Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto? - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 46
  1. #16

    Odgovor: Nerazumevanje vernika - zašto?

    Kako vi dobro vidite gospodine Pero. Dobro, gospodj(ic)a Goldie vas je malo, ovlas samo, korigovala, ali necemo sada da pravimo famu oko toga

    Pa jeste, da bi zametnuli trag valjanosti argumentacije, vjernici ce vas proglasiti komunistom ili satanistom i tome slicno; komunisti ce vas proglasiti kapitalistom ili fasistom itd.

    Nego, mi cemo se, jel, pretpostavljam, ipak pridrzavati valjanosti argumentacije, a ne slijepo slijediti, kako ne dogmu, tako ni paradigmu.

    Princip dogme se ne slaze sa bilo kakvom polemikom o svojoj valjanosti. A princip paradigme slaze. Dogma apriori odbacuje sve kritike. A paradigma ne odbacuje, vec ispituje valjanost istih. Dogmu je, npr., predstavljalo religiozno uvjerenje da je zemlja ravna ploca, a paradigmu je predstavljalo uvjerenje da je zemlja okrugla. Dogma se nije slagala sa konstatovanjem cinjenicnog stanja i izvodjenja zakljucaka iz istog, vec insistirala na religioznom uvjerenju. A princip paradigme nije prihvatao isto, vec je krenulo da se konstatuje cinjenice, te iz njih zakljucuje. Tako stigosmo do stvarnog oblika zemlje. E, sad, kako mi se cini, vi ste na onoj strani koja pretpostavlja princip dogme principu paradigme, jer se ne mozete nalaziti izmedju? To su nepomirljivi polariteti. Pa jeste li za princip dogme, ili ste za princip paradigme, pitanje je sad? Iliti, polazeci od gornjeg primjera, da li smatrate da bi bilo bolje da i dan danas vjerujemo kako je zemlja ravna ploca, nego li sto zaista znamo njen stvarni oblik?

    Drugarski pozdrav: Zivjeli pioniri maleni!

  2. #17

    Odgovor: Nerazumevanje vernika - zašto?

    Negde beše napisano: vernici nerazumeju nevernike (malo grubo, pre ateiste).
    E pa evo mene grešnog vernika i dobro razumem druge. Jer vera je razumevanje, praštanje, tolerantnost, ljubav...., a tema je nerazumevanje vernika....
    U onoj divnoj knjizi stolar izdelja lutka i udahnu mu dušu, beše to divan i plemenit lutak i radost svih čitalaca koji pročitaše tu knjigu.
    Savremena verzija ove priče bi bila stolar izdelja lutka sa najboljom namerom, ali umesto da mu udahne dušu dade ga daljem komšiji ničeu da mu ugradi čip, pošto je stvoren u eri visoke elektronike, a komšija nepoznavajući dobro materiju ugradi pogrešni čip. Došlo je do sudara drvne i elektro tehnologije gde lutak poče da se ponaša kao jedan davni filozof Niče, od koga proisteče i nihilizam.
    Svi događaji i imena su izmišljeni i ako nekog podsete na nešto sadašnje, namerno je tako urađeno.
    In vinas veritas

  3. #18

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Ja sam nevernik, i imam puno razumevanja za one koji jesu vernici. Problem je što oni nemaju razumevanja za mene. Ne znam zašto, al kad kažem da ne verujem u boga, odmah dobijem odgovor ‚‚Ti si satanista.‚‚ ili ‚‚Ti si sektaš‚‚ mislim, takva je situacija opšteprisutna.

    Vera je slepa, za narod koji je prati, ali ne i za onog ko je na čelu, tj. poglavar te crkve. Poglavar govori šta bi trebalo da se radi, a ostali se slepo povinuju tome. Zbog toga su i izvršene mnoge užasne stvari u ime vere u srednjem veku. Mnoge Pape su bili neki od najvećih nevernika, i grešnika. Jedan papa je svojevremeno potrošio celu papsku riznicu na kurve, piće, hranu... i to za samo tri godine. A katolička crkva je u to vreme bila najbogatija na svetu. Taj papa je zatim uveo indulgencije - oproštajnice grehove - da bi vratio pare u papsku kasu. Toliko o katoličkoj crkvi kao instituciji, i o papi kao svetom čoveku.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  4. #19

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Ja sam nevernik, i imam puno razumevanja za one koji jesu vernici. Problem je što oni nemaju razumevanja za mene. Ne znam zašto, al kad kažem da ne verujem u boga, odmah dobijem odgovor ‚‚Ti si satanista.‚‚ ili ‚‚Ti si sektaš‚‚ mislim, takva je situacija opšteprisutna.
    Evo ja sam vernik,i imam razumevanja za ono što osećaš, a kad bilo ko kaže da ne veruje u Boga,ne osuđujem ga, nego ako se nađem u komunikaciji sa njim,pokušam da ga shvatim,tako da nije baš opšteprisutna takva situacija,ne bi trebalo ljude svrstavati sve u isti koš.

    Takođe mene kao vernika,ne razume ni moje bliže okruženje,al sam vremenom to prevazišla.
    Zavisi i kako se čovek postavi prema ljudima,recimo da imam sjajnu komunikaciju i sa onima koji ne veruju.

    Svako dobro

  5. #20

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Zato jer su pomirljivi, blagi, neeksponirani, duhovni, dobri, uljudni, kulturni, moralni, požrtvovani, ne trče za materijalnim po svaku cenu, lakše opraštaju, ljubav im je na prvom mestu, mole se za druge, ne misle samo na sebe, imaju mane, ali se trude .... imaju i grehe, ali se kaju .... i imaju razumevanje ....
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 29.03.2008 u 13:40 Razlog: reč :-)

  6. #21

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Zato jer su pomirljivi, blagi, neeksponirani, duhovni, dobri, uljudni, kulturni, moralni, požrtvovani, ne trče za materijalnim po svaku cenu, lakše opraštaju, ljubav im je na prvom mestu, mole se za druge, ne misle samo na sebe, imaju mane, ali se trude .... imaju i grehe, ali se kaju .... i opet se trude ....
    Da, otac Žarko Gavrilović je prosto oličenje blagosti
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  7. #22

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Da, otac Žarko Gavrilović je prosto oličenje blagosti
    on je možda više očuh . . . mislih na istinske vernike, one koji veru drže u srcu

  8. #23

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Zato jer su pomirljivi, blagi, neeksponirani, duhovni, dobri, uljudni, kulturni, moralni, požrtvovani, ne trče za materijalnim po svaku cenu, lakše opraštaju, ljubav im je na prvom mestu, mole se za druge, ne misle samo na sebe, imaju mane, ali se trude .... imaju i grehe, ali se kaju .... i imaju razumevanje ....

    A ovo je...shta?

    Prototip vernika?

    Definicija?

    Citat iz udzbenika "Pravi vernik - kako postati i ostati?"


    Ja ne poznajem nijednog choveka sa ovim osobinama (bio on vernik ili nevernik). Ubedhen sam da ga ne poznajesh ni ti. Chemu onda lazna pricha o nechemu toliko utopijskom da bi moglo da postoji jedino kada ne bismo bili ljudi.

    Jer kada bi bilo ko posedovao sve ovo shto si nabrojao, ispred svoga imena bi nosio i ono "sveti".

  9. #24

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Zato jer su pomirljivi, blagi, neeksponirani, duhovni, dobri, uljudni, kulturni, moralni, požrtvovani, ne trče za materijalnim po svaku cenu, lakše opraštaju, ljubav im je na prvom mestu, mole se za druge, ne misle samo na sebe, imaju mane, ali se trude .... imaju i grehe, ali se kaju .... i imaju razumevanje ....
    ..eto imala sam priliku da upoznam,baš ovakve ljude

    @love hunter ako pročitaš žitija svetih videćeš da su i oni bili ljudi poput,nekih od nas,i da će neki naši savremenici,u nekoj budućnosti,bližoj ili daljoj biti sveti.

  10. #25

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Ja ne poznajem nijednog choveka sa ovim osobinama (bio on vernik ili nevernik).
    žao mi je zbog toga ..... ja ih znam podosta ....

    a pročitaj post više puta : "imaju mane , ali se trude....imaju grehe, ali se kaju"

  11. #26

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ..eto imala sam priliku da upoznam,baš ovakve ljude

    @love hunter ako pročitaš žitija svetih videćeš da su i oni bili ljudi poput,nekih od nas,i da će neki naši savremenici,u nekoj budućnosti,bližoj ili daljoj biti sveti.
    Gde si ih upoznala, negde iza duge?

    Necu da chitam, verujem ti na rech...a jel' mozesh da mi kazesh ko su otprilike ti savremenici...da malo obratim paznju na njih?

    @ Gogsy:
    Izvini, ali ti i dalje ne verujem da poznajesh bar jednog...osim ako poenta nije bila u rechenici koju si napisao na kraju...po njoj, mozemo da radimo shta hocemo, ali ako se pokajemo zbog toga, no frks...e, takvi vernici (i nevernici) ce uvek da nailaze na nerazumevanje sa moje strane...

  12. #27

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Gde si ih upoznala, negde iza duge?

    Necu da chitam, verujem ti na rech...a jel' mozesh da mi kazesh ko su otprilike ti savremenici...da malo obratim paznju na njih?
    ..ovo negde iza duge,je predpostavljam trebalo biti šaljivo ,da ne pomislim nešto drugo...

    ne,neću ja da kažem ko su ti savremenici,ima ih...njihova dela će to pokazati,i njihov život,ne prazne reči...

  13. #28

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    @ Gogsy:
    Izvini, ali ti i dalje ne verujem da poznajesh bar jednog...osim ako poenta nije bila u rechenici koju si napisao na kraju...po njoj, mozemo da radimo shta hocemo, ali ako se pokajemo zbog toga, no frks...e, takvi vernici (i nevernici) ce uvek da nailaze na nerazumevanje sa moje strane...
    ...prihvatam izvinjenje ... ali ko je rekao da možemo da radimo šta hoćemo ( verovatno si mislio na zla dela) ?

    naravno da ne ! Poenta je baš suprotna, niko nije savršen osim našeg Gospoda.....svi grešimo, samo se neki kaju zbog istih, a neki ne. Pa samim tim idu iz greha u greh.....

  14. #29

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    *nakašljavanje* da počnem...

    Kao prvo - ne moraš biti vernik da bi se kajao zbog svojih grehova, i da bi ti bilo oprošteno. I nije važno da ti bog oprosti, nego da ti oproste oni kojima si načinio zlo tim svojim grehovima.
    Kao drugo - Većina vernika, i to velika većina nisu onakvi ljudi kakve si oposao. takođe, mnoge ubice, lopovi, kurvari, prevaranti i šta sve ne su bili veliki vernici.
    Kao treće - Žitije svetih nisu sušta istina i vi to znate. Mnoge stvari su promenjene, ulepšane, idealizovane, i izmišljene. Zato ih nemojte navoditi kao neku vrstu dokaza, molim vas.
    Kao četvrto - Veliki broj ljudi koji su proglašeni za svece od strane crkve su istorijski dokazano bili ubice, prevaranti, lažovi, i šta sve ne, i dobili su titulu sveca samo zbog velikih donacija crkvi, i ničeg drugog.

    Ovo je sve što sam imao da kažem.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  15. #30

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Ovu temu i otvorih,da bi se razumeli koliko je to moguće,uz veoma dobru volju,i nadam se na obostranu korist,iz najboljih namera.

    Da se prekrstim,pa ću kratko i nadam se razumljivo napisati još po neku iz gore navedenih razloga.

    Ko smo mi,da neprestano osuđujemo... osuđujemo ljude...za koje se zna ko su...
    Što se tiče žitija svetih,za mene jesu sušta istina,za nekog nisu,dakle kako za koga,te sa tim u vezi ne želim dokazivati,kao ni na sličnim temama,da se ne ponavljamo.Njih sam spomenula,tek radi mog skromnog mišljenja,da bi možda za nekog bilo korisno da ih pročita,ako to želi.
    Kanonizovanje svetih,ne podrazumeva ono što kažeš,da su u pitanju samo donacije...Mnogo ljudi je živelo svetim životom,postradavši za veru,a među njima ima i novomučenika,naših savremenika,o kojima ću pisati na temi Žitija svetih.

    Svako dobro.

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 14:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •