Земун - Strana 2
Strana 2 od 7 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 92

Tema: Земун

  1. #16

    Odgovor: Земун

    хехе, скупљају се земунци лагано,
    нека, нека.

    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  2. #17
    Malo podataka ...

    Turunum je toponim ilirskog porekla a osnovali su ga Skordici, keltsko pleme.

    1871. Zemun je proglašen slobodnim carskim kraljevskim gradom. 1872. uveden je srpski jezik u administraciju. 1873. ukinuta vojna granica. Grb Zemuna je nastao spajanjem grba sremskog vojvodstva i grba porodice Shenborn. Krunu koja je stajala iznad štita zamenilo je tvrdjavsko krunište. Čempres je zamenilo drvo pune krošnje, a lavu je ostao jedan rep.



    Biće toga još ...




    Mala šetnja kroz slike ...

    Grobljanska.....



    Česma u Cara Dušana....



    Hariševa kapela.....

    Poruku je izmenio simke, 10.01.2008 u 18:10 Razlog: Malo više pravopisnih greškica ...

  3. #18

    Odgovor: Земун

    Moram se javiti i na ovu temu. Naime rođena sam u Zemunu, ali sam kao jako mala djevojčica otišla živjeti u Hrvatsku. Nikad nisam posjetila svoj rodni grad i moram priznati da bih to jako rado učinila. Lijepo mi je bilo vidjeti ove slike, čini mi se da je to jako lijepi grad.
    Nije mi samo jasno jedna stvar, da li je Zemun u Vojvodini tj. da li pripada Vojvodini kad se našao na ovom forumu.
    Poruku je izmenio simke, 11.01.2008 u 00:31

  4. #19

    Odgovor: Земун

    земун је географски у срему, срем је део војводине, али политички земун и његова ближа околина припада београду, тј. србији.
    ето одговора.
    Poruku je izmenio zmax, 23.03.2008 u 14:09 Razlog: slika
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #20

    Odgovor: Земун

    Hvala na odgovoru. Morat ću malo proučavati svoj rodni grad, a možda ga jednom i posjetim!

  6. #21
    A sada moj omiljeni David Albahari, o Zemunu.


    ''Zemun je postao mitsko mesto mog života i moje proze, i svaka mogućnost da se nađem u njemu, makar to bilo i u svetu snova, divna je prilika da obnovim sebe u Zemunu i, naravno, Zemun u sebi.

    Svaki put kada pišem o Zemunu razapet sam između dva protivrečna osećanja: s jedne strane, pomišljam da ništa nije lakše od pisanja o gradu koji volim, dok s druge strane osećam da ništa nije teže od toga, da upravo ljubav koju osećam predstavlja svojevrsnu prepreku i ometa me u pisanju. Pri tom nije važno da li pišem priču ili esej, odnosno, da li beležim izmišljena zbivanja u Zemunu satkanom od mašte ili pokušavam da opišem stvaran grad, one trenutke kada se, posle dužeg ili kraćeg odsustva, ponovo nađem u njemu. Dugo nisam mogao da razumem otkuda ta dvojnost i zašto me uvlači u svoju mrežu, ali sada sam sklon da poverujem da je ona, u stvari, posledica protivrečnosti koja na svoj način definiše i objašnjava Zemun.''






    ''Za razliku od ostalih delova Beograda, Zemun je sačuvao svoje gradske odlike i predstavlja grad u gradu. Svi ostali delovi Beograda uglavnom deluju kao fragmenti veće urbane celine ili pak kao prigradska naselja, satelitske naseobine koje kruže oko centralnog gradskog jezgra. Zemun je, iako odavno pripojen Beogradu, sačuvao svoju celovitost i nikada nije prestao da bude varoš za sebe, sa svojim centrom, glavnom ulicom i periferijom. Čak ni (nesumnjivo neuspeli) urbanistički pokušaj da se, podizanjem niza novogradnji i solitera, Zemun bar vizuelno spoji s Novim Beogradom nije uspeo to da poništi. Tipična srednjoevropska organizacija grada, koju srećemo na celom području nekadašnje Austrougarske, pokazala se jačom od savremenog modela gradskog naselja, Novog Beograda, podignutog između Beograda i Zemuna.

    Stoga je odlazak iz Zemuna u Beograd za mene uvek putovanje, premda protivrečno, jer, iako osećam da putujem iz grada u grad, kao što se vekovima putovalo, u stvarnosti se krećem jednim istim gradom. Istina, sada ne postoje granice, carinska kontrola i karantin, ali verovatno zbog činjenice da se mora preći preko reke, osećaj da putujem nikada me ne napušta''


    Poruku je izmenio simke, 24.01.2008 u 07:29

  7. #22

    Odgovor: Земун

    naravno....nishta bez fudbala....

    FK ZEMUN

    Osnovan je 1946. godine pod imenom ''Jedinstvo'' Zemun.
    1969. godine klubovi ''Sremac'' Zemun i ''Sparta'' Zemun se sjedinjuju i nastaje FK ''Galenika'' Zemun.
    1986. godine klub dobija današnje ime.
    Boje kluba su plavo-zeleno-žuto.
    Gradski stadion prima do 12 000 ljudi.





    Poruku je izmenio simke, 24.01.2008 u 07:26

  8. #23

    Odgovor: Земун

    Земун

    Положај 44 50′ 35" СГШ
    20 24′ 04" ИГД

    Популација (2002)
    - број становника
    145751

    Поштански број 11071
    11080
    11081
    11182
    11183
    11184
    11185
    11186
    11190
    11273
    11278
    11281
    11283
    Позивни број 011
    Регистарска ознака BG
    --------------------------------------------------------------------
    Taurunum келтско име града
    Mallevilla Зли град − у спису Алберта Ахенског, хроничара Првог крсташког рата 1
    Semlin аустријско име
    Zimony мађарско име

    ...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  9. #24

    Odgovor: Земун

    ....Sa Gardoša se pruža i najcelovitiji prizor Zemuna, i taj pogled na staro središte grada ima skoro terapeutski kvalitet. Bezbroj puta mi je odlazak na Gardoš i prizor zemunskih krovova i crkvenih tornjeva pomogao da ponovo pronađem narušeni spokoj u duši. Iako nije u pitanju neka velika visina, ta uzdignutost iznad gradske vreve daruje dragoceno osećanje oslobođenosti od stega i pomaže da se u posmatraču ponovo ustoliči mir. Isto dejstvo, bar za mene, ima boravak u zemunskom gradskom parku, u kojem vlada osećanje duboke harmonije između prirode i čoveka, i koji zbog toga deluje mnogo veći nego što doista jeste.....
    Time se ne iscrpljuje blagotvorno dejstvo zemunskih šetnji i postoji niz ulica i delova grada u kojima se, sasvim sigurno, može naći olakšanje od pritisaka koje svakodnevni život može da nam nametne. Jedna od njih je Dubrovačka ulica koja se, kao i druge ulice koje ostavljaju sličan utisak, uvek iznova otkriva dobronamernom prolazniku.
    Dubrovačka ulica, od zgrade sa sunčanim satom na početku do sinagoge na njenom kraju, podseća na tristagodišnje prisustvo jevrejske zajednice u Zemunu, čiji su članovi nastanjivali tu i okolne ulice. Tu je živeo i radio i rabin Jehuda Haj Alkalaj, značajan po tome što je među prvima pokrenuo ideju o povratku Jevreja u Palestinu, koju će kasnije Teodor Hercl, čija je porodica iz Zemuna, preuzeti kao glavnu ideju cionizma, pokreta koji je za cilj imao osnivanje države Izrael...........
    Zmaj Jovina je takođe ulica kojom se lepo šeta. Njen početak, između zgrade banke i Madlenijanuma, kao da najavljuje izvesnu monumentalnost, a Zmaj Jovina je, zapravo, ulica malih prodavnica, preostalih zanatlija i lepih zemunskih kapija......

    D.Albahari....




  10. #25

    Odgovor: Земун




    поглед на доњи град са ћуковца...
    Poruku je izmenio zmax, 07.02.2008 u 22:26 Razlog: umanjena fotografija
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  11. #26

    Odgovor: Земун

    јуче на земунској пијаци, роми. продају завесе:

    - ајмо, завезе, завезе!

    ко оће, оће, ко неће не мора!



    искидах се од смеха... и продужих до рака на црно пиво. после, шта је било после? заборавио...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  12. #27

    Odgovor: Земун




    jedan Zemunu
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  13. #28

    Odgovor: Земун

    овај ћошак је место поред кога ја често пролазим када сам у земуну... могао бих вас анкетирати, да видим да л знате где се налази овај део земуна?

    шта кажете?

    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  14. #29

    Odgovor: Земун

    ti mene pitash gde se ovaj coshak nalazi...mislim...nemo se vredjamo....

    zemunski park....

  15. #30

    Odgovor: Земун

    ...pored stepenica za izlaz iz parka...malo desno kasarna, levo ulicom do bolnice

Strana 2 od 7 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  2. Најлепше село у Срему
    Autor broj310 u forumu Srem
    Odgovora: 80
    Poslednja poruka: 29.01.2013, 20:43
  3. Докази о времену
    Autor broj310 u forumu Filozofija
    Odgovora: 149
    Poslednja poruka: 08.06.2011, 13:25
  4. Ми смо деца комунизма...
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 01.11.2009, 22:07
  5. Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 08.10.2007, 12:34

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •