Sivac - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 26 od ukupno 26

Tema: Sivac

  1. #16

    Odgovor: Sivac

    Citat laura4 kaže: Pogledaj poruku
    Hm...ljudi s kojima sam se družila...zaboravih prezimena...znam da je bio jedan "Batika" tako su ga zvali, on mi je nekad davno bio simpatija.
    Mislim da postoji u Sivcu samo jedan Batika i on je moj drug iz detinjstva i momačkih dan.Skoro sam ga video i nije se mnogo promenio.

  2. #17

    05 Odgovor: Sivac

    ja sam iz Cg ali i meni je majka tamo rodjena i mogu ti reci da je to super selo:D
    :fijuk

  3. #18

    Odgovor: Sivac

    Citat purke62 kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da postoji u Sivcu samo jedan Batika i on je moj drug iz detinjstva i momačkih dan.Skoro sam ga video i nije se mnogo promenio.
    Eh...ne mogu nikako doći u kontakt sa nekim iz Sivca...dakle, tko poznaje Batiku (Miladin) neka ga pozdravi od Snežane iz Zagreba...nadam se da će se sjetititi tko sam!

  4. #19

  5. #20

    Odgovor: Sivac


    Dom kulture


    Kuća u kojoj je živeo i radio Kornel Senteleki (dr. Stanković)

    ''Kornel Senteleki
    …Književnost Mađara u Vojvodini izvanredno je bogata i raznovrsna. Nakon završetkaPrvog svetskog rata isticao se Kornel Senteleki koji je pisao apstraktno, lišen svake tradicije…

    Szenteleky Kornl (1893-1933) pesnik, pisac, prevodilac, lekar.Ličnost koja nakon raspada Austro-Ugarske 1918.godine, prvo zastupa tezu o postojanju zasebne književnosti Mađara u Vojvodini, drugačije od opštemađarske književnosti koja je, usled istorijskih okolnosti krenula putevima posebnog razvoja. Bio je uveren da su mađarske književnosti po jeziku i kulturi rođena braća, ali ih u novim okolnostima zanimaju drugi ciljevi i problemi.

    Senteleki je sastavio i prvu antologiju mađarske književnosti u Jugoslaviji
    Pod bagremima (Akcok alatt) 1933.godine.'' (Sajt Scribid)


    ’U Sivcu je 1948. godine osnovano Kulturno - prosvetno društvo pod nazivom „Košut Lajoš”. Od 1965. godine ono nosi naziv Kornel Senteleki.

    Društvo okuplja pripadnike mađarske nacionalnosti. U društvu rade sekcije odraslih amatera, amatera pionira, recitatori, folklorna sekcija, pevači izvornih pesama i muzička sekcija.

    Osnivač pozorišnog amaterizma na mađarskom jeziku bio je Kornel Senteleki. On je prvi postavio predstavu na mađarskom jeziku. Pozorišni amateri godišnje pripreme po jednu premijeru sa kojom gostuju u okolnim mestima. U Domu se često održavaju književne večeri na kojima nastupaju književnici iz Srbije i Mađarske. Dom ima biblioteku sa preko 400 knjiga. U okviru Doma ima jedna sala, kapaciteta 360 stolica. U zgradi se nalazi Zavičajni muzej Kornelija Sentelekija.

    Kornelije Stanković - književnik i publicist, lekar i kulturni radnik. Rodio se u Pečuju. Njegova porodica je srpskog porekla. Srednju školu je završio u Somboru, a medicinski fakultet u Budimpešti. U Sivcu je bio opštinski lekar do svoje smrti 1933. godine. Puno je učinio na zbližavanju srpskog i mađarskog stanovništva. Prikupljao je svetovne i duhovne narodne melodija. Smatra se osnivačem nacionalnog pravca u srpskoj muzici. Na kući u kojoj je živeo od 1920 -1933. godine, nalazi se spomen ploča.

    Manifestacija „Sentelekijevi dani” je ustanovljena 1968. godine. Održava se svake godine u uz učešće najpoznatijih imena srpske i mađarske kulture. Održavaju se kulturne priredbe, pozorišne predstave, dodeljuju se nagrade za najuspešnija ostvarenja iz prevodilaštva sa jednog na drugi jezik. U sklopu ove manifestacija obilazi se grob Kornelija Sentelekija.’’ (Sajt Kula RS)




    ''Српска Православна црква Св. Николе изграђена је 1868–1873. на месту старије богомоље...Изграђена током друге половине XIX века, најмлађа је међу црквама монументалних димензија, са раскошним предворјем, класицистичким портиком и три звоника. Претходиле су јој богомоље у Старом Бечеју (1852) и Чуругу (1857). Све показују сродна решења карактеристична за рад браће Шмаус из Апатина и Врбаса који су појавили у Бачкој још почетком века, као и за Сомборца Гфелера. Иконостас је упола нижи од висине тријумфалног лука под којим стоји, јер потиче из старије, знатно ниже цркве. На основу стилских особености приписан је Павелу Ђурковићу, нашем познатом класицистичком сликару и датован око 1820. ’’ (Из Споменичког наслеђа Србије'' у издању Завода за заштиту споменика културе РС)


    Pa i malo lepih starih kuća Sivca!












    Obronci Telečke visoravni prema Kljajićevu
    .



    A u Sivcu je Maksim Mudrinić, graditelj gajdi i gajdaš. Poslušajte ’Gajde bluz’ – možda je to rađanje neke nove naše muzike.

  6. #21

    Odgovor: Sivac

    Pored Doma kulture je plato na kome je spomenik borcima palim u NOB i žrtvama fašizma.




    Za razliku od mnogih oronulih, ižvrljanih, oštećenih i pokradenih spomenika širom Vojvodine ovaj deluje kao da je nedavno podignut.




    Na spomeniku je i naknadno dodata ploča posvećena poginulim Sivčanima u ratovima 1991 - 99.

    Slikali smo koji dan posle obeležavanja početka NATO agresije, a tog dana je položeno i sveže cveće i venci.


  7. #22

    Odgovor: Sivac

    Moja prababa Veselinka Plavšić bila je rodom iz Sivca. Bila je od tzv. "Draginih" Plavšića. Njen otac Nikola je bio Solunski dobrovoljac i umro je od tifusa 1920. godine, a njegova braća su ubrzo posle toga otvorila Ciglanu "Braća Plavšić" koja im je oduzeta posle Drugog svetskog rata. Njihov otac Isidor-Isa Plavšić je bio zanimljiv lik, bio je član Tomićeve radikalne stranke i predstavnik Starog Sivca na Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu novembra 1918. kad je proglašeno prisajedinjenje Baranje, Bačke i Banata Kraljevini Srbiji. Ako neko zna nešto više o "Draginim" Plavšićima, neka mi se obrati, pošto je prababa davno umrla a rodbina iz Sivca zna jako malo.

  8. #23

    Odgovor: Sivac

    lepo mesto samo sam cula da je standard izrazito mali...

  9. #24

    07 Odgovor: Sivac

    Moj dobar drug i imenjak, sivački vatrogasac, Slavko, ima poveću zbirku starih predmeta godinama skupljanih po sivačkim tavanima i dvorišta, sve se to može pogledati u dvorištu vatrogasnog doma a evo par fotografija za one kojima Sivac nije baš usput
    Ime: hjgk.jpg Pregleda: 471 Veličina: 64.3 KB



    Ime: odu2.jpg Pregleda: 427 Veličina: 150.7 KB




    uspeo je Slavko da skupi dosta toga, više modela podnih i zidnih pločica, kućnih predmeta, mapa Sivca i okoline od pre dolaska Nemaca pa na ovamo, podatke o stanovnicima sela...


    Bilo bi lepo da čika Nenad svrati do Sivačkog vatrogasnog doma i napravi jedan lep album, on to bolje radi od mene, nadam se da sam ga podstakao da se zaputi put Sivca, naće se razočarati a i nas će obradovati novim fotografijama

  10. #25

    Odgovor: Sivac

    KUPANJE U MALOM STAPARU NA PREVODNICI


    Sivac nema Dunav, al ima na par kilometara lepo kupalište na kanalu.

    Kada sam lane stigao do Sivca krajem jula pokazalo se kao tačno da je taj period leta karakterističan po nepogodama. Već sam se premišljao da li da odem do Malog Stapara jer su se preteći oblaci ozbiljno primakli. Ipak sam otišao, no slike nisu onakve kakve bi bile po lepšem vremenu. Ipak se i ovako može videti da je to lepo mesto za kupanje i uživanje na suncu ili hladu.










    Popriličan broj izletnika - kupača koji su se vraćali pre oluje u Sivac smo mimoišli , ali nisu svi još pobegli. Zadržao sam se desetal minuta, pa sam pobegao i ja, a bilo je po onoj Zmaj Jovinoj 'oblak brzo, a mi brže... pokiso mu samo rep'. Ipak sam negde kod Zmajevo morao i da stanem ukraj puta. Kad sam ponovo krenuo, posle stotinak metara obilazio sam polomljeno drvo palo preko puta.
    Oko Sombora a i prema Sivcu nevreme je napravilo džumbus - čuo sam posle na TV.




    Kanali u sistemu DTD su prijatna mesta za kupanje sa prilično čistom vodom u severozapadnom delu Bačke. No, od Crvenke pa kroz Kulu i Vrbas, pa i nizvodno - druga priča.












    Od prevodnice, pa pored Sivca...

    Valjda će me put naneti nekad i po lepšem vremenu u taj kraj, pa i da uslikam ono što Slavkos preporučuje.

  11. #26

    Odgovor: Sivac

    Šećerana, tj ostatci...



    Zvučnici na banderama...



    jedna netaknuta



    i jedna mažena i pažena


Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •