Danilo Kiš - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 34 od ukupno 34

Tema: Danilo Kiš

  1. #31

    Odgovor: Danilo Kiš

    Kod Dva desperadosa

    Igor je predložio ove nazive: Luka spasa. Poslednja šansa, Duos Desperados, Kod Orfeja, Kod Slomljene Laute, Kod dva pištolja i još neke koje smo odmah odbacili kao vulgarne: Obala, Kod tri palme, San letnje noći, Zaliv delfina.
    Zao mi je, rekoh, što u svemu tome nemam udela. Ipak, priznaćeš, Igore, sve sam to mogao isto tako i ja da izmislim. Ti si jednostavno počeo prvi da nabrajaš. Reci da je tako.
    Možeš slobodno da uzmeš kao da si sve to ti rekao prvi, reče Igor. Uostalom...
    Znam. Hoćeš da kažeš da je sve ostalo moje. Vidiš, to ti ne priznajem. Jedino možda pištolji. To je moja ideja. Ali isto tako može se reći da si i nju ti anticipirao.
    Taj se razgovor vodio potkraj leta na obali mora, pri sunčevom zalasku. Gledali smo kako talasi izbacuju pokislu morsku travu praveći riđu bradu ćosavom žalu od belutaka. Sedeli srao pred kafanicom koju tek što smo bili kaparisali. Trebalo je da počnemo sa adaptacijom krajem jeseni, čim se stari vlasnik iseli. Bio je to jedan nagluvi starac koji je prodavao samo pivo i apsint, a osim lučkih radnika, isluženih rošavih mornara i starih morskih vukova u tu kafanu niko drugi nije navraćao. Starac nam se žalio da je morao da otpusti jednu šesnaestogodišnju devojku koju je bio najmio, jer su je mornari toliko šljapkali šakom po zadnjici da su joj guzovi uskoro postali šareni kao mornarska majica.
    Da li biste pristali da ostanete kod nas kao maitre d'hotel? upitah starca. Imali biste zaradu bolju nego do sada. Kasnije...
    Nisam, nisam, reče starac s gorkim smeškom. Imao je vodnjikave, krmeljive oči, i prskao bi pljuvačku dok razgovara.
    Obrisah lice maramicom i ponovo ga upitah da li bi ostao kod nas kao konobar ili nadkonobar, ako mu se tako više sviđa. S obzirom da zna talijanski i dijalekte mogao bi da nam služi kao tumač.
    Ne, reče on tužno. Svi su je tapkali, a ja nisam. A bilo je tu i starijih. Zato sam je otpustio. Nisam mogao više da gledatn kako je svi miluju.
    Onda mu se Jarac unese u lice: Ostajete li kod nas? Ostati ovde! S nama!
    Niko me nije sprečavao. Ali nisam mogao. Jednostavno nisam mogao, reče starac. A svi su je šljapkali. .Leontina, bevandu', pa šljap po guzovima da sve puca.
    Dobro kad ste čuli! reee Igor razdraženo. Da niste od toga ogluveli?
    Nego šta! reče starac mrko. Nisam mogao više da gledam. Zato rekoh jedne večeri, pre tričetiri dana: ,Leontina, ako'. ..
    Pusti ga, rekoh Igoru. Izgleda da do sada nije o tome pričao nikome pa će pred nama strancima da propeva kao matora žaba. .. Ipak, moraćemo da potražimo tu Leontinu.


    Ideja s kafanicom bila je zaista odlična. Pošto smo se bili razočarali u sve, nesposobni za ljubav i za život, već kakvi smo bili, odlučismo da se odmetnemo od sveta. No, pošto nismo mogli da pođemo na neko pusto ostrvo, kako smo bili u prvi mah naumili, to odlučismo da otvorimo kafanu u nekom malom primorskom mestu. I Igoru i meni se sviđala jesenja tišina tih malih zabačenih gradića uskih ulica. Rešili smo bili stoga da ovde sve prodamo i da uštedimo novac od kondicija koje smo davali gradskim devojčicama i kamenjarkama, pa da iznajmimo jednu kafanicu i da se odamo studijama.
    Jedino se tako može studirati život, reče Jarac-Mudrijaš. Knjige su izmišljotina. Priče za malu decu. A mi ćemo okupiti oko sebe sve desperadose (ta nam se reč u to vreme naročito sviđala) i slušati autentične priče, autentična iskustva. To će tek da bude prava škola života, pričao je Jarac uzbuđeno.
    Ja sa oduševljenjem prihvatih igru:
    Nećemo morati da idemo mi u svet, svet će dolaziti k nama. Sa svim onim što je najbolje u njemu. Lađe će nam donositi mornare u čijim ćemo očima otkrivati svetove i klime, pejsaže i daljine ... Sve, Igore, sve! Priinaćemo samo one koji su od života videli koliko živ čovek videti može. Samo one sa ožiljcima...
    One sa žuljevima ...
    One sa drumovima ...
    One sa svetovima ..,.
    One sa spuštenim stegovima ... One bez budućnosti...
    One s bogatom prošlošću ...
    One bez ljubavi...
    One što su sve već iskusili...
    Sve videli ...
    I više ništa ne žele ...
    Ništa ne...
    Ne misliš li, rekoh, da bi valjalo da primamo i žene. Lučke prljave mačke. One što nose u očima duboku neku tugu, cvetove. Naravno, po cenu da su ostale čedne. Bez otrcanih priča o neverstvu, o prevari, o bedi, o silovanju. . .
    One što su tražile ljubav...
    I nisu našle ...
    One što su volele dušom...
    I telom ...
    I telom ...

    I lutale po svetu belom
    i grlile po svetu celom ...


    Prihvati Igor ili ja sam:

    I sad idu za svojim opelom
    za svojim belim telom ....


    Za svojim belim telom.

    Specijalitet Kod dva desperadosa, specijalitet na kome mi je Jarac-Mudrijaš bio naročito zavidan, zvao se veoma prozaično (uostalom, kako se uzme) Pištolj desperados. Nalazio se u našem jelovniku odmah posle bečke šnicle, i imao je istu cenu.
    Možda mi je Igor zbog toga zavideo to je bila zbilja vraška ideja!
    Već prve večeri našeg poslovanja imali smo jednu narudžbinu.
    Čovek je imao crveno podbulo lice, s kesicama ispod očiju. Dugo je piljio u jelovnik svojim sitnim vodnjikavim očima. Jelovnik je bio ukoričen zlatnozelenom zmijskom kožom, s inicijalima od smaragda:

    Carte de vins kafane
    Kod dva desperadosa


    Importna vina

    Malaga a la Orfeus
    Euridikine oči
    San Desperadosa
    Maraskino magnolijsko
    Glutteus aeburnea a la Leontina
    Satirska ambrozija
    Gelosia vecchia al Umberto
    Tugava a la Mansarde
    Arpeggio a la Mansarde
    Žilavka Lautanka
    Hosszu lepes mudrijaški
    TheaLipovanka a la MarijaMagdalena
    Večernjača, gorka
    Zornjača, ljubičasta
    TamTamova pesma
    Delfinska mesečina
    Palmova lepeza vugava
    Primavera marina
    Mezzogiorno adriatico
    Marinski duel ciklamen
    Le temps retrouve
    Dollente, lis blanc
    Allegro, ma non troppo
    Allegretto (108 ), crno
    Allegro vivace (152), belo
    Ritardanto brillante, maestoso
    Doloroso espressivo
    Dolce ma con fuoco a l'Euridica
    Soliloqui Desperadosa
    Bouledeneige
    II Sueno della Vida
    Balata, opal gorM
    Tourmaline bicolore
    Tourmaline rose (rubellite)
    Saphir cagochon
    Calitera menandar (Asie)
    Precis heleida (Madagascar)
    Precis eurodoce
    Anea Orphilochus (Sumatra)
    Arhonias Bellona (pierides)
    Byblia ilithya
    Agerona mexicana
    Ch.risidia madagascariensis
    Eucalitia clemante
    Ametist bleu (saphir)


    Domaća vina:

    Fruškogorski biser jutarnji
    Dubrovački madrigal
    Ohridska legenda
    Gračanička zora
    Slovenska legenda gorka
    Hercegovačka Danica, gorka
    Markovi drumovi (mutno)
    Zlato Skadra (žilavka)
    Kosa Majke Jevrosime
    Pehar Banović Strahinje
    Lazareva mišica
    San Vuka Mandušića, belo
    Majčina kletva
    Slovo ljubve
    Oči Simonide
    Kaluđerski rukopis


    Od morskih riba
    imali smo u jelovniku ove:

    Vilin konjic u majonezu
    Poison d'avril
    Barbus de Sumatra u palmovom ulju
    Danio Rerio sa limunom
    Kolumbovo jaje
    Girardinus Guppi (ArcEnCiel)
    Kineski Ratnik s metvicom
    Barbillon galapagos
    Aquamarino adriatico
    Lautanus šareni sa senfom
    Leteći koral sa pomfritom
    Morska trava sa špagetima
    Maestral sa pomorandžom
    Maestral na maslinovom ulju
    Maestral na žaru
    Maestral u konzervi Južnoafrički dijamant
    Celebeski gavijal
    Tahićanski pictor
    Tahićanski Beli Cvet sa pirinčom
    RougeGorge jadranski
    RougeBleu jadranski (sa pavlakom)
    Rajčica sa grčkim maslinama
    Morska Lasta sa jajima
    Bouquet de mariee sa senfom
    Nastojnica u limunovom soku
    Morski Vuk a la Sumatra Ageronio
    Atlantis Catenofele salicia (Nimphalisis)
    Hvarska gitara bez sordine
    Hvarska gitara sa sordinom
    Bračka havarija u belom vinu
    Ruža vetrova


    Na kratkom kažiprstu, dok je prebirao po jelovniku, blistao se dijamantski prsten izbrušen u vidu mrtvačke glave. Posmatrao sam kako mu prsti zbunjeno klize po zmijskoj koži.
    No čovek konačno reče, pošto je ispio jedan apsint:
    Molim jedan specijalitet Duos Desperados.
    Glas mu pritom nije zadrhtao.
    Molim? zaškilji barbaUmberto, prateći očima kako odmiču Leontinini guzovi pod crnom keceljom.
    Čovek sa podbulim očima takođe baci jedan brz pogled prema Leontini, koja je prala čaše za šankom. Onda ponovi:
    Specijalitet Duos Desperados. Pištolj Desperados ... Tako se zove, zar ne?
    BarbaUmberto preblede.
    Oni su mi obećali da će je čuvati. Rekao sam: ,Momci, ako je neko pljesne ma samo jednom po'...
    Onda priskoči Igor:
    Gospodin želi?
    Pištolj! Pištolj Desperados. Dokle ću da ponavljam!
    Izvinite, reče Igor i očisti belim salvetom mrvice sa bračkog merrnera pred čovekom. Tumač nam je malo nagluv...
    Sa dva. Ne zaboravite: sa dva.
    Molim, pokloni se Jarac poslovno i krenu prema šanku, kada čovek doviknu za njim:
    Noch ein Bier!
    Igor se pokloni.
    Čovek je držao svoje kratke palčeve zadenute za rajthozne i gledao kroz prozor na tamno zimsko more. Jedna je crnobela lađa pokušavala da se kroz talase približi gatu. S vremena na vreme, čulo se njeno zavijanje kroz vetar, što začas probudi u meni uspomenu na jedan železnički nasip, na Eiuidiku.
    Osećao sam pored sebe Igora kako užurbano poslužuje. Otkačio je pištolj sa klina (stajao je iznad šanka kao kakav muzejski trofej) zatim čuh kako repetira i kako izbacuje iz šaržera četiri preostala metka. Pošto je jedan metak ubacio u cev, uze srebrnu tacnu ispod šanka. Obrisa je, zatim položi na nju jedan mali, beli svileni salvet savijen u trougao, a na salvet pažljivo postavi pištolj. Hteo je već da krene ali se setio nečeg. Video sam da je zbunjen, mada mu ruke nisu drhtale. Onda pomeri salvet s pištoljem na jednu stranu, a na drugu stranu postavi jednu kriglu penušavog piva. Zatim zovnu očima barbaUmberta i dade mu tacnu, pošto mu pokaza glavom gosta s mrtvačkom glavom. Čovek je još uvek gledao kako lađa pluta na talasima pred samim vratima pristaništa. Umberto bez reči uze tacnu i postavi je ispred gosta. Čovek sa rajthoznama baci jedan brz pogled na pištolj, pažljivo ga onjuši svojim kratkim kažiprstom, zatim ispi pivo. Sedeo je posle toga još nekih petnaest minuta, zagledan u lađu. Onda pozva prstom Umberta da naplati.
    Ovo je suviše tvrdo, reče na nemačkom. Odlična imitacija. Eine schone Imitation. Samo jako tvrdo. Neću da polomim zube. Aufwiedersehen!
    Umberto vrati tacnu sa praznom kriglom i s pištoljem. Mumlao je nešto nezadovoljno i ja razbrah samo: Porea miseria, porca miseria.
    Stranac nije dao ni dinar bakšiša. Porca miseria!
    Ne. Nije bilo tako.
    Prvo je ispio kriglu. Zatim je obrisao usta nadlanicom i pripalio cigaretu. Kad mu je cigareta dogorela do noktiju, čovek je prignječi u pepeljaru. Bilo je u tom gestu očajanja i rešenosti. Liznu cev pištolja i ja videh kako se barbaUmberto blesavo smesii. Onda odjeknu pucanj i za mene samog tako neočekivano da sam se trgnuo.
    Nije pao nauznak, kako sam očekivao. Skljokao se licem na mermerni sto, kao da drema.
    Umberto prekri rascvetalu lobanju belim ubrusom. Jarac je histerično vikao u telefonsku školjku:
    Alo, alo, alo!
    Moralo je da bude tako, rekoh pomirljivo i kao za sebe. Zatim ponovo okačih pištolj
    0 klin iznad šanka. Naravno, prethodno sam napunio šaržer. **
    BarbaUmberto držao se na saslušanju neočekivano dobro. Jarac je bio pomalo nervozan. Kažnjeni smo neznatnom novčanom kaznom.
    Ipak me ideja o Ostrvu nije napuštala ni na tren. JarcuMpdrijašu nisam ovoga puta rekao ni reči o svemu. Hteo sam da se oslobodim sebičnosti. Zafo mu nisam rekao ništa. Sve do onog dana kada sam krenuo, iznenada. Bože,
    I za mene samog tako iznenada.

    Ipak, iskreno da kažem, ideja s kafanom bila je odlična. Ne samo što nismo morali da se potticamo po prljavim lučkim kafanama (kad neće Muhamed bregu), nego je i svet dolazio k nama (breg će Muhamedu). Sve što smo ikad zamišljali, sve je postalo stvarnost. Nije se bilo šaliti s nama.
    Hteli smo da kupimo, to jest kupili smo, za kafanu sve moguće instrumente od fisharmonike do tahićanske gitare. Inače nismo držali nikakav orkestar. Gosti su preko jelovnika bili obavešteni da instrumenti stoje na raspolaganju svakome ko zna da svira i, naravno, kome je volja da svira u njih. Tako smo jedne kasne zimske večeri imali priliku da čujemo kako jedna mlada žena (nikada je više nisam video) svira na harfi Debisijevu Mesečinu. Njene otmene crte odavale su pripadnost nostalgičnom i anahroničnom rafinmanu evropskog devetnaestog veka. Imala je bolesne tamnozelene oči i svetle, lomne ruke. Dok je svirala, kosa joj je padala niz pozlaćeni barokni stub harfe i skrivala joj lice. Nikada se nije karintski stub završavao otmenijom krunom. Njeni dugi prsti s noktima boje starog srebra klizili su po žicama, i sve se htelo završiti lepo da se barbaUmbertu nije prohtelo da je pomiluje po kosi. Prsti joj tada zastadoše na žicama kao omađijani. Zatim naglo odloži harfu i skinu sa vešalice svoj plavi kišni mantil. Izlazeći, nije se ni osvrnula. Iskoristila je trenutak zaprepašćenosti i zauvek nestala.
    Vi ste, barbaUmberto, jedan običan idiot, rekoh kad dođosmo k sebi. Idiot!
    I vi tako mislite? reče on blesavo.
    Idiot, ponovih. Izlapeli idiot.
    Bogami, nisam" čud" ni ja nikada da neko lepše svira, reče on bezazleno.
    Igor mu se onda unese u lice i reče razdraženo:
    On vam kaže da ste idiot! Idiot i ništa više! Capito!?
    Imaš pravo, sinko, reče barbaUmberto. Takvu kosu bogami nisam video ni u Carigradu...
    Sta misliš, reče Igor obraćajući se meni, >sda li se on pravi lud više nego što jeste... Sećaš li se...
    Nego šta, prekide ga Umberto. činilo mi se da joj kroz prste kaplje mesečina. . .
    Kunem vam se da je taj izlapeli Umberto rekao baš tako: Imao sam utisak da joj kroz prste kaplje mesečina.
    Zamislite, taj idiot Umberto!

    Hteli smo da postanemo bogati, moćni. Da kupimo jahtu (već je dobila svoje ime: Euridika, nego kako) i da oplovimo sva mora, obiđemo sve kontinente. Naravno, prvi bi nam posao bio da obiđemo Zaliv Delfina. Da ga proverimo.
    Ko kaže da on ne postoji negde!
    Eto, zato se moramo poslužiti otrovom i kamom, reče Igor. Ili ja rekoh. Otrovom i kampm.
    Slane srdele nisu otrov.
    Ipak, rekosmo, one stvaraju paklenu žeđ. Zato mora bačva sa srdelama da stoji svima na raspolaganju. Besplatan otrov.
    Kupismo tako bačvu slanih srdela, stavismo je nasred kafane, svima na raspolaganje. Umbertu i Leontini naložismo da pred svakog gosta stavljaju u tanjiriću od keramike nekoliko srdela, tako da će posle toga morati svako da popije barem litar domaćeg vina. Računali smo na ljudsku lakomost.
    Tako je sve to počelo. U početku je bogami išlo dobro. Slušali smo u kasne zimske večeri mornarske tuge na harmonici, postali smo lučka ispovedaonica, postali smo zvučna školjka koja kada se prinese uvu peva glasom sirena. Tu i tamo gorela je tek po koja sveča, i. kod Desperadosa se uvek pevalo pobožno kao na misi...
    No uskoro i to je sve pošlo do đavola, kao što san zna da bankrotira. Postali smo svratište besprizornih, lopovsko gnezdo, javna kuća, menza u kojoj se besplatno i štedro dele slane srdele. Postali smo kockarnica, kovačnica zvonkih prostačkih psovki, špilja krvavih obračuna, leglo opakih poroka i boleština.
    A kunem vam se, sve je to moglo biti, sve je to bilo tako lepo zamišljeno!

    Igore druže, ne preostaje nam ništa drugo do pusto Ostrvo. Nismo li se zarekli već davno da se nećemo ubiti nikada. Za Ijnbav kasnijeg trenutka!
    Sećaš li se onog našeg razgovora. Na mansardi, nego gde:
    Ti: Zašto se ne ubiješ, Lautane? Znam da si bez Euridike tek senka.
    Ja: Mefistofele! Đavole!
    Ti: Ubij se. Svrši sa svojom senkom. Ti nisi rođen za kompromise.
    Ja: I nisam.
    Ti: Nije li i Euridika tek senka? Reci, Lautane: šta je ona?
    Ja: Ideal, sotono. Ideal! Životni princip, ako hoćeš. Zato se neću ubiti.
    Ti: Striptiz ideal! Nisi li ti tvrdio da ideal ,ne sme imati pege'? Nisi li govorio, Lautane, da ti bog nije mogao postati ideal jer pravi kompromis sa zlom. Nisi li se busao u grudi da ne možeš da se pokloniš ni suncu samo zato što ima mrlje. Nisi li, Lautanče, prestao da obožavaš neku svoju davnašnju Euridiku( kako li se ono zvala?) čim si joj se jednom toliko približio da si joj mogao videti pege na, nosu? Nisi li tvrdio da ideal, da Euridika, nije ideal ako nije savršen!
    Umukni, Jarče! Ubiću te, Sotono!
    Ubij sebe! Makar iz doslednosti... Ili napravi kompromis. Pomiri se s tim da sunce ima pege. I pokloni mu se!
    IgoreĐavole, zašto me mučiš? Zašto me kušaš?
    Uterujem ti pamet u glavu. Ako ne možeš da se pomiriš sa činjenicom da idealEuridika.. .
    Onda se ubij!. . . To hoćeš da kažeš?
    Da. Sta će biti s nama ako nismo u stanju da ideal shvatimo metaforično?
    Kako to misliš: metaforično?
    Jednastavno: sa rezervom. Sunce . ..
    Da računamo s pegama. Sunčane mrlje. To hoćeš da kažeš.
    Bravo, Lautane. Baš to. Čista kao sunce; kada joj se približiš, kada je zaseniš: pege. To je Eurdika, ideal. Možeš li se pomiriti s tim, Lautane idealni?
    Ne znam, Igore, ne znam. Nisam li ti rekao da i sunce ...
    A ti? A ti? ... Da li si ti bez pega? Nisi li . . .
    Budalo! Nije reč o meni. Ja sam poslednji čovek na svetu. Možda jedino vredno u meni jeste baš to. Da tražim ideal, Euridiku. Kao svoju suprotnost. Razumeš? Kao svoju suprotnost... Zato mi je teško, Igore. Ali se ubiti neću. A mogu se ubiti kad hoću. To ti nećeš da razumeš.
    Pa šta ćeš da radiš? Tako se živeti ne može.
    Poći ću na Ostrvo... Sećaš li se onog ostrva o kome sam ti uvek govorio u časovima pomračenja, u časovima krize.
    Pa?
    Pa, pa, pa? ... Tamo ću razmisliti o svemu. Ubiti se ili...
    ... napraviti kompromis sa idealom, sa Euridikom.
    ... ili se ne ubiti... Da. To je isto što i kompromis.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #32

    Odgovor: Danilo Kiš

    Ostrvo
    ili Dnevnik

    Pogodio sam se sa jednim seljakom da mu preko zime čuvam krave na ostrvu. Ostrvo se zove Školj. Donosiće mi svake subote (ako ne bude jaka bura) hrane za celu nedelju.
    Jedini problem mi je voda. Moram se privikavati na neslanu hranu. Postepeno se privikavam. Cum grano salis.
    Stanujem u jednoj kamenoj kolibi na nekih petsto jardi u dubini ostrva. (To je ista koliba u kojoj sam prenoćio pre petšest godina, kada sam letovao u blizini.)

    22. februara

    Krave mi ne zadaju mnogo glavobolje. S vremena na vreme otpustim Argusa da ih okrene prema jugu. Na zapadu se nalazi jedna golema provalija oivičena sočnim zelenilom, ali se zemlja lako odronjava. Rekoše mi da pripazim, jer se tu pre dve godine survala niz litice jedna kravamuzulja.
    23. februara
    Ostrvo je mnogo veće nego što sam mislio. To me je otkriće, u početku, porazilo. Sada se igram Robinsona.
    I smejem se.

    24. februara

    Robinson se kaje što nije poneo neki priručnik lekovitog bilja. Zuljevi od velikih vesala kojima su prevožene krave, sve jedna po jedna, podsećaju ga da postoji drugi svet.
    Robinson se lupi po čelu. Istresa na žuljeve prah iz nabora duvankese.

    25. februara

    Ležim na niskom tvrdom krevetu, pokriven kožuhom. Plamen sa ognjišta osvetljava oči mog poluvučjaka koji mi drema u dnu nogu. Napolju besni bura. Čujem kako vetar razbija talase o kamene hridi.

    28. februara

    Nisam ulovio ništa. Tumarao sam prema jugoisku ali nisam otkrio nikakve tragove po pesku.
    Moraću postaviti udice.
    Početkom marta

    Cekao sam u zasedi s puškom na gotovs. Zapravo to je bila samo igra ne bih nikad pucao u ptice. Pogotovu u orla. Samo sam gledao preko mušice. Prhnuo je iz strme litice i počeo da šestari u visokom luku. U početku sam još mogao da vidim zmiju u njegovim stisnutim kandžama. Zatim se pretvorio u crnu tačku.
    U zvezdu.

    Subota. 8. marta

    Danas sam dospeo do najjužnije tačke ostrva.
    Kada sam prešao čestar, izbio sam na grebenastu golet od karstnog šiljatog krša.
    Otkrio sam u karstnim udubljenjima naslage morske soli. Ne mogu verovati da talasi dopiru sve do tih grebena!
    Greben sam savladao sa lakoćom kao da sam ceo život proveo u kamenjaru. Samo sam malko podbio tabane kada sam skočio sa jedne litice na peščano žalo. Svoj pohod prema jugu nastavio sam onda jezičkom žala koji se pruža uz greben. Argus je išao u početku ispred mene, zatitn se, isplazivši jezik, vxikao stopama svoga gospodara kao kakva stara olinjala kuja.
    Zajedno sa prvom zvezdom dospeh do krajnje tačke na jugu. Pogledah u zvezdu, spreman da je krstim imenom Narcisa, kada zvezda naglo utrnu.
    Svetionik! Svetionik!

    Subota (nastavak)

    Ležao sam iscrpljen na žalu i plakao. Argus je zadihano cvileo nada mnom, a onda poče da laje. Odozgo, sa svetionika, odazva mu se lajanjem neko malo pseto promukla glasa.
    Pri povratku, mesec mi je raskošno osvetljavao put.

    Nedelja, jutro

    Kada budem upoznao celo ostrvo, svaki kamen, svaki list šta će biti sa mnom?!

    Nedelja, veče

    Ne živi se od prošlosti....
    Ni od sadašnjosti...
    ----------------------
    ----------------------
    Skočiću sa obronka... Tamo gde se zemlja odronjava!
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  3. #33

    Odgovor: Danilo Kiš

    Mansarda (II)

    Osip mi jutros reče da je najlepša stvar na svetu davati poklone bez profita.
    No ja sam počeo s kraja. Evo kako je to bilo. (Odmah posle mog povratka.)
    Sreo sam Osipa u gužvi pred bioskapom. čekao je Mariju. Znao sam da čeka Mariju: nestrpljivo se osvrtao i nervozno pušio.
    Neće Marija da nosi onu bundu, reče čim se rukovasmo. Zamisli.
    Koju bundu? Nisam je nikad video sa bundom!
    Nisam ti pričao!? Kupio sam joj bundu za rođendan.
    Oho!... Odakle ti toliki novac?
    On se samo smeškao, zatim me povuče u stranu.
    Hoćeš li i ti da pokloniš bundu Euridiki za rođendan?
    A ti ne znaš? rekoh. Nisam više sa Euridikom... Nego, kako ti to poklanjaš bunde tek tako kao... bundeve?
    Zašto da ti pričam kada nemaš kome da je pokloniš. Šteta. To je lep poklon.
    Onda mi je ipak ispričao kako on to radi. (Mislim da sam ja jedini čovek na svetu kome se Osip poverava. On veruje da smo mi jako slični, samo što se ja još nisam iščaurio.)
    A evo kako on to radi. Uđe u robnu kuću u vreme kada je najveća gužva (obično pred praznike) i naruči bundu koja mu se najviše dopada. Barem je tako kupio onu bundu Mariji, Prodavac mu onda napiše kupon i zabavi se oko upakivanja. Osip tada pita najučtivije, Molim Vas, a gde je kasa? Izvol'te tuda pravo pa levo. Osip onda tobože rasejano : iznenađeno: Oh, hvala Vam lepo, i uputi st prema kasi. Zatim neprimetno izvadi iz džeps svoj mali žig sa natpisom NAPLAĆENO, otcepi onaj deo koji ostaje na kasi, vraća se, predaje kupon, uzima bundu, učtivo se klanja i..
    Ja bih svisnuo od straha, rekoh.
    To je sasvim jednostavno, reče Osip po
    laskano.
    Kako jednostavno! Zašto ne kupiš ondj na taj način sebi jedno odelo, nego se smrzavai u tim prnjama i u tom mantilu?
    Vidiš, u tome je stvar. Postoji tu neki razlika. To bi bio čist lopovluk i ništa više Razumeš, čist lopovluk. Ruke bi mi zadrhtali ili bih povratio od muke.
    A ovako?!
    Ovako je, da tako kažem, postignuta ravnoteža sila. Jedni su pokradeni, drugi su usrećeni. Važno je samo da račun bude uvek čist. A ravnoteža U9postavljena. Vidiš, prodavac neće biti kažnjen, jer će se utvrditi da je moj pečat, iako savršeno sličan njihovom (ja to radim sa istom minucioznošću kao kada pravim fine, male gravure), ipak samo ručni rad, dakle falsifikovan... A Marija će dobiti bundu. Osetiće da je obožavana, da je cenjena...
    A kakvu ti korist izvlačiš iz svega toga? Ako smem da upotrebim tu reč: korist.
    Naravno da smeš, reče Osip. Ja sam poslednje stvorenje na svetu koje bi učinilo nešto bez koristi po sebe... Ja iz svega toga izvlačim veoma mnogo. Pre svega samodopadljivost. Mislim da ti je jasno na šta mislim. Sviđam se sebi u trenutku kada mi ne zadrhti glas dok naručujem bundu. Drugo doživljaj. To ne zaboravi, dragi moj, doživljaj, avanturu. I naravno zadovoljstvo zbog Marijine sreće: ona veruje u mene. Ceni me.
    I to je sve!?
    Sta bi ti još hteo? reče on gotovo uvređeno. Uostalom, ako hoćeš, ovako mi je lako podneti sve lične nezgode. Znam da mogu u svakom trenutku da se obučem, a idem u prnjama. Razumeš, neću, a mogu. Ovako imam dokaza da sam pošten i da sam moćan!
    Nego, setih se, zašto neće Marija da nosi bundu? Je li doznala nešto? Ja sam joj rekao!
    Time si sve pokvario, rekoh. Uviđaš li to? Još bi mogla da te tuži.
    Zato sam joj i rekao. Da bi mogla da me tuži. Možda je baš sada kod islednika. Ostavio sam joj nekoliko dana za razmišljanje. Interesuje me njena sasvim sarnostalna odluka.
    Mislim, ipak, da nije trebalo da joj kažeš kako si došao do bunde. Mogao si nešto da izmisliš. Na primer ...
    Znam, reče Osip, rastužen kao dete. Ne umem da lažem. Shvataš li: ne znam da lažem kad nekog volim. Molio sam je skoro plačući da me ne ispituje odakle mi bunda, jer ne umem da lažem, ali ona je bila uporna. Najzad sam joj sve priznao. No pre toga sam bio doneo odluku da ću da je kaznim. Staviću joj bundu i sebe na savest.
    Nije li to okrutno? rekoh.
    A kako se ti zabavljaš? upita Osip.
    Pišem Mansardu, rekoh.
    Išli smo prema Tvrđavi, obalom Dunava, pošto se Osip bio pomirio sa tim da Marija neće doći na sastanak.
    Sigurno neki neorealizam, reče on. Prljava, musava deca, veš prostrt između uskih zidova kuća u predgrađu, pristanišne prčvarnice, pijani skretničari, kamenjarke...
    Ima ponešto od toga, rekoh. Uostalom, to ti i sam naslov sugerira. No to je još uvek jedna užasno sebična knjiga... Hoćeš li da čuješ još nešto? Imam kod sebe neke beleške. (Ne volim, znaš, da ostavljam svoje papire na mansardi, na milost i nemilost pacovima.)... Jarac je
    glup za sve što nije pričam ti priču. A tvoj sud sam uvek cenio . . .
    Zbilja, kako Jarac? Nisam odavno ništa čuo o njemu.
    Izbacio sam ga, rekoh. Na jedvite jade.
    Ipak, nije imalo smisla, reče on... On se razveo od svoje Marije, je li?
    Ko će mu ga znati... Nego, da svratimo ovde da ti pročitam neke beleške. Ako nemaš ništa protiv.
    Seli smo u ugao, pored peći. Onda se setih da sam za ovim istim stolom pre nekoliko godina sedeo sa Marijanom. Bila je zima. Toga se dobro sećam. Oko četiri posle podne. U kafani nije bilo nikog. Marijani su se bile zamaglile oči. Pili smo konjak. I ljubili se kradom.
    Osipe, sećaš li se Marijane? One sa dugom plavom kosom.
    Da, reče Osip. Mislim da se sećam. Jednom si me, čini mi se, upoznao s njom . .. Zašto pitaš?
    Za ovim smo stolom jedne zime pili džin. Irnala je crni pleteni džemper i belu svilenu kragnu.
    Ne razumem, reče Osip. Je li to uvod u čitanje?
    Ne. Tako ... setih se toga.
    Daj najzad da čujem te tvoje beleške. Ono šta si mi prošli put čitao kod tebe na mansardi dopalo mi se. Samo... jako me zanima kako ćeš sa svim tim na mansardi da izađeš na kraj. Naročito šta ćeš sa Euridikom... Pa sa Jarcem-Mudrijašem. (Zakleo bih se da je to Igor!)
    Ispismo svoj konjak i počeh da mu čitam:

    Slušao sam kako plaču u noći nevidljivi vozovi i kako se rožnato lišće hvata noktima za. zamrzlo tvrdo tle ...

    Nastavi, reče Osip. Početak mi se sviđa.

    Svuda su nas presretale gomile izgladnelih čupavih pasa. Pratili su nas u velikim gomilama, nemo. Samo bi s vremena na vreme podizali k nama svoje tužne, sumorne oči. Imali su nekog čudnog respekta prema našim nečujnim koradma, prema našim zagrljajima ...

    To si mislim već jednom čuo... Bolje da ti čitam nešto iz Valpurgijske noći ...
    Nemoj, molim te. To je gadno. Ne misliš li da je to zbilja odvratno?
    Zato sam i hteo da ti čitam. Da vidim koliko je odvratno. Potreban mi je rezonator. Razumeš? Nema za mene u ovom trenutku odvratnijeg mesta od Zaliva Delfina. Smučilo mi se od magnolija, od lauta i lakrdija...
    To je zato, reče Osip, što ideš iz krajnosti u krajnost. Nije li život negde izmedu toga? Uostalom, možda grešim. Sudim po onim fragmentima koje si mi prošli put čitao kod tebe na mansardi. Onda mi se sve to bilo svidelo, no ipak nije li pravi život, realitas, negde između tvoje mansarde i tvoje Valpurgijske noći?!
    Uveče, pošto sam se rastao sa Osipom, prošetah pređgrađem da bih udahnuo malo autentične atmosfere. Usput sam razmišljao o Osipovim rečima. Zbilja, nije li moja Mansarda samo okvir. Okvir čega?
    Posle sam se vratio na mansardu. Upalih sveću i počeh da pišem. Unapred sam bio uveren da taj odlomak neću pokazati Osipu. Ne bih voleo da otkrije koliko sam nesiguran, kolebljiv.

    Evo šta sam napisao ispod prethodne beleške koja je glasila:
    Ne volim Ijude koji se izvlače iz svega kao kišne gliste. Bez ožiljka i bez ogrebotine. Komedijaši.

    Ispod toga sam bio zapisao pre nekoliko večeri, kada mi je postalo jasno da Euridika više neće doći:

    Agnosceo veteris vestigia flamme.
    Ožiljkom jednim obogaćen.

    Danas sam pročitao u novinama da Insektomor sa sigurnošću ubija svu gamad i pacove.
    Kupiti Insektomor % osloboditi se dekoracije bubašvaba.

    DETRONIZOVATI MANSARDU!

    Ogrejati je suncem;
    Posmatrati napukline u zidu u punom sunčanom sjaju.

    Posle tih beležaka počeo sam da pišem: Noćas je besnela oluja. Svu noć su negde na trećem spratu udarali kapci o prozore. Kada je vetar stao, čulo se još samo jednolično pljuštanje kiše i hripavo kašljanje deteta čiji se krevet nalazi negde ispod mene. To mora da je ona sušičava devojčica što se po ceo dan igra sa svojim krpenim lutkama na mračnim, prljavim basamcima ...


    Mansarda (III)

    Nisam mogao da zaspim. Zato ponovo pripalih sveću i uzeh listiće od kojih sam pravio Mansardu. Svaki put se rukopis otvarao na onom odlomku koji sam u sebi krstio Zalivom Delfina. Taj me odlomak podseti na jednu razglednicu koju sam bio poslao Igoru pre gotovo godinu dana: Najlepše želje za novu godinu sa Ostrva kokosovih palmi. Sećam se da sam mu uz čestitku poslao i Pesmu sa kokosovih ostrva. Trebalo je da sada odlučim da li da unesem tu pesmu u Mansardu, naravno u originalu:

    Tanah airku aman dan makmur
    Pulau kelapa jang amat subur
    Pulau melati pudjaan bangsa
    Sedjak dulu kala

    Melaribailambai njiur dipantai
    Berbisikbisik rađa k'lana
    Memudja pulau nan indah permai
    Tanah airku!

    To ćeš sigurno uneti u Mansardu, reče Igor kada mu prevedoh poslednju strofu.
    Dobro se sećam šta sam mu odgovorio:
    Mislio sam o tome.
    Igor je samo ponovio:
    Zakleo bih se da ćeš uneti!

    Hripavo kašljanje i plač deteta sa trećeg sprata nisu prestajali. Tek bi ga s vremena na vrenje pridavilo udaranje kiše o prozore i tupi naleti oluje. (Napakostiću Igoru, neću uneti onu pesmu. Zato je iscepah u paramparčad i bacih je u slamu. Tako je neću moći nikad uneti u Mansardu!)
    Onda odbacih rukopis sa olakšanjem. Zatim sam, ne gaseći sveću, buljio u plafon. San mi nikako nije dolazio na ooi. Zato ustadoh i ogrnuh se vojničkim ćebetom kojim sam se pokrivao (spavao sam kompletno obučen) i polako, na prstima, spustih se niz klimave basamke u prizemlje. Valjda me nije griža savesti naterala da to činim?
    Dole upalih šibicu i potražih očima spisak. U tamnom okviru videh prvo samo plamen šibice na zamašćenom staklu... Zatim, kada se približih, videh s početka samo svoj lik, avet svoga lica. U tom tamnom okviru što ga je vreme patiniralo dahom, obrisi moga lika pri drhtavom plamenu šibice učinili su mi se tako beznadežnim, tako sebičnim, tako izgubljenim. Shvatih odjednom, ne bez odvratnosti, da je baš to, moj lik, skrivalo od mene sve do sada celu mansardu, ceo šestospratni svet. Očajan zbog te pomisli, pustih da mi šibica oprlji prste. Nisam je ispustio ni onda kada osetih. kako mi se stomak grči od bola. To strašno boli kada plamen dogori do nokata.
    Upalih onda i drugu šibicu i postavih je između sebe i stisnute gomile likova koji čekaju milost uobličenja.

    Prizemlje

    Radev Katarina, nastojnica rođ. 1899
    Flaker Anton, mašinbravar 1907
    " Marija, domaćica 1911
    " Marija, student 1932
    " Ivan, učenik 1939
    Katić Stevan, otpravnik vozova 1910
    " Anica, domaćica 1915
    Poparić Đuro, skretničar 1928
    " Stana, službenik 1913
    " Ljiljana, učenica 1945
    " Mašinka, učenica 1947
    " Jadranka, dete 1954
    " Jadranko, dete 1954

    Međusprat

    Popov Melanija, daktilograf 1934
    Avramović Jovan, mašinovođa 1926
    " Slavica, učenica 1949
    " Danica, domaćica 1926
    " Goran, učenik 1950
    " Mirjana, učenica 1951
    " Ljiljana, dete 1955

    Prvi sprat
    Angelov Kosta, ing. u penziji 1889
    " Smilja, službenik 1900
    Kifer Albina, primalja 1918
    Zakula Bogdan, kondukter 1900
    " Pavle, otpravnik vozova 1930
    " Melanija, student VPS 1935
    Solunac Dušan, nadglednik
    lokomotiva 1900
    Ilić Tihomir, milicioner 1930

    Šibica me ponovo oprlji po prstima i ner vozno je bacih. Zeravica se u kratkom luki odbi od zida, zatim naglo utrnu, cvrčeći. Setil se onda vlage i blata što se u ovim danimj razvlači po basamcima. Htedoh već da krenerai da se vratim, no vetar donese odnekud žalobm zavijanje nekog voza izgubljenog u noći. Usko ro dopre do mene, sad već izbliza, kloparanj točkova. Gospode, trgnuh se, nisam zbog se bičnosti napisao najlepšu pesmu! Pesmu vozov izgubljenih u noći. Baladu točkova! A svak sam se noći uspavljivao uz tu pesmu, san su nn donosili veliki beli vozovi...
    Gospode, živeo sam na mansardi kao n zvezdi!
    Da li sam igde pomenuo da je moja mansarda bila blizu stanice? Ne, nisam to nigde rekao. Nisu li krivi tome pomalo i vozovi? Nisu li me oni zatrovali daljinama, zvezdama, sebičnošću?
    Ponovo pripalih šibicu i osvetlih treći sprat.
    Da, Alek. CikaAlek. Devojčica se zove kao u snu: Sanja.

    Kovač Alek, ložač 1912

    Zena mu je nedavno umrla. Pre godinudve. Setih se da mi je nastojnica pričala o tome nešto. Dugo nisu mogli da imaju decu, zatim je žena išla u banju, to joj je izgleda pomoglo, barem se tako pričalo, no možda je u pitanju bilo nešto drugo, no. o mrtvima ništa osim dobro, rodila je onda dakle ćerku, no nije im bilo suđeno, žena je posle porođaja umrla.

    (Kovač Anita, domaćica 19 ...)

    Tu se razlila tamnozelena mrlja vlage i upila mastilo kojim su bile prevučene dve uzdužne crte preko imena pokojnice.

    Cika Alek se otada opija, gasne. Ko tiho pije taj se tiho i ubije, rekla je o njemu nastojnica. Takav je život. Sčepa čoveka za dušu, ne da mu da diše.
    Preleteh pogledom po spratovima.
    Poslednjim plamsajem šibice bacih jeda brz pogled na mansardu i razabrah u magnc venju Igorovo ime. (Krajnje je vreme da se ja uvedem u spisak. Može Igor imati neprilik zbog mene.)

    Jurin Igor, student 193

    Jarac-Mudrijaš, rekoh gotovo glasno Astronom. Večiti student. Studentlutalica Zvezdoznanac. Mesečar!

    Po povratku na mansardu:
    1 Prepisati spisak stanara;
    2 Raspitati se kod nastojnice o svakom ponaosob;
    3 Kupiti Sanji čokoladu (sa lešnicima) pomorandže;
    4 Zbližiti se sa stanarima;
    5 Sići sa zvezde.



    Nedelja. Sunčan dan

    Jutros kada sam sišao niz basamke opazih u dvorištu jednog zarđalog gvozdenog petla što ga je noćas vetar oborio.
    Pred kapijom sretoh čikaAleka.
    Kako mala? upitah.
    Hvala na pitanju, reče on. Jutros joj je bolje. Sigurno vam sinoć nije dala da spavate. Znate, u ovim starim kućerinama zidovi su tako tanki, providni.
    Bio je nakresan. Glas mu je zaudarao na šljivovicu.
    O, ne, rekoh. Nisam čuo ništa. Bio sam nešto umoran pa sam odmah zaspao. Uspavao me romor kiše.
    A ja sam video kod vas svetlo, oko tri, pa pomislih da ne možete da spavate zbog male. Taj vražji magareći kašalj davi i dete i okolinu... Nego, ako smem da vas pitam, šta vi to radite po svu noć? Sigurno spremate ispite?
    Pišem Mansardu, rekoh po navici.
    Lepo, lepo, reče on. Samo ne zaboravite i ovaj obični svet što stanuje ispod vas... I nemojte da kvarite oči pri sveći. Imam jednu sijalicu od četrdeset sveća. Mogu vam je dati. Meni ne treba.
    Hvala, rekoh zbunjeno, ali ja pišem pri sveći... kako da vam to objasnim ... Da bih imao štimung. Razumete? To je kao kada se u kupeu upali plava sijalica...
    Onda pišite pri dnevnom svetlu. Tada bolje možete da vidite i mansardu i dvorište ... Ne znam da li se sa vašeg prozora dobro vidi bašta... Nego, ja se zapričah, a moram na posao ...
    On mi stisnu ruku i pohita.
    Ipak, navratite po sijalicu, dobaci mi u hodniku. Ja tek tako kažem. Ono za sveću...
    Zastao sam začas pred kućom, zagledao u prozore. Jutarnje je sunce već počelo da suši sive, vlažne zidove, tako da su ostale tek tamne mrlje iz kojih se podizala laka, prozirna para. Na žici zategnutoj izmectu spratova leno se klatilo belo rublje natopljeno kišom i suncem. Golubovi su na gvozdenoj ogradi balkona kočoperno pravili lepeze. Negde na trećem spratu plakalo je neko dete. Onda ga nadvlada pevanje neke mlade žene. Pokušah da tačno razaberem iza kog prozora dopire pevanje. Zena je pevala mladim, jutarnjim glasom:

    Nikad nećeš moći sa mnom
    brati dunje ranke ...


    Onda se na trećem spratu pomeri lepršava zavesa i žena otvori prozor širom. Gole joj mišice blesnuše na suncu a grudi joj se pomoliše iz svetle cicane bluze pošto se nagnula da dohvati letvu na prozoru.
    Kada me ugleda, naglo se trže i spusti malo glas. Zatim mi isplazi jezik i ponovo povuče zavesu. Gledao sam kako se nabori zavese talasaju, i još samo razabrah iz one pesme reč: uranke.
    Zajedno sa zavesom poče odjednom da se ljulja cela zgrada iz temelja. Spustih pogled, jer sam osećao da me ona žena iza zavese posmatra.
    Kada krenuh, razabrah i drugi deo pesme:

    Nikad nećeš moči sa mnom
    gledati uranke . . .



    - K r a j -



    Beograd,
    novembar 1959 maj 1960.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #34

    Odgovor: Danilo Kiš

    U Parizu Danilo Kis imao je svoj omiljeni bistro u kojem je radio konobar Japanac.
    Kis je u trenucima dokonosti Japanca ucio nas jezik, ali sa crnogorskim akcentom.
    Prijatelji bi dolazili u posetu velikom piscu, pricalo bi se o svemu, najvise o Balkanu,
    a konobar, lik iz Kurosavinih vizija, uveseljavao bi ih pitanjima tipa:

    - A, sto ces, mucenice, popiti?
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •