Novak Đoković
Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 77
  1. #1

    Novak Đoković




    Ime i prezime: Novak Đoković
    Nadimci: Nole, Nokia, Nox
    Datum rođenja: 22. maj 1987.
    Mesto rođenja: Beograd, Srbija
    Boravište: Monte Karlo, Monako

    Visina: 187cm
    Težina: 80kg
    Boja kose: Crna
    Boja očiju: Braon-zelene

    Porodica: Otac Srdjan, majka Dijana, braća Marko i Đorđe

    Igra: Desnom rukom (Dvoručni bekhend)
    Počeo je da igra tenis kada je imao: 4 godine
    Profesionalac: Od 2003. godine
    Trener: Marjan Vajda

    Trenutna pozicija na rang listi: 3
    Broj osvojenih titula u singlu: 7
    Broj osvojenih Master titula: 2
    Broj Grand Slam titula: 0
    Broj osvojenih titula u dublu: 0

    Sportska oprema: Adidas
    Reket: Wilson

    Idol: Pit Sampras



    Novak Djokovic ispisuje istoriju srpskog tenisa zlatnim slovima. Postavio je temelje nove, lepše budućnosti, kada je u pitanju beli sport na ovim prostorima. Već sa 16 leta nanizao je vrhunske rezultate zbog kojih mu mogu zavideti znatno stariji igrači od njega. Četiri godine nakon toga, opasno se približio ostvarenju životnog sna - već je postao treći teniser sveta: Novak Đoković!

    - Nikad mi se neće izbrisati iz sećanja kada mi je četvorogodišnji dečak došao u kamp sa teniskom torbom uredno spakovanom za pravi profi trening. Pitala sam ga ko mu je spakovao torbu, on je odgovorio da je to sam učinio. Na pitanje šta želi da postane kad poraste, bez razmišljanja je rekao: "prvi reket sveta", istu onu rečenicu koju sam nekada davno čula i od Monike Seleš kada je bila devojčica - kaže legenda jugoslovenskog tenisa Jelena Genčić.

    Bilo je to u teniskom kampu na Kopaoniku koji je vodila Jelena Genčić, a taj dečko bio je niko drugi do Novak Đoković.

    Za Đokoviće može da se kaže da je porodica sportista. Srđan je još kao mali stao na skije u Zvečanu gde je živeo, a onda se uspešno takmičio dugi niz godina na belim stazama. Životna prekretnica nastala je 1984. kada je završio školu skijanja i zaposlio se kao instruktor u prestižnoj ''Geneksovoj'' školi na Kopaoniku. Tamo je, takođe kao instruktor skijanja, jedne zime stigla i lepa vitka Dijana, diplomirani DIF-ovac. Srđana i Dijanu su sve češće viđali zajedno na stazi. I ta zajednička ljubav prema planini i belim stazama ih je spojila. Zauvek!

    Od trojice sinova prvi je na svet stigao Novak. Četiri godine mu je bilo kada je na Kopaoniku gde su živeli uhvatio reket u ruke. Trčkarao je sa reketom za starijima u letnjem teniskom kampu pokušavajući da prebaci lopticu preko mreže. Bilo je tako neko vreme. Imao je osam godina kada ga je ''snimilo'' oštro oko iskusne Jelene Genčić. Uvek uzdržana u izjavama, ovom prilikom nije mogla a da ne prokomentariše: ''Ovo je najveći talenat koji sam videla posle Monike Seleš.''

    Jelena je počela da prati rad i brine o malom Noletu. A njemu je tenis baš išao od ruke. Što bi se reklo, bio je rođeni teniser.

    - Teško je bilo, a teško je i sada - priznaje mama Dijana. - Novak se razvijao, trebalo ga je pratiti u svemu, a nije se imalo. Društvo, po pravilu, tek kasnije kada počnu da stižu priznanja i medalje seti se te dece. Možete da zamislite kako nam je bilo kada je Novak sa dvanaest i po godina prvi put otišao sam od kuće. Tri meseca je bio u Nemačkoj, u Minhenu u Teniskoj akademiji Nikole Pilića. Vodio je o njemu računa kao o svom detetu. Doduše, imalo je to i svoje dobre strane. Novak je počeo da se osamostaljuje rano, tako da mu kasnije duga odsustvovanja od kuće i nisu tako teško padala.

    - Jelena je naš porodični trener - kroz smeh kaže Srđan. - Ona je stvorila Novaka. Mnogo joj duguje. Jelena mu je usadila jedan poseban odnos i prema sportu i prema životu. Tako radi i sa ovom dvojicom. Verujem da će i oni uspeti. Jer, Jelena nikada nije omanula u proceni.

    Zlatnim stazama Novak je krenuo 2001. u svojoj 14-toj godini koju takmičarski završava kao trostruki prvak Evrope (singl, dubl, ekipno). Okitio se tada zlatom u San Remu sa selekcijom plavih, dok su na Svetskom šampionatu postali vicešampioni. Naredne sezone nastavio je da oduševljava sjajnim partijama i uzima lidersku poziciju starog kontinenta u konkurenciji do 16 godina, osvaja prestižne turnire "La Boul" i "La Poet" u Francuskoj koje su pre njega uzimale današnje velike svetske zvezde kao što su Hjuit, Grožan, Rodik. Slavio je i na prestižnom Princes Kupu u Majamiju, kao i na ITF turniru u Pančevu (do 18 godina) gde je srušio rivale starije i po tri godine od njega. Posle pet odigranih ITF turnira zauzeo je 40. mesto najboljih juniora sveta.

    U sezoni 2003. nastavio je da impresionira velikim rezultatima i titulama. Počeo je sa finalom ITF turnira u Nirnbergu koje je predao zbog povrede. Usledila je nova zlatna medalja koju je za svoju zemlju izvojevao Đoković. U francuskom gradu Latneu sa drugovima iz reprezentacije pod vođstvom selektora Jovana Lilića stigao je do naziva najboljeg u Evropi do 16. Odigrao je šest mečeva i imao stopostotan učinak.

    Našao se i na širem spisku Dejvis Kup selekcije SCG u mečevima protiv Obale Slonovače i Bugarske. Leto 2003. pamtiće po mnogo čemu, kako po zlatu iz Latnea, tako i po profi prvencu. Na fjučersu koji je organizovao TK "Crvena Zvezda" u prvom kolu savladao je četvrtog nosioca, uzeo prvi ATP poen i nastavio da ruši prepreke sve do titule.

    - Maštao sam da prođem prvo kolo i uzmem prvi profi poen, a desilo se što nisam ni sanjao, titula. Pokazao sam u mojoj zemlji, gradu da profesionalni igrači nisu jači od mene i dokazao da mogu da igram u toj konkurenciji - kaže član tabora iz Humske.

    Nije se tu zaustavio i već naredne nedelje po osvajanju "fjučersa" na sledećem koji je organizovao TK "Dril" dospeo do polufinala i imao osam uzastopnih pobeda. Ulaskom u svet profesionalaca preskočio je odmah pola liste najboljih tenisera sveta. Na poslednjem "fjučersu" broj 6 koji se igrao u SCG 2003. godine igrao je polufinale, a na putu do njega nadigrao je i 16 godina starijeg Francuza Salvesa, čoveka koji je devedesetih bio pet godina u prvih 100 na svetu. Pokupio je lovorike i na državnom prvenstvu u konkurenciji do 18, a zatim je došla i titula seniorskog ekipnog prvaka države sa "crno-belima". Upravo je Novak doneo trijumfalni poen za tim Partizana nad večitim rivalima sa Karaburme.

    Nakon čelindžera u Beogradu, koji se igrao početkom februara 2005. godine donosi odluku da se u budućnosti posveti profesionalnim turnirima i putu ka vrhu liste profesionalnih tenisera.

    Iste, 2005. godine u Melburnu, Parizu i Londonu na Grand Slem-ovima je prošao po tri kola kvalifikacija. Posle toga, u Njujorku je direktno dospeo u glavni turnir i igrao je treće kolo. Nakon toga bio je 80. na svetskoj rang listi. Na svom poslednjem turniru u 2005. godini u Parizu (Masters) dolazi do trećeg kola prethodno "unovčivši" prvu pobedu u karijeri nad Top 10 igračem ATP liste, Marijanom Puertom iz Argentine (9). To mu je omogućilo da sezonu završi na 78. mestu ATP liste.

    Naredne, 2006. godine osvojio je svoj ATP prvenac u holandskom gradu Amersfortu, a odmah potom uzima titulu i u Mecu. To mu je omogućilo da postane najmlađi igrač u Top 20. Iste godine Đoković je odigrao i svoje prvo Grand Slam četvrtfinale, i to na Rolan Garosu. Sezonu je završio na sjajnom 16. mestu.


    A, onda je došla sezona iz snova. Već prve nedelje 2007. godine Novak se popeo na šampionsko postolje na startu letnje australijske turneje u Adelajdu. Bila je to samo uvertira za neverovatno uspešnu sezonu koja je usledila. Najpre je došao do polufinala u Roterdamu, a onda je počela potpuna prekretnica i probijanje ka samom svetskom vrhu. Nakon poraza u finalu Indijen Velsa, Đoković je osvojio prvu titulu iz Masters serije na "petom Grand Slam"-u u Majamiju. Nekoliko nedelja kasnije srpski teniser stiže do najsjajnijeg odličja na turniru u Eštorilu. Usledeli su polufinale Rolan Garosa i Vimbldona, da bi sredinom avgusta na turniru u Montrealu, koji je osvojio, savladao prva tri tenisera sveta: Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Rodika. Na US Open-u stigao je do svog prvog Grand Slam finala, gde je poražen od Rodžera Federera. U nastavku sezone, Novak je Srbiji obezbedio istorijski plasman u Svetsku grupu Devis kupa, a zatim je osvojio i petu titulu u 2007. godini u Beču. Sredinom novembra sjajna sezona krunisana je prvim učešćem na Masters kupu u Šangaju, gde nije uspeo da se plasira u polufinale. I pored toga, Đoković je godinu završio na sigurnom trećem mestu! 2008. biće sezona lova na još veći plen - drugu, a zatim i prvu poziciju ATP liste.



    Svako ima svog idola, uzora ili je bar imao, pa tako i Novak Đoković. Njegov izbor je Amerikanac Pit Sampras ("Sviđa mi se kako servira i ponaša na terenu!"), jedan od najboljih igrača svih vremena, a u poslednje vreme i Andre Agasi. Govori srpski, engleski i nemački jezik. Omiljena podloga mu je tvrda. U slobodno vreme, koje je retko, Novak surfuje Internetom, gleda filmove, sluša muziku, kako kaže koja opušta, a nađe vremena i za poneki izlazak sa društvom i najboljim drugom Vukom. Voli domaću hranu, salate i negazirane sokove.

    Od sredine 2006. godine Noleta trenira Slovak Marjan Vajda, sa kojim je saradnja, ispostavilo se - pun pogodak!

    (officijelni sajt Novaka Djokovica)
    Poruku je izmenio irnik, 19.01.2008 u 21:13
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: Novak Djokovic

    Novak je osvojio svoj prvi Grand Slam turnir na Australian Open-u

    Poruku je izmenio irnik, 01.02.2008 u 00:32
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  3. #3

    Odgovor: Novak Djokovic

    drzim da ce Nole biti broj 1, i vise nije pitanje kada, vec za koliko meseci..
    sada njegovo znanje dolazi na ispit.. treba mnogo poena da odbrani i dokaze da te poene nije osvojio na srecu..
    Nole mi te volimo
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #4

    Odgovor: Novak Djokovic

    Sinoc je Nole bio gost kod Jay Leno-a na NBC-ju:

    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  5. #5

    Odgovor: Novak Djokovic

    Nadam se da ce uskoro zauzeti svoju poziciju br.1!

  6. #6

    Odgovor: Novak Djokovic

    Veceras igra finale prvog turnira Master serije u Indijan Velsu protiv Mardija Fisa,a posto je sinoc oduvao Nadala za 87min ,mislim da ce imati lak posao.Napred Nole!
    U ljubavi i ratu sve je dozvoljeno!

  7. #7

    Odgovor: Novak Djokovic

    Zasto je Nole izgubio u 2. kolu Miami-a?

    Pa... Masha ga je ometala




    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  8. #8

    Odgovor: Novak Djokovic

    Đoković posetio Kosovsku Mitrovicu i Zvečan


    Najbolji srpski teniser Novak Đoković posetio je danas Kosovsku Mitrivicu i Zvečan gde ga je dočekalo više hiljada građana

    Obraćajući se građanima na mitrovačkom Trgu Šumadija, treći teniser sveta je poručio "sve moje pobede, su i vaše pobede".

    "Moja prodica i je uvek ćemo biti sa vama", poručio je Đovković koga je duže od sat i po čekalo na hiljade građana među kojima je bilo mnogo dece.

    "Nisam očekivao ovako veličanstven doček. Ovo je još jedan dokaz da nas ima mnogo", rekao je Đoković i dodao da je drage volje došao u zavičaj, iako mu je zbog profesionalnih obaveza bilo teško da za to nađe vreme.

    "Drage volje sam došao u zavičaj, u sredinu gde su mi se rodili otac, stric i tetka, gde mi je deda živeo duže od 30 godina", kazao je Đoković i dodao "ovo mesto mi je duboko u srcu, ovde ću se vraćati uvek kad budem mogao i pružati vam podršku".

    Đoković je građanima poklanjao teniske majice i loptice, a u ime organizatora, na poseti mu je zahvalio dugogodišnji prijatelj porodice Đoković - predsednik Srpskog nacionalnog veća Severnog Kosova i Metohije Milan Ivanović.

    Nakon Kosovske Mitrovice Novak je posetio i Zvečan čiji je počasni građanin. U njegovu čast i čast njegove porodice u Domu Kulture u Zvečanu organizovani su kulturno umetnički program i svečani ručak.

    Đoković je prethodno na novootvorenom teniskom terenu "Zvečan" sa decom odigrao nekoliko gemova. Oduševljenim obožavateljima podelio je majice sa svojim likom i loptice.

    Krek, krek.. Ne gudra

  9. #9

    Odgovor: Novak Djokovic

    Novak promovisao prvu monografiju

    Najbolji srpski teniser Novak Đoković predstavio je u subotu monografiju "Moj prvi grend slem", na čijoj je promociji u Beogradu izrazio očekivanje da će čitaoci moći da uživaju u njegovoj prvoj knjizi.

    "Osvajanje Otvorenog prvenstva Australije u januaru moj je najveći uspeh u karijeri, ostvarenje sna. Pri tom sam imao privilegiju da to učinim već u 20. godini, pobedio sam mnogo dobrih tenisera, a među njima i najboljeg (Rodžera Federera)", rekao je Đoković na konferenciji za novinare u Francuskom kulturnom centru.

    "I sada, kada samo pogledam ovu knjigu, prođe me jeza, vraćam se na centralni teren u Melburnu", istakao je treći teniser sveta.

    Đoković se, takođe, u šali izvinio ambasadoru Francuske u Beogradu Žan-Fransoa Teralu na slabom poznavanju francuskog jezika.

    "Nema veze, biće vremena da poradimo na tome, pošto planiram da osvojim i Rolan Garos", kazao je Đoković i izazvao burne aplauze.

    Teral je istakao da je Đoković slika koju Francuzi imaju o Srbiji - mlad, dinamičan i perspektivan.

    "Imam dve želje. Da Đoković osvoji Rolan Garos i da Srbija uđe u Evropsku uniju", rekao je Teral.

    Đoković je posle konferencije potpisivao monografiju "Moj prvi grend slem", koja može da se kupi za 2.650 dinara. Izdavač je firma "Femili sport", koja je delom u vlasništvu srpskog tenisera, a urednik Đokovićev otac Srđan.

    (Beta)
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  10. #10

    Odgovor: Novak Djokovic

    EKSKLUZIVNO Men's Vogue: Veliki pobednik!


    U vrhu muškog tenisa nije bilo promena godinama. Ulazeći u 2008. godinu, 13 od poslednjih 14 Grand Slam turnira osvojili su ili Rodžer Federer ili Rafael Nadal. Federer, najdominantniji igrač u istoriji tenisa, igrao je 10 Grand Slam finala za redom. To je kao kad Jenkiji učestvuju u 10 uzastopnih finala nacionalnog prvenstva bejzbola u SAD-u, ali kad bi ta liga imala 128 timova, i da je svaka utakmica eliminaciona. Federer je na poziciji najboljeg igrača sveta neprekidno već više od četiri godine; Nadal, koji gospodari crvenom šljakom svojom moćnom levom rukom, drugi je igrač sveta skoro tri godine. Svaki od ovih nizova je dosada nezabeležen, rekordan, šta više, niko drugi nije zaista (bio) ni blizu tog dostignuća.

    Tako je bilo do sada. Ako ga još niste upoznali, dozvolite mi da predstavim Novaka Đokovića. Ime sam prvi put registrovao pre nekoliko godina, kada sam čuo da je u javnosti izjavio da ima nameru da postane najbolji svetski igrač. U eri Federera, ovo je bilo kao uvreda veličanstva, neki tamo srpski tinejdžer koji priča gluposti i koji nije shvatio gde mu je mesto u univerzumu. Onda sam video Đokovića kako igra. Još je bio nezreo, imao je otprilike 18 godina, ali njegova nadarenost je bila zapanjujuća. Bio je brz, visok i vitak, pametan, olkort igrač sa dubokim, snažnim udarcima i nepredvidivim servisom. Čak se i fino ponašao na terenu, znači nije delovao kao mamlaz.

    Đokovićeva igra je zatim sazrevala neverovatnom brzinom. Pobedio je Nadala u Majamiju početkom 2007. godine, i postao prvi tinejdžer koji je osvojio turnir još od Andre Agasija 1990. godine. Plasirao se u finale Roland Garrosa i Wimbldona 2007. godine, i oba puta je izgubio od Nadala. Zatim je u avgustu protutnjao blistavim terenima Montreala, potukavši za redom trećeg, drugog i prvog igrača sveta, Rodika, Nadala i Federera. Đoković je uskoro postao novi broj tri. Došao je do finala US Opena, gde je imao sedam set lopti protiv Rodžera Federera, nije iskoristio ni jednu i izgubio je. Jedno je bilo jasno. Imamo novog pretendenta na presto.

    Dobili smo i novog šaljivdžiju na terenu. Đoković, čije je poznavanje engleskog dobro, osećao se veoma ležerno u centru pažnje cele godine. Naterao je Borisa Bekera da se zarumeni kada je, nakon turnira u Kaliforniji, opušteno rekao pred punim stadionom: Znate, dok me je mama dojila, ja sam gledao kako Boris osvaja Wimbldon, a sada mi on predaje trofej. Na US Openu, nekoliko sekundi nakon teško izvojevane pobede u četvrtfinalu, priglupi čovek koji je radio intervju za televiziju, zamolio je Đokovića da izvede nekoliko imitacija (uveliko poznatih iz svlačionice) svojih kolega-igrača. On je nerado pristao, najpre imitirajući Nadala - sprintajući oko osnovne linije, nameštajući sokne, izvlačeći uske pantalone..., zatim je imitirao Mariju Šarapovu, skinuvši tapkanje loptom i nameštanje kose, iz njene pripreme za servis. Video klipovi su postali nešto što morate videti na Youtube-u, a Njujork je jako zavoleo mladića iz Beograda, snažnih udaraca i oštre kose. Robert De Niro je sedeo u Đokovićevom boksu na finalnom meču. Šarapova takođe.

    Rodžer Federer, međutim, nije bio impresioniran. Odgovarajući na jednoj konferenciji za novinare na pitanje o Đokovićevim imitacijama, rekao je: Hoda po konopcu. U međuvremenu, reporteri su tražili od Đokovića da uradi imitaciju Federera. Zaista ne mogu da uradim Rodžera. On je nedodirljiv, suviše je savršen. A onda je počeo da kruži video iz svlačionice u kojem Đoković, podstican od strane drugih igrača, izvodi fantastično imitaciju Rodika a zatim i Federera, što je izazvalo gromoglasan aplauz. Skinuo je Federerovo držanje gornjeg dela tela na terenu i zabacivanje kose između poena. Ali najbolji deo su bili udarci, pomalo feminizirani, kao pokreti baleta. Ostali igrači u svlačionici su se valjali od smeha dok je Đoković završavao imitaciju, aplaudirajući i otpozdravljajući na zamišljenom stadionu, sa osmehom samodopadanja, kako to radi Rodžer.

    Pitao sam Đokovića kada smo se videli u decembru, šta misli o Federerovom komentaru o konopcu. Izgleda da nije bio upoznat sa tim. Ne vidim nijedan razlog zašto bi on hodao po konopcu.

    Ne, on misli da Vi hodate.

    Oo.

    Federer je, možda treba napomenuti, krajnje hladnokrvan tip, kako na terenu, tako i van njega. On kao da nema znojne žlezde. Komada protivnike neverovatnom preciznošću, poznat je i po tome što na glavni teren Wimbldona izlazi u blejzeru krem boje. Nadal, mladi bik sa Majorke, je u svojim piratskim pantalonama i majici bez rukava, nabildovan, Federerova sušta suprotnost. On dolazi na mečeve okupan znojem, urla ili stenje pri svakom udarcu, i nadvladava svoje protivnike agresivnim i nadljudskim topspinom. I sada dolazi Đoković, posle US Opena poznat i kao Joker (Šaljivdžija). Na toj skali znoja i strasti on je negde na sredini. Igra sa žarom i instinktom, kosa na jež, a teniski navijači širom sveta, bar većina njih, su zadivljeni. Ono što malo ljudi vidi, jeste čudan i težak teret koji svuda nosi sa sobom, samo zbog toga odakle potiče.

    Vazduh u Beogradu, čak i u sunčano zimsko jutro nosi u sebi miris hemije koji se širi toksična mešavina dima uglja, izduvnih gasova autobusa i otpadnih voda teške industrije. Grad ustvari prolazi kroz teške periode od krvavog komadanja Jugoslavije, a životni standard pada već 25 godina. Beogradske vođe i njihove armije su vodile i izgubile četiri rata 90-ih godina, a teritorija kojom upravljaju, koju sada čini Srbija sama, nastavlja da se smanjuje nedavno proglašenom nezavisnošću južne pokrajine, Kosova. Ukratko, Srbija je ponižena i razbijena zemlja, čija je međunarodna reputacija ocrnjena strahotama etničkog čišćenja, a Srbima, koji inače oduvek vole priče o spasenju, sada je potreban spasitelj.

    Sada je to izgleda Đoković. Njegovo mršavo lice i žarke oči su na skoro svakoj naslovnoj strani, na svakom bilbordu. On je učinio za ovu zemlju više nego bilo koji političar, rekao mi je prvi taksista koji me je povezao. Posetilac mora sebe često da podseća da je Đoković samo 20-ogodišnji teniser. Kada Đoković dođe kući sa turnira, na aerodromu ga dočeka premijer, hiljade ljudi se skupi da ga pozdravi ispred Gradske Skupštine. Tenis koji ranije nije bio toliko popularan sport u Srbiji, sada je velika strast. Nije to samo zato što je Đoković sa još dve sunarodnice, Jelenom Janković i Anom Ivanović, zvezdama u usponu u ženskom tenisu, pokazao ljudima da tenis može biti put do slave i bogatstva. On takođe predstavlja svetu jedno novo, mnogo privlačnije lice nego što su mračni gangsteri i ratni kriminalci, na koje su strance asocirali Srbi poslednjih godina. Na to je, verovatno, mislio taksista.

    Teško je opisati razmere Novakmanije. Kada se sretnemo u kancelariji njegove porodične sportsko-marketinške firme u kompleksu betonskih zgrada na Novom Beogradu, on sedi za stolom, štrkljast i opušten, nosi farmerke i naboranu belu bluzu bez kragne. Hvali šarm srednjevekovnog grada preko puta reke, tradicionalne srpske restorane, noćne klubove-poznate splavove na Dunavu. Priznaje da na žalost više ne može da šeta ulicama svoga grada. Ljudi me prepoznaju, i ne želim da kažem da mi to smeta, ali odjednom samo priđu. Ne mogu da se opustim. Sve su oči uprte u mene.

    Ovo se dešava čak i kada je na drugoj strani sveta. Nakon što je pobedio Federera u Montrealu, zvanični spiker ga je najavio kao Hrvata. Đoković ga je ljubazno ispravio- suviše ljubazno, mislili su neki nacionalisti u Srbiji. Ponekad razjari i anti-nacionaliste dižući srpski pobednički pozdrav tri prsta. Taj pozdrav za mnoge na Balkanu znači zlo, jer su ga koristili i srpski vojnici u Bosni, Hrvatskoj i na Kosovu. Nisam ekstremista. Tri prsta su naš simbol. Kao što imate dva prsta za mir. Tri prsta su za Srbiju. To su radili svi ljudi u ovoj zemlji kada su bili uspešni i kada su želeli da pokažu odakle potiču. (To nije sasvim tačno, pozdrav je popularizovao 90-ih godina Vuk Drašković, intelektualac, nacionalista. Ali ako ćemo biti fer, mladi Srbi poput Đokovića su odrasli s tim i mnogi to ne asociraju s ratom). U svakom slučaju, Đoković kaže da ga uopšte ne interesuje politika.

    Ipak, u Srbiji ne možete pobeći od politike. Glavno pitanje s kojim se Srbija danas suočava jeste, da li se okrenuti Evropi sa nadom u priključenje Evropskoj Uniji, ili se pak okrenuti Putinovoj Rusiji. Oko ove odluke je upletena i istorija, i Srbi su žestoko podeljeni po tom pitanju. Đoković drži stranu koja je za Evropsku Uniju, koja kako on misli otvara Srbiji mogućnost bržeg prosperiteta i priliku da mračni period ostavi za sobom. Ali gubitak Kosova, čiju je nezavisnost Evropska Unija snažno podržala, je veoma bolno pitanje za sve Srbe, uključujući i Đokoviće. Njegov otac Srđan potiče sa Kosova i Novak stoga Kosovo smatra i svojim domom. Priključivanje Evropi znači i priključivanje neprijateljima iz poslednjeg Jugoslovenskog rata 1999. godine, kada su NATO bombarderi žestoko tukli po Beogradu 78 dana. Mladi Đokovićje bio tamo u to strašno vreme. Veoma ružne uspomene - kaže on. To je nešto o čemu zaista ne volim da pričam.

    Ta 1999. godina je neizbežna tema. Na zidu prostorije u kojoj razgovaramo nalazi se mnogo trofeja, ali jedan poseban koji mi Đoković pokazuje je neobičan, pozlaćen, u obliku tornja koji je primio nakon meča koji je odigrao u dobrotvorne svrhe. Vidite li ovaj toranj?- pitao je. Zove se Avalski Toranj. Ovaj toranj je simbol Beograda. Kad god biste dolazili u grad iz pravca juga, videli biste ga. To je bio najveći radio i tv odašiljač u našoj zemlji i NATO snage su ga srušile. Sada je u planu da se izgradi divan, čak i veći, pa smo odigrali humanitaran egzibicioni meč, da bismo prikupili novac za izgradnju. Đoković priča ovu priču bez ogorčenja. Rat se desi. I to je strašno. On samo pokušava da učini nešto dobro za svoj grad.

    Srpski teniski savez nema terene, nema uslove za treniranje. Kako je onda zamlja sa manje od 10 miliona stanovnika i ne velikom teniskom tradicijom, odjednom iznedrila igrače svetske klase? Dušan Orlandić, generalni direktor saveza mi je rekao: To je kao da smo imali garažu za Juga, koji je najlošiji auto na svetu, a onda kada smo jednog dana ustali, tamo smo zatekli parkirane Ferarija, Lamborginija i vozilo Formule 1. Janko Tipsarević, još jedan profesionalac iz Beograda, rekao je da smatra da je to možda zbog uranijuma koje su posejale sve one NATO bombe.

    Đoković kaže da je počeo da igra tenis samo zato što je neko, kada je imao četiri godine, sagradio tri terena preko puta porodične picerije u skijaškom centru. Niko se ranije u njegovoj porodici nije bavio tenisom. Nosio je pivo iz restorana radnicima na gradilište, i kada su tereni bili gotovi, dali su mu da udara loptu. To je zaista bilo kao sudbina kaže Novak. Jelena Genčić, kuma jugoslovenskog tenisa koja je sada u svojim sedamdesetim, preuzela ga je kao đaka. Činio joj se neobično ozbiljan, i seća se da je u jednom dečijem tv programu kada je imao šest-sedam godina, izjavio da je odlučan da postane najbolji igrač na svetu. Kada sa 12 godina nije više imao pravu konkurenciju u ratom zahvaćenoj Srbiji, Genčićeva ga je poslala u vrhunsku tenisku akademiju u Minhen, gde je napredovao. Đokovićevi roditelji su delili skučen stan sa tri sina i posuđivali novac da plate boravak u Nemačkoj.

    Novak je zaradio skoro 4 miliona dolara, a prijateljima koji su pomogli porodici, novac je vraćen. Genčićeva kaže da im se sada mnogi ljudi obraćaju za pomoć. Osnovali su fondaciju koja najviše pomaže deci sa Kosova. Organizovali su i egzibicioni mix dubl meč u Areni, čiji je prihod otišao u dobrotvorne svrhe.

    Sada se prodaju proizvodi sa likom Novaka, lanac za ključeve, kutija za CD-ove, flašica za vodu, hemijska olovka, majica, MP3 futrola, zatim Novak yo-yo. Sve ovo se rasproda neverovatno brzo. Ujak Goran kaže da su za vreme Dejvis Kupa prodali 2000 teniskih lopti veličine košarkaške, sa slikom na kojoj Novak udara forhend. Đoković je predvodio Srbiju u Dejvis Kup pobedi protiv Australije u septembru u Beogradskoj Areni. Ti mečevi su privukli najveći broj gledalaca, i najfrenetičniju publiku u 100-godišnjoj istoriji Kupa. Novak je neka vrsta božanstva u Srbiji. Što se tiče prodaje proizvoda na inostranom tržištu, Goran kaže: Ne žurimo, jer verujemo da će Novak vladati tenisom u narednih 10 godina. Znamo njegove potencijale. Očekujemo da će Adidas napraviti liniju za Novaka.

    Marketing naravno nije Novakov posao. Tenis jeste. I najveći prioritet porodice, kaže njegov ujak, je da ne staju na put njegovoj igri. Naša je dužnost da ga rasteretimo svega, da bude opušten. Na njemu je veliki pritisak sa svih strana.

    Da bi izbegao preveliki pritisak, Đoković se nedavno preselio u Monte Carlo. Bilo je sasvim sigurno i drugih razloga za takav potez, niske takse, prijatna klima, dobri uslovi za treninge, njegova devojka studira blizu u Milanu... Ali poverovao sam Đokoviću kada je rekao da kada bi imao više privatnosti u svom rodnom gradu, radije bi bio u Beogradu. Potražnja za njim je neprestana. Dok sam bio tamo, nije čak našao vremena ni da trenira.

    Trening - fitnes, elastičnost, teniske vežbe, prijateljski mečevi... uglavnom popunjavaju vreme jednog profesionalca između turnira. Ali tu je takođe i planiranje taktike za mečeve, analiza. Za Đokovića, kao i za Nadala ovo uključuje i mnogo razmišljanja o Federerovoj igri. Kako neutralizovati najubitačniju, najsvestraniju kombinaciju oružja ikada viđenu u sportu?

    Pitao sam Đokovića o tome.

    Rodžer je najbolji igrač na svetu rekao je. Imam veliko poštovanje prema njemu. Zastao je. Ali niko nije savršen. Iako ga zovu Gospodin Savršen, niko nije nepobediv.
    Zatim je pričao o tome kako on misli da treba igrati protiv Federera, da igrač možda ima više šanse za viner na njegovoj bekhend strani...

    Iako je trebalo da bude domaćin na dobrotvornoj večeri, Đoković je najpre izašao na teren rasprodate Beogradske Arene (20.000 mesta) praćen temom iz Rokija. Zatim nije mogao da dođe do reči nekoliko minuta dok je hala odzvanjala uzvikom Novak! Novak! Duž terena su bila smeštena deca sa Kosova kojima je porodica Đoković omogućila da prisustvuju veličanstvenom događaju. Večernji program je obuhvatao folklorne igre, pop pevače, rok bendove, akrobate, i dublove nervoznih mladih igrača do 16 godina. Đoković se osećao prilično lagodno u ulozi voditelja. Pokušao sam da zamislim nekog drugog sportistu, drugog tenisera u toj ulozi. Zatim je kasnije Đoković uzeo mikrofon i pevušio neku romantičnu popularnu pesmu. Tipsarević mu se pridružio i cela Arena je pevala zajedno.

    Đoković i Federer su se sastali u januaru u polufinalu Australijen Opena. Đoković je bio u fantastičnoj formi još od prvog kola, ne izgubivši ni jedan set do tada. Federerov nastup je bio manje impresivan, ali je kao i obično pronašao način da pobeđuje i bez svoje najbolje igre. Još uvek je bio glavni favorit za osvajanje turnira. Ljudi su voleli da kažu, Federer ne igra više protiv protivnika, već protiv istorije. Sa 12 Grand Slam titula, potrebne su mu još 2 da dostigne Pita Samprasa, za najbolji rekord svih vremena.

    U nekoliko prvih gemova obojica su držali svoj servis. Đoković je delovao nervozno, menjao je rekete. Federer je izgledao neprirodno mirno. U osmom gemu prvog seta Federer je izvršio veliki pritisak na nekoliko drugih servisa Đokovića i ubrzo stigao do brejka. Zatim je samo dva poena od toga da izgubi prvi set sa 6:3 , Đoković izgleda pronašao novu snagu. Đoković je počeo da udara duboko u Federerovu bekhend stranu, i zatim na njegove odbrambene slajsove ulazio u teren i pogađao vinere. Federerov ritam je bio poremećen i Đoković je nastavio seriju protiv broja 1, kakvu niko nije imao godinama. Osvojio je devet od deset narednih gemova i ubrzo poveo sa 2:0 u setovima.

    Đoković je bez napora pokrivao teren i činio da Federer, koji je inače jako brz, deluje tromo. Novak je grabio skoro svaku priliku da napadne, udarao je kratke lopte, izlazio na mrežu, izazivajući Federera. Federerovi passing shotovi su verujem najbolji deo njegove igre. Često unište moral protivnika. Protiv Đokovića u Australiji Federeru nisu prošli passing shotovi. Đoković je dobio meč u tri seta.

    Nasuprot Njujorku, publika u Melburnu ga nije prigrlila. Navijali su za Federera, a u finalu su navijali gromoglasno za Đokovićevog protivnika, a to nije bio Nadal. Svetski broj 2 je takođe poklekao u polufinalu pred gorostasnim mladim Francuzom čije je ime Jo-Wilfried Tsonga. Duo koji je gospodario muškim tenisom poslednjih godina je konačno, pokazalo se, pobediv. Ali zašto su Australijanci navijali sve bučnije i bučnije protiv Đokovića? Možda jer Đoković još nije naučio skromno držanje koje je obavezno za teniske šampione. Australijanci naročito cene skromnost. Đoković bi se udarao u grudi posle važnih poena, i posle pobeda izjavljivao da je ponosan na sebe.

    Ali, Đoković nije dopustio da ga publika previše omete u finalu. Pobedio je Tsongu u četiri seta. To je bila njegova prva Grand Slam titula i jedan krupan korak ka ostvarenju životnog cilja. Đoković je poljubio teren, zagrlio Tsongu, uzeo mikrofon i zahvalio svojoj porodici. Rekao je:Znam da je publika više želela da on pobedi (misleći na Tsongu), i to je u redu, još uvek vas volim, ne brinite. Delovalo je kao da su Australijanci istinski bili razoružani ovim gestom, gracioznošću. Zatim se Đoković mislima okrenuo domovini: Mislim da će sada biti ludnica u Srbiji rekao je. I bio je u pravu.

    (Novak Djokovic -official website)
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  11. #11

    Odgovor: Novak Djokovic

    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  12. #12

    Odgovor: Novak Djokovic

    Ne mogu a da ne ostavim post vezan za nedavnu Novakovu predaju meca Rogeru Ferdereru. Jako sam se razocarala kada je predao mec na sred drugog seta . Ja mu vjerujem da se nije dobro osjecao, ali predati par gemova pred kraj nije nimalo sportski . Iako je znao da je mec izgubljen nije trebao predati mec, makar samo pravio neiznudjene greske (nesto kao u mecu sa Carlosom Moyom koji sam odgledala ovdje u Cincinnati-ju) . Tada sam bila malo razocarana sto nije htio da se trudi i da igra kako treba, ali ipak sam mu oprostila jer je odigrao mec.

    Nije problem izgubiti mec. Sve je to sastavni dio sporta. Ali, mislim da je morao da zavrsi mec bez obzira na povredu, problem sa disanjem ili sta vec. Mec bi bio gotov za 5 min najvjerovatnije. Ipak su ljudi platili mnogo novca da bi gledali mec. Nije fer prema gledaocima i njegovim fanovima. Ovako je sebi napravio antireklamu!!!

    Na nekim teniskim forumima se provukla teorija da je Novak u stvari to namjerno uradio da bi isprovocirao Rogera. A zasto? Pa zbog ovog "incidenta" u mecu kada se Roger brecnuo na Novakove roditelje: "Be quiet!"

    Be quiet

    Ja uopšte ne gotivim Novakove roditelje, zbog nevjerovatne bahatosti koju stalno ispoljavaju, ali mislim da je ovaj Federerov potez nije bio ni malo džentlmenski.

    Po teoriji koja kruzi, Novak je predao mec da bi isprovocirao Federa jer je ovaj uvrijedio njegove roditelje i buduci da je osjetio da ne moze da pobijedi, onda makar da pokvari uzitak Rogeru.

    E sad da li je ti istina ili ne, ko ce ga znati

    Ono sto se moze zakljuciti je da se njih dvojica definitivno ne vole. Obojica pokazuju nevjerovatnu dozu sujetnosti i arogancije. Ne znam... mozda je to potebno da neko bude broj 1.

    Inace, Roger je sa svojih 20-tak godina dok nije postao broj 1 bio veliki emotivac. Bacao je reket, svadjao se sam sa sobom u toku meca, pokazivao razne gestove protivniku i ponekad plakao nakon poraza.

    Roger Federer place nakon poraza od Tima Henmana

    Kada je Roger mogao da se pretvori u jednog "classy" covjeka, nadam se da ce i Novak ubrzo popraviti neke svoje postupke.

    Ja cu i dalje da pratim Novaka i da navijam za njega, ali...
    Poruku je izmenio irnik, 03.05.2008 u 17:36
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  13. #13

    Odgovor: Novak Djokovic

    Srdjan Djokovic napao novinara RTS-a

    Otac najboljeg srpskog tenisera Novaka Djokovica Srdjan napao je komentatora RTS Nebojsu Viskovica! Srdjan Djokovic optuzio je Viskovica da njegov prenos polufinalnog meca turnira u Hamburgu izmedju Novaka i Rafaela Nadala nije bio patriotski obojen.

    Kako saznaje Kurir, tokom susreta polufinala turnira iz masters serije u Hamburgu izmedju Novaka Djokovica i Rafaela Nadala (5:7. 6:2, 2:6), tata Srdjan, iznerviran komentarima novinara RTS, otisao je do studija u Kosutnjaku i usao u kabinu da odmah i licno iznese svoje primedbe.
    Izmedju dva gema Djokovic senior je, neometan od obezbedjenja televizije, usao u kabinu i Viskovicu rekao:

    - Kako to prenosis? Sto samo hvalis Nadala?! Pa Novak je Srbin, valjda smo patriote!

    Na to mu je novinar nacionalne televizije porucio da izadje iz kabine i nastavio s prenosom. Posle meca Nebojsu Viskovica je telefonom pozvao i Novakov stric Goran Djokovic i porucio mu da „pazi, jer moze svasta da mu se desi“, na sta je novinar upitao kako to da shvati, a Djokovic mu rekao da „razume kako hoce“.

    Prema nasim saznanjima, Viskovic je potom imao sastanak s prvim covekom javnog servisa Aleksandrom Tijanicem i cak mu rekao da ce otici s RTS, posto ovo nije prvi put da Srdjan Djokovic ima ovakve i slicne primedbe na racun njegovih prenosa. Ipak, ceo slucaj je zataskan zbog „opsteg dobra“, jer niko nije hteo da ljuti Djokovice pred polufinale Evrosonga. Novak je bio zvezda prve veceri takmicenja za pesmu Evrovizije i sva je prilika da bi to gostovanje propalo da je u javnosti obelodanjeno kako je Srdjan Djokovic imao verbalni obracun sa sportskim komentatorom RTS.

    Iako vec cetiri dana ova informacija kruzi medju beogradskim novinarima, zaposleni u Javnom servisu uporno pokusavaju da prikriju ovaj dogadjaj, a sam Nebojsa Viskovic nije zeleo da govori o ovoj temi iako nije negirao da se to zbilo.

    - U ovom momentu ne mogu nista da komentarisem o tome - rekao je kratko Viskovic, dok Djokovici nisu bili raspolozeni da daju bilo kakve izjave povodom ovog nemilog dogadjaja, kako su nam rekli u agenciji „Femili sport“.

    izvor: net

    ***

    na ovo sam naisla pre neki dan na nekom stranom forumu o tenisu, i nisam mogla da verujem..
    meni su njegovi roditelji bili simpaticni u pocetku, kad je on tek bio zvezda u usponu i kad su ga pratili na sve meceve.. ali kako je vreme prolazilo, oni su postajali sve bezobrazniji i sve bahatiji zbog toga sto imaju sina Novaka Djokovica..
    nije mi jasno, kakav bi to covek upao u kabinu i istresao se na komentatoru.. koliko kontam, komentatorov posao je da komentarise tenis a ne da bude patriota jbt..
    i stvarno, Viskovic ne komentarise vise kad Novak igra, to mislim traje jos od Hamburga ako se ne varam..
    Krek, krek.. Ne gudra

  14. #14

    Odgovor: Novak Djokovic

    Da se nadovežem na prethodni post.O ovom ''incidentu'' koji su priredili Novakovi sam pročitala i nisam mogla da verujem.Ali, izgleda da ima istine u toj priči, jer dotični komentator ne prenosi Rolan Garos, a po meni, jedan je od boljih komentatora i poznavalaca ovog sporta koji radi na rts-u... Šteta...

  15. #15

    Odgovor: Novak Djokovic

    komentarise Viskovic meceve, danas je bio komentator na mecu izmedju Sarapove i Rodine, ali posel toga ne.. mozda nece da komentarise srpske meceve
    veoma ruzan gest od strane Srdjana Djokovica, ali komentator je radio svoj posao ako neko voli tenis, prokomentarisace svaki lep poen u mecu, bilo ko da g aosvoji
    Krek, krek.. Ne gudra

Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Novak Đoković najbolji sportista sveta!
    Autor silvia u forumu Sportska centrala
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 07.02.2012, 10:37
  2. Novak Đoković - zabavljac
    Autor Invisibleman u forumu Sportska centrala
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 02:56

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •