Redovni ginekološki pregledi...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 34

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    14 Redovni ginekološki pregledi...

    Redovni pregledi

    Ginekološki pregledi su najbolja prilika da o svemu što te možda brine porazgovaraš sa nekim ko je upućen u pitanja zdravlja žene i ima vremena da te sasluša.

    Ako postoji nešto što te zabrinjava, napravi spisak pre odlaska kod lekara i kada te lekar pita kako si, prodiskutuj o svemu pre nego što te pregleda.

    Na pregledu je uobičajeno da se traži da uradiš analizu mokraće (urina), krvi, izmeriće ti telesnu masu i krvni pritisak. Pregled grudi je takođe rutinski deo svakog ginekološkog pregleda, ali je to oblast koju ne bi trebalo prepustiti samo specijalisti na pregledu jednom godišnje.

    Ne propuštaj preglede

    Ako jednom godišnje ideš na preglede, ili češće ako se to zahteva, svi rani znaci raka mogu se lečiti, što će sprečiti da bolest uzme maha. Stopa uspešnosti lečenja ranih stadijuma raka kada se otkriju samo na grliću materice je visoka, a trenutno je stopa uspešnosti lečenja 85%. Izgledi nisu tako dobri ako se rak već proširio na vaginu i okolno tkivo.


    Pregled dojki / rak

    Rak dojke je izlečiv ako se rano postavi dijagnoza!
    Sve žene bi trebalo rutinski da pregledaju sopstvene grudi od rane mladosti, a još pažljivije posle 30-35. godine života. Ova smrtonosna bolest pogađa 1 od 14 žena i još uvek je najčešća vrsta raka kod žena. Ali ako se otkrije u ranoj fazi, u većini slučajeva je izlečiv.

    Rizik od raka dojke veći je kod onih žena kojima je majka ili neka od žena u porodici bolovala, pa bi te žene trebalo redovno da pregledaju grudi i da budno prate njihov izgled.

    Ako nešto i pronađeš, ne zaboravi da se za većinu grudvica i izraslina ispostavi da su bezazlene ciste, ali bez obzira na to obavezno se obrati lekaru.


    Pregled grlića materice / rak grlića materice

    Rak grlića materice je izlečiv ako se rano postavi dijagnoza!

    Posle raka dojke, rak grlića materice je drugi po učestalosti među vrstama raka kod žena. Procenjeno je da se 50% svih vrsta raka ženskog reproduktivnog sistema javlja na grliću materice. Redovna kontrola grlića je važna da bi se otkrio ovaj tip raka i trebalo bi je obavljati svake godine ili češće ako se nađe bilo šta neuobičajeno.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    08.02.2008. | 03:01

    "Dnevnik": Majka, beba i medicina pobedile rak grlića materice!

    NOVI SAD - Prvi put kod nas, a drugi put u svetu ( ), na Institutu za onkologiju Vojvodine nedavno je urađena radikalna operacija raka grlića materice kod žene koja je bila u 19. nedelji trudnoće. Pre tri dana Tatjana N. (27) rodila je zdravog dečaka, čime je cela priča dobila srećan epilog, piše "Dnevnik".

    Sve je počelo početkom oktobra prošle godine zastrašujućom dijagnozom lekara na Klinici za ginekologiju i akušertvo Kliničkog centra Vojvodine da trudnica Tatjana N. ima rak na grliću materice. Upućena je na Institut za onkologiju u Sremskoj Kamenici i posle kliničkih i preoperativnih pregleda, uključujući magnetnu rezonancu, potvrđena je dijagnoza invazivnog ranog karcinoma grlića materice i trudnoća od 18 nedelja.



    Imali smo tri opcije: da se izvede trudnoća do kraja, a po porođaju odluči o daljem tretmanu; da se prekine i, treća - radikalna hirurgija, ali da pokušamo sačuvati plod - kaže načelnik ginekološkog odeljenja Instituta za onkologiju primarijus dr Petar Novaković koji je izveo operaciju. - Razgovarali smo s pacijentkinjom i njenim mužem, predočili im mogućnosti i odlučili se za treću. I pored rizika koji je postojao, roditelji nisu bili u dilemi.

    Šansa za bebu

    "Dugo smo čekali bebu, a prethodna trudnoća nije uspela jer sam imala spontani pobačaj u četvrtom mesecu", kaže srećna majka Tatjana, "Samo saznanje da imam rak grlića materice, a ponovo sam trudna, jako me je uplašilo, a kad su mi lekari rekli da postoji šansa i da budem operisana i da sačuvam bebu, nisam razmišljala. Sad našoj sreći nema kraja, a posebno što je operacija uspešno izvedena i što ću moći da imam još dece.

    Povodom jedinstvenog poduhvata lekara juče je na Institutu za onkologiju Vojvodine održana konferencija za štampu, na kojoj su govorili načelnik Odeljenja visokorizične trudnoće profesor dr Siniša Stojić, načelnik konzervativne ginekologije primarijus dr Stevan Milošević sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, načelnik ginekološkog odeljenja Instituta za onkologiju Vojvodine primarijus dr Petar Novaković, kao i upravnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo prof. dr Aleksandra Novakov-Mikić i direktor Instituta za onkologiju Vojvodine prof. dr Dušan Jovanović.

    Kako je rečeno, bez timskog rada lekara ne bio moguć ovakav zahvat, tim pre što ni u svetu nema mnogo sličnih iskustava. Na Institutu za onkologiju Vojvodine do sada je urađeno 11 ovakvih radikalnih operacija raka grlića materice, ali do sada nikad kod trudnice.

    Veliko dostignuće medicine

    Viokosofisticirani hiruuških zahvat je trajao više od četiri sata. Posle 14 dana pacijentkinja je otišla kući, ali su nastavljene redovne kontrole. U 36. nedelji trudnoće Tatjana se porodila carskim rezom. I ona i beba su dobro, ali će se majčino zdravlje kontrolisati i narednih godina.

    "I kad se ne radi o trudnici, uvek se razočaram kad dobijem mladu pacijentkinju s karcinomom grlića materice, koji je kod nas još uvek bauk", kaže dr Stevan Milošević, koji je izveo porođaj.

    Prof. dr Siniša Stojić je istakao da se maligna stanja genitalnih organa dijagnostikuju kod sve mlađih žena, a dilema je neminovna kada se rak otkrije u trudnoći.

    "Trebalo je uraditi niz procena i analiza pre operacije, ali i posle nje, kako bi se pratilo dalje odvijanje trudnoće", rekao je dr Stojić. "Bili smo izloženi brojnim nepoznanicama, jer je ovakav zahvat na trudnici bio izveden u svetu samo jednom".

    Profesorka dr Aleksandra Novakov-Mikić ističe da je ovo veliko dostignuće naše medicine, a pouka proistekla iz ovog slučaja je da svaku priliku za kontrolu zdravlja žena treba iskoristiti kako bi se karcinom grlića materice, ali i dojke, na vreme otkrio. Po rečima prof. dr Dušana Jovanovića, Institut za onkologiju i akušerstvo je, uz veliku pomoć resornog Pokrajinskog sekretarijata, krenuo u akciju ranog otkrivanja karcinoma grlića materice. I to na najvišem nivou, s tipizacijom humanog papiloma virusa, koji je glavni izazivač ove bolesti. Kako je najavio, ove godine će više od 10.000 žena u Vojvodini biti preventivno pregledano.

  3. #3

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    bila sam na sistematskom pre dve nedelje. na pamfletu sam videla da postoje vakcine protiv raka grlicha materice za devojchice i devojke od 9 do 26 godina.

    sistematski trajao oko 30min. ultrazvuk male karlice, ultrazvuk dojki, kolposkopija, papa i sekret = 6900...... odshtampao mi doca i slichice ....samo mi nije dao lizu
    & underpaid......

  4. #4

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Svakih 6 meseci redovno idem na kontrole UZ, papa test i bris, sve to mi oduzme oko 15-20 min. i oko 3500 dinara i mirno spavam.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  5. #5

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Citat shacky kaže: Pogledaj poruku
    Svakih 6 meseci redovno idem na kontrole UZ, papa test i bris, sve to mi oduzme oko 15-20 min. i oko 3500 dinara i mirno spavam.
    Ja imam spiralu, pa jos i nju proveravam.
    Princip je isti, samo ja placam u eurima.



    Zelim da ti budem drug u igri, da jedem iz tvog tanjira i da spavam na tvom jastuku...

  6. #6

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    To redovno odlazem.Nesto mi se nikad ne mili susret sa onim metalom i rukavicama.Vec godinu dana vadim se na manjak vremena,''one'' dane,dugo cekanje,...uredno mahnem svom ginekologu na ulici.Pitam se nekad kako pamti svoje pacijente:po licu ili po ....
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  7. #7

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Citat shacky kaže: Pogledaj poruku
    Svakih 6 meseci redovno idem na kontrole UZ, papa test i bris, sve to mi oduzme oko 15-20 min. i oko 3500 dinara i mirno spavam.
    Takođe, lakše mi je dati tih 3.500 dinara, dobiti rezultate papa testa za dva - tri dana i biti mirna.
    Inače, zato idem kod privatnog ginekologa jer u higijenskom zavodu u SU prvo moraš da ih prekljinješ da te prime, rade mesari a ne ginekolozi (zbog njihovog "nemam vremena, dođite kasnije, pijem kafu") moja drugarica je izgubila bebu u 4. mesecu, još ti i održe predavanje zašto imaš seksualne odnose. Babe jedne frustrirane.
    A na rezultate papa testa čekaš vascijelu večnost.
    *Sve što poželiš pažljivo biraj, to se se može i dogoditi*

  8. #8

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    PAPA test

    PAPA test je test (screening test) čiji cilj je što ranije otkrivanje prekanceroznih i zloćudnih stanja grlića materice. U tu svrhu uzima se bris dela grlića materice, i kanala grlića materice, napravi se citološki razmaz u kojem se pod mikroskopom traže znakovi upale, uzročnici infekcije, abnormalnosti ćelija i zloćudne promene. Postupak je u kliničku praksu uveo George Papanicolau 1953., pa se po njemu zove PAPA test.

    Ko se i kada treba podvrgnuti ovom testu?


    Test se preporučuje ženama koje su seksualno aktivne ili su napunile 18 godina života jednom godišnje (radi lakše evidencije samoj ženi, preporučuje se oko njenog rođendana), a po potrebi i češće. Smatra se da se redovnom godišnjom PAPA kontrolom smanjuje rizik umiranja od raka grlića materice za 90%!
    Najbolje vrijeme za uzimanje uzorka je sredina ciklusa tj. 10-20 dana nakon prvog dana zadnje menstruacije.

    Važno: 2 dana pre odlaska ginekologu žena treba izbegavati tuširanje vagine ili umetanje vaginalnih lekova, spermacidnih pena, krema ili želea (osim po preporuci lekara) budući da navedeni postupci mogu isprati ili sakriti promenjene ćelija.


    Nalaz PAPA testa


    Papanicolau klasifikacija je uvedena 1954. i godinama se koristila u interpretaciji nalaza.
    Papa I - uredan nalaz
    Papa II - netipične upalne promene
    Papa III - displazija: blaga, srednje teška ili teška
    Papa IV - carcinoma in situ
    Papa V - sumnja na invazivni karcinom.
    Kasnije zamenjena je klasifikacijom koja veću pažnju pridaje histološkim kriterijima u dijagnostici, te na temelju nje razlikujemo:

    Displazija lakog nivoa (CIN I, LGSIL): promene slabo izražene i to u površinskim ćelijama, čije su citoplazme uredne, jezgre blago povećane, nepravilnog oblika, jače obojene. Jezgra zauzima više od trećine površine ćelije. Kod blage displazije može se, prema iskustvu, očekivati spontanu povlačenje u oko 50-80% slučajeva unutar 1 godine, čak i uz pozitivan nalaz visokorizičnog HPV.

    Displazija srednje teškoga nivoa (CIN II, HGSIL): promene površinskih i dubokih ćelija do 2/3 debljine epitela, pri čemu je sloj bazalnih ćelija jasno proširen s većim brojem mitoza (umnožavanje ćelija), kao i većim brojem ćelija s netipičnim jezgrama, odnosno netipičnog izgleda. Jezgra zauzima polovinu površine ćelije.

    Displazija teškoga nivoa (CIN III,CIS, HGSIL): više od 2/3 debljine epitela je zahvaćeno displastičnim promenama, promenjena jezgra nalaze se u svim slojevima ćelija. Kod karcinoma 'in situ' (CIS) znakovi normalne građe epitela i sazrevanja ćelija u potpunosti nedostaju.



    Tačnost PAPA testa


    Tačnost Papanikolau testa je oko 75 do 80 %, u kombinaciji s drugim metodama, kolposkopija i histologija, tačnost raste na 95%..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #9

    Sad je i ginekoloski pregled luksuz?!

    Tek sam danas videla ovu vest, a vidim da je aktuelno jos od februara:

    Blic Online | Skandal: O trošku države kod ginekologa samo jednom u tri godine!

    Zivot mi se smucio kad sam ovo videla. 'Ajde onda i zdravstveno da placamo samo jednom u tri godine! I kako se to o trosku drzave radi Papanikolau test, kad se on placa? Da li je moguce da ce da dozvole da zene umiru od raka grlica materice koji je moguce spreciti najobicnijim godisnjim pregledom?!
    Gather ye rosebuds while ye may...

  10. #10

    Odgovor: Sad je i ginekoloski pregled luksuz?!

    I ja sam to videla ,ne želim da verujem u to.Treba to proveriti,mislim ako je istina zaista je suludo a toliko kada ginekolozi gostuju u nekim emisijama na TV gde se diskutuje o karcinomima apeluju da žene dolaze na preglede,kako bi se bolest što pre otkrila.Pa neznam šta će onda ginekolozi po Domovima zdravlja.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  11. #11

    Odgovor: Sad je i ginekoloski pregled luksuz?!

    Pa niko nama ne brani da se testiramo svaki dan ako hocemo - ali privatno

    A to izgleda i jeste cilj.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  12. #12

    Odgovor: Sad je i ginekoloski pregled luksuz?!

    Citat Cecara kaže: Pogledaj poruku
    Pa niko nama ne brani da se testiramo svaki dan ako hocemo - ali privatno

    A to izgleda i jeste cilj.
    Pa biće da je tako.Samo da nam još daju slobodan dan
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  13. #13

    Odgovor: Sad je i ginekoloski pregled luksuz?!

    I ja sam pročitala naslov, ali ne i celu vest.
    Treba to malo proveriti, ali ja mislim da ima rešenje: kažemo da se ne osećamo dobro, sumnjamo na koješta i ko će da zabrani pregled? Ne vidim čemu panika. Koliko sam razumela, u pitanju su kontrole, a opet ne razumem koje. Ako je ginekolog zakazao kontrolu za godinu, ok, ako je za 6 meseci, ok...i tako redom...

    A da su đubradi ako su tako nešto doneli u smislu zakona , jesu. I to velika...a i to znamo.
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  14. #14

    Odgovor: Sad je i ginekoloski pregled luksuz?!

    Digla se kuka i motika oko famoznih ginekoloških pregleda, a pištoljem nas ne mogu naterati na iste.
    Mene prvu. Svud me šalji, samo nemoj zubaru i ginekologu i uvek ima 101 izgovor zašto ne želim otići.
    Slažem se, zakon se sramotan i diskriminišući, ali nismo baš tako revnosne kad treba da idemo koliko smo revnosne kad treba da pljujemo.
    Postoje peticije, pa na potpisivanje i dalju proceduru..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  15. #15

    Odgovor: Sad je i ginekoloski pregled luksuz?!

    Citat fiona kaže: Pogledaj poruku
    Ako je ginekolog zakazao kontrolu za godinu, ok, ako je za 6 meseci, ok...i tako redom...
    Stvar i jeste u tome sto ce ti je, umesto za godinu dana, zakazati za tri. To jes', ni ne zakazuju oni to, vec sam odes na redovnu kontrolu.
    A za tri godine moze da se stvori karcinom, pa ti posle dzabe svi pregledi ovog sveta.


    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    ali nismo baš tako revnosne kad treba da idemo koliko smo revnosne kad treba da pljujemo.
    Pa sad... kako ko. Ja idem jednom godisnje ili cesce.
    Jeste neprijatno, ali bolno nije, pa nema razloga da trazim izgovore da ne brinem o svom zdravlju.
    Nemojte se zajebavati s tim.
    Gather ye rosebuds while ye may...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 12.02.2015, 03:34

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •