Zaboravljene ljudske osobine...
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 75
  1. #1

    04 Zaboravljene ljudske osobine...

    Sve više se pitam,da li ih stvarno zaboravljamo,ili nam okolnosti i ritam života to nameću?Sve je redja pojava da je neko ljubazan,nasmejan,iskren-o tome da i ne govorim,čast,poštenje,iskrena ljubav,čvrsto prijateljstvo,data reč?da li su stvarno zaboravljene osobine ili čuče negde u nama,ili ih mi sve manje upotrebljavamo?

  2. #2

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Sve je tamo gde je oduvek i bilo,ako je bilo,kada su sve te pobrojane osobine u pitnju.Ponešto jeste Bogom dato,ali nadogradnja kroz vaspitanje da pečat čoveku.A ono što se menja,menja se,čini mi se,zbog toga što se više ne poznajemo.Ranije se lepo znalo ko je iz koje kuće,ko ga je i kako vaspitavao,koje "škole je učio" i sa kim se druži i živi...To sve kada ti je koliko toliko poznato,mnogo manje razloga imaš za ,uslovno rečeno,paranoično-ksenofobično ponašanje i možeš opuštenije da iskažeš to što si kroz emociju.
    "Pomaže Bog" ili čak samo "Dobar dan" kada bi rekla nekom prolazniku na ulici dugo0o bi se okretao za mnom ili bi ubrzao korak,verovatno.

    Zato je važno ono Suzanino podsećanje "čiji si ti mali?"

    I mene ne brinu promene na gore kod drugih,brinu me ove moje.Mnogo sam zatvorenija,opreznija i škrtija na dobrim rečima i delima kada su manje poznati u pitanju.Čak se ,čini mi se,razvio i neki mehanizam odbrane pa sam lošijeg ponašanja nego pre.Ono,za svaki slučaj,da me ne povredi još i neko ko mi nije ni Rod ni pomoz`Bog.
    Nisam zaboravila lepo ,a kad ću i da li ću zaboraviti ružno...što kaže Najgora,htela bih,al`ne znam kako.

  3. #3

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    zaboravljene?!

    ovde ih nisam ni srela.

    tamo gde sam odrasla reci kao shto su "please", "excuse me", "good afternoon", "i'm sorry".... bile su uobichajene. kad sam se doselila u bgd ni ispred lifta niko nije govorio dobar dan a kamo li neshto drugo.

    dog eat dog world
    & underpaid......

  4. #4

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    DrinChe spomenu paranoično-ksenofobično ponašanje...baš tako,i to masovno,činjenica koja me rastužuje.Ja i dalje prilazim ljudima bez zadrške,na osmeh odgovorim osmehom...Letos se šetam kroz Stari grad u Kotoru,uživam u prizoru,kad odjednom obrati mi se čovek sa"Hvaljen Isus",pogledam iznenadjena,da mi se u masi nepoznatih ljudi,neko obraća...a ja njemu kroz smešak odpozdravim"Pomaže Bog"...znate ono"poznali se"...dok smo se mimoilazili,pomislih kako mi je čovek još više ulepšao dan,on meni po svom,ja njemu po svom,ali to nije bitno...suština je bitna,volja i želja.

  5. #5

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Sad je doslo takvo vreme da je "sramota" biti dobar,kulturan,uljudan...Ali to me nikada nije sprecavalo da se javim svakom strancu koga sretnem u mom ulazu,eto to je jedan banalan primer...Kad pomenuste osmeh,osecam da se on polako gubi kod ljudi koji zele da obidju svet za 24 casa,trce,jure,zure a ni oni ne znaju gde...Ja svoj zivot pokusavam da usporim,i u tome uzivam...osmeh i lepu rec nikad necu izgubiti,jer to je deo mene...
    Eto toliko od mene...
    P.S. Odlicne su vam teme,pratim vas forum zadnjih godinu dana.

  6. #6

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Jedna od nezaboravljenih je sujeta.Da li smo uopšte svesni koliko smo sujetni...ili se pravimo da nismo,glumimo neko ludilo.Kada primam kritike na svoj račun,zaista se trudim da sagledam svoje greške,ako je potrebno i da se izvinim.Neki to odrade drugačije,svoje greške prebace na drugoga,da bi postigli neku ličnu satisfakciju,da bi se osećali bolje.A da li se zaista osećaju bolje?Mislim da ne,i da to što prikazuju ljudima,a rade nešto drugo,ispliva kad tad,pre ili kasnije.Svi smo na neki način sujetni,neko manje,neko više,stvar je u tome kako se projektujemo.
    Volela bi da sujeta postane zaboravljena ljudska osobina,a priznavanje svojih grešaka,malo za promenu izađe u prvi plan,kao i opraštanje...nije teško-provereno...

  7. #7

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Znači li još nekom "časna reč"?...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  8. #8

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Da li nam je važan blagoslov roditelja?
    Ali u pravom smislu te reči...za neke naše bitne korake u životu.Toliko puta sam bila svedok,nepoštovanja istih.Nikada mi to nije bilo jasno,ali kako moja dečica rastu,sve više razmišljam o tome.Da li će mojoj deci biti važan moj blagoslov, kao njihove majke...
    I sama sam bila žrtva svoje sopstvene predrasude,svojevremeno...
    Dok nisam majku poljubila u ruku i zamolila je da mi oprosti neznanje,i da mi skine teret sa duše, koji sam dugo nosila bez njenog blagoslova...
    Bez roditeljskog blagoslova,neke stvari nam idu u životu,mada samo prividno...bar što se mene lično tiče.

  9. #9

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Znači li još nekom "časna reč"?...
    Meni znači i to puno.Retko je izgovaram,ali ne kršim je.
    Tuđu časnu reč ne tražim nikada.
    (mogu o ovome mnogo opširnije,ali imam utisak da si se samo naglas pitala,pa da znaš-ima kome znači ,ne gubi veru zbog nekog lošeg ko je pogazio )

  10. #10

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Sve više se pitam,da li ih stvarno zaboravljamo,ili nam okolnosti i ritam života to nameću?Sve je redja pojava da je neko ljubazan,nasmejan,iskren-o tome da i ne govorim,čast,poštenje,iskrena ljubav,čvrsto prijateljstvo,data reč?da li su stvarno zaboravljene osobine ili čuče negde u nama,ili ih mi sve manje upotrebljavamo?
    Glupavi ritam zivota nam namece da zaboravimo osnovne stvari i vrednosti kojima uostalom trebamo uciti i nasu decu (cast,postenje,iskrenost),ali se postavlja i pitanje moze li covek sa ovakvim moralnim vrednostima opstati u ovom surovom svetu.Po meni ovo i jeste kljuc svega,hajde da pokusamo da svi budemo strpljivi i samo malo tolerantniji,hajde da u startu ne iskljucimo mogucnost da nesto moze i na lep nacin i mozda ali mozda postoji nada da ove vrednosti u danasnjem ritmu zivota isplivaju kao prioritetne
    Ne treba ovaj zivot shvatati suvise ozbiljno kada ionako nećemo zivi iz njega izaci.

  11. #11

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Znači li još nekom "časna reč"?...
    Znači,časnim ljudima...

    znači ljudima,koji je daju....

    znači ljudima koji je drže....

    znači onima koji veruju...

  12. #12

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    novonastali ritam zivota je nametnuo neke nove navike i bitove, koji su potpuno osakatili ljudske poglede na svet, a samim tim i vaspitanje..
    zivim u malom mestu, ovde svako svakog zna i prosto je nelogicno da pored nekoga prodjem a da se ne javim, makar mi se usta osusila od "dobar dan".. ali to valjda zavisi i od sredine.. ne mogu isto tako sebe da zamislim u gradu kako svakom ponaosob govorim isto na svaku sekundu.. sto se naravno ne odnosi npr. na stanare u istoj zgradi, kvartu, prodavnici whateva..
    jednostavno je neki kucni odgoj, navike i lepo ponasanje sa manirima zaboravljeno u veeeelikoj vecini
    ne kazem da ne postoji vise, ali polako postaje misaona imenica..
    mnogo je lepo i koliko ti samo ulepsa dan kad ti se neko javi sa osmehom.. meni sine sunce istog momenta..
    Krek, krek.. Ne gudra

  13. #13

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Lepa tema. Moram priznati da ste me naterale da se zamislim. Iskreno rečeno skoro da sam izgubio nadu da još uvek ima dobrih i prijatnih ljudi. Na žalost oni pasivno sakriveni čekaju da neko drugi učini prvi korak nekim prijatnim gestom koji će ostali da slede. Uvek ću se rado sećati jedne bake koja se ponudila da mi ustupi mesto u autobusu "Mladiću delujete umorno, želite li da sednete?". Samo sam se nasmešio i odgovorio "Hvala gospođo, sada se mnogo bolje osećam." Uvek mi prija da čujem lepu reč, makar i to bila hladna isforsirana formalnost koja maskira loše raspoloženje. Iskreno rečeno i meni je bitna povratna reakcija, ako prema nekome učinim pozitivan gest i izostane pozitivna reakcija, velike su šanse da ću sledeći put postupiti drugačije.
    Discovery is dangerous… but so is life. A man unwilling to take risk is doomed never to learn, never to grow, never to live.

  14. #14

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Људско друштво је променљив медиј у многим својим сегментима па и у бројним обичајима, односно њиховим појавним облицима. Али, од памтивека се неке људске особине славе, а неке осуђују, без обзира на тренутну „моду“, то јест укупне друштвене услове у којима се људи тренутно налазе.
    Поштење, храброст, несебичност, скромност, одговорност, вредноћа, човекољубље, приврженост породици, поштовање законских и обичајних норми итд, су увек били поштовани и то у свакој култури, у свим народима и у свим временима. Снажан доказ овој мојој тврдњи су грчке античке драме, писане пре скоро две и по хиљаде година, у којима се управо глорификују ове особине, али и осуђују властољубље, лицемерје, гордост, грамзивост, себичност, кукавичлук, неморал, насилност...
    Дакле, уверен сам да нема правог оправдања за промовисање, рецимо, себичности или претеране амбиције, правдајући то наводном потребом коју намећу нека нова времена и нови услови речима да је само луд ко не искористи прилику иако тај поступак није ни моралан ни частан.
    И поред тога што нам савремене технологије уоквирене капитализмом који, евидентно у овом моменту без алтернативе, граби у експлоатацији свог тренутног успеха према флуидној и, уверен сам, нехуманој идеји познатој као `нови светски поредак`, верујем да ће основне људске вредности ипак преживети и пронаћи одговор данашњим изазовима...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #15

    Odgovor: Zaboravljene ljudske osobine...

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Људско друштво је променљив медиј у многим својим сегментима па и у бројним обичајима, односно њиховим појавним облицима. Али, од памтивека се неке људске особине славе, а неке осуђују, без обзира на тренутну моду, то јест укупне друштвене услове у којима се људи тренутно налазе.
    Поштење, храброст, несебичност, скромност, одговорност, вредноћа, човекољубље, приврженост породици, поштовање законских и обичајних норми итд, су увек били поштовани и то у свакој култури, у свим народима и у свим временима. Снажан доказ овој мојој тврдњи су грчке античке драме, писане пре скоро две и по хиљаде година, у којима се управо глорификују ове особине, али и осуђују властољубље, лицемерје, гордост, грамзивост, себичност, кукавичлук, неморал, насилност...
    Дакле, уверен сам да нема правог оправдања за промовисање, рецимо, себичности или претеране амбиције, правдајући то наводном потребом коју намећу нека нова времена и нови услови речима да је само луд ко не искористи прилику иако тај поступак није ни моралан ни частан.
    И поред тога што нам савремене технологије уоквирене капитализмом који, евидентно у овом моменту без алтернативе, граби у експлоатацији свог тренутног успеха према флуидној и, уверен сам, нехуманој идеји познатој као `нови светски поредак`, верујем да ће основне људске вредности ипак преживети и пронаћи одговор данашњим изазовима...

    Slazem se u potpunosti.
    Dodala bih samo da se posle ratova, velikih drustvenih i politickih promena cesto javlja pojava izvrnutih drustava, da je tako nazovem. Gde ljudi koji su bili na vrhu drustvene lestvice odu na dno, a oni sa dna isplivaju na vrh. Otuda kod nas mnogo onih koji upadaju u oci, a nemaju nikakav sistem vrednosti...Potrebno je dosta vremena da se to iskristalise....i da se uspostavi opet neki normalan sistem vrednosti...Danas je situacija bolja nego sto je bila pre 10 godina a za deset ce biti jos bolja...samo treba istrajati...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Stare dobre i zaboravljene domace serije
    Autor sanjazoki u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 19:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •