Humanost
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 45

Tema: Humanost

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Humanost

    Da li ste se ikad uvjerili u neciju humanost? Da li se kod nas humanost smanjila ili ostala ista kao nekad?

    Postoji vise nacina da ispolji humanost: donira se da krv ili novac ili hrana ili ljekovi...
    U svijetu mnoge poznate ličnosti usvajaju decu. Evo jos jedan primjer kako samo malo treba da covjek postane human:



    Za članove sa lošijom konekcijom koji ne mogu da pogledaju ovaj youtube;
    Radi se o humanosti porodice Marinović tako što pomažu Mersadi i njenoj porodici, izbeglicama sa Kosova koji žive u očajnim uslovima.
    Mersada i njene braća i sestre svaki dan dolaze kod Marinovića da se okupaju, donose prljav veš na pranje, dobijaju hranu, garderobu, pomoć oko domaćeg zadatka...
    Poruku je izmenio _baba_, 09.02.2008 u 13:26
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: Humanost

    Marinovići svaka čast! Eh da je više takvih.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  3. #3

    Odgovor: Humanost

    Evo prilike za "više takvih" ili - sa reči na dela- kako ovaj topic i treba da bude shvaćen ( lično mišljenje)


    http://www.humanost.org/blog/

    (apelujem da se baner postavi i na ovaj sajt, te da kolektivno budemo od pomoći)
    _________Una16

  4. #4

    Odgovor: Humanost

    Sigurno ne biste voleli da budete starica sa dve velike teške kese u rukama koja je pala na ulici jer je zapela za nešto na trotoaru (ugao Fruškogorske i Drage Spasić pre 2 dana) ne samo zbog toga što je to iskustvo već samo po sebi bolno i neprijatno i za nekog mlađeg, već zato što ćete i ostati tako da ležite na ulici dok reka ljudi prolazi pored vas ne obraćajući pažnju na vas. Ovo je videla moja prijateljica pre neki dan iz kola i dok je ona skrenula sa puta, parkirala auto, dotrčala do bakice, prošlo je nekoliko minuta, a njoj niko nije prišao da pomogne (par žena srednjih godina je u prolazu pogledalo ispod oka kako ona podiže baku sa zemlje). Posle pitanja "Jeste li dobro?" baka se zaplakala, a moja ju je prijateljica otpratila do ulaza.

    Ne znam kako je drugde, ali pored ovog primera koji, verujte, nije usamljen imala sam više prilika da se uverim da su ljudi u ovom gradu potpuno nezainteresovani kada se nešto ovakvo desi pred njima i pre su skloni da ubrzaju korak, okrenu glavu, prave se da ne vide, promrmljaju "mora da je pijan" i produže dalje nego da pomognu.

    Toliko o humanosti. Hvala na pažnji. I pazite da ne padnete.



  5. #5

    14 Odgovor: Humanost

    GSP, linija 78. ( pre 3 - 4. godine )

    Išla sam sa svekrvom na redovnu kontrolu na VMA. Na jednoj od usputnih stanica do VMA, u auotobus je ušla majka sa malenim detetom ( koje je imalo problema sa okicama )...
    Naravno, na žalost, da niko nije našao za shodno da joj ustane, a mesto koje je rezervisano za majke sa decom je misaona imenica.
    Uspela sam da se probijem do njih, i donekle im olakšam ionako mučno putovanje... Sigurno se ne bi vozili, u takvmo stanju, GSP-om, već uzeli TAXI...

    Nedostaje nam elemenatrna kultura, o humanosti da ne pišem...

    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  6. #6

    Odgovor: Humanost

    Znate onaj vic kada u tramvaju ispred nosa jedne bake sedne mladic na sediste koje se starici ucinilio vec izvesnim. Tramvaj krene, a baka ce:
    - E moj mladicu. Mladost je prolazna. Docice`te vi u moje godine. Sve je prolazno, sto bi rekao Heraklit - Panta rei....

    - Ne seri, Momo Kapor - na to je uzvratio mladic i ne pogledavsi je....

    Humanost je lakmus nasih pozitivnih, ali i negativnih osobina. Svakodnevno smo u prilici da promovisemo i jedne i druge. Sta znaci biti human? Po meni biti prema drugima kakvim ocekujes da oni budu prema tebi, pa jos i malo vise, malo bolje. Prvo budimo humani prema svojim najblizima, jer to je dobar osnov da budemo covecni i prema drugima pa i nepoznatima...

    `Ajde da i ja pomenem neki svoj skromni doprinos toj ideji humanosti. Dobrovoljni sam davalac krvi od svoje 17-te godine i ne znam tacno koliko sam je puta dao, jer u ratu nisu to nigde belezili. U evidenciji pise da je to tacno 30 puta. Nije nesto, ali sam se bar trudio....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Odgovor: Humanost

    Upravu si,danas u ovoj drzavi postoje razni ljudi,koji ne zele da pomognu ljudima koji su na ulicu,bez hrane i vode.A cak siromasnima kojima je kuca u haozu bez vode,i bez namestajima.I pitam se 'Gde je srce ovim ljudima?','Zbog cega su im oni krivi?','Zar nemaju srce da im pomogu?'.Mnogo pitanja imam za takve ljude,i zasto se uopste ne stave na njihovo mesto da razume njihov bol,patnju,i td.Ti ljudi bespomocni i siromasni da su bogati sigurna sam da bi' oni pomogli ovim ljudima koji su ih ignorisali,i vredjala.Jer siromasni ljudi uvek imaju srce,i kao sto glasi izreka 'Pametini popustaju',tako i siromasni..Ljudima treba uvek pomoci jer tako se stice humanost..

  8. #8

    Odgovor: Humanost

    Citat Buba Erdeljan kaže: Pogledaj poruku
    Evo prilike za "više takvih" ili - sa reči na dela- kako ovaj topic i treba da bude shvaćen ( lično mišljenje)

    http://www.humanost.org/blog/

    (apelujem da se baner postavi i na ovaj sajt, te da kolektivno budemo od pomoći)
    Baneri su postavljeni pre više od godinu dana, samo je kliktanje slabo Nalaze se na početnoj strani sajta, sa leve strane (monitorove desne ) u prvom meniju - link "Humanost". Tebi hvala svakako

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Humanost

    Citat MojaŠkolskaSeOvimOglasilaNaFB kaže:
    Postovani prijatelji,
    Majka sam 12godišnjeg Borisa, koji boluje od Fridrihove ataksije, koji je neurološki poremećaj, uzrokovan genskom mutacijom usled čega se javlja nedostatak proteina frataksina koji regulise nivo i preraspodelu gvožđa u organizmu. Kako ovog proteina nema, ili ga ima nedovoljno, gvožđe se nagomolava u tkivima do abnormalnih vrednosti, što ima za posledicu stvaranje toksina – slobodnih radikala (oksidantni stres) koji onda vrše napad na nervni sistem, mišiće, srce, pankreas… i to tako što oštećuju mitohondrije ćelija i na kraju ih ubijaju. Rezultat svega je stanje bolesti. Počinje sa simptomima od 5. do 15. g života. Verovatnoća da se FA dobije je 1: 50000!
    Simptomi su – nemogućnost održavanja ravnoteše, narušena koordinacija pokreta ruku i nogu, mišićna slabost. Zbog oštećenja mitohondrija, koje su, inače, fabrike energije našeg organizma, dolazi i do nedostatka energije, pa se javlja brzo zamaranje. Kao najozbiljniji poremećaj kod većine obolelih je kardiomiopatija, odnosno hipertrofija miokarda leve komore, imamo ubrzani rad srca, kod fizičkih aktivnosti imamo nekontrolisani broj otkucaja, što može dodatno oštetiti srce. Kod 10 – 20% pacijenata je moguć i dijabetes, mogući su problemi sa čulima vida, sluha, govorom, gutanjem a ortopedski je skoro obavezna agresivna skolioza kičme i ‘pes cavus’, odnosno podignuti svod stopala što dodatno otežava mobilnost. Važno je istaći da mentalne sposobnosti ostaju netaknute. Problemi su ozbiljni, i teško shvatljivi za običnog čoveka – toliko toga samo zbog jedne greške u genetskom kodu. Preporučuje se fizikalna terapija, fizička aktivnost – šetnja, banjska rehabilitacija… u novije vreme i lek MITOQ , iz grupe antioksidanasa, kao i još nekoliko suplemenata…
    Kvalitet života obolelih ne zavisi samo od težine oboljenja, već pre svega od društvene podrške, dostupnosti kvalitetnih službi podrške koje bi se bavile njihovim potrebama i potrebama njihovih porodica. Potrebna je međunarodna saradnja, razmena naučnih saznanja i o FA, i svim bolestima. Nije tačno da kod retkih bolesti se ne može ništa učiniti, nije tačno da treba “dići ruke” od svega i prepustiti da vreme odradi svoje – potrebno je učešće i pacijenata, i porodica i državnih institucija, uglavnom, osmeh, dobra reč, pružanje nade, mogućnosti za borbu može značiti više od leka. Kvalitet života je smanjen zbog nedostatka samostalnosti. Javljaju se poteškoće u raznim područijima života – školi, slobodnom vremenu… Porodica postaje usredsređena samo na rešavanje date situacije, manje – više se gubi osećaj za realnost, skoro da se živi u nekom “svom svetu” – svetu borbe, potragom za informacijama, obezbeđivanjem novca za lečenje, i obezbeđivanje egzistencije što stvara jednu nadrealnu i razarajuću situaciju…
    Strah od nepoznatog, od krajnjeg ishoda, je svakodnevan. Potreban je Nacionalni plan, treba obezbediti novac za lekove i podsticaj Klinickih istrazivanja.
    Mom sinu je potreban lek MITO Q, koji se može dobiti samo u Kanadi. Mesečni iznos je oko 170 dollara. Ako ste u mogućnosti molim vas da donirate sredstva na sledeći racun NLB Banka:
    dinarski račun: 310-7200200006806-54
    devizni: SWIFT CONARS22 IBAN RS35310723070007860264
    naziv korisnika:Stankovic Aleksandra Za Borisa.
    MOLIM VAS PROSLEDITE SVOJIM PRIJATELJIMA.
    HVALA!!!
    Hvala forumaši u Borisovo i Sandrino ime.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  10. #10

    Odgovor: Humanost

    Dve novinske vesti istog dana, isti akteri:

    1. ''Poslanici osudili prebijanje konja

    Zlostavljanje konja u centru Jagodine danas su osudili poslanici dve najveće stranke u srpskom parlamentu - vladajuće SNS i opozicione DS.''

    2. ''Poslanici ignorisali "Zojin zakon"

    Srpsku javnost neprijatno je iznenadila odluka većine poslanika u Skupštini Srbije, da ne glasaju za stavljanje ''Zojinog zakona” na dnevni red zasedanja...koji bi olakšao odlazak dece obolele od retkih bolesti na lečenje u inostranstvo.''
    Poruku je izmenio nenad.bds, 18.12.2014 u 08:07

  11. #11

    03 Odgovor: Humanost

    Humano je boriti se za sebe, priroda je tu da se pobrine za slabe...

  12. #12

    Odgovor: Humanost

    Imam jednog dobrog prijatelja....vec dugo se znamo!I u sretnom je braku sa svojom lepsom polovinom.Imaju neki svoj mir....svoj kutak....svoje zelje...i nasli su se bas......!
    Ali ,sve u zivotu ne ide bas onako kako treba...ipak im nedostaje nesto!Nesto za njih jako veliko....kao uostalom i za sve nas.......naslednik......produzetak njihovih gena.......!
    godinama su pokusavali.....gde sve nisu bili...ali nista!I odluce da usvoje jedno malo dete.....sasvim malo...tek rodjeno.Obilazili su mnoge ustanove.....prolazili kroz raznorazne provere.....i jednog dana im jave da ima jedna beba... nedavno rodjena u Novom Sadu.Tamo su imali sta da vide.....Malisa je bio tucen jos u majcinom stomaku.....bio je modar kada se rodio..ali od povreda....Lezao je u onom bolesnickom kreveticu.....odbacen cak i od medicinskog osoblja....sav umazan......prljav....u nekoj pocepanoj benkici.....prosto zaturen u cosak......I njima je srce stalo....znali su da ce ga uzeti.......da ce biti deo njihove porodice....i pored rizika da sa maleckim nije sve u redu.....da se nece razvijati kao ostala deca.....znali su da je njihov.....znali su da mu treba ljubav koju samo oni mogu pruziti.....!I dosetase oni danas do mene.....sa njim......poceo je vec da hoda.....mnogo kasnije nego ostali......i cudno se osmehuje......i jos ne progovara......iako je davno trebao......ali oni su sretni......sretni sto imaju to malo bice....i znam da je malisa u dobrim rukama jer je sa ljudima koji ga vole.I cudno je to.....onaj ko voli decu...neki puta ih ne moze imati .....a onaj ko ne ,zeli seje ih po svetu kao male sirotane........a da li ce ih neko uzeti?I ja se divim mojim prijateljima....jer sasvim svesno su uzeli tog malog andjela koga niko nije hteo........i znam da ce sve uraditi da mu zivot bude lepsi!
    I svesni su oni sta ih ceka.....i u tome i jeste njihova velicina.....i neka im Bog pomogne da budu sretni.....
    njihovih gena.......!
    godinama su pokusavali.....gde sve nisu bili...ali nista!I odluce da usvoje jedno malo dete.....sasvim malo...tek rodjeno.Obilazili su mnoge ustanove.....prolazili kroz raznorazne provere.....i jednog dana im jave da ima jedna beba... nedavno rodjena u Novom Sadu.Tamo su imali sta da vide.....Malisa je bio tucen jos u majcinom stomaku.....bio je modar kada se rodio..ali od povreda....Lezao je u onom bolesnickom kreveticu.....odbacen cak i od medicinskog osoblja....sav umazan......prljav....u nekoj pocepanoj benkici.....prosto zaturen u cosak......I njima je srce stalo....znali su da ce ga uzeti.......da ce biti deo njihove porodice....i pored rizika da sa maleckim nije sve u redu.....da se nece razvijati kao ostala deca.....znali su da je njihov.....znali su da mu treba ljubav koju samo oni mogu pruziti.....!I dosetase oni danas do mene.....sa njim......poceo je vec da hoda.....mnogo kasnije nego ostali......i cudno se osmehuje......i jos ne progovara......iako je davno trebao......ali oni su sretni......sretni sto imaju to malo bice....i znam da je malisa u dobrim rukama jer je sa ljudima koji ga vole.I cudno je to.....onaj ko voli decu...neki puta ih ne moze imati .....a onaj ko ne ,zeli seje ih po svetu kao male sirotane........a da li ce ih neko uzeti?I ja se divim mojim prijateljima....jer sasvim svesno su uzeli tog malog andjela koga niko nije hteo........i znam da ce sve uraditi da mu zivot bude lepsi!
    I svesni su oni sta ih ceka.....i u tome i jeste njihova velicina.....i neka im Bog pomogne da budu sretni.....






    ponekad,
    kada gledaš svet,
    u očima ti blistaju suze.
    toliko boli ogleda se u njima,....
    toliko patnje
    i očaja u srcima majki koje gube svoju djecu

    vidiš nepravdu,rat,mržnju,
    iskrivljenu kopiju onoga što je
    nekada bio čovek,
    jedno veliko beznadno ništa.......
    "Ako je taj sicusni komadic zivota sve sto imas,onda od njega ucini sve sto je moguce"
    (Sajd Ben Hamed)

  13. #13

    Odgovor: Humanost

    Na ovom svetu postoje različiti vidovi humanosti... Čovek je human i kad uradi samo neki gest poput pomoći nekoj starijoj osobi, preko dobrovoljnog davanja krvi pa do nekih vidova materijalne pomoći...

    Najbitnija stvar u svemu tome je da pokažete da niste ravnodušni prema događanjima oko vas i tim ljudima pružite osmeh i lepu reč jer ''ponekad osmeh vredi hiljadu reči...''


    A ljudi koji pokazuju da im je stalo i pružaju bilo koju vrstu pomoći - svaka čast... Humanost održava ljude ljudima...

  14. #14

    Odgovor: Humanost

    Ako prepakujete dečije stvarčice, odlažete one deblje i vidite koliko su prerasli prošlogodišnje letnje, ne bacajte. Ni igračke, nikako. Dosadile mu, stare su-ima novih, savremenijih, sve je to ok, negRo ... sve to u kutiju pa na primer na :

    Dom za decu i omladinu bez roditeljskog staranja
    "Jovan Jovanović Zmaj"
    Braće Jerković 119
    11000 Beograd

    tel: 011-461-867
    faks: 011-492-184

    Ili gde vam je zgodno, tu oko vas.

  15. #15

    Odgovor: Humanost

    Apel za pomoć obolelom dečaku iz Banjske

    Zbog teške bolesti, Nikoli Radojkoviću (13) iz Banjske neophodna je operacija u inostranstvu, za koju njegovi roditelji nemaju dovoljno novca. Porodica ovog mališana je posredstvom mitrovičkog radija "Kontakt Plus" uputila apel ljudima dobre volje da svojim prilogom pomognu izlečenje ovog mališana sa Kosova.

    Nikoli, koji boluje od hemangioma grla, potrebna je još jedna operacija u Berlinu.
    Novac se može uplatiti na račun Kosovsko-metohijske banke broj: 360-0071311701002-16 (dinarski) ili na račun Pro Kredit banke broj: 1160-669012-0001-20 (devizni) na ime Radojković Nikola.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •