Kćeri moja Aliji da l' da te dam? - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 60
  1. #46

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Kakav je vaš stav po pitanju mešanja vere, rase i kultura? Da li mislite da ti brakovi opstaju na našim prostorima i da li će ih u budućnosti biti kao ranije? Da li ste za ili protiv? Da li će sutra vaša sredina ili porodica moći da utiče na vašu životnu odluku? Imate li negativnih predrasuda?
    Ko postuje svoju veru, znace da postuje i tudju.

    Sa tim recima sam odrasla,ucena sam da se covek vrednuje po osobinama, a ne po veri i boji koze.Za mene to ne igra nikakvu ulogu u zivotu.Niti mi je ikad palo na pamet da bilo koga pitam,kojoj veri pripada i kojem se bogu moli.

    U srednjoj skoli imala sam prijateljicu Albanku.Tad su se vec nazirali dogadjaji koji ce obeleziti naredne godine.Uglavnom je bila izolovana od strane drustva iz razloga sto je bila Albanka, sto je njeno ime bilo cudno i tesko za izgovor, sto je licila na njih ...

    Nikad nikog nije zvala kod sebe, bila je tiha i neprimetna.
    Ja sam imala svoje misljenje o njoj i nikad me nije interesovalo kojem bogu se priklanja, ona je za mene bila covek( jos uvek je)

    Negde pred kraj skolske godine, zadnje zajednicke, pozove ona nekolicinu nas, na proslavu punoletstva.I usput nam kaze, kao da nas priprema, da oni nisu obicna porodica.

    Prvi put sam usla u kucu u kojoj nije postojao sto i stolice, dnevni boravak je bio pun razbacanih jastucica, jeli smo i pili uvaljeni u jastucice,njena baka je bila obucena u narodnu nosnju - njihovu.
    Hocu vam reci,da ja sam dugo, dugo bila pod utiskom tih prostih i neiskvarenih dusa.Srdacnosti i spontanosti.Sve predrasude, ako sam ih imala do tad prema njoj su nestale.

    Covek, ma koje vere bio, ako se u mojim ocima pokaze kao covek, u meni ce uvek imati prijatelja.
    U mojoj porodici izmesalo se krvi.
    Moja cukunbaka je poticala iz plemicke porodice u Austrougarskoj, tadasnjoj.
    Njen muz, a moj predak Srbin - Sremac u srcu, zaljubio se u nju, njenu dusu,njena vera nije mu bila bitna, kad srce pita, sve je ostalo nevazno.

  2. #47

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Ljudi imam ja jednu pricu.
    Moja drugarica pocela je pre 2 godine da se zabavlja sa jednim pravim Turcinom.I ono decko je ok stvarno mislim postuje svoju tradiciju ali je normalan sasvm.Medjutim najgore je bilo kada je ona njega dovela kuci a njen Cale ga izbacio napolje.Onako bezdusno i on ode.Decko je kaze ta moja drugarica plakao non stop zbog tog dogadjaja ,a cale njen joj je postavio uslov da ga se resi ili da ide iz kuce.Ona se dugo premisljala i otisla kod njega da zivi.I evo sad su se verili i ona je uzela njegovu veru i dete im je na putu.
    Bilo je tu svasta ali ne mogu da pisem ima puno stvari ovo je sustina.I pouka koju izvlacim i danas je da Ljubav ne treba da ima granice niti rasne niti neke druge.

  3. #48

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    a dje joj je babo..je l se kultivisao u medjuvremenu?
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  4. #49

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Nista covek cuti sta da radi.Popustice on sigurno pitanje je kad

  5. #50

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Nista covek cuti sta da radi.Popustice on sigurno pitanje je kad
    Popustice, kad mu dodju unuci, mozda.
    Poznajem takav soj ljudi.
    Samo se pitam, kako se mogao odreci svog sopstvenog deteta i ne prihvatiti njen izbor?
    A da pritom nije dao priliku decku da ga upozna.

  6. #51

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Popustice, kad mu dodju unuci, mozda.
    Poznajem takav soj ljudi.
    Samo se pitam, kako se mogao odreci svog sopstvenog deteta i ne prihvatiti njen izbor?
    A da pritom nije dao priliku decku da ga upozna.
    Vidis da ima takvih konzervativnih ljudi stara garda rekao bi.Majka se njena slozila i nije se bunila ali on ne.Mada mislim da mozda i ja ne bi mogao to da dozvolim ali ne u tom smislu kao on mozda bi bio nesto liberalniji neznam

  7. #52

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    meni moj 'priprijeti' s vremena na vrijeme i stavlja mi na znanje' da bi se ubio da mu zavrshim kod kakvog koji se ne krsti..
    pa mu se samo brecnem i kazhem, da sam mislila da sramotim famelju ako nadjem kakvog drogasha, ubicu, kurvara, pjanduru, a ne zdravog, normalnog i pametnog choeka, koji, eto, igrom sluchaja, klanja, hare krishna, budimizuje ili judaishe...
    a bila bih u stanju nikad vishe da ne progovorim s mojima...ja sam taj tip, ma koliko vezana bila za njih..a jesam!
    mada, iskreno se nadam, da se necemo 'testirat' na taj nachin...tj. da nece reagovat 'istorijski' i necivlizovano da ga shutiraju iz kuce...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  8. #53

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat Vojvotkinja kaže: Pogledaj poruku
    meni moj 'priprijeti' s vremena na vrijeme i stavlja mi na znanje' da bi se ubio da mu zavrshim kod kakvog koji se ne krsti..
    pa mu se samo brecnem i kazhem, da sam mislila da sramotim famelju ako nadjem kakvog drogasha, ubicu, kurvara, pjanduru, a ne zdravog, normalnog i pametnog choeka, koji, eto, igrom sluchaja, klanja, hare krishna, budimizuje ili judaishe...
    a bila bih u stanju nikad vishe da ne progovorim s mojima...ja sam taj tip, ma koliko vezana bila za njih..a jesam!
    mada, iskreno se nadam, da se necemo 'testirat' na taj nachin...
    U problemu si budi sigurna nemoj to olako da shvatis.Ako ti cale ima taj stav svasta moze da uradi.Ti ga oceni otac ti je ali to sto prica podseti me na ovok caleta od drugarice

  9. #54

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Sve je to ok....dok jedared ne postanete i sami roditelji...

    I meni je mama rekla, samo pravoslavac...ostalo preko mene mrtva....i jedan od razloga sto nismo se odselili u (tadasnje) Sarajevo....i bunila sam se....ali..

    Danas kada sam sama mama, i kada trezvenije sledam na svet oko sebe....ima i te kako uloge svemu tome....kad' tad' dodje do razmirica....

    A i iskreno, ne znam kako bih podnela da mi unuce bude crno ili sa kosim ocima (eto, kamenujte me....ali ne mogu protiv sebe...)
    Budi pametan i pravi se lud

  10. #55

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    i opet kazhem..
    On ima problem (u glavi), neka ga sam rjeshava...
    Izuzetno ih volim - glupo je da to potenciram svako voli svoje roditelje, ali ja stvarno ne mogu u rikverc kad su se svi poprijeko gledali, pushkarali, klali, psovali, no valjda guram naprijed, kad ce takve stvari biti sve manje i manje bitne..
    zato sam rekla, religija - APSOLUTNO ZLO medju narodom
    znam jednog idiota koji nosi crninu evo 10 godina, otkako mu se kcerka udala za muslimana..ZHivu je sahranio..nesoj...Pih...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  11. #56

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Vidis da ima takvih konzervativnih ljudi stara garda rekao bi.Majka se njena slozila i nije se bunila ali on ne.Mada mislim da mozda i ja ne bi mogao to da dozvolim ali ne u tom smislu kao on mozda bi bio nesto liberalniji neznam
    Razum ponekad zna da izgubi sve bitke usled zaslepljenosti.
    Niko nema prava da upravlja tudjim zivotom, na ovakav nacin.
    Ja to svojim roditeljima( na svu srecu,oni nisu takvi) nikad ne bih dozvolila.
    Ipak ne razumem takve ljude,meni su ustase,pobile pola familije u drugom svetksom ratu.Pa zar bih ja sad morala da mrzim svakog Hrvata, samo zato sto je Hrvat.
    Ili trebamo da mrzimo sve Turke, zato sto su nas tolike godine ugnjetavali i tlacili.

    Najgore je kad covek, svoje propale i zadrte ciljeve, stavove i ideale testira na sopstvenom detetu.
    Poruku je izmenio bellissima, 14.02.2010 u 23:00

  12. #57

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Sve je to ok....dok jedared ne postanete i sami roditelji...

    I meni je mama rekla, samo pravoslavac...ostalo preko mene mrtva....i jedan od razloga sto nismo se odselili u (tadasnje) Sarajevo....i bunila sam se....ali..

    Danas kada sam sama mama, i kada trezvenije sledam na svet oko sebe....ima i te kako uloge svemu tome....kad' tad' dodje do razmirica....

    A i iskreno, ne znam kako bih podnela da mi unuce bude crno ili sa kosim ocima (eto, kamenujte me....ali ne mogu protiv sebe...)
    U pravu si neznam iz tvog iskustva nemam decu ti to imas i znas i imas taj osecaj.To je isti onaj osecaj kad si izlazila pa kad ti kazu roditelji dodji neznam do 2 pa pola 3 vidis sta sve ima u gradu.A ti nisi marila na to kao sta mi moze biti bezveze grad ko grad.A sad kad ti dete izlazi nije ti svejedno jel da?

  13. #58

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Pročitala sam cijelu temu.

    Citat Muckota kaže: Pogledaj poruku
    Dakle, kako to funkcionise u mesovitom braku? Ovako nesto:
    ne funkcionise na taj nacin u realnom zivotu, najcesce. Mesovit brak moguc je medju ljudima kojima nacionalna i verska odredjenost nije primarna stvar u zivotu. Deca iz mesovitog braka najcesce ne odlaze ni u crkvu ni u dzamiju, vec im se ostavlja izbor da svoj zivot usmere u kom god pravcu zele i ukoliko uopste zele da se verski odrede. Njihovi roditelji ne odlaze u odvojene prostorije da bi jedno klanjalo a drugo se krstilo, vec to jednostavno ne rade! Ukoliko pak obelezavaju verske praznike, najcesce se obelezavaju i jedan i drugi i verujte, znam nebrojeno mnogo primera gde to funkcionise savrseno, jer su to deca prihvatila kao normalno. Kao sto neko slavi majcinu i ocevu slavu, tako neko slavi oba uskrsa. Pomalo cudno, ali funkcionise.

    Moji dragi roditelji, hvala vam sto ste me vaspitali na ovakav nacin!
    Do '92. godine, i mojih nepunih 10 godina...ja nisam ni znala šta znači Srbin, Hrvat, Musliman...nije me ni zanimalo...niti se u mojoj kući polemisalo o tome. Bilo je važnije da li će mami i tati odobriti godišnji odmor u isto vrijeme, da li će stojadin podnijeti nas četvoro, punu kamp opremu....put do Petrovca, put preko Zlatibora do Vojvodine...i put nazad u Bosnu.

    I nisu se potrudili da shvatim ko sam i šta sam i da li vrijedim ovakva kakva sam....mješanac, domaća obična džukela, avlijaner komšije, prijatelji, porodica već usijane glave koje su dooooooooobro zaigrale oko svoji glupih vizija, trauma koje su vukli iz djetinjstva, rasturenih porodica, sranja koja nisu znali da zakopaju iza svoje kuće već su ga razbacivali po svima nama, sijući sjeme zla.

    Kao dijete iz mješovitog braka...one "najgore kombinacije" otac pravoslavac, majka muslimanka iz begovske porodice...trpila sam sranja tokom rata od idiota...trpila sam ta ista sranja i poslije rata u Srbiji, od idiota takođe...nije me diralo, nije mi nanijelo nikakvu bol....a zašto, zato što sam znala šta nosim iz kuće u kojoj nije bitno da li se krstim ili klanjam, u kojoj vjera nije bila imperativ, ni dan danas nije...a sve se poštuje. E tu će tvrđavicu malo teže srušiti.

    Ne znam da li ću roditi crnca...da li ću dojiti kosookog, da li ću ispraćati u prvi razred dijete oca katolika ili će mi prvu peticu donijeti malo kojem je otac čistokrvni pravoslavac...znam samo da ću tog oca izabrati na osnovu ljubavi, ne predumišljaja i neće vjera određivati naš život, nego mi isključivo.

    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  14. #59

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    Imam ovakav slučaj u (mnogo) široj porodici... Naime, moj brat od tetke živi u BiH i u vezi je s jednom devojkom druge vere i nacije (on je Srbin, ona Bošnjakinja, Muslimanka). Njegovi roditelji se oštro protive njihovoj vezi, jer eto neće njima "Turkinja" u kuću "nakon svega što se dogodilo". Ti isti njegovi roditelji su se u ratu obogatili i osilili, ni R od rata nisu videli, ali imaju nešto protiv te devojke, koja je sve samo ne opsednuta nacijom, izuzetno prijatna osoba. Ne razumem, i nikad neću razumeti. Ako se njih dvoje iskreno vole, a po svoj prilici je tako, uloga njegovih i njenih roditelja se tu završava....

    I ko zna šta će se dogoditi na kraju. U našim krajevima mladi su još uvek u velikoj meri zavisni od roditelja, jer su male šanse da se uspešno osamostale i zasnuju porodicu, pre svega zbog materijalne situacije. A onda, kad roditelji izigravaju idiote na ovakav način, normalni parovi se nađu pred problemom.

    Ja nemam problem kada je nacionalnost u pitanju, nikad nisam ni imao. Ljubav treba da pobedi sve. I pobediće.

  15. #60

    Odgovor: Kćeri moja Aliji da l' da te dam?

    vazno je, ko je kakav covek... a prava ti je ona vera u kojoj si se bas rodio


    a religija zaljubljenih je samo - ljubav
    nema za njih druge vere!
    nemam obične sreće i nemam obične grehove

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Slične teme

  1. Moja pesma je...
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 11.07.2015, 23:00
  2. Moja poezija
    Autor ljuba-trebotin u forumu Poezija
    Odgovora: 584
    Poslednja poruka: 05.03.2014, 13:51
  3. Moja dela na internetu
    Autor sasapet u forumu WWW
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.07.2012, 15:30
  4. Moja Priča
    Autor gradandjela u forumu Književnost
    Odgovora: 69
    Poslednja poruka: 29.04.2011, 22:03
  5. Moja azbuka
    Autor DrinChe u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 20:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •