Streljastvo - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 29 od ukupno 29

Tema: Streljastvo

  1. #16

    Odgovor: Streljastvo

    Kako izgleda jedno IDPA ili IPSC takmičenje?

    IDPA meč se naravno održava na strelištu ( otvoreno-zatvoreno) i njime rukovodi Direktor meča. Na strelištu se nalaze scene (stejdževi) koji ,svaki za sebe, predstavljaju zadatak za strelca. Svaki stejdž ima svog sudiju bezbednosti (SO).Sudija bezbednosti ima zadatak da prati strelca, uočava njegove radnje sa oružjem, meri vreme i donosi sankcije u slučaju nepoštovanja pravila.

    Da bi ste se takmičili na jednom IDPA takmičenju, prvo morate proći klasifikacioni test koji podrazumeva bezbedno rukovanje vatrenim oružijem. Takođe, sam test je ispit vaše veštine u pucanju. Klasifikacioni test izgleda ovako:
    Imate tri mete (grudne siluete)ispred sebe koje imaju tri zone na sebi. Razmak između tih meta je 1,80 metara. Svaka meta je različite visine. Prva je 182cm, druga je 121cm i treća je 152cm. Procedura pucanja je 90 metaka sa različitim zadacima i sa distancama 6,3 metra, 9,1 metra, 13,4 metara i 18,2 metara. U testu se uglavnom traži potezanje oružja iz futrole, pucanje iza barikade, pucanje jačom i slabijom rukom...Kada ste ispoštovali svu proceduru sa 90 metaka, onda sledi bodovanje. U IDPA se najviše koristi VIKERS i OGRANIČENI VIKERS. Test je boduje ograničenim vikersom što podrazumeva da morate ispucati samo zadati broj metaka na vežbi koja se traži, bez ikakve popravke. Vikers bodovanje vam omogućava da pucate u metu onoliko koliko vi smatrate ali naravno na račun vašeg vremena. Vreme igra najveću ulogu u ovom bodovanju. Tajmer je uređaj koji meri vaše vreme proteklo za izvršenje nekog zadatka. Posle zvučnog signala START takmičar dobija mogućnost da rešava zadatak (stejdž).Od tog trenutka vreme teče. Na svaki ipaljeni metak tajmer, pomoću senzora,zaustavlja vreme. Kada ispalite vaš poslednjim metak tajmer očita vaše vreme. To je vaše SIROVO vreme, tj. vreme za koje ste vi odradili neki zadatak. Sada idete prema metama i očitavate vaše pogodtke. Ponoviću, meta ima tri zone. Svaki pogodak u prvoj zoni predstavlja ( O-nulu) a to znači da vaše vreme ostaje kakvo jeste. Za svaki pogodak u drugoj zoni dobićete 0,5 sekunde kaznenog vremena a za svaki pogodak u trećoj zoni 1,5 sekunde. Na meti se sabiraju svi pogodci(90) i preračunavaju u KAZNENO vreme. Sirovo vreme i kazneno vreme je vaš rezultat.Na osnovu vašeg rezultata vi stičete zvanje ( klasa):

    1. strelac ( ako završite test ispod 210 sekundi )
    2. dobar strelac ( ako završite test ispod 152,73 sekundi )
    3. ekspert ( ako završite test ispod 120 sekundi )
    4. majstor ( ako završite test ispod 98.82 sekundi )

    Interesantno je to da se svako takmiči u svojoj klasi i može postati šampion svoje klase.


    pozdrav Vlada vasić

  2. #17

    Odgovor: Streljastvo

    Damir Mikec osmi u finalu!

    Srpski strelac Damir Mikec u utorak je zauzeo osmo mesto u gađanju pištoljem sa 50 metara, sa ukupno 655,8 bodova.

    On je u kvalifikacijama takođe bio osmi i upravo ga je zaostatak iz osnovnog dela sprečio da ostvari još bolji plasman. Da je konačan raspored određivan samo na osnovu deset hitaca finalne serije, osvojio bi bronzanu medalju!

    Mikec je u finalu imao četiri hica preko 10,0 bodova, ukupno nanizavši 96,8 bodova. Bolja su bila dvojica Korejaca, dok su petorica rivala pucala slabije.

    U dramatičnoj završnici zlatnu medalju je osvojio Jin Jong Oh iz Južne Koreje sa 660,4 boda. Kim Jong Su iz DNR Koreje upisao je samo 0,2 boda manje, dok je Kinez Tan Zonglijang sa prvog mesta u osnovnom delu pao na treće sa 659,5 bodova.

    Inače, naš reprezentativac je u kvalifikacijama "upucao" 559 bodova, taman da postane akter obračuna za medalje! Dvadesetčetvorogodišnji Beograđanin, rođen u Splitu, zaslužio je finale dobrim hicima u četvrtoj i petoj seriji, kada je osvojio po 95 bodova.

    Mikec se u subotu takmičio u disciplini vazdušni pištolj (10 metara), gde je u kvalifikacijama zauzeo 14. mesto i za jedan bod ostao bez finala. Ovog puta su četvorica strelaca ostala za po bod iza njega...

    Prethodno je na OI u Pekingu Jasna Šekarić bila šesta u gađanju vazdušnim pištoljem sa deset metara, dok je Stevan Pletikosić osvojio sedmo mesto u disciplini vazdušna puška, takođe sa deset metara.

    (MONDO)
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  3. #18

    Odgovor: Streljastvo

    J. Šekarić je znala da nije spremna a ipak je otišla. Niko joj ne zamera za rezultat ali je mogla da ustupi mesto mlađim generacijama. Za njih bi to bilo veliko iskustvo. Međutim tako je to kod nas u Srbiji, sve doživotno, bez obzira na ostvareni rezultat..
    Da li znate da praktično streljaštvo nije olimpijski sport??

  4. #19

    Odgovor: Streljastvo


    disciplina trap
    streliste Kovilovo
    Poruku je izmenio neobarocco, 13.08.2008 u 21:54

  5. #20

  6. #21

    Odgovor: Streljastvo

    BEIJING 2008

    DISCIPLINA TRAP
    nedelja,10.avgust.
    kvalifikacije
    serija 1 2 3 4 5 finale finale ukupno

    1. KOSTELECKY DAVID CHECH REPUBLIC

    24 24 25 24 24 121 25 146

    2. PELLIELO GIOVANNI ITALY

    25 25 23 24 23 120 23 143

    3. ALYPOV ALEXEY RUSSIAN FEDERATION

    23 24 25 25 24 121 21 142
    Poruku je izmenio neobarocco, 14.08.2008 u 22:07

  7. #22

    Odgovor: Streljastvo


    David Kostelecky
    zlato Beijing 2008
    disciplina trap

  8. #23

    Odgovor: Streljastvo

    chisto da ne ostane nezapazheno

    Riječanka Snježana Pejčić prva je osvajačica olimijske medalje za Hrvatsku na Igrama u Pekingu. Njoj je to uspjelo u streljačkoj disciplini zračna puška na 10 metara. Olimijska pobjednica je Čehinja Katerina Emmons (503,5 krugova), srebrna Ruskinja Ljubov Galkina (502,1 krugova), dok je naša Pejčić pogodila 500,9 krugova.



    Snježana je osvojila 13. hrvatsku medalju na ljetnim olimpijskim igrama, ujedno i šestu brončanu.

    Snježana Pejčić može se pohvaliti da je prva hrvatska sportašica na ljetnim olimpijskim Igrama s osvojemo medaljom. Dakako, ne zaboravljamo Janicu Kostelić, četverostruku zlatnu ali sa zimskih igara.

    Riječanka, koja je po zvanju trgovkinja ali jedino čime se bavi je streljaštvom, do tog je uspjeha stigla gotovo savršenom izvedom u gađanju serije 4X10 metaka, kada je pogodila 399 krugova. U finalnoj seriji, u kojoj su gađale deset najuspješnijih, a u kojoj se mjeri na desetinku, Pejčić je pogodila 101,9 bodova. U ukupnom zbroju to je donijelo 500,9 krugova.

    Međutim, ako je suditi prema sjajnom i neočekivanom početku, Snježana bi se na ovim Igrama mogla još veseliti. Naime, s obzirom na isustvo, a to je osvojena juniroska europska bronca iz Soluna 2002. godine, te srebrno odličje sa svjetskog kupa iz Mnchena u svibnju ove godine, kada je u trostavu ispucala hrvatski rekord (586 krugova). Snježanu 14. kolovoza očekuje natjecanje u trostavu, a potom i natjecanje u gađanju zračnom puškom na 50 m.

    Snježana Pejčić, osim što je prva hrvatska osvajačica u Pekingu, bila je i prva hrvatska sportašica koja je ispunila normu za ove Igre, još prije dvije godine u Mnchenu.
    moomoo meee jooouu

  9. #24

    Odgovor: Streljastvo

    Super, pa to piše na svakom ćošku!! U svakom slučaju svaka čast za Snežanu!!

    Eto Ja Vladimir Vasić osvojio sam prvo mesto na Evropskom prvenstvu u IDPA praktičnom streljaštvu (kategorija Stock service pistol) sa vremenom 144.09 a koje je održano početkom ove godine u Sloveniji.

    Zar ne bi bilo lepše da pišemo o tome kako smo uspeli da ostvarimo rezultat nego da iznosimo novinarske informacije i statističke podatke???

    Jel ima nekog ko može da polemiše o treningu, šta je dobro šta nije!! Ima li koga da prenese svoje iskustvo ili pokaže interesovanje za ozbiljan rad i uspeh? Koji su to problemi sa tremom pred meč? koko početi i da li uopšte početi?

    Ja uopšte ne vidim raspravu na ovom delu foruma o streljaštvu, već vidim novinarsko izveštavanje koje po meni predstavlja gubljenje vremena.

    Ako neko želi da podeli iskustvo samnom , tu sam!!

  10. #25

    Odgovor: Streljastvo

    Jel trenira neko u zrenjaninu strelj. I jel moguce da treniram iako sam maloletan?

  11. #26

    Odgovor: Streljastvo

    Član 8. stav 1. Zakona o oružiju i municiji kaže
    Odobrenje za nabavljanje vatrenog oružija neće se izdati:
    1) maloletnom licu i licu lišenom poslovne sposobnosti. To praktično znači da ti ne možeš da imaš svoje oružije dok ne budeš punoletan. Da li možeš da koristiš oružije i municiju u nekom streljačkom klubu?

    U kanzenim odredbama zakona o oružiju i municiji kaže član 37. stav 5.
    Novčanom kaznom do 100 000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće, ustanova ili drugo pravno lice koje:
    5) poveri oružije i municiju licu koje ne ispunjava uslove iz člana 8. stav 1. ovog zakona.

    To znači da ne možeš ništa zakonski da uradiš dok ne budeš punoletan. Međutim, videćeš da se kod nas u Srbiji deca bave streljaštvom i da se organizuju takmičenja za uzrast od 12-18 godina. Neki pravnici tumače da uz sudski overenu saglasnost roditelja/staratelja maloletne osobe mogu koristiti oružijem i municijom u streljačkom klubu.

    Evo ti jedan link da pogledaš kako izgleda i ta varijanta

    http://streljastvo.com/sr/component/...limitstart,12/

  12. #27

    Odgovor: Streljastvo

    16. jul 2009. | Izvor: B92
    Srbija šampion Evrope u streljaštvu


    Sebić, Mirosavljev i Pletikosić

    Muška seniorska reprezentacija Srbije osvojila je titulu šampiona Evrope MK puškom 60 metaka ležeći u Osijeku.


    Naš nacionalni tim završio je takmičenje sa 1781 krugom (Nemanja Mirosavljev 593, Milenko Sebić 594, Stevan Pletikosić 594). Srebrna medalja pripala je Danskoj sa istim rezultatom, ali su srpski strelci bili ubedljivo bolji u ukupnom broju muševa 122:108. Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Francuske sa 1779 krugova. Takmičila su se 22 nacionalna tima.

    To je druga medalja srpskog tima sa šampionata Evrope u poslednje vreme. Sebić, Pletikosić i Mirosavljev osvojili su ekipnu bronzu u Granadi 2007. godine.


    Nemanja Mirosavljev

    „Ovo je prva, ali obećavam ne i poslednja radost na ovom prvenstvu. Ovo je disciplini u kojoj uvek šest, sedam reprezentacija konkuriše za medalje, a vrućina i vetar su otežali uslove i proširili krug kandidata. Mi smo najujednačenije gađali i bila bi velika nesreća da nam je izmakla zlatna medalja“, rekao je Stevan Pletikosić.

    Junak dana bio je Nemanja Mirosavljev.

    „Ovo mi je možda i najbolji meč u karijeri u ovoj disciplini. Bio sam pod velikim pritiskom, kao treći takmičar, da ne pokvarim ono što su uradili Steva i Milenko. Nisam hteo da gledam semafor sa rezultatima, ali sam pogrešio, pogled mi je sam, za smo sekund, odlutao i kao da sam „fotografisoa“ od liste sa 50 imena samo njihova dva, sjajna, rezultata! Znao sam da idem da legnem za – zlatnu medalju. Borio sam se, puška mi je igrala, mutilo mi se pred očima, bilo je jasno da nemam pravo na grešku i jedva sam dočekao kraj meča. Srećom da sam posle devetke u 59. hicu završio sa desetkom koja se pokazala – zlatnom. Konkurencija nas je sve iznenadila. Mislili smo da će, po rezultatima koji su imali u toku sezone na primer, Norvežani samo doći i pokupiti zlato, kada su sve iznendili Danci, ali i Francuzi“, izjavio je Mirosavljev.

    Sva tri srpska reprezentativca plasirala su se za pojedinačni osnovni deo u dispilini MK puškom tri puta 40 metaka i koji je na programu u petak.

  13. #28

    Odgovor: Streljastvo

    12. mart 2010. | 17:30 | Izvor: B92
    Bobana Veličković šampionka Evrope

    Srpska reprezentativka Bobana Veličković osvojila je titulu evropske šampionke u gađanju vazdušnim pištoljem na Šampionatu starog kontinenta u Norveškoj.


    Velikovićeva, koja je debitovala na šamionata Evrope kao seniorka, iako je još juniorka, osvojila je zlato sa 486,6 krugova (385) . U finale je ušla kao četvrta, ali je u plej-ofu gađala fantastično i s najboljim rezultatom 101,6 krugova je nadoknadila dva kruga zaostatka za vodećima, ali im je i dodala dva kruga razlike.

    Srebro je pripalo Mađarci Sofiji Čonki, a bronza Beloruskinji Viktoriji Čajki.

    Trijumf Veličkovićeve je došao samo nekoliko sati pošto je sa reprezentacijom Srbije osvojila ekipno zlato sa 1.143 kruga. Ona je osvojila 385 krugova, Jasna Šekarić 381, a Zorana Arunović 377.

    Dobro sam gađala plej-of, pratila sam i šta se deševa na drugim mestima, pogotovo na pozicijama vodećih, jer sam sa četvrte linije imala dobar pregled. Osokolila me je i zlatna ekipna medalja, jer smo na Evropskom prvenstvu došle po jedan trofej, tako da sma mnogo lakše i bez opterećenja gađala finale, rekla je Veličkovićeva.

    Selektor Zoran Stojiljković, u konsultacijama sa članovima stručnog štaba u kome su Ivan Kvasnevski, Goran Maksimović i Mira Maksimović, prekomandovao je Veličkovićevu u seniosku reprezentaciju i taj potez je bio pun pogodak.

    U plej-ofu je taktički gađala kao da je sto godina seniorka. Posle pet metaka je stigla Čajku i potom je gledala šta se dešava, čekala da rivalke opale i tek tada je ispaljivala hitac. To samo pokazuje da je bila spremna za Evropsko prvenstvo. Velika stvar je i ekipno zlato, od ove reprezentacije smo očekivali trofej i nisu nas razočarale rekao je Stojiljković.

    Medalje osvojene u Norveškoj su prve zlatne pištoljem za seniorke za Srbiju. Ekipna zlata osvajala je reprezentacija Jugoslavije 1991. godine u Mančesteru i 1992. u Budimpešti, srebro u Arnhemu 1990. dok je bronza osvojena 1995. u Vanti u Finskoj.

    Rezultati: 1. Bobana Veličković (Srbija) 486,56 (385), 2. Sofija Čonka (Mađarska) 485,3 (384), 3. Viktorija Čajka (Belorusija) 484,3, (386), 4. Stefani Tiro (Francuska) 483,9 (387), 5. Olena Kostevič (Ukrajina) 483,2 (386)...11. Jasna Šekarić 381...28. Zorana Arunović 377.

  14. #29

    Odgovor: Streljastvo

    Ne treniram streljastvo ali sam imao priliku baviti se ovim sportom, i mogu reci da je vrlo lijep sport. Vrlo dobar za psihu covjeka, a i fizicki stvarno treba biti spreman. Svidja mi se zato sto ne zavisis od svojih protivnika ili timskih kolega, nego sam odgovaras za lose pucanje i sam si zasluzan za dobar hitac. Veoma skup sport, jedan od najskupljih - posebno kod nas.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •