Da li biste se vratili?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 52

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Da li biste se vratili?

    Realno, da li bi se vratili nazad i ukoliko bi - iz kojih razloga?

  2. #2

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Realno ja jos ne razmisljam o povratku. Cilj mi je da ovde zavrsim fax pa onda kud koji.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  3. #3

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    mislim se vratiti bar kad odem u penziju ako ne pre
    amore e tutto quello che si ama

  4. #4

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Takodje,tek kada odem u penziju,sada nema sanse da se vratim.

  5. #5

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Kad se u Vojvodini politicka i ekonomska sitvacija bude resila!
    VOJVODINA U SRCU MOM

  6. #6

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Citat kissigirl kaže: Pogledaj poruku
    Takodje,tek kada odem u penziju,sada nema sanse da se vratim.
    Kako sam ja neodlucna...
    Promenila sam misljenje... Zavrsavam skolu ovde i vracam se u Srbiju. Pa kako bude...
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  7. #7

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Ajde reci ti meni gde i zasto se vratiti?Pre 4 godine sam bio na odmoru.Trebao ostati 5 nedelja ali jedva izdrzao 3.Nedostaju mi stara vremena i prijatelji koji su rasuti po svetu i nema vise ni jedan u Vojvodini.Nostalgican sam na prosla vremena a ne prostore.Ako si kojim slucajem bio u Perth onda znas o cemu pricam,a ako nisi onda me nikada neces razumeti.Za vas tamo mi cemo uvek biti smesni "stranci".

  8. #8

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Vratiti?
    Svuda isao i svuda se vracao.
    A tamo gde se rodio i nesto detinjstva proveo vratio bi se ako bi bilo kao tada.
    I tako u beskrajno!

  9. #9

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    To je jedno od onih pitanja o kojima ne zelim i ne mogu da razmisljam sada, znam da su tamo najmiliji i moj grad i ljudi koji govore moj jezik, navike, obicaji, ono sto me je izgradilo, ali sa druge strane bojim se da, u ovom momentu, i mozda u nekom narednom peridou to nije ono sto zelim od sebe. Cini mi se da sam se nadljudski potrudila da zapravo ne odam odande, i posto vise nije bilo nikakvog drugog resenja ja sam resila da odem i da se izborim za svoj deo prostora. Sada, kada vidim koliko mi se vrata i vidika otvorilo od kada sam otisla, bojim se da ne bih mogla sve to samo da ostavim po strani i vratim se. Mada, ustvari, covek nikada ne zna sta moze da ga navede da donese izvesnu odluku. Tesko je pitanje, bas.

  10. #10

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Vise puta sam se varcao u Srbiju i vise puta ponovo odlazio iz nje.

    Valjda zato sto nisam uspeo da se trajno etabliram u jednom evropskom gradu u kojem sam zeleo da zivim u jednom bitnom periodu svog zivota (samo sam ga posecivao vise puta godisnje, tj. dovoljno cesto da mi bude uzasno tesko sto ga se u ostalo vreme lisavam), sad mi je u principu svejedno: bitno je da se pomeram -- ne drzi me mesto, uvek mi se cini da treba i nesto drugo probati...

    To nije mnogo dobro za neke planove tipa finansije, sigurnost u starosti i tako... ali sta mogu... takav sam.

  11. #11

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Ja ocu da se vratim za Srbiju, i ako nisam tamo rodena. Moj Ujak mi je prepisao Salas u Srbobranu i ja bi veoma zelela da zivim tamo - samo prvo se mora zavrsiti fakultet pa onda naci posao. Imam ideju da mozda nadem austrisku firma sto investira u Srbiju pa tako da dodem poslovno to Novog Sada - ali to ce se vec sve pokasti.

  12. #12

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Imam potpuno isto misljenje kao i deran416.
    Vracam se nazat sad u decembru pre bozica.I neznam kako sam izdrzala tih dve i nesto godine ovde u Kanadi ali nije mi zao zato sto cu sad da ceni malo vise stvari koje nisu mi bas bile vazne,a pare su relativna stvar.Sto ih vise imas,imas i vise problema.Nema tih para,ni nicega na svetu sto moze da mi zameni moje roditelje,drugove,obicaje......joj kad ce vise proci taj mesec.

  13. #13

    Odgovor: Da li biste se vratili?

    Ne!
    Ne kazem nikada ( jer se ne treba nikada zareci ) , ali za sada to nije u planu.
    U ovoj zemlji zivim duze nego u zemlji u kojoj sam rodjena. Stvorila sam sebi ovde familiju, a roditelje vise nemam. Od kako nemam njih, malo me sta vezuje za nasu zemlju. Odvikla sam se i vise ne pripadam svetu sa kime sam odrasla. I cudno je to sve i ponekada neobjasnjivo, ali tako je.
    Postoji jedna izreka koja prati skoro svakoga imigranta sa poduzim stazom, a to je, da kada covek dozivi duboku starost i kada mu se kraj priblizava, nesto jace od njega ga vuce da u njegovoj zemlji ostavi kosti. Eto, ako se tako nesto bude dogodilo, verovatno cu onda i ja krenuti tim istim putem, ali sumnjam.

  14. #14

    Borislav Pekić, "Pisma iz tudjine", odlomak...

    "...Govoriću o osećanju tuđinstva proisteklom iz okolnosti da, ma kakvi bili razlozi, ne živite u svojoj zemlji, sa svojim narodom, u prostorima njegovog duha, mentaliteta, običaja i jezika. U prostorima što ih je krvlju, gresima i zabludama, ali i po nekim trijumfom, obeležila njegova istorija.

    Svako ko je duže vremena živeo u geografskoj tuđini zna šta to znači. I koliko, čak i ako je dobar, život gubi kada se živi izvan njega, kao što Englezi vele - out of place.

    A pravo je mesto uvek ono na kome smo porasli. Jer, od sviju tuđina na koje je čovek osuđen, najsnošljivija je ipak sopstvena. (Ali u smislu u kome je od svih krivica najlakša - svoja.)...

    I baš tu za povratnike iz ove druge tuđine u svoju zemlju, ako se ne vracaju u mrtvačkom sanduku, nestaju neočekivane i bolne, ali, sve u svemu, prirodne teškoće.
    U britanskom drustvenom zivotu nema ništa tužnije od kolonijalnih činovnika koji su život proveli u Indiji - sasvim dobar, uostalom, u poređenju s domorodačkim - sanjajući trenutak u kome će se u domovinu vratiti i ostatak zemnih dana provesti sa svojima. A kad taj trenutak dođe i oni se sa svojima nađu, sve najednom postaje drukčije. Sanjana idila se ne ostvaruje. Svoji više ne izgledaju kao svoji. Sad su tuđi. Ni zemlja više nije sto je bila, ili što su oni mislili da jeste kad su je napuštali. Sve izgleda drukčije, nepoznato, strano. Tuđina iz koje se dolazi postaje bliža od te nove tuđine u koju se ulazi. Prava tuđina, bar u uspomeni, u iluziji, postaje domovina; prava domovina u surovoj realnosti osećanja - tuđina...


    ...Odlaskom iz zemlje, iz nje se čupaju koreni koji nas spajaju s poreklom, rodnim tlom, njegovom istorijom i sudbinom. U tuđem svetu ne nalaze odgovarajuću hranu pa venu. Puštaju se drugi koreni. Ali oni su lažni, veštački.

    To su pseudokoreni alibija. Korenje za priliku. Ono nas štiti ali ne hrani. U međuvremenu, staro korenje truli. Ako niste građanin sveta, a malo je ko od nas rođeni apartid, gubitkom tog prvobitnog korenja gubimo i svaku realnu šansu za povratak. O, možemo se mi fizički vratiti, u svojoj zemlji još dugo živeti, pa i umreti, ali nista više nece biti kao pre. Staro se korenje ne može obnoviti, novo se ne može pustiti. U gustoj, živoj sumi svojih sunarodnika, duboko u zemlju uraslih, mi ćemo zauvek biti tek suvo, beživotno drveće.

    Nesporazum nije u tome sto zemlja nije spremna da nas prihvati, nego što mi više nismo spremni nju da prihvatimo. Odbaciti nešto za šta znate da mu pripadate, teze je nego biti odbacen od necega cemu se ne pripada i nikad nije pripadalo. Nije najteza tuđina što su vam je svojim nerazumevanjem nametnuli drugi. Najteža je ona koju ste svojim nerazumevanjem drugih sami stvorili.

    Zato se od onih do čijeg vam je razumevanja stalo, od onih za koje vam je presudno da ih razumete, nikada nadugo nemojte razdvajati. Zatećicete druge ljude. Ako ste do sada igru morali igrati samo pred svojim neprijateljima, od sada ćete je morati igrati i pred svojim prijateljima.

    A to ce biti ona najveća tuđina koja ce vas po povratku iz tuđine čekati.

    I tome pomoći nema.
    "
    Poruku je izmenio veverica, 05.11.2007 u 13:54



  15. #15

    Odgovor: Borislav Pekić, "Pisma iz tudjine", odlomak...

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    "...Jer, od sviju tuđina na koje je čovek osuđen, najsnošljivija je ipak sopstvena. (Ali u smislu u kome je od svih krivica najlakša - svoja.)...
    Ovo je totalno netačno. Meni je uvek najteže padala domaća tuđina, to što sam bila stranac, neshvaćena i šikanirana u svojoj rođenoj državi kojoj sam ja dodeljena isto onoliko koliko je ona meni dodeljena. Trebalo je da imamo isti tretman jedna prema drugoj. Domovina je tamo gde ti je srce, gde si srećan, ili srećniji, gde si čovek pre i iznad svega.

    Domovina se stara o tvojim pravima. Domovina nije samo komad zemlje, to nije dovoljno. Domovina mora da te zasluži.


    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    ...Odlaskom iz zemlje, iz nje se čupaju koreni koji nas spajaju s poreklom, rodnim tlom, njegovom istorijom i sudbinom. U tuđem svetu ne nalaze odgovarajuću hranu pa venu. Puštaju se drugi koreni. Ali oni su lažni, veštački.

    Ovo je bolno i patetično. Krizira se i teško je, ali se ne gubi identitet. Ne može se to tek tako izgubuti. Znam neke koji se nisu mrdnuli kilometar van rodnog grada i nikada nisu saznali šta je identitet. To se nosi u sebi i ne čupa se i ne vene.



    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    Nije najteza tuđina što su vam je svojim nerazumevanjem nametnuli drugi. Najteža je ona koju ste svojim nerazumevanjem drugih sami stvorili.

    Divno i sve govori o vanvremenosti i vanprostornosti pojma tuđina. Nema tuđina nikakve veze sa kilometrima. Stvaramo je sami u sebi i gajimo i uvećavamo onoliko koliko nam se prohte.


    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku
    Zato se od onih do čijeg vam je razumevanja stalo, od onih za koje vam je presudno da ih razumete, nikada nadugo nemojte razdvajati. Zatećicete druge ljude. Ako ste do sada igru morali igrati samo pred svojim neprijateljima, od sada ćete je morati igrati i pred svojim prijateljima.
    A to ce biti ona najveća tuđina koja ce vas po povratku iz tuđine čekati.

    I tome pomoći nema."
    Ovo je totalno pogrešno, teritorija i prijateljstva. Da li mi to neko poručuje da su ljudi koji su u istim selima, gradovima, ulicama, neminovno najbolji prijatelji jer ne dozvoljavaju jedni drugima da se razdvoje?

    Žao mi je što vidim da je Bora Pekić imao ovakvu logiku. Meni sve ovo zvuči kao pravdanje pred sobom samim nekoga ko je bio van svoje domovine i posle nekog vremena se vratio u istu, ali nije baš bio siguran da je doneo pravu odluku.
    Poruku je izmenio euridika, 06.11.2007 u 11:47 Razlog: slovca
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta biste uradili kada biste bili svedok prevare?
    Autor Lady S u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 131
    Poslednja poruka: 06.02.2015, 17:31
  2. Kad biste bili...
    Autor Kill Bill u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 2284
    Poslednja poruka: 18.09.2013, 20:37
  3. Da li biste se upgrade-ovali?
    Autor game_enginer u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 20.03.2013, 13:22
  4. Kad biste mogli...
    Autor bellissima u forumu Ljubav
    Odgovora: 43
    Poslednja poruka: 15.01.2012, 20:02
  5. Šta biste menjale na sebi?
    Autor Lady S u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 131
    Poslednja poruka: 23.02.2010, 01:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •