Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20
  1. #1

    02 Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Poštovane koleginice i kolege ribolovci, prvo bih želeo da Vam poželim uspešnu sezonu, prijatne trenutke na vodi i dobro zdravlje u novoj 2008. godini.

    Ovu temu pokrećem sa ciljem da razmenimo korisna iskustva i da međusobno pospešimo ovaj lep i koristan sport, hobi ili vid zabave, zavisno od toga kako ga ko upražnjava i doživljava.

    Ne bih da držim neke velike govore, samo bih spomenuo kako je ribolov jedna od intelektualnih delatnosti kod koje je na prvom mestu ljubav prema prirodi, izražena kroz poznavanje biljnih i životinjskih vrsta koje srećemo na vodama kao i brigom o njihovoj zaštiti. Jedna od najbitnijih ''životinjskih'' vrsta, da se malo našalimo, je svakako na prvom mestu u ovoj priči. Ako niste shvatili na koga mislim reći ću da su u pitanju naši mladunci i u to ime pokrećem ovu temu.

    Potrebno je približiti ovaj sport, hobi, vid zabave itd. našim najmlađima. Treba da upoznaju svet koji ih okružuje a ne nalazi se niti na netu, niti u kafićima, niti na parčetu betona po kojem pikaju loptu ili šetaju bez cilja.

    Da bi nešto zavoleli moraju o tome da imaju pojma, da bi imali pojma mora to neko da im objasni i da ih uputi. Sumnjam da ovu temu čita veliki broj mladih ali zato verujem kako ima prilično roditelja koji bi im rado sve to preneli i koje bi sve to zanimalo ali nemaju koga da pitaju, pa ni preterano puno mesta gde da pročitaju.
    Obećavam da ću rado dati odgovore na sva pitanja koja ovde budem pročitao a na koja budem znao da odgovorim.

    Molio bih Vas da ne očekujete previše a posebno bih molio sve kolege ribolovce kao i zainteresovane da se uključe i da odgovaraju i postavljaju pitanja u ovoj temi.

    Pitajte sve što Vas zanima i što Vam se čini da je zanimljivo i potrebno da se zna.

    Hvala Vam unapred na učestvovanju.

  2. #2

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Hvala ti na zeljama i na ovoj temi! Pridruzujem se zeljama!
    Svidja mi se ideja, i slazem se da se mladji trebaju upoznati s ovim hobijem. A mislim da ni starijim ljudima nije kasno da pocnu da pecaju. Dacu svoj doprinos temi kad god sam u prilici. Pocetnike kao prvo treba nauciti da se čari sportskog ribolova ne mere kolicinom ulova i kapitalnim primercima, vec nekim drugim stvarima koje su lepo pobrojane u temi Ribolov ili ljubav prema vodi.
    Da iskoristim ovu temu i da pitam: Da li su izasle cene dozvola za ovu godinu, konkretno za Dunav i Tamis? Nadam se da nece biti problema kao ranijih godina oko dozvola, kasnjenja sa izlaskom, bilo je i zamene dozvola jer neke nisu priznavali... Hvala na odgovoru!
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  3. #3

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Pozdrav.
    Ovo mi je prva poruka na ovom forumu, na koji me je privukao samo ribolov.
    Uzeo sam dozvolu za DunavII. Cena je 3300 + 400 clanarina. Znam da je za DTD kanale 2600. Nema objedinjenih dozvola.
    Bistro

  4. #4

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Pitanje za iskusne pecarose:
    Na cega ide stuka?

    Da li stuka uopste ide na bilo koji mamac kada se mresti?


    Pitam ovo, jer sinoc sam bila na pecanju. Pored kuce je "marina" sa dokovima. Izmedju dokova stuka je vrila, da si je mogao golim rukama uhvatiti. Ali ja nisam imala srece. Doduse nikada nisam "isla" na stuku, ne znam kako se peca i ne znam kako se ponasa za vreme mrestenja!
    neunistiva zlojebaba!

  5. #5

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Ne diraj stuku kad se mresti

    E sad, koliko se ja secam prica ovih mojih ribolovaca, stuka se najcesce peca na "leptir" varalicu. Znam da se baca ona bakarne boje zbog odsjaja sunca i sta ti ja znam, ali posto si bila uvece onda nem' pojma. I ne treba zabacivati daleko, jer se ona smuca blizu obale.
    I sta jos...? Da, trebalo bi menjati varalice, jer je stuka mudra riba i provali da je navlacis, pa te zahebe.

    I sto lepo nisi skocila u vodu, garant bi razbacala stuke po obali
    Pazi bomba!

    Slusaj mene i daleko ces dogurati moj najveci ulov je bila jedna zaba krastaca.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  6. #6

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Ne diraj stuku kad se mresti

    E sad, koliko se ja secam prica ovih mojih ribolovaca, stuka se najcesce peca na "leptir" varalicu. Znam da se baca ona bakarne boje zbog odsjaja sunca i sta ti ja znam, ali posto si bila uvece onda nem' pojma. I ne treba zabacivati daleko, jer se ona smuca blizu obale.
    I sta jos...? Da, trebalo bi menjati varalice, jer je stuka mudra riba i provali da je navlacis, pa te zahebe.

    I sto lepo nisi skocila u vodu, garant bi razbacala stuke po obali
    Pazi bomba!

    Slusaj mene i daleko ces dogurati moj najveci ulov je bila jedna zaba krastaca.
    Samo ti mene zahebavaj! Da si bila sinoc ovde, dabogda da (kako si blesava) ne bi skocila u vodu. Pa i jesam pecala na "blizu" ali nisam imala muvu Veceras idem na pecanje samo sa velikim meredovom.... pa sta zagrabim
    neunistiva zlojebaba!

  7. #7

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Da li si sigurna da je riba koju si videla u ogromnim količinama Štuka?

    Evo kako izgleda Štuka (Esox Lucius)


    Štuka se već odavno izmrestila, ona to učini dovoljno ranije pre nego što se izmreste beovice, crvenperke, deverike i ostale ribe kako bi njen podmladak imao dovoljno vremena da koliko toliko poraste i da potom počne da se hrani mladju navedenih riba.

    Ne kažem da nije moguće da se desi okupljanje Štuka u velikom broju u ovo doba godine ali onda za to postoje neki drugi razlozi ... zanimljivo bi mi bilo da si navela koliki su bili ti vidjeni primerci.

    Najverovatniji razlog okupljanja tolikog broja štuka može da leži u naglom porastu vode kada se ribe nagonski povlače ka obali od prljave, mutne i poludele matice ... moguće je da su Štuke u toj zoni lovile beovice/kauglere ili neku drugu sitnu ribu koju nisi zapazila.


    • Štuka se lovi na živ mamac pomoću udice, najlona i štapa sa težim plovkom. Udica zavisno od zakona u zoni ribolova može da bude i trokraka što je i poželjno radi boljeg i sigurnijeg kačenja. Koristi se kao obavezno i tanka sajla jer bi Štuka pregrizla najlon bez ikakvih problema. Štuka ima 700 zuba i to prilično oštrih i okrenutih ka ždrelu.

    Kao mamac mogu da se koriste skoro sve ostale ribe (pa i male štukice što nije dozvoljeno, ali bi ih ona ponjupala bez pardona) iako ona obožava Bandare i Crvenperke vrlo rado će uzeti i bilo koju drugu ribicu koja se zakači na udicu, naročito kada joj detektuje pogrešne pokrete u vodi izazvane ranjavanjem tj. vašim kačenjem iste.

    Štuka može da pojede druge ribe do 60% od svoje veličine, tako da ne morate da stavljate kao mamac minijaturne ribice akvarijumskih veličina.

    Važi neko pravilo da se ne treba žuriti kada primetite da je Štuka uzela mamac, ona ga retko ostavlja a i treba joj neko vreme da isti okrene i počne da guta ... znači, samo opušteno bez nervoze i bez žurbe.


    Srećno u ribolovu.


    PS.
    Bez obzira na važeće zakonske propise da je lovno dozvoljena Štuka od 30 cm moram napomenuti kako ona u toj veličini i starosti još nije polno zrela i kako nije produžila svoju vrstu.

    Budimo fer i dajmo joj šansu da još malo poraste, da se zaljubi, da nešto kresne i tako to ...

  8. #8

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Budimo fer i dajmo joj šansu da još malo poraste, da se zaljubi, da nešto kresne i tako to ...
    To i ja kazem
    Mada, u pravu si. Stuka se mresti pocetkom godine.
    Ko zna sta je Zoljka videla.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  9. #9

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Video sam tvoju poruku, verujem da si mislila uopšteno ali si navela Štuku jer o njoj razgovaramo.

    Bez veze mi je da naglašavam kako sam apsolutno saglasan sa ovakvim stavom:

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Ne diraj stuku kad se mresti
    ali ću svoju podršku tvome stavu iskazati kroz reputacione poene i kojom odraslom, ukusnom i nestašnom ribicom ako budem u prilici.



    Ne dirajmo ribe u periodu mresta.

    Ovo bi trebalo da je pravilo za sve prisutne na vodi, bez obzira iz kojih su razloga oni tamo.
    Na žalost naša stvarnost je drugačija, pa su neke vrste najviše napadnute baš u doba mresta, onda kada su najmanje oprezne i kada su najviše izložene našoj nepažnji i lošim namerama.
    Iz godine u godinu se dešava da se najkapitalniji primerci Smuđa, Šarana, Soma i mnogih drugih vrsta ulove baš u doba mresta.
    Pojava je raširena na mnoga boravišta riba i nije pojedinačna, već su čak napadnutiji poznati tereni za mrest.
    Ribočuvarske službe i pošteni ribolovci se bore koliko god je to u njihovoj moći ali rezultati na žalost još uvek nisu zadovoljavajući, jer oni nemaju dovoljnu snagu da spreče ovakvu vrstu vandalizma.
    Do kojih granica to sve doseže može da bude ilustracija primer kako je u jednom vojvođanskom selu pre par godina bio javno izložen som koji je ulovljen baš u doba zabrane. Naravno da u tom selu postoji aktivno i relativno poznato Udruženje sportskih ribolovaca ali nisu ništa preduzeli da se bar distanciraju od svega toga ... u nekim kasnijim kontaktima sam slušao nebuloze tipa: ''Pa, imao je preko 50 kila, ne lovi se to svaki dan.''
    Strašno, nisam smeo ni da pomislim da je u pitanju izuzetan matični primerak ženke što je vrlo lako bilo moguće.



    Jedna od izuzetno ugroženih i zanemarenih riba u našim vodama je Deverika (Abramis brama) koju ribolovci, osim retkih pojedinaca, ne vraćaju u vodu kada je ulove bez obzira na njenu veličinu.



    Sve ređe se love krupne deverike upravo iz razloga što im se ne dozvoljava da porastu. Sasvim logično i primetno je da su vode sve siromašnije ovom ribom iako nam ponekad deluje da je ima u izobilju.

  10. #10

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Da li si sigurna da je riba koju si videla u ogromnim količinama Štuka?

    Evo kako izgleda Štuka (Esox Lucius)


    Štuka se već odavno izmrestila, ona to učini dovoljno ranije pre nego što se izmreste beovice, crvenperke, deverike i ostale ribe kako bi njen podmladak imao dovoljno vremena da koliko toliko poraste i da potom počne da se hrani mladju navedenih riba.

    Ne kažem da nije moguće da se desi okupljanje Štuka u velikom broju u ovo doba godine ali onda za to postoje neki drugi razlozi ... zanimljivo bi mi bilo da si navela koliki su bili ti vidjeni primerci.

    Najverovatniji razlog okupljanja tolikog broja štuka može da leži u naglom porastu vode kada se ribe nagonski povlače ka obali od prljave, mutne i poludele matice ... moguće je da su Štuke u toj zoni lovile beovice/kauglere ili neku drugu sitnu ribu koju nisi zapazila.


    Štuka se lovi na živ mamac pomoću udice, najlona i štapa sa težim plovkom. Udica zavisno od zakona u zoni ribolova može da bude i trokraka što je i poželjno radi boljeg i sigurnijeg kačenja. Koristi se kao obavezno i tanka sajla jer bi Štuka pregrizla najlon bez ikakvih problema. Štuka ima 700 zuba i to prilično oštrih i okrenutih ka ždrelu.

    Kao mamac mogu da se koriste skoro sve ostale ribe (pa i male štukice što nije dozvoljeno, ali bi ih ona ponjupala bez pardona) iako ona obožava Bandare i Crvenperke vrlo rado će uzeti i bilo koju drugu ribicu koja se zakači na udicu, naročito kada joj detektuje pogrešne pokrete u vodi izazvane ranjavanjem tj. vašim kačenjem iste.

    Štuka može da pojede druge ribe do 60% od svoje veličine, tako da ne morate da stavljate kao mamac minijaturne ribice akvarijumskih veličina.

    Važi neko pravilo da se ne treba žuriti kada primetite da je Štuka uzela mamac, ona ga retko ostavlja a i treba joj neko vreme da isti okrene i počne da guta ... znači, samo opušteno bez nervoze i bez žurbe.


    Srećno u ribolovu.


    PS.
    Bez obzira na važeće zakonske propise da je lovno dozvoljena Štuka od 30 cm moram napomenuti kako ona u toj veličini i starosti još nije polno zrela i kako nije produžila svoju vrstu.

    Budimo fer i dajmo joj šansu da još malo poraste, da se zaljubi, da nešto kresne i tako to ...
    Ma 100% je stuka. Primerci su isli u jatu (2-4 stuke) i kretale su se malte ne na samoj povrsini vode. Velicina ribe je bila otprilike 1/2 m do 70-80 cm. Voda je u tom delu gde je dok, inace plitka i ima stenja na dnu. Mogla sam jasno da ih vidim. Izgledale su upravo ovako:


    Pecala sam na glistu, sa sajlom na kojoj je bila udica, plovak je bio dovoljno tezak. I nista se nije desilo. Ama ni da pipne.
    Da li se stuka peca sa olovom (mislim da ne) ili mozda sa vrlo lakim olovom i koja je duzina najlona od plovka do udice sa mamcem???

    Sto se tice mrestenja, zavisi od podneblja. Ovde su zime duge i mislim da se zbog toga ne mreste, kao u nasim rekama. Iako je kraj maja, temperature se krecu od 2-3 C pre podne i dostizu temperaturu od 16-20 stepeni C.
    Na istom tom mestu gde se mrestila (mozda) stuka, naleteo je saran (oko 2 kg)
    Sigurna sam u jedno - bila je to stuka!
    neunistiva zlojebaba!

  11. #11

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Malu ribu, bez obzira na vrstu vracam u reku. Ovde ima jako puno deverike. Govorim o Grand River u Kanadi. Ja je cesto pecam (prilicno lepe komade) i ona je jedna od mojih omiljenijih riba.
    Nalecu i veliki somovi. Najveci, koga nisam mogla da izvucem (pokidao najlon) je, po mojoj proceni bio tezak oko 5 kg, mozda i vise.
    Soma ne znam niti da cistim, niti da spremim. Jednom sam ga cistila - bolje reci razbucala, i snicle sam pekla na rostilju, premazujuci ih marinadom od limunovog soka, maslinovog ulja, persuna, bibera, vegete i belog luka.
    Divno je mirisala, ali je bila kao djon, zilava, nikakva. Nisam mogla da jedem.
    Jel imas neki recept za pripremanje soma (osim riblje corbe). Kako se cisti? Glavu sam morala da mu odsecem sekirom (nemam sataru). A sta da radim sa kozom?
    neunistiva zlojebaba!

  12. #12

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Volim ribolovi i rado ga se secam jer nema se vremena
    malo da pomognem štuka se mresti u februaru tad je i lovostaj

    BISTRO
    brm, brm, brrrrrrrrrrrrrrrrm m

  13. #13

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    Ma 100% je stuka. Primerci su isli u jatu (2-4 stuke) i kretale su se malte ne na samoj povrsini vode. Velicina ribe je bila otprilike 1/2 m do 70-80 cm. Voda je u tom delu gde je dok, inace plitka i ima stenja na dnu. Mogla sam jasno da ih vidim. Izgledale su upravo ovako:


    Pecala sam na glistu, sa sajlom na kojoj je bila udica, plovak je bio dovoljno tezak. I nista se nije desilo. Ama ni da pipne.
    Da li se stuka peca sa olovom (mislim da ne) ili mozda sa vrlo lakim olovom i koja je duzina najlona od plovka do udice sa mamcem???

    Sto se tice mrestenja, zavisi od podneblja. Ovde su zime duge i mislim da se zbog toga ne mreste, kao u nasim rekama. Iako je kraj maja, temperature se krecu od 2-3 C pre podne i dostizu temperaturu od 16-20 stepeni C.
    Na istom tom mestu gde se mrestila (mozda) stuka, naleteo je saran (oko 2 kg)
    Sigurna sam u jedno - bila je to stuka!

    Malo mi je komplikovano da ronim po literaturi ali skoro sigurno je potrebna nešto veća temperatura od 2-3 C u vreme mresta štuke, tako da ta opcija koju si navela uz lokaciju vrlo lako može da znači da si u pravu, te Štuke su se najverovatnije okupile radi mresta.

    Postoji više načina pripremanja sistema za lov Štuke ali pokušaću da ti dočaram dva od njih koja su najzastupljenija.

    A.
    Počinjemo od trokrake udice na kraju sistema na koju kačimo sajlu dužine ne manje od 15 cm, potom ide najlon ili neka struna na kojoj je odgovarajuće olovo od recimo oko 10 grama pa potom ide plovak veće nosivosti oko 20-25 grama. Preporučljivo je da štap bude jači, najlon dovoljno debeo sa odgovatrajućom nosivošću i neka mašinica po mogućnosti.

    B.
    Počinjemo od olova na kraju sistema koje treba da je oko 30-tak grama, vežemo ga najlonom i na izvesnoj udaljenosti (recimo pola metra) postavljamo trostruku virblu za čiji jedan kraj vežemo opisani predvez, na drugi kraj ide sajla sa udicom a na treći kraj se veže osnovno najlon na kojem je odgovarajući plovak nosivosti oko 20-25 grama. Ovo je sistem kod koga je olovo na dnu i plovak može da bude lakši od otežanja, ako se koristi štap sa mašinicom plovak i nije neophodan iako nije zgoreg da se postavi. Ukoliko nema plovka štap se stavlja poput kazaljke na satu koja pokazuje 10-11 časova a najlon se zateže da nema trbuha u vazduhu.

    Prvi sistem se koristi kada želimo da nam ribica koju u oba slučaja stavljamo kao mamac ima veću slobodu kretanja a kada sam tok vode nije prejak da moramo stalno iznova zabacivati sistem jer je došao uz samu obalu, drugi sistem dozvoljava neštp manje sloboda mamcu ali je stacioniran na mestu gde mi želimo.

    Ribice koje koristimo kao mamce probadamo jednim krakom udice ispod prve trećine leđnog peraja u odnosu na početak ili u nekim slučajevima iznad donjeg peraja koje se nalazi kod analnog otvora ... cilj je da ribice što duže žive pa treba biti pažljiv prilikom montiranja sistema.

    Prilikom kontriranja, kada vidite da vam riba nosi mamac morate dati nešto jaču i energičniju kontru, kao što sam već rekao Štuka ima oko 700 zuba i veoma tvrdu čeljust.

  14. #14

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    Malu ribu, bez obzira na vrstu vracam u reku. Ovde ima jako puno deverike. Govorim o Grand River u Kanadi. Ja je cesto pecam (prilicno lepe komade) i ona je jedna od mojih omiljenijih riba.
    Nalecu i veliki somovi. Najveci, koga nisam mogla da izvucem (pokidao najlon) je, po mojoj proceni bio tezak oko 5 kg, mozda i vise.
    Soma ne znam niti da cistim, niti da spremim. Jednom sam ga cistila - bolje reci razbucala, i snicle sam pekla na rostilju, premazujuci ih marinadom od limunovog soka, maslinovog ulja, persuna, bibera, vegete i belog luka.
    Divno je mirisala, ali je bila kao djon, zilava, nikakva. Nisam mogla da jedem.
    Jel imas neki recept za pripremanje soma (osim riblje corbe). Kako se cisti? Glavu sam morala da mu odsecem sekirom (nemam sataru). A sta da radim sa kozom?
    Za Kanadu ne znam ali znam da na teritoriji Amerike postoji oko 20-tak vrsta somova, pitanje je koju vrstu si lovila, no bez obzira svima je koža ljigava i nemaju krljušti, koliko ja znam.
    Kod nas se Som najlaše očisti običnim džakom od luka ili krompira kojim se istrlja pošto se prethodno pospe solju, može se trljati i žicom za ribanje sudova ... a može se malčice politi i toplom vodom ali ne treba preterivati - pa potom naravno so i trljanje ...

    Neki veštiji ribolovci znaju Soma da oderu ali ja to nisam probao.

    Lično Soma volim kada se sprema na najprostiji mogući način sa što manje dodataka, proprženog na ulju.

    Inače veoma retko se desi da ga uopšte i ulovim jer to ne činim ciljano pa se jedino desi da naleti dok varaličarim Smuđa ili Basa kojeg bi kod vas trebalo da ima u izobilju a koji je jedna od ukusnijih slatkovodnih riba koje sam jeo, na stranu to što je najizazovnija za ribolov zbog svoje nepredvidivosti.

  15. #15

    Odgovor: Pitanja i odgovori - Razmenimo korisna iskustva i pomozimo manje upućenima

    Citat Snoopy Red B kaže: Pogledaj poruku
    Volim ribolovi i rado ga se secam jer nema se vremena
    malo da pomognem štuka se mresti u februaru tad je i lovostaj

    BISTRO
    Da, tako sitne knjige kažu ali Štuka pa i ostale vrste riba svoj mrest započinju pri određenim uslovima, a temperatura vode je jedan od najvažnijih.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Iskustva sa Astrolozima
    Autor Vojvotkinja u forumu Astrologija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 01.09.2015, 08:03
  2. Najgora iskustva ~ greške u krevetu
    Autor SQUAW u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 25.02.2015, 01:17
  3. Iskustva sa neta
    Autor Meggy u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 124
    Poslednja poruka: 03.02.2015, 21:04
  4. Pomozimo očuvanje svetkovina
    Autor misog u forumu Religija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 10.09.2011, 16:59
  5. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 25.06.2009, 18:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •