Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto? - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 46
  1. #31

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ovu temu i otvorih,da bi se razumeli koliko je to moguće,uz veoma dobru volju,i nadam se na obostranu korist,iz najboljih namera.

    Da se prekrstim,pa ću kratko i nadam se razumljivo napisati još po neku iz gore navedenih razloga.

    Ko smo mi,da neprestano osuđujemo... osuđujemo ljude...za koje se zna ko su...
    Što se tiče žitija svetih,za mene jesu sušta istina,za nekog nisu,dakle kako za koga,te sa tim u vezi ne želim dokazivati,kao ni na sličnim temama,da se ne ponavljamo.Njih sam spomenula,tek radi mog skromnog mišljenja,da bi možda za nekog bilo korisno da ih pročita,ako to želi.
    Kanonizovanje svetih,ne podrazumeva ono što kažeš,da su u pitanju samo donacije...Mnogo ljudi je živelo svetim životom,postradavši za veru,a među njima ima i novomučenika,naših savremenika,o kojima ću pisati na temi Žitija svetih.

    Svako dobro.

    Kao prvo - da li sam ja ikad rekao da su svi sveci bili bogati donatori crkve? Nisam. Samo sam rekao da ima takvih. Jesu manjina, ali ih ima poprilično. Priznajem da su sveci većinom ljudi koji su stradali zbog svojih verskih ubeđenja, ponekad na užasne načine. I ima ljudi u današnje vreme koji su živi sveci. Partrijarh Pavle je pravi primer.

    Pročitao sam neke žitije, kao i istorijsko gledanje na ličnosti opisivane u žitijama. I videh da se ne slažu. I videh da mnoge stvari koji pišu u žitijama nisu istinite, i čak su potpuno pogrešne. Mnogo šta u žitijama je istina, ali ulepšana istina. Sveci nisu bili bezgrešni ljudi, i imali su mane, ali se te mane uglavnom ne spominju u žitijama, već se sveci glorifikuju, i pripisuju im se razna čuda koja su ponekad izveli na mestima na kojim nikad nisu ni bili. Veoma zanimljivo zar ne?

    Ti kažeš da ne treba da osuđujemo ljude za koje se zna ko su. A šta ako mi ne znamo ko su, već samo mislimo da znamo? Ako ne pokušamo da zagrebemo ispod površine, nećemo uvideti da li je ono za šta verujemo da je istina, zaista istina. Sve treba kritički gledati i osuđivati. Samo tako možemo saznati istinu, i razviti se kao ličnosti.


    The Gunslinger je rekao svoje.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  2. #32

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    *nakašljavanje* da počnem...

    Kao prvo - ne moraš biti vernik da bi se kajao zbog svojih grehova, i da bi ti bilo oprošteno. I nije važno da ti bog oprosti, nego da ti oproste oni kojima si načinio zlo tim svojim grehovima.
    Kao drugo - Većina vernika, i to velika većina nisu onakvi ljudi kakve si oposao. takođe, mnoge ubice, lopovi, kurvari, prevaranti i šta sve ne su bili veliki vernici.
    ...dobro si počeo, al' si loše završio ...
    Prvo treba da razjasnimo reč "vernik" ! Ljudi koji se pridržavaju božijih i moralnih zakona i koji Boga nose u srcu, a ne samo na jeziku, (kao ta druga vrsta "vernika" koju ti pominješ), ne mogu biti : ubice, lopovi, kurvari, prevaranti i šta sve ne, jer jednostavno oni se pridržavaju moralnih pravila koje nam je Bog dao..... Dakle vernik je onaj koji se pridržava Božijih zakona i zapovesti.....u suprotnom, svako može da kaže: ja sam "vernik" a da se ponaša kao najgori šljam ....
    Znači, kad' sam napisao vernici, mislio sam na istinske vernike a ne "velike vernike"
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 29.03.2008 u 18:49 Razlog: slovo

  3. #33

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Ima ljudi koji se pridržavaju moralnih načela, a koji nisu vernici. Poenta je bila da nisu svi ateisti ljudi koji se ne pridržavaju moralnih načela, i da nisu svi ljudi koji veruju u boga ljudi koji se pridržavaju moralnih načela.

    Ti stalno, subtilno ili direktno, karakteriš ateiste kao ljude koji nemaju morala. Ovde si to uradio suptilno, a u temi http://www.vojvodinacafe.com/forum/r...g-postoji.html si to uradio i direktno. Ja sam ateista i nikad ne bih ubio čoveka. Nikad. Ne moram verovati u boga da bi se pridržavao zapovesti "Ne Ubij"
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  4. #34

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Kao prvo - da li sam ja ikad rekao da su svi sveci bili bogati donatori crkve? Nisam. Samo sam rekao da ima takvih. Jesu manjina, ali ih ima poprilično
    Da,ima i takvih,mada si u predhodnom postu rekao,veliki broj ljudi,sad kažeš manjina.

    Sveci nisu bili bezgrešni ljudi, i imali su mane, ali se te mane uglavnom ne spominju u žitijama, već se sveci glorifikuju, i pripisuju im se razna čuda koja su ponekad izveli na mestima na kojim nikad nisu ni bili. Veoma zanimljivo zar ne?
    Veoma bi bilo zanimljivo ,da kažeš na šta misliš,pod tim:na mestima na kojim nikad nisu bili...
    Niko nije bezgrešan osim Boga.
    Sve treba kritički gledati i osuđivati. Samo tako možemo saznati istinu, i razviti se kao ličnosti.
    Ti ako želiš,budi kritičan i osuđuj.Više volim da se služim izrazom rasuđivanje,recimo.
    Sebe smatram izgrađenom kao ličnost,s time da nije na odmet napredovati u svakom smislu.

  5. #35

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    Ima ljudi koji se pridržavaju moralnih načela, a koji nisu vernici. Poenta je bila da nisu svi ateisti ljudi koji se ne pridržavaju moralnih načela, i da nisu svi ljudi koji veruju u boga ljudi koji se pridržavaju moralnih načela.

    Ti stalno, subtilno ili direktno, karakteriš ateiste kao ljude koji nemaju morala. Ovde si to uradio suptilno, a u temi http://www.vojvodinacafe.com/forum/r...g-postoji.html si to uradio i direktno. Ja sam ateista i nikad ne bih ubio čoveka. Nikad. Ne moram verovati u boga da bi se pridržavao zapovesti "Ne Ubij"
    Naopako Gunslingeru......nikada ne bih rekao da su svi ateisti nemoralni !!! Znam ih mnogo koji su čak vrlo moralni a nisu vernici......Poenta cele priče je savim drugačija, ali ti je nisi shvatio....žao mi je.....Poenta svega je, da istinska, ponavljam "istinska", vera u Boga i pridržavanje Njegovih zapovesti ne može proizvesti ZLO. Jer jedno je suprotno drugom. Dok Ateizam može vrlo lako......pa pogledaj , kada bi svi verovali u Boga i pridržavali se njegovih zapovesti, ne bi bilo ratova, bede, siromaštva, zavisti, pakosti...A imamo priliku da vidimo pred našim očima, da to sve postoji kao produkt nemorala..........Ali daleko bilo da su svi ateisti "loši"

  6. #36

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Da,ima i takvih,mada si u predhodnom postu rekao,veliki broj ljudi,sad kažeš manjina.
    Veliki broj ljudi, ali manjina u odnosu na ukupan broj. Ja sam kriv što si me pogrešno razumela.


    Naopako Gunslingeru......nikada ne bih rekao da su svi ateisti nemoralni !!! Znam ih mnogo koji su čak vrlo moralni a nisu vernici......Poenta cele priče je savim drugačija, ali ti je nisi shvatio....žao mi je.....Poenta svega je, da istinska, ponavljam "istinska", vera u Boga i pridržavanje Njegovih zapovesti ne može proizvesti ZLO. Jer jedno je suprotno drugom. Dok Ateizam može vrlo lako......pa pogledaj , kada bi svi verovali u Boga i pridržavali se njegovih zapovesti, ne bi bilo ratova, bede, siromaštva, zavisti, pakosti...A imamo priliku da vidimo pred našim očima, da to sve postoji kao produkt nemorala..........Ali daleko bilo da su svi ateisti "loši"
    Kao što si sam rekao ljudi nisu savršeni. I nisu svi ljudi isti. Kad bi se svi pridržavali moralnih načela "koje nam je bog postavio" to bi bila utopija. A toga nema. Ljudi su nesavršena bića. I primi k znanju da tvoja moralna načela ne važe za sve ljude. Moralna načela nekih naroda su sasvim drugačija. Muslimani i dalje smatraju da preljubnicu treba kamenovati, i da lopovu treba odseći ruku. To su moralna načela koja je njima postavio njihov bog.


    I, da te citiram:

    Uostalom lakše je biti nevernik i ne priznavati Boga, nego biti vernik ..... jer šta ? .... Pa vernici imaju taj teret da se pridržavaju i povinuju Božijim i moralnim načelima - zapovestima . . . . Dok nevernik nema taj teret, ako uspe da izigra zakon i zakonske posledice , kao što je zatvorska čelija iliti samica, on faktički može da čini šta mu je volja !!! jel ?
    Šta za njega znače zapovesti kao što su : ne ubij, ne kradi, ne svedoči lažno, ne čini preljube, ljubi bližnjega svoga . . . . . .šta je to za nevernika ? Bog ne postoji , zakon ćemo nadmudriti, dakle ajmo lagati, krasti, ubijati, mrzeti......jer nema posledica .......
    I? Nikad ne bi rekao da su ateisti nemoralni? A šta je ovo? Reci ti meni.
    Poruku je izmenio The Gunslinger, 29.03.2008 u 20:31
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  7. #37

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    pa pogledaj , kada bi svi verovali u Boga i pridržavali se njegovih zapovesti, ne bi bilo ratova, bede, siromaštva, zavisti, pakosti...A imamo priliku da vidimo pred našim očima, da to sve postoji kao produkt nemorala..........Ali daleko bilo da su svi ateisti "loši"
    opet ja ne mogu da odolim...

    Prvo, tvoja je postavka da je ateizam preduslov za nemoral. Tj ateisti su to shto jesu jer je tako lakshe biti nemoralan. To su tvoje rechi sa jedne druge teme.
    Kada na svetu ne bi bilo nikakvih razlika, verovatno ne bi bilo ni ratova. Al chovek je chovek i chovek nije savrshen. Ono shto se choveku od malih nogu mora usadjivati to je MORAL. Religiozni ljudi nemaju tapiju na dobrotu ljubav i poshtenje. 90% populacije jeste religiozno a ratova, mrzznje isvetga toga koliko hochesh. Po istrazzivanjima u Americi, tek 10 % populacije u zatvorima su ateisti....Simptomatichno? Siguran sam da je ista stvar i kod nas. Nema nasilje veze sa verom u boga. Odnosno, jedno drugo ne iskljuchuje.Ali, ima veze sa moralom,vaspitanjem i ljudskoschu.

    Kada bi svi bili komunisti svi bi imali sve i sve bi bilo do bola. Kada bi svi bili belci, ne bi bilo rasizma. Ali to prosto ne mozze tako da se gleda. Kada bi svi bili dobri, svi bi bili dobri. Istina, so what? Mozzemo samo da zalimo nad chinjenicom da nije tako.
    Znachi, forsiranje religioznosti ne doprinosi miru u svetu. Sad chesh ti da mi objasnish su kako ti vernici koji chine loshe stvari vodjeni tamom i ovim i onim. Shto opet samo znachi, da biti vernik, ne znachi nishta za mir u svetu. Osim za hranjenje sopstvene slike o samom sebi, na prost nachin.

    Medju najglasnijima i najnetolerantnijima prema svemu drugachijem su verski fundamentalisti. Ako medju ateistima mozzesh da nadjesh istu pojavu u istom procentu, onda je praktichno totalno nebitno u shta ko veruje/ne veruje kada govorimo o zlu u svetu.

    A posebno opasan oblik i segment fundamentalizma je kreacionizam... onaj koji gaji i podrzava iracionalno, demagogiju, zamenu teza i neverovanje ochima i logici vech mitovima i legendama... al tu smo prichu vech isprichali.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 29.03.2008 u 20:29

  8. #38

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    I ima ljudi u današnje vreme koji su živi sveci. Partrijarh Pavle je pravi primer.
    Patrijarh Pavle? To beshe onaj chovek koji je ubacio Slobodana Miloshevica u crkveni kalendar (ako se dobro secam zgrazavanja moje keve kada je to videla)?

    Zivi svetac? Mhmmm...

  9. #39

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Misliš da je čovek imao izbora? Mislim, da nije to uradio pojeo bi ga mrak.....socijalistički mrak......


    Al ne skreći s teme. To ko je svetac, nije tema ovde.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  10. #40

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    I sama sam u situaciji da nemam razumevanje blize okoline,zbog toga sto sam vernik,tako da me ne cudi,sto i na forumu,kod vecine ljudi nailazim na isto,tacnije navikla sam.Ono sto me zanima zasto je to tako?Forum je fantastican,za svakog po nesto,ima ozbiljnih i opustenih tema, a ovaj smatram za ozbiljan,Religija,i znam da bi se mnogi ukljucili,ali se ustrucavaju,zarad neozbiljnih komentara i citata.Zbog cega ljudi koji ne veruju,vernike smatraju cudacima?Zasto nekome smeta vera?
    Zasto nekome smeta sto ja recimo prezirem vestacko krzno?
    ili sto odobravam lov?
    zasto nekome smeta gej parada?
    zasto nekome smeta pirsing i kosa ofarbana u narandzasto?
    Zasto nekome smeta da sedi sa Ciganinom u razredu?
    Zasto niko nema Ciganina najboljeg druga?
    Zasto nedojebani Borko prica o veri na nacin "Ko o cemu,kurva o postenju" aovamo olajava ljude iza ledja i pokazuje sve nepozeljne osobine pravog vernika?
    Zasto?
    Zasto?
    Zasto?


    Valjda sto smo razliciti.......i ako je nepozeljno mahati raznim cinjenicama ne vidim razloga da ne bude nepozeljno i mahanje verom.....



    necu da se svadjam,samo opazam.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  11. #41

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    Zasto nekome smeta sto ja recimo prezirem vestacko krzno?
    ili sto odobravam lov?
    zasto nekome smeta gej parada?
    zasto nekome smeta pirsing i kosa ofarbana u narandzasto?
    Zasto nekome smeta da sedi sa Ciganinom u razredu?
    Zasto niko nema Ciganina najboljeg druga?
    Zasto nedojebani Borko prica o veri na nacin "Ko o cemu,kurva o postenju" aovamo olajava ljude iza ledja i pokazuje sve nepozeljne osobine pravog vernika?
    Zasto?
    Zasto?
    Zasto?


    Valjda sto smo razliciti.......i ako je nepozeljno mahati raznim cinjenicama ne vidim razloga da ne bude nepozeljno i mahanje verom.....



    necu da se svadjam,samo opazam.....
    Taman posla,što bi se svađali.I dobro je da smo različiti,šta bi tek bilo kada bi svi isto mislili...E ovde ima mnogo zašto,pa da ne časim časa...i moram dodati veoma mi je drago kada vidim neke članove ovde,koji mašu na nekim drugim temama
    Na prva četiri postavljena pitanja,ne znam da vam dam odgovor...meni lično ne smeta...Da li nekom smetaju Romi ili Cigani,stvar je kućnog vaspitanja i kulture,među mojim najboljim prijateljima,gle slučajnosti ima i Cigana,ljudi velikog srca...
    Što se tiče pomenutog Borka,verujte mi nisam pratila šta se tu događa.

    Nadam se da ću vas i dalje viđati na ovim temama,a kod smo kod toga,zar ne pišu svi na forumu tamo gde žele,ili bar po nešto misle da znaju,pa to iz najbolje namere hoće da podele,sa onima koje to zanima...

  12. #42

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    ...Vidim stara ekipa ponovo na okupu ...


    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    Kao što si sam rekao ljudi nisu savršeni. I nisu svi ljudi isti. Kad bi se svi pridržavali moralnih načela "koje nam je bog postavio" to bi bila utopija. A toga nema. Ljudi su nesavršena bića. I primi k znanju da tvoja moralna načela ne važe za sve ljude.
    prvo : Zbog čega smatraš i uslovljavaš pridržavanje moralnih načela, time da nisu svi ljudi isti ? Kakve to veze ima sa moralom ? Kakve veze ima držanje Božijeg zakona sa činjenicom da nisu svi ljudi isti ? pitam se ja sada.......hmm......
    Bog je svima dao SLOBODNU VOLJU i zakone kojih treba da se pridržavamo kako bi dobio istinsko dobro i istinsku ljubav, a ne "utopiju". . . .dakle, svako može da izabere put, svojom slobodnom voljom. . .

    Moralna načela nekih naroda su sasvim drugačija. Muslimani i dalje smatraju da preljubnicu treba kamenovati, i da lopovu treba odseći ruku. To su moralna načela koja je njima postavio njihov bog.
    Izvrćeš stvari ! To su Ljudski zakoni a ne božiji....kao što i na zapadu u nekim državama još uvek imaš "električnu stolicu", odnosno smrtnu kaznu, tako i u nekim muslimanskim zemljama imamo te zakone koje si ti spomenuo....nažalost....

    I? I? Nikad ne bi rekao da su ateisti nemoralni? A šta je ovo? Reci ti meni. A šta je ovo? Reci ti meni.
    koje ? a šta je tu nejasno ?
    stavljaš mi u usta(tastaturu) nešto što nisam napisao....po ko zna koji put....eeee....ponoviću tvoje pitanje : "I? Nikad ne bi rekao da su ateisti nemoralni? " , Pa dobro gde piše da su svi ateisti nemoralni ??????????????
    u postu je naznačeno, da je lakše biti ateista nego vernik, ali istinski vernik, u smislu "kazni" ! Kad' već moram da crtam, ajd' nije mi teško . . . Dakle, koji su božiji zakoni osim : "ne ubij" i "ne kradi" , kažnjivi po ljudskim zakonima ??? Dali je "ne čini preljube" kažnjivo ljudskim zakonom ?? ide li se u zatvor zbog toga ? ili "ljubi bližnjega svoga", ide li u samicu onaj koji ne ljubi bližnjega svog' ? ili "poštuj oca i majku" , ko je otišo' u zatvor zato što nije poštovao roditelje ? ili je lagao ? itd...itd...itd ...Dok sa druge strane, pravi vernici znaju da ako ne poštuju ove božije zakone idu pravo u smrt i gube večni život ! Dok ateisti nemaju taj "problem", oni neveruju u večni život....I opet ponavljam, kako ne bi' OPET pogrešno shvaćen bio : Nisu svi ateisti nemoralni i zli ljudi, mnogi se izjašnjavaju protiv postojanja Boga, ali se pridržavaju Njegovih zakona...što daje nadu, da ipak u dubini njihovih srca postoji tračak svetlosti, i da oni ipak negde duboko u sebi znaju, da Bog ipak postoji i da ih čuva. . . . .

    opet ja ne mogu da odolim...

    Prvo, tvoja je postavka da je ateizam preduslov za nemoral. Tj ateisti su to shto jesu jer je tako lakshe biti nemoralan. To su tvoje rechi sa jedne druge teme.
    objašnjeno u tekstu gore

    Kada na svetu ne bi bilo nikakvih razlika, verovatno ne bi bilo ni ratova. Al chovek je chovek i chovek nije savrshen. Ono shto se choveku od malih nogu mora usadjivati to je MORAL. Religiozni ljudi nemaju tapiju na dobrotu ljubav i poshtenje. 90% populacije jeste religiozno a ratova, mrzznje isvetga toga koliko hochesh
    i ovo je objašnjeno ....gore

    Po istrazzivanjima u Americi, tek 10 % populacije u zatvorima su ateisti....Simptomatichno? Siguran sam da je ista stvar i kod nas. Nema nasilje veze sa verom u boga. Odnosno, jedno drugo ne iskljuchuje.Ali, ima veze sa moralom,vaspitanjem i ljudskoschu.
    znači 90% su vernici ?!? koje je to istraživanje ? I gde su ti ljudi činili zločine ?? u crkvi, dok su se molili ?? Ja bi pre rekao da su mnogi prešli u veru dok su bili zatočeni, posle zločina koje su počinili....?
    I naravno da nasilje nema nikakve veze sa verom i sa Bogom ali vera i Bog isključuju svaki oblik nasilja.....

    Medju najglasnijima i najnetolerantnijima prema svemu drugachijem su verski fundamentalisti. Ako medju ateistima mozzesh da nadjesh istu pojavu u istom procentu, onda je praktichno totalno nebitno u shta ko veruje/ne veruje kada govorimo o zlu u svetu.
    opet nisi čitao postove po redu....u jednom od njih sam rekao da ne govorim o "velikim vernicima", već o istinskim vernicima koji isključuju bilo kakav oblik fundamentalizma, rasizma, šovinizma, nacionalizma.......itd......


  13. #43

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    ...Vidim stara ekipa ponovo na okupu ...
    Ovaj deo nam baš i nije potreban. Ideja je da razamenjujemo mišljenja i borimo se za svoje stavove, a ne da se sa "starom ekipom" vijamo pa ko bude najizdržljiviji biće njegova poslednja.

    Jel u tome poenta, da naša bude poslednja? Čitamo li mi šta drugi pišu, ili tražimo reči koje možemo da isčupamo iz konteksta i pokažemo kako smo sposobni da pobijemo sve ono što je prethodnik napisao.

    Tako se vernici i nevernici međusobno ne razumeju. Meni je ova prepiska koju ovde čitam idealan pokazatelj toga. Svi smo mi ljudi, neki kroz život koračaju uz Božiji blagoslov, neki bez iste, ali ništa mi jedni druge ne razumemo. A zašto? Zato što nećemo, zato što smo uvek mi oni koji su najpametniji i zato što naša mora da bude poslednja.

    Ja ću samo nekoliko replika da stavim na ovaj post, da ne idem od posta do posta (nije važan autor), jer na svaki mogu da reagujem, kao i svako od nas rekla bih.

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Bog je svima dao SLOBODNU VOLJU i zakone kojih treba da se pridržavamo kako bi dobio istinsko dobro i istinsku ljubav, a ne "utopiju". . . .
    Nisam sigurna da mi je Bog dao slobodnu volju, i nemamo svi slobodnu volju, pričao si o tome, da se ne vraćamo, zavisi od sistema i naših ličnih sposobnosti i toga koliko smo u stanju da se izborimo za slobodu. Ali nećeš me ubediti da mi je neko dao slobodnu volju, ja sam se za nju izborila, ja i niko osim mene. To je jedna stvar.

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Dakle, koji su božiji zakoni osim : "ne ubij" i "ne kradi" , kažnjivi po ljudskim zakonima ??? Dali je "ne čini preljube" kažnjivo ljudskim zakonom ?? ide li se u zatvor zbog toga ? ili "ljubi bližnjega svoga", ide li u samicu onaj koji ne ljubi bližnjega svog' ? ili "poštuj oca i majku" , ko je otišo' u zatvor zato što nije poštovao roditelje ? ili je lagao ? itd...itd...itd ...
    Sa ovim se uopšte ne slažem.

    Da li su, po tvom mišljenju, ljudski zakoni samo pisani zakoni, samo oni koji se sprovode putem institucija, po tvom mišljenju, mogu li ljudi koji nisu vernici imati moralne, nepisane zakone. Ako, na primer, ja nisam vernik, i učinim preljubu i očajna sam zbog toga, i kažnjavam sebe i veoma se duboko kajem, ali ne pred Bogom i zbog Boga već pred samom sobom i zbog sebe, u koju kategoriju ja spadam. Moram li da se priključim nekoj?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Dok sa druge strane, pravi vernici znaju da ako ne poštuju ove božije zakone idu pravo u smrt i gube večni život ! Dok ateisti nemaju taj "problem", oni neveruju u večni život....I opet ponavljam, kako ne bi' OPET pogrešno shvaćen bio : Nisu svi ateisti nemoralni i zli ljudi, mnogi se izjašnjavaju protiv postojanja Boga, ali se pridržavaju Njegovih zakona...što daje nadu, da ipak u dubini njihovih srca postoji tračak svetlosti, i da oni ipak negde duboko u sebi znaju, da Bog ipak postoji i da ih čuva. . . . .
    Kako praviti razliku između pravih i nepravih vernika? Koja količina pokajanja i izgovorenih molitvi je dovoljna da se spere trag učunjenog nedela? Ništa ni na sekund ne omalovažavam, samo se pitam? Kako se to rešava unutar institucija i ljudskim poimanjem? Nisu stvari toliko jednostavne kako nam izgledaju, bojim se...

    Ne možeš me ubediti da je dobrota Božiji proizvod, bilo je dobrog sveta i pre nastanka Biblije i pre pojave Božanskih zakona.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  14. #44

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    I sama sam u situaciji da nemam razumevanje blize okoline,zbog toga sto sam vernik,tako da me ne cudi,sto i na forumu,kod vecine ljudi nailazim na isto,tacnije navikla sam.Ono sto me zanima zasto je to tako?Forum je fantastican,za svakog po nesto,ima ozbiljnih i opustenih tema, a ovaj smatram za ozbiljan,Religija,i znam da bi se mnogi ukljucili,ali se ustrucavaju,zarad neozbiljnih komentara i citata.Zbog cega ljudi koji ne veruju,vernike smatraju cudacima?Zasto nekome smeta vera?
    Jasno je da oni koji slepo veruju nikada neće biti shvaćeni od onih koji razmisljaju i obrnuto. Razumnom coveku zasigurno nece zasmetati onaj vernik koji ce odgovore svoje religije prihvatiti kao mogucnost, ali nesumnjivo hoce onaj koji je te odgovere prihvatio kao apsolutne. Dakle, na nerazumevanje onih koji misle nailaze verski fanatici, a ne obicni vernici (oni koji određeno religijsko ucenje vide kao mogucnost). Isto je i sa ateistima - oni su takodje robovi fanatizma.
    Mudar čovek nikada neće proglasiti neistinom ono sto nije u stanju shvati, niti pak istinom ono sto je apsurdno.

  15. #45

    Odgovor: Nerazumevanje na koje vernici nailaze u njihovom okruženju - zašto?

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Ovaj deo nam baš i nije potreban. Ideja je da razamenjujemo mišljenja i borimo se za svoje stavove, a ne da se sa "starom ekipom" vijamo pa ko bude najizdržljiviji biće njegova poslednja.
    ...Slažem se...zato sam i stavio smajlić . A pod "ekipom" će se već neki prepoznati
    Po broju mojih postova, i tema koje obilazim, mogu slobodno reći da nisam "ekipni igrač" , i da nisam kompetentan da na većinu tema na forumu bilo šta komentarišem, pa to i ne činim . . . .

    Nisam sigurna da mi je Bog dao slobodnu volju, i nemamo svi slobodnu volju, pričao si o tome, da se ne vraćamo, zavisi od sistema i naših ličnih sposobnosti i toga koliko smo u stanju da se izborimo za slobodu. Ali nećeš me ubediti da mi je neko dao slobodnu volju, ja sam se za nju izborila, ja i niko osim mene. To je jedna stvar.
    o kakvoj 'slobodnoj volji' ti govoriš ? Očigledno ne o istoj, koju sam ja spomenuo...Reč je o slobodnoj volji da SAMA odlučuješ o svojoj sudbini , u moralnom i duhovnom smislu a ne u materijalnom (pomenula si sistem i lične sposobnosti)....Primetio sam da mnoga nerazumevanja među nama proizilaze upravo iz tih razloga što se poistovećuje duhovno i materijalno , mešaju se "žabe i babe" narodski rečeno ... Moram ipak potsetiti da je ovde tema vera i Bog, a to nema nikakve, ali nikakve veze sa materijalnim ovozemaljskim stvarima.
    Da li treba da spomenem Adama i Evu i čuveni plod drveta poznanja dobra i zla ? i slobodnu volju koju im je Gospod dao : " ako ne diraš plod sa ovog drveta živećeš., u suprotnom, ako budeš uzeo plod...umrećeš, odaberi ".....svi znamo kako je čovek odabrao ......

    Da li su, po tvom mišljenju, ljudski zakoni samo pisani zakoni, samo oni koji se sprovode putem institucija, po tvom mišljenju, mogu li ljudi koji nisu vernici imati moralne, nepisane zakone. Ako, na primer, ja nisam vernik, i učinim preljubu i očajna sam zbog toga, i kažnjavam sebe i veoma se duboko kajem, ali ne pred Bogom i zbog Boga već pred samom sobom i zbog sebe, u koju kategoriju ja spadam. Moram li da se priključim nekoj?
    Ljudski nepisani i pisani moralni zakoni o kojima ti govoriš , su zakoni koje nam je Bog dao preko Mojsija u Tori : ljubi bližnjega svoga, poštuj oca i majku, ne svedoči lažno, ne ubij, ne kradi, ne čini preljube, itd.....i zato su božiji . . . odatle je sve krenulo. . .
    I nikada niko nije rekao da čovek treba da se kaje i ispašta grehe zbog Boga !!! Već isključivo samo zbog sebe, u cilju ozdravljenja sopstvene ličnosti....pa o tome se i radi, zar ne?
    biću slobodan, pa ću citirati zadnju rečenicu sopstvenog posta iz kog si me ti citirala :
    I opet ponavljam, kako ne bi' OPET pogrešno shvaćen bio : Nisu svi ateisti nemoralni i zli ljudi, mnogi se izjašnjavaju protiv postojanja Boga, ali se pridržavaju Njegovih zakona...što daje nadu, da ipak u dubini njihovih srca postoji tračak svetlosti, i da oni ipak negde duboko u sebi znaju, da Bog ipak postoji i da ih čuva

    Kako praviti razliku između pravih i nepravih vernika? Koja količina pokajanja i izgovorenih molitvi je dovoljna da se spere trag učunjenog nedela? Ništa ni na sekund ne omalovažavam, samo se pitam? Kako se to rešava unutar institucija i ljudskim poimanjem? Nisu stvari toliko jednostavne kako nam izgledaju, bojim se...
    Pravi vernici se mole u tišini i samoći, nepravi vernici se mole u galami i često ni ne znaju šta izgovaraju u molitvi...nego onako napamet...
    pravi vernici slave božić, uskrst i druge verske praznike u krugu porodice uz molitve i crkvene pesme, nepravi vernici slave tako što šenluče po celu noć popivši hektolitre alkohola, uz pesme 'spremte se spremte' ili 'ide vojvoda'. . . itd...itd.....vrlo je lako uočiti razliku, samo treba pogledati oko sebe


Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 14:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •