Čelarevo
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 33

Tema: Čelarevo

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Čelarevo

    Hteo bih da napravimo nešto ekskluzivno, da to još nije viđeno na netu. Postojeće teme i članci su ili sa Opštinskog sajta ili sa Pivarinog
    Evo počinjem sa dve, slike koje verujem da retko ko poseduje.
    Slika MZ Čelarevo ili Tcheba iz 1914 i 1930 godine.

    Prilog 1258
    zgrada MZ iz 1914 g.

    Prilog 1259
    zgrada MZ iz 1930 g.

    naravno ima toga još.......

    Prilog 1262
    Tabla na ulasku u mesto ali iz 1945 g.

    Prilog 1263
    Centar Čelareva, zima 1945 g.
    Poruku je izmenio Jovan, 13.02.2008 u 19:30

  2. #2

    Odgovor: Čelarevo

    Ja idalje postujem, pa ko ima nešto slično nek pridoda

    Prilog 1267
    Prvi prosvetni radnici, naravno između dva rata

    Prilog 1268
    jedan od ulaza u selo slika oko 1930 g.

    Prilog 1269
    Čas fiskulture za vreme Austrougarske

  3. #3

    Odgovor: Čelarevo

    Prilog 1312
    Paraklis Srpske Pravoslavne Crkve

    Prilog 1313
    Katolička Crkva

    Prilog 1314
    Bazen u Motelu
    Da me duša zaboli, sad je to zapaljena ruševina

  4. #4

    Odgovor: Čelarevo

    Jovane, nije problem da na netu nađemo osnovne podatke o Čelarevu ...
    sa malo veštine i strpljenja verujem da se možemo lepo obavestiti ali to nije potrebno kada si ti ovde i kada možeš da nas informišeš o svom mestu, zar ne?

    Postavio si lepe i retke fotografije, očekujem da ćeš ih postaviti još ali bih voleo da počneš i da pišeš o svom kraju ... naročito što sam ubeđen da uvek postoji raznih zanimljivosti koje se ne mogu naći na netu.

    Ja sam bio nekoliko puta u Čelarevu, uglavnom su bili povod ribolov i ribolovačka takmičenja, na žalost nisam imao vremena da upoznajem okolinu niti da ostanem duže u samom mestu ali proleće pa potom leto su na pragu, nije isključeno da neću ponovo nailaziti u taj kraj pa bih te molio bar za osnovne informacije tipa gde otići na dobru klopu i piće, šta obavezno obići i posetiti ... itd.

  5. #5

    Odgovor: Čelarevo

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Postavio si lepe i retke fotografije, očekujem da ćeš ih postaviti još ali bih voleo da počneš i da pišeš o svom kraju ... naročito što sam ubeđen da uvek postoji raznih zanimljivosti koje se ne mogu naći na netu.

    Ja sam bio nekoliko puta u Čelarevu, uglavnom su bili povod ribolov i ribolovačka takmičenja, na žalost nisam imao vremena da upoznajem okolinu niti da ostanem duže u samom mestu ali proleće pa potom leto su na pragu, nije isključeno da neću ponovo nailaziti u taj kraj pa bih te molio bar za osnovne informacije tipa gde otići na dobru klopu i piće, šta obavezno obići i posetiti ... itd.
    Slažem se sa simketom, pošto planiram ovog ljeta prvi put svratiti do Čelareva.
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  6. #6

    Odgovor: Čelarevo

    I meni je Celarevo ostalo u lepom secanju,doduse nisam se dugo zadrzao ali ono sto sam video je prelepo (te godine kada sam ja bio imali su zensku kosarkasku ekipu u Ib zenskoj ligi-pa sam delio pravdu u Celarevu -kako to lepo zvuci-)
    Ne treba ovaj zivot shvatati suvise ozbiljno kada ionako nećemo zivi iz njega izaci.

  7. #7

  8. #8

    Odgovor: Čelarevo

    Nije da ne volim Chelarevo,mamin rodni grad,al o5...Nekako smor tamo....Uveche kad izadjesh sam' pazish na kakvu budalu cjesh da naletish,al ok,ako cjemo po prirodi,msm da je jako leppo,pogotovo u Kashtelu

    LoL nemo'sh gore od All-a

  9. #9

    Odgovor: Čelarevo

    Citat Marija:D kaže: Pogledaj poruku
    Nije da ne volim Chelarevo,mamin rodni grad,
    Jak mi grad!?!

    Do mojega.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  10. #10

    Odgovor: Čelarevo

    Citat alokin74 kaže: Pogledaj poruku
    Jak mi grad!?!

    Do mojega.
    Do tvojega ni ti nemožeš bez propusnice doći

    Ovu temu nisam zamislio da se neko prepucava, dal je nešto crno ili belo
    koliko vidim nijedan ozbiljan post o istoriji Čelareva nema a komentara u pm.
    Ponosnismo i na to što smo selendra i neznamti ja već kakva naseobina.Ima života i provoda, ima budala koje izazivaju, ma ko i svugde, al tema.

    Prilog 1597

    Savet MZ Čelarevo raspisao konkurs za novi grb i logotip Čelareva
    ovo je grb pre ww2

    Prilog 1598

    Pogled na Čelarevo sa Dunavskog nasipa ( špora )

    Prilog 1599

    Pogled na čardu na Dunavu, odlična hrana

    Prilog 1600

    Istoriska slika, dali neko zna koje gospodin

  11. #11

    Odgovor: Čelarevo

    Prilog 1605

    Seoska slava u Čelarevu
    ( 2. Avgust Sv. Ilija )

    Prilog 1606

    Paraklis Sv. Ilije, ne nalazi se u centru mesta ali ako Bog da
    u planu je crkveni hram u parku, pored Katoličke crkve

  12. #12

    Odgovor: Čelarevo

    Citat Jovan kaže: Pogledaj poruku

    Prilog 1600

    Istoriska slika, dali neko zna koje gospodin
    Ista slika u 'Politici' za 8. avgust. 2008.



    Na slici je Đorđe - Đoka Dunđerski.

    Evo i dela teksta iz 'Politike':

    ''Током протекле две и по године године, Окружном суду у Новом Саду поднето је 122 захтева за ревизију пресуда у складу са Законом о рехабилитацији, а судска одлука донета је у 55 случајева. Рехабилитована су 34 лица.

    Од до сада позитивно решених одлука, највећу пажњу јавности изазвала је рехабилитација некадашњег војвођанског индустријалца и велепоседника Ђоке Дунђерског.

    У његовом случају утврђено је да су пресуда Окружног суда у Новом Саду од 1946. године и пресуда Врховног војног суда Војводине у Новом Саду од 1947. године ништаве, као и све њихове правне последице. Он је, како је утврђено, из политичких и идеолошких разлога правоснажно осуђен због „привредне сарадње са непријатељем” и кажњен лишењем слободе са принудним радом у трајању од седам месеци, али и конфискацијом целокупне имовине. Казну затвора, међутим, није никада одслужио (постоје индиције да је преиначена у условну), а умро је у Новом Саду у јесен 1950. године.

    Када је реч о конфискацији, садашње поступајуће судско веће је оценило да је управо баснословна вредност његове имовине, иако се у пресуди наводи тек као последица осуде, била и основни мотив за судски процес против њега. Реч је о четири фабрике, око три хиљаде јутара првокласне земље, дворцу у Кулпину, пословним и стамбеним објектима, покретној имовини непроцењиве вредности...

    Узалуд је Дунђерски објашњавао да није крив, јер су му окупатори без икаквог питања одузели имовину и располагали њоме. Касније је утврђено да, не само што је избегавао да сарађује са окупаторском силом, већ је током Другог светског рата у великој мери помагао рад Матице српске и Српске православне цркве, па чак и народноослободилачки покрет. Али, све је то било узалуд, јер је било очито, што је потврђено и после више од шест деценија, да Дунђерски није имао „поштено суђење”.''
    Poruku je izmenio nenad.bds, 08.08.2008 u 01:29

  13. #13

    Odgovor: Čelarevo

    Evo ti nesto ekskluzivno.

    Napad Fasisticke nemacke na Yugoslaviju zatekao je monitor "Dravu"u bezdanu,koja je trebalo da sadejstvuje Osijeckoj Diviziji na ovom sektoru Dunava.
    Posto je situacija bila nejasna i neizvesna,a veza sa komandom flotile prekinuta "Drava "je 11 .aprila uvece otplovila prema Novom Sadu.Na tom putu,12 aprila 1941 godine oko 7:30 cacova u blizini Ciba(Danasnje Celarevo)napadnuta je od eskadrile Nemackih"Stuka".U toj neravnoj borbi,pogodjena sa 6 bombi potonula je "Drava" na mestu 4 km uzvodno od Ciba,posto je prethodno oborila 3 neprijateljska aviona.
    Tom prilikom nastarado je veci broj clanova posade na celu sa hrabrim i odvaznim komandantom,porucnikom bojnog broda prve klase Aleksandrom Bericem.

  14. #14

    Odgovor: Čelarevo

    О монитору "Драва" . Знам да је поринут у бродоградилишту Ganz-danubius у Будимпешти 1915. године и да је имао 380 тона. После завршетка Првог светског рата добијен је као ратна репарација
    Имао је 450 т депласмана, наоружање се састојало од два топа 120 мм, две хаубице истог калибра, два топа 66 мм и седам митраљеза. Снага мотора 1500 КС са којима је могао да развије брзину од 13 ч. Имао је 86
    чланова посаде.
    Монитор речне ратне флотиле Краљевине Југославије "Драва" налазио се на почетку априлског рата на Дунаву код Бездана у близини мађарско-југословенске границе.

    Prilog 1756
    Командант монитора био је поручник бојног брода I. класе Александар Берић, рођен 1906. године у Новом Бечеју. Првог дана рата командант речне флотиле капетан бојног брода Едгар Ангели, упутио је радиограм монитору "Драва" са наређењем команданту монитора да се са монитором и посадом преда Немцима.
    Поручник бојног брода и командант монитора „Драва" Александар Берић, пред постројеном посадом, прочитао је телеграм. И сви су сложно одбили да изврше наређење. На монитору "Драва" су сазнали да Немци бомбардују Београд. Није им било тешко да повежу шта су радили авиони који су од јутрос кретали с мађарске територије ка југу. А Мохач је само седам километара од њих.

    Prilog 1757
    На слици се види макета монитора "Драва"

    Монитор "Драва" био је наоружан са два топа и три хаубице, све калибра 120 милиметара. Командант је издао наређење: тући мохачки аеродром. И топови су проговорили. Убрзо се појавио један мађарски авион. Извиђач. Од противавионског наоружања монитор "Драва" има два топа 66 милиметара и један супер модерни брзи двоцевни топ шведске марке "Бофорс". Противавионци су ступили у дејство. Извиђачки авион је оборен.
    Осматрачка станица изнад Батине јавила је да из Мађарске плове четири патролна брода у правцу Југославије. Када су бродови стигли у близину наше границе "Драва" је на њих отворила ватру из својих топова. Снажна ватра приморала је мађарске бродове да се врате. Том приликом тешко су оштећена и два непријатељска брода.
    Сад у акцију ступа пета колона. „Вера", националистичка шпијунска станица у Бечу, наређује преко „Норе", главне фолксдојчерске шпијунске станице у Новом Саду, да организација „Јупитер", фолксдојечери - шпијуни, утврди ко и одакле туче аеродром. За то време монитор се мало повукао и маскирао уз обалу. Ваздушним извиђањем било је немогуће открити га. Али, од „Јупитера" није могао да се склони. Око 50.000 фолксдојчера га је тражило и, наравно, пронашли су га. Путем којим је добијено наређење али сада у обрнутом смеру отишло је обавештење о месту одакле монитор "Драва" гађа мохачки аеродром.
    Командант брода је одлучио да крену према Новом Саду. У случају да је непријатељ заузео Нови Сад, предвиђено је да се посада искрца у рејону Фрушке Горе и крене пут Србије односно даље према мору. Пловидба до моста код Богојева текла је нормално. Код моста брод се зауставио јер је мост био порушен и броду је сметала конструкција моста за пролазак. Морнари су помоћу експлозива пререзали делове конструкције моста и направила пролаз са пролазак брода. Монитор "Драва" је прошао испод моста и наставио даље. Ка да су пролазили поред Борова приметили су да се на познатој фабрици обуће вијори немачка застава. На брод је отворена митраљеска ватра али са брода није одговорено да се не нанесу жртве цивилном становништву. После проласка Борова појавиле су се прве групе немачких авиона које су кренуле у потрагу за "Дравом". Кружећи изнад "Драве" у широко кругу , авиони су се један за другим обрушавали на брод и засипали га митраљеским мецима и бомбама. "Драва" је одговорила ватром из свих протуавионских митраљеза и топова. Возећи у цик-цак курсу брод је избегавао поготке бомби. Немци су у првим налетима изгубили три авиона чије је рушење видела посада.
    Међутим како је време пролазило, протуавионска одбрана је малаксавала због погибије и рањавања великог броја артиљераца.
    После више промашаја, прва је бомба погодила леви бок брода код погонских стројева. То је проузроковало заустављање брода и продор воде у унутрашњост брода.
    "Драва" је полако тонула. Иако проређени митраљесци су и даље гађали непријатељске авионе. Следећа бомба је погодила палубу изнад морнарске стамбене просторије и убила десетак морнара. На брод су пале још две бомбе и изазавале нови продор воде, Протуавионска одбрана је потпуно престала да дејствује јер је људство на оруђима изгинуло.
    У неравноправној борби са ескдрилом немачких Штука 12. априла 1941. потонуо је монитор "Драва" на 1.287 километру реке Дунав у висини села Челарево. Преживело је свега 13 чланова посаде.
    Командант "Драве" поручник бојног брода Александар Берић, остао је доследан датој речи да неће предати брод у руке непријатеља. До последњег тренутка остао је на свом месту, на командном мосту, вршћи часно дужност комнаданта брода. Заједно са бродом угасио се и његов живот. Берићево тело пронађено је код села Белегиш, 90 километара низводно од места потонућа. Пронашли су га сељаци и сахранили на сеоском гробљу у Белегишу.

    То је моје скромно знање и прикупљени податци око теме " монитор " Драва ""

  15. #15

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •