Mihail Bulgakov (Михаил Афанасьевич Булгаков)
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Mihail Bulgakov (Михаил Афанасьевич Булгаков)

    Mihail Afanasijevič Bulgakov



    (Kijev, 15. maj 1891. Moskva, 10. mart 1940) je bio ruski pisac i dramaturg. Po završetku medicine radio je kao lekar u malim mestima. Godine 1923. prelazi u Moskvu i započinje život profesionalnog književnika. Pisao je pripovetke, drame i romane. Dela koja nisu odgovarala vladajućoj politici nisu bila ni objavljivana. Bulgagov je tražio da se takav postupak prema njemu objasni ili da mu se dopusti da ode u emigraciju. Na intervenciju samog Staljina zaposlen je kao dramaturg u Moskovskom teatru, no i dalje nije mogao objavljivati svoja dela.

    Prvi njegov roman Bela garda objavljen je prvo u Francuskoj (I, 1925, II, 1929), a u Sovjetskom Savezu u celini tek 1966. Napisao je dramu Dani Turbinih (dramatizacija romana Bela garda (1926)), komediju Zojkin stan (1926), drame Beg (1927), Poslednji dani ili Puškin, Robovanje licemera ili Molijer, Priglupi Žurden, Ivan Vasiljevič (groteskna komedija iz 1935).

    Njegova drama Beg skinuta je sa scene jer je Staljin imao nepovoljno mišljenje o njoj, a već skinuta sa scene Dani Turbinovih, zahvaljujući Staljinu vraćena na scenu.

    Za života pisca objavljeni su samo prvi deo romana Bela garda, ciklus priča Beleške mladog lekara (1925-192, i novinski feljtoni. Ostala dela objavljena su posthumno pedesetih i šezdesetih godina 20. veka: Majstor i Margarita, Život gospodina de Molijera (1962), nezavršen Pozorišni roman (1965).
    Wikipedia



    Majstor i Margarita


    Tematsku osnovu romana Majstor i Margarita" čini priča o Majstoru, piscu koji je napisao roman o Pontiju Pilatu i suđenju Isusu. Majstorov roman kritika je ocenila kao bezvredan i štetan i pre samog objavljivanja. Radnja romana Majstor i Margarita" započinje dolaskom Volanda, satane, da organizuje godišnji bal demona u Moskvi.

    Roman Majstor i Margarita" je strukturisan kao roman u romanu. Kompozicija romana se zasniva na paralelizmu dveju osnovnih fabularnih linija, jedne koja prati događaje u Judeji tridesetih godina n.e, i druge koja prati događaje u Moskvi tridesetih godina 20. veka.

    Roman je teško klasifikovati. On je i parabola, i satira, i roman ideje, i roman tajne, i roman moderne fantastike i roman demonizma (satanizma).

    Fabularna linija koja prati događaje u Judeji zasniva se na novozavetnoj priči o Pilatovoj osudi i stradanju Isusa. Sva su imena, međutim, izmenjena, osima imena samog Pontija Pilata. U opisu Pilatovog suda i sudbine Ješue primenjen je realistički postupak, a u opisu događaja u Moskvi tehnika fantastike. U isto vreme priča o Moskvi je i satira i parodija moskovske svakodnevice, sa grotesknim demonskim likovima.

    Ono što povezuje dve paralelne priče romana jeste zajednička svakodnevica. Svakodnevica Pilatove Judeje i Moskve tridesetih godina ispunjena je strahom, mržnjom, apsolutnom poslušnošću. Svi su izjednačeni strahom za egzistenciju. To je svakodnevica u kojoj ljudi iznenada nestaju, bez objašnjenja.

    Roman, pored ostalog, upućuje i na pitanje opstanka umetnosti u represivnom sistemu. Pisci pišu u duhu vremena", hrane se u specijalnim restoranima, a ne u zajedničkim menzama, najodaniji letuju u luksuznim državnim vilama, dobijaju stvaralačka putovanja i odmore, da pišu o tekovinama revolucije, o novom čoveku, o novom dobu. A Voland posmatra ljude u moskovskom Varijeteu i primeđuje da se ljudi nisu promenili.

    Dnevnik Majstora


    U ovoj knjizi možemo pratiti piščev život iz najveće blizine, sve do početka tridesetih godina, tj. do 1933. kada je on podstakao svoju Margaritu da ona vodi dnevnik, iz opreza, takoreći umesto njega, govorio joj šta da zapiše i pisao joj pisma.

    Dnevnik Margarite


    Ovo je deo prepiske Mihaila Bulgakova i njegove supruge Jelene Sergejevne koji se u celosti zove "Dnevnik Majstora i Margarite". I sama njegova polovina, sa delom pisama Majstora, celovito je delo koje ima sopstvenu umetničku poetiku.
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  2. #2

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    Nadam se da neću biti off topic, jer se moje pitanje tiče upravo Bulgakova i navedenog dela, a opet ne odnosi se na knjigu nego na film.
    Davno, pre nekih petnaestak godina gledala sam našu (tada je bila "naša", mislim da su to uradili hrvati) verziju ekranizacije Majstora i Margarite i toliko mi se dopalo da se i danas sećam utiska pod kojim sam bila. Nažalost, nisam čitala delo iz ličnih predrasuda ali bih volela ako bi me neko uputio na izvor gde mogu da pronadjem taj film..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Nadam se da neću biti off topic, jer se moje pitanje tiče upravo Bulgakova i navedenog dela, a opet ne odnosi se na knjigu nego na film.
    Davno, pre nekih petnaestak godina gledala sam našu (tada je bila "naša", mislim da su to uradili hrvati) verziju ekranizacije Majstora i Margarite i toliko mi se dopalo da se i danas sećam utiska pod kojim sam bila. Nažalost, nisam čitala delo iz ličnih predrasuda ali bih volela ako bi me neko uputio na izvor gde mogu da pronadjem taj film..
    kad bi ti rekla da nije ni nalik Dostojevskom ,Tolstoju,Puskinu....da li bi tvoje predrasude iscezle?film i ja trazim,a knjigu mozes da nadjes kod mene.....

    elem.....Bulgakov....nenadjebiva mastovitost u sprezi sa blistavom satirom....on je bio jedan od najzescis kriticara staljinisticke Rusije....
    nekoliko puta sam citala Majstora i Margaritu....ne mogu da pojmim sirinu uma koji je to mogao napise.....A Woland bi imao pune ruke posla na svim forumima ovdasnjim.....

    negde sam procitala:Bulgakov, da je zhiveo sto godina, ne bi znao kome treba da napishe molbu za pasosh u svemir......
    i to je zaista istina......
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #4

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    Већ дуго се нисам баво Булгаковим и његовим Мајстором и Маргаритом...

    Моје импресије о том делу су изузетне, како о концепцији ромaна, тако и, још више, о његовој садржини. Роман у роману је форма на тако честа у овој књижевној врсти, а Булгаков је то сјајно укомпоновао у савршеној хармонији наводећи нас ка теми дела вешто скривеним и кривудавим путивима који захтевају снажно апстраховање и филигранско баратање вредносним појмовима, да би се та тема заиста и рекогносцирала...

    Невероватно мисленом и духовитом инверзијом, Булгаков је успео да, вероватно као нико ни пре ни после њега, потпуно разголити стаљинизам као систем, али и све појединачне мале и бедне људе који су га спроводили и бранили, приказујући њихове фантастичне архтипове у свом роману на јединствен и непоновљив начин, незабележен у светској књижевности...

    Међутим, тема свих тем овог романа је, по мом скромном мишљењу, да ли је Јошуа Хaнoцри заиста Трећем Прокуратору Јудеје, Понцију Пилату, опрости грех? Шта мислите о томе?
    Poruku je izmenio memento, 29.01.2008 u 14:53 Razlog: slovne greske
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    da li ste Vi oprostili Pontiju Pilatu?

    ja nisam.

    jedna od najupecatljivijih scena je ona s glavoboljom Pilatovom.....savrseno....savrseno.......
    secate se onog Pilatovog vapaja:O Bogovi,Bogovi moji.....otrova mi dajte......ili tako nekako.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #6

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    da li ste Vi oprostili Pontiju Pilatu?

    ja nisam.

    jedna od najupecatljivijih scena je ona s glavoboljom Pilatovom.....savrseno....savrseno.......
    secate se onog Pilatovog vapaja:O Bogovi,Bogovi moji.....otrova mi dajte......ili tako nekako.....
    Да, сећам се. Потпуно. Незабележено лицемерје и бежање од одговорности. Мука ми је од њега и његове себичности....

    Ја нисам толико савршен да би Понцију Пилату опростио грех. У ствари, напасо бих му се мајке за сва времена. Али, потпуно сам уверен да ни Булгаков то није мислио у свом делу. Заједничка шетња, на крају романа, несрећног Јошуе Ханоцрија и Пилата је, по мени, инверзија једне релатвизације у којој се жели рећи да стаљинизму може само Бог опростити. Бар ја тако мислим. Наравно, ово не мора бити и истина...

    Шта Ви мислите?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Да, сећам се. Потпуно. Незабележено лицемерје и бежање од одговорности. Мука ми је од њега и његове себичности....
    Шта Ви мислите?
    ne mislim da je sebicnost u pitanju....pre je to u osnovi strah....mislim da je i njega samog taj strah razjedao,bar koliko je onom drugom zla naneo.......
    iz straha se radjaju najmracniji ljudski porivi i postupci.....

    p.s. bogami cu kad zavrsim citanje "Djavolijade" i "Kobnih jaja" ponovo da se prihvatim Majstora....slike ce biti svezije i jasnije......a ova tema ce potrajati.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #8

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    da li ste Vi oprostili Pontiju Pilatu?
    Bez Pilata ne bi bilo ni Isusa.......

    Bulgakov je stvarno majstorski oslikao Pilata.....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  9. #9

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    Nedavno sam konacno uspeo da `skinem` sa neta Majstora i Margaritu u elektronskoj formi. Ovih dana vrsim preformatiranje teksta, jer je sken u dosta neprakticnom stanju. Ko je zainteresovan, kada zavrsim, mogu mu poslati knjigu...

    Evo mog omiljenog dela knjige:

    "...Tama koja je nadošla sa Sredozemnog mora pokrila je prokuratoru mrski grad. Nestali su viseći mostovi koji su spajali hram sa strašnom Antonijevom kulom, spustio se s neba bezdan i zalio krilate bogove na hipodromu, Hasmonejski dvorac sa strelištima, trgove, karavan-saraje, uličice, ribnjake ... Nestao je Jeršalajim - veliki grad, kao da nikad nije postojao na svijetu. Sve je proždrla tama koja je uplašila sve živo u Jeršalajimu i njegovoj okolici. Čudni se oblak približio od mora prema kraju dana, četrnaestog dana proljetnog mjeseca nišana..."
    Poruku je izmenio memento, 12.03.2008 u 09:32
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Mihail Bulgakov

    24. maj 1923

    ...za sada sam bez posla. Ja i žena se loše hranimo. Zbog toga mi se i ne piše. Crni hleb skočio na 20 t. Morali smo od ujke uzeti malo brašna, belog ulja i krompira. Od Borisa - milion. Obišao sam svu Moskvu - nema posla.

    3. septembar 1923

    ...danas smo ja i Katajev išli u daču kod Tolstoja. Danas je bio izuzetno ljubazan. Jedino što je loše, to je teško popravljiv manir, njegov i njegove žene, da se s visine obraćaju mladim piscima. Tolstoj je pričao kako je počeo da piše. Najpre pesme. Potom je podražavao. Zatim je primio spahijski način života. Podstrek njegovom stvaralaštvu dao je rat.

    Ovo su odlomci iz dnevnika Mihaila Bulgakova, a na fotografiji je Valentin Bulgakov, Tolstojev sekretar



    30. septembar 1923.

    ... u književnosti sam spor, pa ipak idem napred. Ja to dobro znam. Ne valja to što nikad nemam jasnu predstavu šta sam stvarno dobro napisao. Ali nećemo očajavati. Književnost je sad težak posao. Meni je teško od objavljivanja živeti. Sad sam prelistavao "Poslednjeg Mohikanca" kojeg sam nedavno kupio za svoju biblioteku. Kakva čarobnost kod tog starog sentimentaliste Kupera. Tamo je David koji sve vreme peva psalme, pa me je naveo na misao o Bogu. Možda jakima i smelima on nije potreban, ali ovakvima kao što sam ja, lakše je živeti s mišlju o njemu.

    26. oktobar 1923.

    ...došavši kući, kod suseda pekara sam čekao Tasu da se vrati (kod nje je ključ). On je počeo priču o politici. Postupke vlasti smatra lopovskim. Prepreden odlično shvata da varalice nisu voljne da idu u rat, o međunarodnoj situaciji nema se pojma. Divalj smo mi, nesrećan narod. Možemo se tešiti markom. Jedan dolar - 69 milijardi maraka.
    Moja predosećanja me, kada su ljudi u pitanju, nikada ne prevare. Društvo samih protuva se skuplja oko "Nakanune" (list za koji je pisao). Velika muka me naterala da štampam u njemu. Trebalo bi biti izuzetan heroj pa ćutati četiri godine, beznadno ćutati, da bi se mogla otvoriti usta u budućnosti. Ja na žalost, nisam heroj.

    6.novembar 1923.

    Nekako sam počeo da shvatam - morao bih da se okanem smejanja. Osim toga, u literaturi je sav moj život. Nikakvoj medicini se nikada više neću vratiti. Ništa drugo ne mogu da budem, mogu da budem jedino - pisac.

    3. januar 1925.

    Užasno stanje: sve više se zaljubljujem u svoju ženu. Krivo mi je - deset godina se odričem... a sad se ponižavam čak do lake ljubomore. Nekako je mila i slatka. I debela.
    Novine danas nisam čitao.



    Zbirku priredila Sanja Perić

  11. #11

    Odgovor: Mihail Bulgakov (Михаил Афанасьевич Булгаков)

    Kada sam krenula da citam od Nabokov-a Lolitu,tada sam dobila i Majstora i Margaritu,knjiga je naprosto odlicna,uostalom ruska knjizevnost retko kad omane.
    Ambiciozno napisana a i donekle privlacna za neka dublja razmisljanja,knjiga je po meni klasika koju bi svako trebao da procita,neprevazidjena u svakom pogledu.

    Kad nadjem knjigu izdvojicu neki deo texta.

Slične teme

  1. Како је настала Југославија...
    Autor yossarian u forumu Istorija
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 15.07.2015, 19:43
  2. Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 22.10.2010, 00:59
  3. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  4. Odgovora: 107
    Poslednja poruka: 14.03.2009, 00:32
  5. Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 06.08.2008, 13:28

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •