboljšava elastičnost, a time i cirkulaciju. Djeluje opuštajuće na cijeli organizam: nakon saune osjećamo se odmorno, opušteno i smireno.

    Nije za mršavljenje

    Nakon saune vaga može da pokaže čak kilogram i po manje, ali to nije gubitak masne mase, već tjelesnih tečnosti, koje će organizam odmah nadoknaditi. To ne znači da sauna nije dragocjena za ljepotu: obilno znojenje dubinski čisti kožu, što je dobro ne samo za masnu kožu s aknama, već i za normalnu, posebno zimi.

    Kome je zabranjena

    Iako je korisna, sauna je neka vrsta šoka za organizam. Najprije se treba posavjetovati sa ljekarom, jer postoje stanja kod kojih se ne preporučuje.
    Na saunu ne smiju ni da pomisle osobe sa srčanim bolestima, za one koji imaju probleme sa bubrezima, jer povišena temperatura znači veći napor na bubrege.

    Ne preporučuje se ni osobama sa visokim pritiskom ili, suprotno, onima sa preniskim (kad gornji ne prelazi 100), proširenim venama i problemima sa cirkulacijom, jer ta stanja na visokim temperaturama mogu da se pogoršaju.
    Izlaganje toplini nije preporučljivo ni u slučaju akutnih infekcija i oslabljenog imuniteta, na primjer nakon bolesti ili operacije.

    Sauna se ne preporučuje ženama u drugom stanju, nakon porođaja i prvih dana menstrualnog ciklusa: toplina može da izazove krvarenje i snizi pritisak tlak, koji je u vrijeme menstruacije niži nego obično.
    Sauna nije dobra ni za malu djecu, jer njihov sistem termoregulacije nije sasvim formiran, kao ni za osobe u poodmaklim godinama, jer njihova sposobnost termoregulacije počinje da slabi.

    (Vijesti)
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Posle saune, tuširanja i plivanja u bazenu, čovek se zaista oseti drugačije. Ta kombinacija je stvarno energetski podsticajna, a osećaj je sjajan.
    Međutim, ne mogu da boravim u sauni duže od minut - dva, počne da mi se manta. Valjda mi padne pritisak... A žao mi je, volim kad telo krene onako da se rosi...
    Vrag odneo šnalu...

  3. #3

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Boravila sam u tropskim krajevima, poznatim po veoma visokoj vlaznosti vazduha. Prvih nedelju dana sam se tusirala 5 puta dnevno. Boravak po danu napolju je cinio da se potpuno oznojim i budem kompletno mokra. Prvih nedelju dana sam sebi smrdela i jedva sam cekala da se tusiram i presvucem. Nakon samo nedelju dana, i dalje sam se znojala ko nenormalna ali mi znoj nije uopste smrdeo i bio je cista voda. Divno sam se osecala. Nikakvi bolovi u ledjima, manja potreba za snom, ma fantasticno!

    Tako da ako mozete da idete u saunu, idite. Osecacete se mnogo bolje.

  4. #4

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Meni klasična sauna ne odgovara. ... verovatno nešto do krvnih sudova.



    Ali sve ostalo što kod nas svaki SPA i Wellness centar u svojoj ponudi ima (a u inostranstvu svaki bazen) naprosto obožavam.
    Hamam .. sa đakuzijem ... sa svom tom mirišljavom parom od vreline ... i isparenja raznih eteričnih ulja ...
    i ostali podešavajući hidromasažeri, sa turbinama koje u sec. u bazenu naprave talase,"vulkansko grotlo" ili virove
    ... i uz sve to slušanje relax mjuze ...

    a posle toga recimo šaicu ... ili po meni najprijatnija - indonežanska masaža ...

    Sauna, a i sve ostale varijante parnih i aerosolnih kupatila su jako zdrava, pored toga što su neopisivo ugodna.
    Naročito za pušače.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #5

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Nisam imao priliku da boravim u sauni. Verujem da je blagotvorna za neke stvari. Na fotografijama izgleda sasvim dobro, čak super ponekad.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Sve je ovo lepo...ali nikad nisam usla niti cu da udjem u saunu. Od vrucine dobijem vrtoglavicu i onesvestim se...
    To mi se jednom desilo na bazenu gde je voda bila topla, a isla sam da radim neke vezbe....Od prevelike vrucine pala sam u nesvest i posle morali da me prskaju hladnom vodom da bih dosla sebi


  7. #7

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Nisam nikad bila.
    Sve mislim da bi se ugushila unutra od silne pare.
    A i ne volim da se znojim.
    Kazhu da je super, ali ja mislim da nisam osoba kojoj bi to prijalo.
    Ne moram da probam da bi znala
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  8. #8

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    jako volim saunu. shto kazze izabelitta - chovek se osecha drugachije posle saune i hladnog tusha...

    obichno provedem 3*15 minuta na 90 stepeni.... tushiranje hladnom vodom na svakoj pauzi. popijem i dosta vode dok sam u sauni....

    leshkarim, slusham muziku.... dodjem samo kad znam da chu biti sama... utorkom, sredom pre podne nema nikoga....

    bilo bi zgodno da nekad povedem nekog macana da se poigram
    & underpaid......

  9. #9

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Fenomenalna.
    Gore iznad severnog polarnog kruga se u svakoj kuci moze naci.
    Prija kad se posle dnevnih (nocnih) smrzavanja na -20/30 stepeni udje u saunu sa temperaturom od 70 (do 100) stepeni.
    Redovno idem...
    Poruku je izmenio Gospodin Ne, 13.08.2009 u 23:54
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  10. #10

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    sta ce meni sauna, kad se, dok spavam,oznojim toliko ko da sam u kadi spavala... valjda zato shto pijem jako mnogo vode, a i leti i zimi se pokrivam jorganom... navika, jbg.... sreca shto mi bar znoj ne smrdi, mada chim ustanem moram pod tush
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  11. #11

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    radis nesto gde se jako znojis da vidis kako se salo topi

  12. #12

    Odgovor: Sauna - dobra ili loša?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Posle saune, tuširanja i plivanja u bazenu, čovek se zaista oseti drugačije. Ta kombinacija je stvarno energetski podsticajna, a osećaj je sjajan.
    Međutim, ne mogu da boravim u sauni duže od minut - dva, počne da mi se manta. Valjda mi padne pritisak... A žao mi je, volim kad telo krene onako da se rosi...
    Isto ovako i meni. Po prirodi imam nizak pritisak...

    Plus ja sam bila dobila gljivicu na nozi (od saune), tako da vishe ne bih isla...
    Budi pametan i pravi se lud

Slične teme

  1. Kako znate da li je dobra u krevetu?
    Autor Najgora u forumu Muška kafana
    Odgovora: 109
    Poslednja poruka: 12.10.2018, 12:34
  2. Promenljivost - dobra ili loša?
    Autor Aca1983 u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 18.01.2009, 09:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •