Zaboravljene ljudske osobine... - Strana 5
Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 75
  1. #61

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Ljudske osobine, odnosno moralne vrednosti, se ne mogu baš zaboraviti. One se zbog brojnih razloga u nekim periodima mogu reducirati, prigušiti i pokušati menjati, ali duboko verujem da je žilavost ljudi u tom smislu, u konačnom, ipak veća nego što nam se to često čini...

    Ako krenemo već od samih prvih podataka o našoj civilaziciji shvatićemo da su se oduvek cenili hrabrost, poštenje, iskrenost, skromnost, strpljenje, patriotizam, vernost, nesebičnost, vrednoća, umerenost itd, a s druge strane prezirali kukavičluk, srebroljublje, nepoštenje, lažljivost, licemerje, izdajstvo, lenjost, verolomnost, neumerenost itd.

    Međutim, život nije nikada crno beli, već iznijansiran kao što je oduvek i bio. Uvek se bore dobro i zlo u večitoj dinamici i nikada do kraja izvesnoj borbi. Svi mi u tome možemo imati aktivnu ulogu i dati svoj pozitivan doprinos, ma kako on mali bio. Važno je da shvatimo da možemo uticati svojim primerom. Pre svega u svojim porodicama i koliko možemo u svom okruženju. Nikada se ne treba predavati, jer u prirodi čoveka samog je lična, ljudska, moralna i svekolika druga sloboda koja je i konačni cilj svakog od nas...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #62

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Meni je odvratno što i mi na Balkanu postajemo sve više otuđeni, a smijali smo se Zapadu. Sve manje komuniciramo međusobno, sve nas manje zanimaju i tuđi problemi, bavimo se samo svojim i zatvaramo u stanove, kuće...kockice u kojima živimo.
    Prosto mi fali da nekad nestane struje, da se desi neka katastrofa, da osjetim dašak one ljudskosti koja nas je uvijek krasila.
    Kako ljudi uspiju da zaborave, potisnu sve ono što ih je nekad činilo srećnim?
    Boli me kad danas čujem da se ljudi oglušuju na tuđe probleme, nego jedva čekaju da završiš sa pričom da kažu "Jaooo, moj taj i taj bio u Americi"..."moja ta i ta kupila novo auto, a i doktorirala je, usput je izrodila petero djece, sva djeca već govore engleski, pjevaju na francuskom, a na španjolskom sanjaju..."

    Ja imam običaj da prekinem takve priče i pitam "Nego, kako si mi ti danas kao čovjek?"
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  3. #63

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Kao neko kome je krštenica pošutela ...mislim da umem da uporedim veći raspon vremena.
    Tačno je:
    - da je čovek civilizacijski napredovao, razbio atom, poleteo...ali ništa na sebi uradio . Lično ne verujem da se današnji čovek imalo razlikuje (sklopom ličnosti i karakterom) od prvog Homo sapinesa.
    Ipak...sam razvoj društva (meni to malo smešno....jer društvo čine ljudi, pojedinci...a već rekoh da se pojedinac nije promenio ) se posmatra kao ekonomski napredak, ne napredak u duhovnom smislu.
    Neki vremenski periodi ranije su slični nekim pojavama danas. Naime..mnogi tvrde da je ovo nemoralno vreme a zaboravljaju staru Grčku i Rim kada su bahanalije bile česte. E sad...što takvo društvo mora da prsne jer nema pravih vrednosti...je druga strana medalje .
    Najviše "mrzim" one koji svoja odstupanja brane okolinom...jer kolektivna krivica znači amnestiju. Ja znam šta ne bih uradio...mnogi lako podlegnu oklnostima.
    I sada , kao i uvek je bilo onih pravih...stvar je da su pravi uvek potisnuti talogom društva. mislim da veliku ulogu u tome imaju ono koji vladaju....jer je moral nešto što se propagira odozgo (kao i iz kuće) pa samim tim postane opšte prihvaćeno.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  4. #64

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    ma sta reci...ziwimo okruzeni 'ljudskim ruglom' ljudi se mijenjaju kao wrijeme..dwolicnost je jacha nego ikad,cinizma koliko oces,ironije na pretek,nebeska kolicina lazi..skoro da nema iskrenosti,skoro da nema iskrenog prijateljstwa,iskrenog odnossa..objektiwnost je ishchezla..nego,ipak osobe s kojima sam jako dobar i odlican je nesto saswim drugo,hwala Bogu

  5. #65

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Nego, ja volim ironiju. I cinizam, ponekad.



  6. #66

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Nego, ja volim ironiju. I cinizam, ponekad.


    ma i ja ali ne prema swima

  7. #67

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Zahvalnost,često zaboravljena,možda najčešće tamo gde baš ne bi trebala.

  8. #68

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Vjerujem da u svakom od nas čuče mnoge osobine ali također vjerujem da ih neki tumače kao manu te ih svjesno zatomljuju.

    Jedna osobina koju cijenim strašno je suosjećajnost jer smatram da sve potječe od osjećaja i brige za ostale.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  9. #69

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    . . . Snaga karaktera! Hrabrost! Srčanost!
    Ove osobine su odavno zaboravljene u onom smislu kada treba uraditi nešto konkretno, kada treba sopstvenim životom i sopstvenim delima dati primer drugima...i reći -> NE! Ne - nemoralu, ne - porocima, ne - kurvarima, ne - korumpiranim, ne - lažovima namazanim, ne - lopovima legalnim, ne - pokvarenjacima u jagnjećim kožama, ne - svakom ZLU!

    Današnje društvo je tako smisleno osmišljeno i satkano, da svako ko se usprotivi i ne povinuje "društvenim normama", koje se jel podrazumevaju, može da se oprosti od ovozemaljskog života...ako nisi u "timu" - nema te! Ili te ima u taman tolikoj meri da dišeš na škrge i brojiš dane...
    Eeeee...

  10. #70

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Sve više se pitam,da li ih stvarno zaboravljamo,ili nam okolnosti i ritam života to nameću?Sve je redja pojava da je neko ljubazan,nasmejan,iskren-o tome da i ne govorim,čast,poštenje,iskrena ljubav,čvrsto prijateljstvo,data reč?da li su stvarno zaboravljene osobine ili čuče negde u nama,ili ih mi sve manje upotrebljavamo?
    To da se brzo zivi nije samo izgovor vec i cinjenica koja utice na nase ponasanje prema drugim ljudima...

    Kazu da covek pamti ako hoce, a zaboravlja ako moze, pa to moze da se primeni i na lepo vaspitanje i "nekada"(namerno sam stavila "") pozeljene osobine koje su bile i ostale odlika lepog vaspitanja tj endemske vrste ljudi koja poseduje po koju pozeljnu osobinu..

    Mene su ucili da budem "ljubazna, nasmejana, iskrena, poštena, da volim iskreno imam čvrsto prijateljstvo, da drzim datu reč", a da li sam ja sve to prihvatila ne znam,a trudila se jesam
    Umem ja i da ne budem takva - svakome po zasluzi... pa ipak mozda neke osobine u poslednje vreme vec pocinjem da koristim malo manje ili ih delim na kasicicu (sve osim ),a sad je vec vreme da pocnem da mislim da li treba da ih menjam na gore?!

    Niko nije savrsen, ali duboko verujem da se sa pozitivnim stavom i "zaboravljenim osobinama" mnogo lepse i lakse ide kroz zivot!!!
    Naravno, svaka medalja ima dve strane...pa zato ne treba po svaku cenu slepo slediti nesto jer je to nekada bilo tako ili jer neko kaze da tako treba. Ponasajmo se u skladu sa situacijom i licnom procenom i sve ce biti OK
    Promene, ako su na bolje, nikada nije kasno sprovesti u delo

    Na kraju :Nismo mi nista zaboravili! Sve je to tu negde u nama, samo su se okolnosto malo promenile.
    Svi koji sumnjate u ovo pokusajte da smanjite gard(ne kazem da ne budete obazrivi) koji put i uputite koju lepu rec nekome koga ne poznajete-moguce je da ce vas odgovor na tu vasu lepu rec prijatno iznenaditi
    Lako cu,ako je do mene.........

  11. #71

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Ono što je,kada su u pitanju osobine,zaboravljeno jeste upravo ona,njihova odrednica koja ujedno označava i našu pripadnost jednoj,određenoj kategoriji-ljudsko.Iz onih osobina koje posedujemo,negujemo istisnuli smo upravo čovečnost.Još uvek se provlači korz,recimo,napisano,ili izgovoreno,ali više kao dobro uvežbani dijalog sa okolinom,ili od sumnji prečišćen monolog sa samim sobom-kako se ne bi srušio mit o našoj dobroti.

    Malo zapetljano,zar ne?Ova tema postavlja jedno zaista bitno pitanje,pitanje opstanka,ljudskog optanka koji je se ne ograničava samo trajanjem,već i delovanjem.Kroz to delovanje se ostvaruje ono ljudsko u nama,osobine koje u sebi nosimo dobijaju ovaj naziv.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  12. #72

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Jedna, po meni, je "osetiti" druge.

    "Daj siromahu pre nego što ti zatraži, jer ako mu pružiš pre nego
    što je svoje ruke ispružio, daćeš mu i samopoštovanje,
    koje vredi više od tvoje pomoći..."

    Huh....meni jako mnogo znači ako neko blizak ume da "pročita" kako mi je...i da reaguje na pravi način .
    Nadam se samo...da neću biti slep kada drugima zatreba slično .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  13. #73

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Zaboravljene ljudske osobine - izgubljen i unisten pravi sistem vrednosti ,(A,danas-doba,vladavine medija,informacija i novog vrednosnog poretka...), iznedrio je personu zvanu covek koji omadjijan svim mogucim manipulacijama savremenog zivota bezglavo trci za svojom senkom...Umesto buducnosti, savremena kultura sa kategorijom '''odmah i sada''u svom sredistu,objavljuje vladavinu sadasnjosti i neodloznosti trenutnog samoostvarenja nesvojstvenog coveku po svojoj sustini.

    Tako, mi,tzv. ljudi ,na transparentan nacin ukazujemo na odsustvo sponatnosti,logiku ponude i potraznje i licni interes kao centralnu vrednost komuniciranja.Nastupamo sa naglasenom pojavom predominntnog tipa narcistickog pojedinca, opsednutog kultom mladosti,uspeha,imidza,ispraznog u svojoj potrazi za smislom,povrsnog,distanciranog,anksioznog i zahvacenog zastrasujucom pretnjom dosade..

    ''.

    ''.Mnogi od nas se zovu ljudima,a da nemaju ljudskih osobina.''....
    Poruku je izmenio dankaBg, 21.02.2010 u 00:47 Razlog: slovne greske
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  14. #74

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Tek kada čovek ostane sam sa sobom,kada počne "nevidljiva borba",kada krenu tokovi misli i struje tih tokova u duši počnu da odlamaju ivice kolotečine,kada iz tih tokova pogledaš gore pa sam sebe zapitaš: šta vidim?
    Tada,samo sam sa sobom i u sebi možeš i treba da otkrivaš te i takve osobine.
    Koliko god je čoveku tegoba i teret da svoje misli sam sebi tumači toliko je njemu samom teže da ih odgoneta bez vere u postojanje suštinske dobrote koju sam sa sobom teško može da dotakne.
    Inače,konsultujući sebe u poređenju i želji da sebe približiš primerima,samo sebi otežavaš "posao".
    Treba se opustiti,pogledati unutra,ako nemaš napolju sa kim da popričaš popričaj sa onim u sebi i pronaćiće se svakog dana po neki odgovor,mali znak ali znak da nije,ne svaka,ali bar poneka nije,ljudima ljudska osobina zaboravljena.
    Pogledaš malo u unutra,popričaš malo,svaki dan,sa onim u sebi i svaog dana ćeš se podsetiti na bar po jednu osobinu koju si zaboravio.
    Ili će te onaj u tebi podsetiti,ako želiš da te podseti.
    To ume da leči.
    I tebe i one oko tebe,pa se i čovečnost može ponavljati i podsećati te da postoji.Ponavljati se i opet se ponavljati dok ne postane stanje duha.
    To je proces koji je stvar vere i želje a ne stvar odluke.

  15. #75

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    A romantika,da li je i ona zaboravljena?

    Ili nije,nego se stidimo da budemo romantični?

    Kad sretnem dvoje i vidim da se ljube na ulici,bacim oke na njih sa smeškom,uvek .

    Sve češće mi pažnju skreću i oni malko stariji parovi,koji se drže za ruke dok idu ulicom,i uvek su mi asocijacija na lepo.

    Pokloniti nekome pesmu...sjajna stvar,stvoriti trenutak...romantičan trenutak i umeti uživati u njemu...naći samo malo vremena za to...
    mislim da sam romantican npr ovo:mrak,ja sa curom,njena glava mi u krilu mazim je po kosi
    ja:kako ti je lepa kosa
    ona me pogleda okicama

Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345

Slične teme

  1. Stare dobre i zaboravljene domace serije
    Autor sanjazoki u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 19:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •