Redovni ginekološki pregledi...
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 34
  1. #1

    14 Redovni ginekološki pregledi...

    Redovni pregledi

    Ginekološki pregledi su najbolja prilika da o svemu što te možda brine porazgovaraš sa nekim ko je upućen u pitanja zdravlja žene i ima vremena da te sasluša.

    Ako postoji nešto što te zabrinjava, napravi spisak pre odlaska kod lekara i kada te lekar pita kako si, prodiskutuj o svemu pre nego što te pregleda.

    Na pregledu je uobičajeno da se traži da uradiš analizu mokraće (urina), krvi, izmeriće ti telesnu masu i krvni pritisak. Pregled grudi je takođe rutinski deo svakog ginekološkog pregleda, ali je to oblast koju ne bi trebalo prepustiti samo specijalisti na pregledu jednom godišnje.

    Ne propuštaj preglede

    Ako jednom godišnje ideš na preglede, ili češće ako se to zahteva, svi rani znaci raka mogu se lečiti, što će sprečiti da bolest uzme maha. Stopa uspešnosti lečenja ranih stadijuma raka kada se otkriju samo na grliću materice je visoka, a trenutno je stopa uspešnosti lečenja 85%. Izgledi nisu tako dobri ako se rak već proširio na vaginu i okolno tkivo.


    Pregled dojki / rak

    Rak dojke je izlečiv ako se rano postavi dijagnoza!
    Sve žene bi trebalo rutinski da pregledaju sopstvene grudi od rane mladosti, a još pažljivije posle 30-35. godine života. Ova smrtonosna bolest pogađa 1 od 14 žena i još uvek je najčešća vrsta raka kod žena. Ali ako se otkrije u ranoj fazi, u većini slučajeva je izlečiv.

    Rizik od raka dojke veći je kod onih žena kojima je majka ili neka od žena u porodici bolovala, pa bi te žene trebalo redovno da pregledaju grudi i da budno prate njihov izgled.

    Ako nešto i pronađeš, ne zaboravi da se za većinu grudvica i izraslina ispostavi da su bezazlene ciste, ali bez obzira na to obavezno se obrati lekaru.


    Pregled grlića materice / rak grlića materice

    Rak grlića materice je izlečiv ako se rano postavi dijagnoza!

    Posle raka dojke, rak grlića materice je drugi po učestalosti među vrstama raka kod žena. Procenjeno je da se 50% svih vrsta raka ženskog reproduktivnog sistema javlja na grliću materice. Redovna kontrola grlića je važna da bi se otkrio ovaj tip raka i trebalo bi je obavljati svake godine ili češće ako se nađe bilo šta neuobičajeno.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    08.02.2008. | 03:01

    "Dnevnik": Majka, beba i medicina pobedile rak grlića materice!

    NOVI SAD - Prvi put kod nas, a drugi put u svetu ( ), na Institutu za onkologiju Vojvodine nedavno je urađena radikalna operacija raka grlića materice kod žene koja je bila u 19. nedelji trudnoće. Pre tri dana Tatjana N. (27) rodila je zdravog dečaka, čime je cela priča dobila srećan epilog, piše "Dnevnik".

    Sve je počelo početkom oktobra prošle godine zastrašujućom dijagnozom lekara na Klinici za ginekologiju i akušertvo Kliničkog centra Vojvodine da trudnica Tatjana N. ima rak na grliću materice. Upućena je na Institut za onkologiju u Sremskoj Kamenici i posle kliničkih i preoperativnih pregleda, uključujući magnetnu rezonancu, potvrđena je dijagnoza invazivnog ranog karcinoma grlića materice i trudnoća od 18 nedelja.



    Imali smo tri opcije: da se izvede trudnoća do kraja, a po porođaju odluči o daljem tretmanu; da se prekine i, treća - radikalna hirurgija, ali da pokušamo sačuvati plod - kaže načelnik ginekološkog odeljenja Instituta za onkologiju primarijus dr Petar Novaković koji je izveo operaciju. - Razgovarali smo s pacijentkinjom i njenim mužem, predočili im mogućnosti i odlučili se za treću. I pored rizika koji je postojao, roditelji nisu bili u dilemi.

    Šansa za bebu

    "Dugo smo čekali bebu, a prethodna trudnoća nije uspela jer sam imala spontani pobačaj u četvrtom mesecu", kaže srećna majka Tatjana, "Samo saznanje da imam rak grlića materice, a ponovo sam trudna, jako me je uplašilo, a kad su mi lekari rekli da postoji šansa i da budem operisana i da sačuvam bebu, nisam razmišljala. Sad našoj sreći nema kraja, a posebno što je operacija uspešno izvedena i što ću moći da imam još dece.

    Povodom jedinstvenog poduhvata lekara juče je na Institutu za onkologiju Vojvodine održana konferencija za štampu, na kojoj su govorili načelnik Odeljenja visokorizične trudnoće profesor dr Siniša Stojić, načelnik konzervativne ginekologije primarijus dr Stevan Milošević sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, načelnik ginekološkog odeljenja Instituta za onkologiju Vojvodine primarijus dr Petar Novaković, kao i upravnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo prof. dr Aleksandra Novakov-Mikić i direktor Instituta za onkologiju Vojvodine prof. dr Dušan Jovanović.

    Kako je rečeno, bez timskog rada lekara ne bio moguć ovakav zahvat, tim pre što ni u svetu nema mnogo sličnih iskustava. Na Institutu za onkologiju Vojvodine do sada je urađeno 11 ovakvih radikalnih operacija raka grlića materice, ali do sada nikad kod trudnice.

    Veliko dostignuće medicine

    Viokosofisticirani hiruuških zahvat je trajao više od četiri sata. Posle 14 dana pacijentkinja je otišla kući, ali su nastavljene redovne kontrole. U 36. nedelji trudnoće Tatjana se porodila carskim rezom. I ona i beba su dobro, ali će se majčino zdravlje kontrolisati i narednih godina.

    "I kad se ne radi o trudnici, uvek se razočaram kad dobijem mladu pacijentkinju s karcinomom grlića materice, koji je kod nas još uvek bauk", kaže dr Stevan Milošević, koji je izveo porođaj.

    Prof. dr Siniša Stojić je istakao da se maligna stanja genitalnih organa dijagnostikuju kod sve mlađih žena, a dilema je neminovna kada se rak otkrije u trudnoći.

    "Trebalo je uraditi niz procena i analiza pre operacije, ali i posle nje, kako bi se pratilo dalje odvijanje trudnoće", rekao je dr Stojić. "Bili smo izloženi brojnim nepoznanicama, jer je ovakav zahvat na trudnici bio izveden u svetu samo jednom".

    Profesorka dr Aleksandra Novakov-Mikić ističe da je ovo veliko dostignuće naše medicine, a pouka proistekla iz ovog slučaja je da svaku priliku za kontrolu zdravlja žena treba iskoristiti kako bi se karcinom grlića materice, ali i dojke, na vreme otkrio. Po rečima prof. dr Dušana Jovanovića, Institut za onkologiju i akušerstvo je, uz veliku pomoć resornog Pokrajinskog sekretarijata, krenuo u akciju ranog otkrivanja karcinoma grlića materice. I to na najvišem nivou, s tipizacijom humanog papiloma virusa, koji je glavni izazivač ove bolesti. Kako je najavio, ove godine će više od 10.000 žena u Vojvodini biti preventivno pregledano.

  3. #3

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    bila sam na sistematskom pre dve nedelje. na pamfletu sam videla da postoje vakcine protiv raka grlicha materice za devojchice i devojke od 9 do 26 godina.

    sistematski trajao oko 30min. ultrazvuk male karlice, ultrazvuk dojki, kolposkopija, papa i sekret = 6900...... odshtampao mi doca i slichice ....samo mi nije dao lizu
    & underpaid......

  4. #4

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Svakih 6 meseci redovno idem na kontrole UZ, papa test i bris, sve to mi oduzme oko 15-20 min. i oko 3500 dinara i mirno spavam.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  5. #5

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Citat shacky kaže: Pogledaj poruku
    Svakih 6 meseci redovno idem na kontrole UZ, papa test i bris, sve to mi oduzme oko 15-20 min. i oko 3500 dinara i mirno spavam.
    Ja imam spiralu, pa jos i nju proveravam.
    Princip je isti, samo ja placam u eurima.



    Zelim da ti budem drug u igri, da jedem iz tvog tanjira i da spavam na tvom jastuku...

  6. #6

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    To redovno odlazem.Nesto mi se nikad ne mili susret sa onim metalom i rukavicama.Vec godinu dana vadim se na manjak vremena,''one'' dane,dugo cekanje,...uredno mahnem svom ginekologu na ulici.Pitam se nekad kako pamti svoje pacijente:po licu ili po ....
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  7. #7

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Savetujem redovne ginekoloske kontrole zenama koje su starije od 35 godina, ovo se odnosi i na pregled dojki. Da nisam bila "orijentisana" u tom pravcu medicine, verovatno danas ne bih bila ziva. Karcinom dojke sam, verujem da jesam, preprodila. Kancerogene celije na grlicu materice su pod kontrolom. Za sada miruju, i nema razloga za paniku, a ako dodje do toga, nema svrhe paniciti.
    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Odlagala sam i nalazila glupe izgovore neke 2 godine,dok se nisam "dogovorila" sama sa sobom i otisla jednog dana na pregled.Sada se vise ne opterecujem sa time.Odradila sam sve,trajalo je nekih 15min i sada mirno spavam.
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  9. #9

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Ginekološki problemi studentkinja
    Upale jajnika zbog načina oblačenja



    NOVI SAD - Četvrtina studentkinja Novosadskog univerziteta ima ginekološke tegobe, a sedam odsto ih se javlja lekaru zbog bolesti kao što je upala jajnika, mokraćnih kanala ili sluznice vagine. U Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata, koji godišnje obave više od 10.000 pregleda, ove teškoće vezuju za nasleđe, ali i za način oblačenja.

    Najčešći uzrok upala jeste praćenje modnih trendova, zbog čega devojke usred zime oblače helanke, plitke pantalone, kratke majice i još kraće jaknice. Čak i kada počnu redovno da dobijaju injekcije, u ambulantu dolaze dopola otkrivenih stomaka i u mini jaknama. Usred zime.
    - Studentkinje se najčešće javljaju ginekologu zbog upale reproduktivnih i mokraćnih organa. Često je uzrok tome nasleđe, ali i neadekvatno oblačenje - kaže Aleksandra Marinkov iz Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata.
    Od 10.000 devojaka koje godišnje posete ginekologa u studentskoj ambulanti, oko 700 ih ima neku polnu infekciju. Najčešća je hlamidija koja se javlja kod oko 200 pacijentkinja.
    - Oko sedam procenata naših pacijentkinja ima polno prenosive infekcije, a najrasprostranjenija je hlamidija. U blagom su porastu infekcije humanim papiloma virusima, koje dovode do formiranja karcinoma grlića materice kod devojaka do 25 godina. Od virusnih bolesti javlja se i genitalni herpes, a u manjoj meri ima i vaginitisa - kaže doktorka Marinkov.
    Lekari kažu momci ređe posećuju ambulantu, iako se logično pretpostavlja da polne probleme treba da ima isto toliko momaka.
    Kod venerologa dolaze oni čije se devojke već leči od hlamidije, ili neke druge polne bolesti.
    U Savetovalište za HIV i polno prenosive bolesti, studenti retko svraćaju na svoju ruku, a 90 odsto onih koji dođu nije dovoljno informisano o opasnostima side.
    - Nema mnogo zaraženih, ali kada im to kažemo, studenti protumače kao da HIV ne postoji. Problem je u tome što niko ne zna da li će se zaraziti. Jedini način zaštite je zdravo seksualno ponašanje, ne često menjanje partnera i upotreba prezervativa - kaže Aleksandra Marinkov.

    Saveti za kontracepciju
    - Oko 40 odsto devojaka kod ginekologa dolazi zbog konsultacija u vezi sa uzimanjem oralne kontracepcije. To je dobar podatak koji govori o tome da su studentkinje ipak svesnije i otvorenije od ostale ženske populacije. Zbog ovoga imamo i izuzetno mali broj trudnoća, a većina devojaka, koje i ostanu u drugom stanju, odlučuje se da rodi jer je to najčešće i planirana trudnoća - kaže doktorka Marinkov.

    Blic - 04.10.2008.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  10. #10

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    ginekoloski pregledi jednom godisnje su obavezni,kao i papa test,obican vaginalni bris,ultrazvuk

  11. #11

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Citat shacky kaže: Pogledaj poruku
    Svakih 6 meseci redovno idem na kontrole UZ, papa test i bris, sve to mi oduzme oko 15-20 min. i oko 3500 dinara i mirno spavam.
    Takođe, lakše mi je dati tih 3.500 dinara, dobiti rezultate papa testa za dva - tri dana i biti mirna.
    Inače, zato idem kod privatnog ginekologa jer u higijenskom zavodu u SU prvo moraš da ih prekljinješ da te prime, rade mesari a ne ginekolozi (zbog njihovog "nemam vremena, dođite kasnije, pijem kafu") moja drugarica je izgubila bebu u 4. mesecu, još ti i održe predavanje zašto imaš seksualne odnose. Babe jedne frustrirane.
    A na rezultate papa testa čekaš vascijelu večnost.
    *Sve što poželiš pažljivo biraj, to se se može i dogoditi*

  12. #12

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    PAPA test

    PAPA test je test (screening test) čiji cilj je što ranije otkrivanje prekanceroznih i zloćudnih stanja grlića materice. U tu svrhu uzima se bris dela grlića materice, i kanala grlića materice, napravi se citološki razmaz u kojem se pod mikroskopom traže znakovi upale, uzročnici infekcije, abnormalnosti ćelija i zloćudne promene. Postupak je u kliničku praksu uveo George Papanicolau 1953., pa se po njemu zove PAPA test.

    Ko se i kada treba podvrgnuti ovom testu?


    Test se preporučuje ženama koje su seksualno aktivne ili su napunile 18 godina života jednom godišnje (radi lakše evidencije samoj ženi, preporučuje se oko njenog rođendana), a po potrebi i češće. Smatra se da se redovnom godišnjom PAPA kontrolom smanjuje rizik umiranja od raka grlića materice za 90%!
    Najbolje vrijeme za uzimanje uzorka je sredina ciklusa tj. 10-20 dana nakon prvog dana zadnje menstruacije.

    Važno: 2 dana pre odlaska ginekologu žena treba izbegavati tuširanje vagine ili umetanje vaginalnih lekova, spermacidnih pena, krema ili želea (osim po preporuci lekara) budući da navedeni postupci mogu isprati ili sakriti promenjene ćelija.


    Nalaz PAPA testa


    Papanicolau klasifikacija je uvedena 1954. i godinama se koristila u interpretaciji nalaza.
    Papa I - uredan nalaz
    Papa II - netipične upalne promene
    Papa III - displazija: blaga, srednje teška ili teška
    Papa IV - carcinoma in situ
    Papa V - sumnja na invazivni karcinom.
    Kasnije zamenjena je klasifikacijom koja veću pažnju pridaje histološkim kriterijima u dijagnostici, te na temelju nje razlikujemo:

    Displazija lakog nivoa (CIN I, LGSIL): promene slabo izražene i to u površinskim ćelijama, čije su citoplazme uredne, jezgre blago povećane, nepravilnog oblika, jače obojene. Jezgra zauzima više od trećine površine ćelije. Kod blage displazije može se, prema iskustvu, očekivati spontanu povlačenje u oko 50-80% slučajeva unutar 1 godine, čak i uz pozitivan nalaz visokorizičnog HPV.

    Displazija srednje teškoga nivoa (CIN II, HGSIL): promene površinskih i dubokih ćelija do 2/3 debljine epitela, pri čemu je sloj bazalnih ćelija jasno proširen s većim brojem mitoza (umnožavanje ćelija), kao i većim brojem ćelija s netipičnim jezgrama, odnosno netipičnog izgleda. Jezgra zauzima polovinu površine ćelije.

    Displazija teškoga nivoa (CIN III,CIS, HGSIL): više od 2/3 debljine epitela je zahvaćeno displastičnim promenama, promenjena jezgra nalaze se u svim slojevima ćelija. Kod karcinoma 'in situ' (CIS) znakovi normalne građe epitela i sazrevanja ćelija u potpunosti nedostaju.



    Tačnost PAPA testa


    Tačnost Papanikolau testa je oko 75 do 80 %, u kombinaciji s drugim metodama, kolposkopija i histologija, tačnost raste na 95%..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #13

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Pre nego sam zabremenila isla sam na redovne kontrole na 6 meseci sto se tice PAP, bris, kolposkopskih pregleda...Zbog lecenje od steriliteta UZ pregledi i vaginalni su bili cesci.
    A od kad sam se porodlia idem jednom godisnje.
    Sto se tice pregled dojki- prvi sam uradila godinu dana nakon zavrsetka dojenja. Na kraju pregleda, preporuka lekara je bila da idem jednom godisnje na kontrolu.


  14. #14

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Tačnost Papanikolau testa je oko 75 do 80 %, u kombinaciji s drugim metodama, kolposkopija i histologija, tačnost raste na 95%..
    I kada bi bile malo obazrivije prema svome zdravlju uz pomoć Papa testa,bilo bi mnogo više na vreme dijagnoziranih zloćudnih bolesti kod žena.Problem je u tome,što se simptomi javljaju kada je već kasno...

    Preventiva je zakon!

  15. #15

    Odgovor: Redovni ginekološki pregledi...

    Sad sam dobila mail o ovoj vakcini i pročitala i ostala u čudu... Sve je to ok i da postoji vakcina i da je vakcinacija preporučljiva, ali prvo cena (sitnica za mnoge ) a potom i preporučljiv uzrast devojčica od 12-te godine...


    Vakcina protiv raka grlića materice


    Dr Ana Jovićević-Bekić iz Ministarstva zdravlja najavila je da će to ministarstvo uskoro preporučiti primenu vakcine „gardasil" radi zaštite od raka grlića materice. Ona je dodala da bi vakcinu trebalo da primaju devojčice u dvanaestoj godini.

    Da bi mlada žena primila vakcinu važno je da nije stupila u polne odnose, jer ako jeste, postojanje nekog virusa je moguće, pa vakcina ne bi imala efekta - kazala je Bekićeva, naglasivši da se zato preporučuje uzrast od 12 godina, a kao krajnji rok 26-u godinu.

    Bekićeva je dodala da „gardasil" pokriva 60 do 70 odsto virusa koji su uzročnici raka grlića matrice, jer postoji nekoliko tipova te bolesti, a vakcina se odnosi na dva tipa.

    Vakcina košta oko 300 evra i do sada nisu zabeleženi štetni efekti, a nije zabeleženo da ju je neka devojka u Srbiji primila.

    izvor bebac.com

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 12.02.2015, 03:34

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •