Poučne priče - Melem za dušu - Strana 27
Strana 27 od 27 PrvaPrva ... 17252627
Prikaz rezultata 391 do 399 od ukupno 399
  1. #391

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Nedeljom je podnevni mir u dvorištu duže trajao. Nismo igrali fudbal, nismo udarali loptom u zid. Ćutali smo čak i dok smo igrali klikere. Tek kasnije popodne, kada se suton već prikradao preko neba, počinjali smo da govorimo glasnije i slobodnije, mada ni tada nisu naši glasovi odjekivali kao tokom drugih dana.

    Nedelja je bila spor dan. Dan obnove. Dan kada su u celom gradu u podne složno zveckale kašike za supu, kada su ulice bile puste, a vozila gradskog saobraćaja prazna."Nedelja - dan bez budućnosti." Dan u kojem se zaboravljala prošlost i nije se mislilo na budućnost. Prošlost je bila užurbana subota, koju je trebalo što pre smetnuti sa uma; budućnost je dolazila sa ponedeljkom, strašnim danom, koji je predstavljao početak nove jednolične radne nedelje.Nedelja je bila kao rajska bašta, dan između stvarnosti i snova. Dan u kojem je sve moglo da počne, a ništa nije moralo da se završi. Čardak ni na nebu ni na zemlji.



    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  2. #392

  3. #393

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Sok od pomorandže

    Priznati strucnjak na polju ljudskih potencijala držao je predavanje.

    Nakon uvodnog govora, on uze pomorandžu u ruke i zagonetno upita
    publiku:

    "Ako stisnem iz sve snage ovu pomorandžu, šta ce izaci iz nje?"

    Neka mlada devojka iz prvog reda dobaci:

    "To vam je jako glupo pitanje. Ako stisnete pomorandžu onda ce iz
    pomorandže izaci sok od pomorandže. To je ono što je unutra. Ne može
    ništa drugo izaci iz nje."

    Strucnjak rece:

    "Tacno. To i jeste odgovor na moje pitanje. Razlog za to što ce iz
    pomorandže izaci pomorandžin sok je taj što je samo to unutra. A sad,
    ako proširimo metaforu, i zamislimo da vas neko tako stisne. Da vas
    stisnu vaši problemi, brige, strahovi, da vas ogovaraju, da vas neko
    uvredi, da vam nanese bol i sl. I iz vas izadu bes, mržnja, prezir,
    strah, ljutnja, zloba, itd. Vi biste rekli da je to izašlo iz vas zbog
    toga što vam je neko rekao ovo ili uradio ono.

    Ali prava istina je da je ono što iz vas izade - ono što nosite u sebi.
    Zapamtite, iz vas ce uvek i baš uvek izaci ono što je u vama ako vas
    neko 'stisne'.

    Iz pomorandže nikada nece izaci sok od jabuke.

    Isto tako iz vas nikad nece izaci ono što vec nije u vama."

    (Autor nepoznat)

    "Nema dobrog drveta koje donosi rdav plod, ni rdavog drveta koje donosi
    dobar plod.

    Jer, svako drvo se poznaje po svom plodu.

    Sa trnja se ne beru smokve, ni grožde sa kupine.

    Dobar covek iz dobre riznice svoga srca iznosi dobro, a zao covek iz zle
    riznice iznosi zlo jer usta govore ono cega je srce puno."

  4. #394

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Na samrti pozva stari Јermenin svoga sina pa ga dovede do prozora i upita šta vidi.
    - Ljude, odgovori on.
    Zatim mu pruži ogledalo da se pogleda i upita ga šta vidi.
    - Vidim sebe, odgovori sin.
    - Eto, sine! I prozor i ogledalo napravljeni su od istog stakla, s tom razlikom što se na staklu od ogledala nalazi tanki sloј srebra. I u životu јe tako: gde god se srebro nađe između ljudi, tu čovek vidi samo sebe.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  5. #395

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Savršeno srce

    Neki je mladić imao savršeno srce. Nije bilo ožiljaka ni zareza na njemu. Svi su se slagali da je njegovo srce najljepše. Mladić je bio jako ponosan i sve se više i glasnije hvalio svojim prelijepim srcem.
    Iznenada se pojavio starac i rekao:
    - Zašto tvoje srce nije tako lijepo kao moje?

    Starčevo srce je snažno udaralo, ali je bilo puno ožiljaka. Na nekim su mjestima komadići bili premješteni, a na druga stavljeni, ali nisu potpuno odgovarali. A bilo je puno mjesta gdje su cijeli komadi nedostajali.

    Ljudi su pogledavali starca s nepovjerenjem: kako može i pomisliti da mu je srce ljepše od mladićeva?

    Mladić je pogledao u starčevo srce i nasmijao se.
    - Mora da se šališ, rekao je.
    - Usporedi svoje srce s mojim, moje je savršeno, a tvoje je prepuno ožiljaka.
    - Vidiš, svaki ožiljak predstavlja osobu kojoj sam darovao ljubav izvadio sam komadić srca i dao joj ga. Najčešće su i oni meni poklonili komadić svoga srca koji nije baš savršeno pristao na prazno mjesto u mojem. Kadikad sam poklonio komadić srca, a da nisam dobio drugi zauzvrat. Tu su nastale velike praznine i udubljenja. Iako su otvorene praznine bolne, podsjećaju me na ljubav koju smo dijelili. I za te ljude gajim nadu da će se jednoga dana vratiti i ispuniti ih. Mladiću, vidiš li sada što je istinska ljepota?

    Mladić je neko vrijeme uronio u misli. Prišao je starcu, posegnuo za svojim mladim, savršenim srcem i otrgnuo komadić te ga drhtavim rukama pružio starcu.

    Starac je prihvatio komadić mladićeva srca, odlomio komadić svoga i smjestio ga na ranu mladićeva srca.

    Mladić pogleda u svoje srce, ne više tako savršeno, ali ljepše nego ikada.


  6. #396

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Dođe neki čovek krojaču i proba odelo. Dok je tako stajao pred ogledalom, primeti da mu je donja ivica prsluka pomalo
    neravna.
    "Joj- reče krojač, "ne brinite zbog toga. Samo povucite kraći kraj levom rukom i niko neće ništa primetiti."
    Mušterija to učini, ali primeti da mu rever na kaputiću štrči.
    "Ah, to"-reče krojač. "Nije to ništa. Samo malo okrenite glavu i pritisnite ga bradom."
    Mušterija pristane, a kako to učini, tako primeti da mu je unutrašnji šav pantalona malo prekratak, pa kroj nije dovoljno dubok kako mu ne bi bilo tesno među nogama.
    "Joj, ne brinite se zbog toga"- reče krojač. "Samo povucite unutrašnji šav desnom rukom i sve će biti savršeno." Mušterija se složi i kupi odelo.
    Sledeći dan obuče odelo i učini sve "prepravke" rukama i bradom.Dok je tako šepao kroz park sa bradom na reveru, jednom rukom na prsluku, a drugom se držeći za prepone, dva starca prekinu igru dame kako bi ga osmotrila dok je teturao pokraj njih.
    "Joj, Bože moj!, reče prvi."Pogledaj tog jadnog bogalja!"
    Drugi malo razmisli, a zatim promrmlja, "Da, strašno je kada si takav bogalj, ali znaš, pitam se...gde je kupio tako lepo odelo?"

  7. #397

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    TIHA DUŠA
    Jednom su jenog starog pastira, koji je već preko sedamdeset godina čuvao ovce upitali novinari: Možete li nam ispričati nešto osebujno, što vam se zasigurno moralo dogoditi, za tako duga razdoblja. Razlog, zašto su uopće novinari došli je bio:država je odlučila da mu dodijeli počasnu mirovinu za njegov osamdeseti rođendan, jer je pošteno obavljao svoj posao eto već punih sedamdeset godina, a nikakvih drugih osnova ne bi mogao imati po kojima bi dobio zasluženu mirovinu, jer nije bio nigdje prijavljen, na nikakvim platnim spiskovima poduzeća.
    Starac se ispočetka branio, da je on običan pastir, i već mu je bilo neugodno što su uopće došli oni kojih se niti u snu čovjek ne bi nadao, a kamoli da će još o njemu netko i pisati u novinama, za koje je on, onako nepismen, samo znao da postoje. No, novinari, kao novinari, napasni kao osice, nisu se dali tek tako otpraviti. A prostodušni je starac na kraju ipak popustio i započeo pričati. Imao je on običnih priča, koje su za običnu raju i koje se mogu pričati uz vatru djeci, jedino je mislio da su one isuviše seljačke za takovo nešto kao što su novine.
    Kada sam imao dvadeset godina, našao sam u šumi malo nejačko psetance. Onako malešno mi se smililo, pa sam ga jednostavno pokupio sa sobom bez razmišljanja. Već nakon par dana mi se to pseto privrglo, i ja sam ga zavolio. Svuda sam ja njega vukao sa sobom, dijelio sa njim što sam i sm imao. I pseto je lijepo napredovalo.
    No, seljani su me počeli zadirkivati govoreći da je to vuk i da ga trebam ubiti, jer da će se veliko zlo dogoditi. Kako sam ih mogao poslušati, kad mi je srcu priraslo i gotovo. Pseto je postalo kršno, veliko, i kad bih ponekad nešto bio zaboravio u selu, slobodno sam ga pustio, rekavši da mi to sam donese. Gledao bi me za trenutak u oči, kao da traži na neki drugi način, a ne riječima, što sam mu kazao. Bio je to vrlo pametan pas i pomagao mi je revno čuvati ovce.
    Jednog kasnog, ljetnog popodneva, nebo je nekako pritislo. Bilo je vedro, ali zrak je bio težak, kao da će kiša.Ušao sam u kolibicu u planini, u kojoj je bio i tor za ovce koje su tu plandovale u sjenci par stabala. Čim sam legao na ležaj, oči su mi se same sklopile. Bilo je sparno.
    Ne znam koliko sam dugo ležao, tek nešto me je prenulo iza sna. Neko krkljanje i režanje. Sve je bilo nekako prigušeno, tako da nisam bio siguran da li ja to spavam ili sam budan. Izašao sam da vidim ipak što je. Vrata kolibice su gledala na zapad. Narančasta sunčana lopta je bila još za koplje visoko. U smjeru prema suncu moj je pas sjedio. Gubica mu je bila sva krvava, a kako je bio okrenut postrance, sunce mu je narančasto prosijavalo kroz oči. Kao da je mjesto njih imao dvije žeravke. Sve je izgledalo tako nestvarno tim više, što se ispred njega nalazila hrpa pušećeg mesa iz prohujalog života. Odmah sam shvatio što je bilo na stvari.
    Ušao sam hladno mirno u kolibu i skinuo pušku ponad vrata i ponovno izašao. Podigao sam lagano pušku, nanišanio mu glavu, glavu mog vuka. On se nije ni pomaknuo. Kao da je osjećao krivicu što je prokockao moje povjerenje, koje sam u njega uložio. Povukao sam obarač i on je pao.
    Da bih nekako spasio, što se spasiti dalo, otišao sam u selo po nekog od seljana i kola. Pomalo me je bilo i sram što prije nisam seljane poslušao. Sunce je upravo zalazilo, kada smo počeli tovariti leševe ovaca u kolica. Možete si zamisliti koliko je bilo moje zaprepašćenje kada sam izmedju ovaca naišao na tri leša vuka i jedne vučice. Srce mi se steglo, a na oči mi grunuše suze. Ubio sam svog istinskog prijatelja. Posumnjao u zvijezdu na nebu.
    Odonda je prošlo šezdeset godina, a ja tu sliku ne mogu zaboraviti, kao da se danas zbilo. Odonda sam se nekako povukao u sebe. Riječi su mi nevoljno prelazile preko usana. Bio sam vrlo pažljiv. Jasno mi je postalo da nema više mjesta u mojoj duši za bilo kakvo osuđivanje bilo koga.
    Cijena toga je bila visoka, a niti me je tko pitao da li želim kupiti to iskustvo.

    (Lama Dzogće) preuzeto iz brošure o’ GLEDALO
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  8. #398

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Znati reagovati

    Poslovna žena koja se privremeno, zbog posla, nalazi u Parizu, pimila je pismo od svog momka iz Argentine, u kojem je pisalo:

    Draga Claudia
    Ja ne mogu nastaviti sa ovom vezom. Prevelika je daljina koja nas dijeli. Moram ti priznati da sam te prevario najmanje deset puta odkad si otišla i mislim da ni ti ni ja nismo zaslužili ovo. Žao mi je. Molim te vrati mi sliku koju sam ti poslao.
    S ljubavlju.
    Roberto

    Žena, jako povrijeđena, zamolila je sve svoje kolegice sa posla da joj poklone slike svojih momaka, rođaka, prijatelja, etc. Zajedno sa Robertovom slikom, je poslala sve slike koje je skupila od prijateljica.Pored slika u kovertu je ubacila i ceduljicu gdje je napisala :

    Roberto izvini, ali ne mogu da se sjetim koji si ti, molim te potraži svoju sliku u paketu i vrati mi ostale.
    S ljubavlju
    Claudia

    POUKA :
    Iako povrijeđena… treba znati kako ZAJEBATI NEPRIJATELJA !!!



  9. #399

    Odgovor: Poučne priče - Melem za dušu

    Na pitanje šta ga je najviše iznenadilo kada je reč o čovečanstvu,
    Dalaj Lama je odgovorio:
    - Čovek!
    Jer on žrtvuje svoje zdravlje kako bi zaradio novac.
    Tada žrtvuje novac kako bi ozdravio.
    Onda je toliko zabrinut za budućnost da ne uživa u sadašnjosti.

    Rezultat toga je da ne živi ni u sadašnjosti ni u budućnosti.
    Živi kao da nikada neće umreti, a potom umire kao da nikada nije
    stvarno živeo.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

Strana 27 od 27 PrvaPrva ... 17252627

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •