Sv. vladika Nikolaj Velimirović - Strana 10
Strana 10 od 10 PrvaPrva ... 8910
Prikaz rezultata 136 do 139 od ukupno 139
  1. #136

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Kada bi neko rekao da su Srbi veliki istorijski problem, da su satanisti i masoni, prosechan Srbin bi mogao lako da se uteshi pomishlju da su to u stvari "Srbi" kao duhovna kategorija, a ne on lichno.

    Mogao bi mirno da spava, u svakoj zemlji u kojoj je njegov nacionalni identitet sinonim za uzrok svih zala na ovom svetu... (?)
    Kada sam rekao da je Jevrejin ili Pravoslavac duhovna kategorija, to se odnosilo na činjenicu da ako neko kaže: "ja sam jevrej" , on ima veliku odgovornost za svoju izjavu i mora da je opravda...i ako neko kaže: "ja sam pravoslavac", isto tako ima veliku odgovornost za svoju izjavu! Odgovornost da svojim delima potvrdi da je pravoslavac ili jevrej ili hrišćanin...Biti jevrejin, pravoslavac, katolik, hrišćanin...nosi sa sobom ODGOVORNOST! Jer, svaki od ovih zvanja znači biti blizu Bogu....

    Ako se neko opija do besvesti, drogira, kurva, psuje Boga, i ostale nemoralne stvari čini, pa kaže ja sam jevrejin ili ja sam pravoslavac...šta to znači?

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Ako je dakle, vladika Nikolaj, nekada i rekao neshto pametno,
    onda to ima vrednost samo za sebe.

    Ali, stavljati ga medju svece, pa onda zbog toga od svake rechi praviti fetish...?
    Pa ti onda ne znaš šta znači reč -> svetac!
    Svetac označava čoveka koji je bio bliži Bogu od svog okruženja u kojem je živeo i to svojim životom pokazivao i davao primer drugima, pa je bio svet - božiji čovek! Kako to naš narod naziva!
    dakle, svetac ne podrazumeva nekakvo uzvišenije biće, ili natprirodnog i svemoćnog supermana!
    Ja sam već pisao šta mislim o fanatičnom uzdizanju bilo kakvih likova i njihovih dela...ali poštovati na neki način nečije delo, i učiti iz njega je daleko od fetiša ili bilo kakvih drugih sklonosti! kako ti pokušavaš to ovde da predstaviš...ali to ne pije vodu...

  2. #137

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Pa ti onda ne znaš šta znači reč -> svetac!
    Svetac označava čoveka koji je bio bliži Bogu od svog okruženja u kojem je živeo i to svojim životom pokazivao i davao primer drugima, pa je bio svet - božiji čovek! Kako to naš narod naziva!
    dakle, svetac ne podrazumeva nekakvo uzvišenije biće, ili natprirodnog i svemoćnog supermana!
    Mozzemo mi nekoga okarakterisati kao sveca zbog nachina zzivota koji je vodio, ali je potrebno da on zaista to i zasluzzuje.

    Ako je - svetac onaj ko naizust zna bibliju, ili cak zivi skromno ovako i onako, a pri tom izgovara tako sumanute ideje, onda se rech svetac potpuno obesmisljava.

    Medjtim de fakto Svetac je u obichan chovek koga CRKVA iz odredjenih razloga i u odredjenom momentu kanonizuje u sveca.

    Ochigledno Nikolaj nije bio svetac, chak i ako tu rech vrlo relativizujemo.

    Nisu ni nacisti unishtavali Jevreje, jer su ovi zziveli jeli kosher, nego zbog upravo istih pogleda koje promovishe Velimirovich u svom svetachkom padu, dakle - Jevrejin je proglashen za uzrok svih zala na svetu.

    Ako ne razumesh koliko je i shta je pogreshno u tome da se rech Jevrej, bash kao i rech Srbin ili Madjar ili Turkmenistanac koristi pezorativno i to u tako chudovishnom kontekstu koji su delili Hitler i Velimirovic, onda ne vredi ni da pochnem da ti objashnjavam zashto ne treba a priori njega smatrati ljudskim uzorom, ma za shta da ga je neka institucija proglasila.

    Pokojni srpski Patrijarh Pavle, smatrao je da ljudi ne zasluzuju da se imenuju za svece ako su samo pusili, dakle imali jedan tako duhovno beznachajan porok. A od poroka, kome je ideoloski bio sklon i Nikolaj, pusili su se dimnjaci krematorijuma u Ausvicu.

  3. #138

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    i to u tako chudovishnom kontekstu koji su delili Hitler i Velimirovic, onda ne vredi ni da pochnem da ti objashnjavam zashto ne treba a priori njega smatrati ljudskim uzorom, ma za shta da ga je neka institucija proglasila.
    Postoji samo jedan način da bilo ko, pa i ti, koji ga ne poznaste za života, upozna život i delo odavno upokojenog Nikolaja Velimirovića.
    A to je da pročitate mnogobrojne knjige koje je napisao! To je jedini način!
    Dakle knjige lično njegove, a ne neke prastare novinarske članke - koji su toliko merodavni koliko i crno ispod nokta!
    Ko ovo ne razume, taj nije razuman! Ili je prosto bezobrazan, pa gura prst u oko drugome misleći kako tim činom uspeva da omalovaži i popljuje veru u Boga...
    Rotkve strugane....!

  4. #139

    Odgovor: Sv. vladika Nikolaj Velimirović

    Kaži ljudima uvek šta je najbolje i ćuti. Ako budeš ulazio u njihove beskonačne prepirke o tome što je bolje, uvek ćeš se kajati.

Strana 10 od 10 PrvaPrva ... 8910

Slične teme

  1. Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha
    Autor Turkmenbashi u forumu Religija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 02.02.2010, 16:48
  2. Nikolaj Rimski-Korsakov
    Autor ELA u forumu Muzičke zvezde
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 08.12.2009, 14:34
  3. Nikolaj Vasiljevič Gogolj
    Autor Goga u forumu Književnici
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.05.2009, 20:26

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •