Sivac
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 26

Tema: Sivac

  1. #1

    Sivac

    Evo, zanima me ako netko nešto zna o ovom selu, baš bih voljela čuti nešto o njemu. Nadam se da ima nekog na ovom forumu tko je recimo iz tog sela. Naime moja mama je tamo rođena, a i ja sam često tamo išla kao dijete i vežu me jako lijepe uspomene za to selo, tj. za cijelu Vojvodinu, odnosno Bačku, jer sam uglavnom bila u Sivcu, Kuli, Somboru i par puta u Subotici.
    Poruku je izmenio simke, 07.01.2008 u 23:53 Razlog: slovna greškica, pogrešno ubačeno veliko slovo ...

  2. #2

    Odgovor: Sivac

    Citat laura4 kaže: Pogledaj poruku
    Evo, zanima me ako netko nešto zna o ovom selu, baš bih voljela čuti nešto o njemu. Nadam se da ima nekog na ovom forumu tko je recimo iz tog sela. Naime moja mama je tamo rođena, a i ja sam često tamo išla kao dijete i vežu me jako lijepe uspomene za to selo, tj. za cijelu Vojvodinu, odnosno Bačku, jer sam uglavnom bila u Sivcu, Kuli, Somboru i par puta u Subotici.
    Vidim da ti je ovo prva poruka, drago mi je da si sa nama na ovom zanimljivom i lepom mestu, Vojvodinacafe forumu i želim ti prijatan boravak i zanimljivo provedeno vreme.

    Ja znam ponešto o tom selu, ranijih godina sam odlazio tamo u okolinu Sivca u ribolov i to prilično često. Odlazio sam najčešće u Mali Stapar, to je par kilometara od Sivca i veoma je lepo i čisto seoce. Ima veoma malo kuća, rekao bih da ih je najverovatnije ispod 50 a žitelja je još manje.
    Ali ipak najbolje je da sačekamo nekoga ko je baš iz Sivca pa da on kaže nešto više ...
    a dok se neko ne javi, evo pronašao sam jednu veoma lepu informaciju:

    Povodom Međunarodnog dana tolerancije i različitosti u Narodnoj biblioteci u Sivcu je održana likovna kolonija koja predstavlja deo aktivnosti koje je organizovala Nevladina organizacija "Omladina Kulske Opštine - OKO".

    Na kolonije je učestvovalo jedanaest slikara iz Sivca, Kule, Sombora i Vrbasa.

    Prema osnovnoj ideji sve slike nastale na ovoj koloniji biće predmeti humanitarne aukcije koja će biti održana sutra u fiskulturnoj sali Osnovne škole "Petefi brigada" a čiji će kompletan prihod ići u svrhe pomoći mentalno nedovoljno razvijenim osobama u kulskoj opštini.

    Svoj doprinos plemenitom cilju dali su Nikola Brkanović iz Sombora, Svetislav Šljukić iz Vrbasa, Mirko Ćirić iz Kule, Milenko Buiša iz Sombora, Milorad Rađenović iz Vrbasa, Petar Šušulić iz Vrbasa, Rajko Čabarkapa iz Sivca, Bojan Cvetković iz Sivca, Jovan Arambašić iz Vrbasa, Miladin Šljukić i Tomislav Mokić iz Sivca.


    16. novembar '07. Priredio Radoje Cvijović

  3. #3

    Odgovor: Sivac

    Simke puno hvala na trudu i na ovom odgovoru, da sjećam se da sam išla i ja u taj Mali Stapar. Ma sve što je vezano uz taj dio Vojvodine u meni budi neka posebna osjećanja i mislim da bih trebala otići tamo, samo nekako se bojim da me ne preplave te emocije koje godinama skupljam.

  4. #4
    Pa,evo da ti i ja nešto napišem o Sivcu.Imam samo lepe uspomene,tamo sam odlazila na vikende i provodila raspuste kod babe i dede. Kažu da je nekada Sivac bilo najveće selo u Vojvodini,tako da podatak da ima samo 50 kuća nije ni približan.Pošto sam tamo putovala i iz NS-a na vikend,društvo je često pravilo šalu na račun toga što ima dve ž.stanice i jedini do Sombora voz stane dva puta u mom Sivcu....
    Da,veoma je lepo selo,imalo je nekad dobro razvijenu privredu,a sad se malo promenilo, kao i svagde,zadnjih 15 godina...
    Ono što je ostalo i očuvalo se to je Dom Kulture sa vrlo aktivnim KUD-om.Imaju i dobru folklornu sekciju u okviru KUD-a i amatersko pozorište,koje često gostuje po Vojvodini. Verovatno najpoznatiji događaj u Sivcu je FAMUS koji se obično dešava krajem novembra koji svakako vredi posetiti.To je Festival Akustične Muzike U Sivcu(FAMUS) i ima tradiciju ako se ne varam preko 30 godina...
    Ako još uvek imaš nekog poznatog,svakako idi u Sivac,jer kao i ti i ja imam samo lepe uspomene i naravno sećanje na prvu ljubav...

    Upravo sam se setila,postoji zvanični sajt Sivca, pa tamo možeš da pročitaš šta te interesuje...
    Nadam se da ćeš uživati u uspomenama....Pozdrav!
    Poruku je izmenio simke, 16.01.2008 u 23:17 Razlog: spajanje poruka

  5. #5

    Odgovor: Sivac

    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    Pa,evo da ti i ja nešto napišem o Sivcu.Imam samo lepe uspomene,tamo sam odlazila na vikende i provodila raspuste kod babe i dede. Kažu da je nekada Sivac bilo najveće selo u Vojvodini,tako da podatak da ima samo 50 kuća nije ni približan.Pošto sam tamo putovala i iz NS-a na vikend,društvo je često pravilo šalu na račun toga što ima dve ž.stanice i jedini do Sombora voz stane dva puta u mom Sivcu....
    Da,veoma je lepo selo,imalo je nekad dobro razvijenu privredu,a sad se malo promenilo, kao i svagde,zadnjih 15 godina...
    Ono što je ostalo i očuvalo se to je Dom Kulture sa vrlo aktivnim KUD-om.Imaju i dobru folklornu sekciju u okviru KUD-a i amatersko pozorište,koje često gostuje po Vojvodini. Verovatno najpoznatiji događaj u Sivcu je FAMUS koji se obično dešava krajem novembra koji svakako vredi posetiti.To je Festival Akustične Muzike U Sivcu(FAMUS) i ima tradiciju ako se ne varam preko 30 godina...
    Ako još uvek imaš nekog poznatog,svakako idi u Sivac,jer kao i ti i ja imam samo lepe uspomene i naravno sećanje na prvu ljubav...

    Upravo sam se setila,postoji zvanični sajt Sivca, pa tamo možeš da pročitaš šta te interesuje...
    Nadam se da ćeš uživati u uspomenama....Pozdrav!
    Podatak o broju kuća se odnosi na Mali Stapar.

  6. #6

    Odgovor: Sivac

    I ja mislim da je Sivac nekad bilo jedno od najvećih sela, ne samo u Vojvodini, nego u cijeloj bivšoj državi. Uglavnom jako lijepo selo....i da ove godine ću definitivno tamo u posjetu.

  7. #7

    Odgovor: Sivac

    Citat laura4 kaže: Pogledaj poruku
    Evo, zanima me ako netko nešto zna o ovom selu, baš bih voljela čuti nešto o njemu. Nadam se da ima nekog na ovom forumu tko je recimo iz tog sela. Naime moja mama je tamo rođena, a i ja sam često tamo išla kao dijete i vežu me jako lijepe uspomene za to selo, tj. za cijelu Vojvodinu, odnosno Bačku, jer sam uglavnom bila u Sivcu, Kuli, Somboru i par puta u Subotici.
    Evo ja sam iz Sivca.

  8. #8

    Odgovor: Sivac

    Hej Sosava...drago mi je da se netko javio iz Sivca...i kako moje najdraže selo...nadam se da je još uvijek lijepo kao što je to bilo i davnih dana kada sam ja tamo visila...uglavnom ja se Sivca sjećam po podijeli na doljanski i onaj gornji dio Sivca, gdje su uglavnom bile domaće lale...a dolje su vladale pridošlice većinom iz Crne Gore...moj otac je Crnogorac, a mama je bila domaća.
    Hm...ljudi s kojima sam se družila...zaboravih prezimena...znam da je bio jedan "Batika" tako su ga zvali, on mi je nekad davno bio simpatija.
    Mrča je bio nadimak jedne moje prijateljice...i tako...da ne nabrajam, jer je to malo starija generacija od tebe...
    Eto...planiram još uvijek ove godine otići...na jesen...9 mjesec. Vidjet ću, nadam se da ću to i ostvariti ove godine.

  9. #9

    Odgovor: Sivac

    Citat laura4 kaže: Pogledaj poruku
    Evo, zanima me ako netko nešto zna o ovom selu, baš bih voljela čuti nešto o njemu. Nadam se da ima nekog na ovom forumu tko je recimo iz tog sela. Naime moja mama je tamo rođena, a i ja sam često tamo išla kao dijete i vežu me jako lijepe uspomene za to selo, tj. za cijelu Vojvodinu, odnosno Bačku, jer sam uglavnom bila u Sivcu, Kuli, Somboru i par puta u Subotici.
    Batika je bio moj komšija, jer ja sada živim u Valjevu

  10. #10

    Odgovor: Sivac

    Da se vratimo na temu...



    Staro srpsko selo Sivac prvi put se pominje u Kruševskom pomeniku, na početku 17. stoljeća, među zapisima pravoslavnih monaha koji su putujući sakupljali darove i priloge za Blagoveštenski manastir u Kruševu. Selo je svakako nastalo mnogo ranije. Istraživači prošlosti Bačke u 16. stoleću vezuju njegov nastanak za mesto Telek u Bačkoj županiji. Pre Mohačke bitke, 1526. godine, oni ga ubrajaju u među varoši. Na rekonstruisanoj mapi Bodroške i Bačke županije Telek se nalazi južno od Tavankuta. Pokraj tog stoleća, u turskim poreskim knjigama iz 1590. godine naselje Telek sa trideset jednom kućom svrstano je među sela Somborske nahije. U istom popisu nalazi se selo Telekhaza (Telekhz falu) sa dvadeset devet kuća. U ranijim defterima, 1554. i 1570. godine, nijedno od njih nije zabeleženo, ali se u defteru iz 1579. javlja se selo Telekhaza sa dvadeset osam kuća.

    Telek je do Mohačke bitke bio jedno od vlastelinskih dobara. Posle najezde Turaka on je izgubio raniji značaj, pa se veći deo stanovništva Srba preselio na jugozapadni deo Telečke, nekoliko kilometara istočno od današnjeg Sivca. Otuda se u defterima pominje naselje Telek i selo Telekhaza, nekadašnja varoš koja je kasnije sasvim zapustela.

    Po broju kuća nova naseobina Telek bila je jedna od većih u Somborskoj nahiji. Prema sačuvanom predanju to stanište bilo je oskudno vodom pa su se naseljenici preselili na pogodnije mesto i zasnovali današnji stariji deo Sivca. Naziv Stari Sivac, koji nosi potes gde se ranije poznavalo selište Teleka, nagoveštava da su žitelji već svojoj prvoj naseobini dali današnje ime.

    Osim šturih zapisa u defterima, nema vesti o Sivcu i njegovim žiteljima u doba turske vladavine Bačkom. Prvi zapisi o njima nastali su posle Bečkog rata i Velike seobe Srba pod vođstvom Arsenija III Čarnojevića. Godine 1702. u Sivcu su popisane 132 kuće a istraživači predpostavljaju da su među stanovnicima bili i privremeno nastanjeni izbegli Srbi. Kada su potom u Pomorišju, Potisju i Podunavlju ustanovljene vojne krajine, a u Bačkoj pojedina sela postala dobra podložna Dvorskoj komori, Sivac je postao komorsko selo. Od 1717. u Bodroškoj županiji, ali izvan domašaja Srbima nesklonog županijskog plemstva i njegovih netrpeljivih činiovnika, on je privlačio nove stanovnike i 1722. ima pedeset jednog poreskog obveznika a 1743. sto dvadeset jednog. U drugoj polovini stoleća izrasta u jedno od najvećih sela u županiji i 1786. godine ima 338 srpskih domova, ali je broj stanovnika bio veći budući da je u selu bilo nastanjeno i dosta mađarskih porodica.

    Žitelji Sivca dugo su ćuvali tradicionalni način privređivanja. Na prostranim pustarama gajili su velika stada ovaca, koza i goveda. Na plodnim njivama uzgajali su pšenicu, ječam i jari ovas. U velikim porodičnim zadrugama vremenom su nastale zanatske radinosti od značaja za seosko privređivanje, a već 1736. u popisu stanovnika Sivca zabeleženo je ime Samuela Nisima, Jevrejina iz Beograda, koji se bavio trgovinom bakalukom.

    Od 1773. godine opština Sivac koristila je pečat sa heraldičkim detaljima koji su odslikavali prošlost i savremenost naselja. Između dve palmove grane, povrh cveća, stajali su plug sa raonikom i isukana sablja, uz tekst na latinskom jeziku Sig Pagi Szivatz 1717. Godina kada je ustanovljena Bodroška županija bila je, čini se, navedena radi toga da bi se očuvala opštinska samouprava.

    Jedna od prelomnih godina u povesti Sivca bila je 1786. Tada je u ovo veliko selo Bečki dvor naselio 135 nemačkih porodica sa 475 duša. Ustalivši se na plodnom zemljištu, uz pomoć koju im je vlast izdašno pružila, doseljenici iz Nemačke su 1796. godine ustanovili zasebnu opštinu Novi Sivac.

    Dolazak nemačkih kolonista sa novim običajima i načinom privređivanja izazvao je velike promene u životu Sivca. Na zemljištu koje im je podarila Komora, oni su uzgajali nove ratarske kulture koje su i njima i carskoj blagajni donosile više prihoda nego stočarstvo. Brojniji od doseljenika, starinci se nisu više mogli oslanjati pretežno na gajenje stoke. I oni su se morali okrenuti gajenju unosnijih kultura, ali i zanatima i zamašnijim trgovačkim poslovima. Vredni i preduzimljivi, uspeli su da se održe u carevini u kojoj su se sve više zaoštravali odnosi između Bečkog dvora i ugarskog plemstva.

    Iz knjige Radovana MIĆIĆA "Čitalište u Sivcu 1892-2002"
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  11. #11

    Odgovor: Sivac




    S I V A C: Četvorodnevna svetkovina tradicije vojvodjanskih srba starosedelaca Feastival folklora ,kulinarskih specijaliteta i pravoslavnih običaja pod nazivom „Ivanjsko cveće“održan je u kulskom selu Sivac,sa bogatim programom.Svečanim koncertom čuvara tradicije Crkvenog hora „Sveti Georgije“ iz Bečeja,u jednom od najstarijih i najlepših pravoslavnih hramova u Vojvodini,i nastupom Kulturno-umetničkih društava iz Čačka,Pančeva,Rume i domaćina,uz skidanje festivalske zastave i preskakanjem ivanjske vatre ,sinoć je završen Festival „Ivanjsko vceće“.
    Osmi festival ,3.jula na Malom Staparu,otvorila je slikarska kolonija pod nazivom „Dunja sa ormana“.U maloj sali Doma kulture u Sivcu,4.jula, priredjena je promocija CD-a Tradicionalne muzike vojvodjanskih Srba prof.dr.Nice Fracile.U četvrtak,5.jula,u Narodnoj biblioteci postavljena je etno izložba pod nazivom „Sivačkim šorom“,a u Maloj sali Doma kulture svirali su gajdaši do zore.U petak,6.jula,dan uoči pravoslavnog praznika Rodjenje svetog Jovana Preteče ,u narodu poznatijeg kao Ivanjdan,ispred sivačke pravoslavne crkve ,održan je vašar zanatlija,kuvala se stara narodna jela,u porti sivačkog hrama pleli su se ivanjski venci a potom je izveden svečani koncert čuvara tradicije ,crkvenog hora „Sveti Georgije“ iz Bečeja.I na kraju,posle 22.časa,uz narodno veselje,palile se i preskakala Ivanjska vatra.
    Ovogodišnji osmi Festival folklora,kulinarskih specijaliteta i pravoslavnih običaja „Ivanjsko cveće“ još jednom je pokazao da je nužan ,kako bi se tradicija i kulturno nasledje srpskog naroda na prostorima Bačke ,negovali ,sačuvali i predali na čuvanje budućim pokolenjima.Etno izložbom u Narodnoj biblioteci i izložbom starih zanata oduševljeni su mnogi dobri poznavaoci narodne kulture a medju njima i Dušanka Ogar,kustos Narodnog muzeja u Somboru.
    -„Mi stručnjaci ostajemo bez daha kada vidimo kakve divne muzejske eksponate vi imate: veoma stari i očuvani rukopisi,fotografije,ovaj meh ,pa ovaj nakovanj...to nema ni jedan muzej.Tu je i potkovica koja kazuje da sreća treba da prati i ovu izložbu a i one koji su sve to prikupuili i osmislili.“-kaže Ogarova.
    I ovog puta , predstavljena su starinska posna jela,ćilimi,stare fotografije a Aktiv žena predstavio je svoje eksponate u oblicima starinskih posnih kolača,vezova,tkanih rukotvorina i dr.
    Pregršt venčića od ivanjskog cveća,puno dece,mladih devojaka, Sivačkih snaša,mladića i divnih žena u narodnim nošnjama ,prelepi su prizor namernicima koji prisustvuju ovom Festivalu Ivanjskog cveća.Uz bogat kulturno-umetnički program do kasno u noć trajalo je narodno veselje.Jedna tradicija i kulturno nasledje srpskog naroda sa ovog prostora ,po svemu sudeći,negovaće se i čuvati i predavati na čuvanje budućim pokolenjima ovog dela Bačke i Vojvodine.Po zamisli Rajka Vlaškalića i Vladimira Risa,prestižnih privrednika i kulturnih radnika sa ovih prostora severne srpske pokrajine, narodni festival „Ivanjsko cveće“ nastavlja svoj život i tradiciju.

    www.mzsivac.net





  12. #12

    Odgovor: Sivac

    Citat :


    DOLAZI FAMUS

    Poslednjeg vikenda novembra meseca za ljubitelje
    prirodnog, akustičarskog zvuka,Sivac postaje - prestonica.
    Sasvim obično, malo selo na severu Bačke postaje glavni
    grad koji otvara širom svoje kapije i u goste prima mlade,
    još neafirmisane stvaraoce i muzičare iz cele Srbije.
    Dešava se FAMUS !
    Postojanje ovog Festivala dokazuje da Srbija nije u
    okovima turbo folka, da u njoj itekako ima mladih i
    kreativnih ljudi kojima melodija sa tekstom služi da
    pošalju, pre svega, poruku mira i ljubavi, ali i protesta i
    bunta, a sve u želji da svet koji ih okružuje postane
    humaniji, čistiji i lepši.
    Ova ideja stara 30 godina (1977-2007) još ima puno
    svojih sledbenika, koji šire dobre vibracije i ljuljaju Srbiju u
    laganom ritmu makar dva dana.

    www.domkulturesivac.net

  13. #13

    Odgovor: Sivac

    Citat laura4 kaže: Pogledaj poruku
    Simke puno hvala na trudu i na ovom odgovoru, da sjećam se da sam išla i ja u taj Mali Stapar. Ma sve što je vezano uz taj dio Vojvodine u meni budi neka posebna osjećanja i mislim da bih trebala otići tamo, samo nekako se bojim da me ne preplave te emocije koje godinama skupljam.
    imam dobru drugaricu iz sivca.upoznale smo se u svajcarskoj.sada ona studira u novom sadu.dosta mi jke pricala o svom mestu,ali volela bi i da dodje kod mene u srednji banat.

  14. #14

    Odgovor: Sivac

    ee evo sad sam se registrovao,ja zivim u sivcu :D pitajte sta vas zanima ovde ili na pp :D

  15. #15

    Odgovor: Sivac

    mene zanima je'l istina ono što kažu staparci:
    ''Od Sivca ništa ne valja kad dođe,ni nevreme,a ni vojska,uvek bude neka j**anja''

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •