Volonterski rad i putovanja po svetu
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Volonterski rad i putovanja po svetu

    Danas nesto caskam sa koleginicom i ona mi pomene njenog druga koji je svojevremeno sa nekim volonterskim centrom otisao u neku tamo zemlju, tamo se brinuo o ugrozenim vrstama zivotinja, imao dnevnu obavezu od par sati i ostatak dana slobodan, obezbedjen smestaj i hrana. Tako ja dodjem na ideju da se raspitam malo. Naidjem na domaci sajt Volonterskog centra Vojvodine i skinem spisak medjunarodnih kampova ( Spisak mozete i vi preuzeti ovde ) i krenem ozbiljno da razmisljam o ovoj opciji.
    Posebno me odusevila varijanta, ako se ne varam, sa Danskom - u pitanju je volonterski rad sa decom koja su socijalno, drustveno i finansijski ugrozena, a poreklom su sa prostora Irana, Saudijske Arabije i Jugoslavije... Razmisljam ja tako, pa co'ece - ovo je lepo i korisno u isto vreme. Platis samo kartu do zemlje za ciji si se kamp prijavio, spavas u vrecama za spavanje (ako imas srece dobijes i hostel - sto je sasvim OK varijanta), hranis se u kantinama za volontere, pomazes ljudima, a vidis mnogo stvari za male pare.

    Naravno, ne mozete imati manje od 18 a vise od 28 godina, koliko se najcesce smatra za granicu.

    Da li ste razmisljali ikada o ovoj varijanti?

  2. #2

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu

    Citat Muckota kaže:
    Naravno, ne mozete imati manje od 18 a vise od 28 godina, koliko se najcesce smatra za granicu.

    Da li ste razmisljali ikada o ovoj varijanti?
    Nisam, ja jos malo pa 29
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #3

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu

    Ma ima i kampova kojima je starosna granica do 30-ak, ta koju sam pomenula je najcesca granica. Ako predjes tu od 28, dobijas najteze poslove ili ti ne gine odrzavanje starackog doma

  4. #4

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu




    Letovanje za male pare


    Dosta vam je leta uz koktele i izležavanje na nekoj plaži, željni ste novih izazova i avantura, ne libite se da čistite otiske stopala dinosaurusa u Španiji, terate majmune sa nekog polja u Japanu, a i voleli biste da na pet miuta ispunite detinju želju i postanete cirkuski umetnik

    Mladi istraživači Srbije, organizacija koja okuplja ljude mlade duhom, bez obzira na godine, može da vam ponudi letovanje u volonterskim kampovima širom sveta.

    Put i vizu plaćate sami, dok organizator obezbeđuje besplatan smeštaj (od šatora do hotela ili hostela) i hranu u volonterskom kampu. Za uzvrat moraćete svaki dan da radite na renoviranju nekog zamka, čišćenju polja opustošenih cunamijem ili čuvate gnezda kornjača. Na raspolaganju vam je oko 3.000 kampova u 90 zemalja diljem sveta.

    Koliko se radi?

    "Niko od ljudi koji dođu u kamp ne očekuje visoku profesionalnost u poslu, ali neki standardni moraju da se zadovolje", rekao nam je predstavnik Mladih istraživača Srbije Boško Šukilović, student Megatrenda i čovek koji je za 24 godine bio u osam kampova.

    Boško je volontirao u Belgiji, Nemačkoj, Hrvatskoj i kaže da je svuda bilo fascinantno. Spavao je pod šatorom, ali i u sablasnom zamku iz 15. veka. Radio na zaštiti životne sredine, bio je animator na Svetskom prvenstvu u fudbalu 2006. godine u Nemačkoj, renovirao je zamak.

    "Kad smo renovirali zamak uradili smo trećinu posla. Niko vam ne stoji nad glavom i govori šta morate da radite, sve je stvar dogovora sa kamp-liderom, koji je u kontaktu sa organizatorima. Nekad se radi duplo više, s tim da je sledeći dan slobodan, a kampovi uglavnom traju oko tri sedmice. Organizator vam nudi besplatan smeštaj i hranu koju volonteri sami spremaju", opisuje nam Boško život u kampu.




    Gde otići - Tajland, Maroko, Holandija, Japan, Španija?

    Različiti su razlozi kako birate da budete član nekog kampa. Ljudi žele avanturu i uglavnom u solo izdanju kreću na put. Cilj je da se upoznaju drugačija mesta i ljudi, nauče nove veštine, obnovi znanje stranog jezika, stekne novo prijateljstvo.

    Mladi istraživači Srbije nude trenutno kampove u Ranongu na Tajlandu, gde će se raditi na pomoći stanovništvu pogođenom cunamijem, čuvanje gnezda kornjača u mestu Gerero u Meksiku, zaštitu močvarnih oblasti u Veribenu u Holandiji, istraživanje istorije arhitekture u Tuluzu u Francuskoj. Na repertoaru je i rad u istorijskom muzeju u Odenzeu u Danskoj, teranje majmuna s polja u Haćimoriju u Japanu, pravljenje kućica za sove u Seneu u Slovačkoj, čišćenje otisaka stopala dinosaurusa u La Riohi u Španiji, snimanje dokumentarnog filma u Flensburgu u Nemačkoj, obeležavanje drevne maratonske staze u Olimpiji u Grčkoj, izrada grnčarije u Fesu u Maroku, pomoć cirkusu u Kardifu u Velikoj Britaniji

    Za svakog od 7 do 77

    Najvažnije je da ljudi imaju dobru volju i da znaju šta hoće, smatra Boško uz opasku da Srbi uglavnom više pričaju nego što rade.

    "Poprilično smo pasivni i zatvoreni, mene matorci s mojih 24 godine zivkaju na svakom prelasku granice. Kod nas dolaze ljudi s roditeljima, da i oni vide o čemu se radi. Ljudi iz ostalih zemalja dolaze u kampove sami sa 16 godina", priča Boško.



    U kampove odlaze ljudi bez obzira na starost, od sedam do 77 godina. Ne morate da budete student, ali morate da imate dobru volju. Jedan od najstarijih volontera u Srbiji, koji putuje s mladim istraživačima ima 60 godina. Svaki volonter ima i zdravstveno osuiguranje.

    Prema Boškovim rečima, sve više ljudi se odlučuje na ovakav vid putovanja, iako se u Srbiji dovoljno ne shvata značaj volontiranja, koje je na zapadu sastavni deo dobrog CV.

    Kako preći granicu?

    Sve ambasade znaju ko su i šta su volonteri, pa neke zemlje ne traže vize, ali generalno problema još ima.

    "Nemci su najbolji. Kad su pitanju vize za volontere, oni su ubedljivo najefikasniji i najljubazniji, pa zato i najviše volontera putuje u Nemačku. Nažalost, neke druge ambasade nas još tretiraju kao da smo u 1995. godini. Ima maltretiranja i cimanja za 1001 papir, ali na kraju ipak svi dobiju vize", kaže Boško Šukilović.

    Među volonterima Srbije najveće je interesovanje za evropske zemlje, mada svake godine i po desetak volontera iz Srbije odlazi u Japan.

    "U principu se prave što 'luđe' grupe. Ja sam bio na kampu sa Japancima, Eskimima, Meksikancima. Zajedno smo spremali hranu i naučio sam iz prve ruke kako se pravi suši. Volontirao sam i na Svetskom prvenstvu u fudbalu u Nemačkoj, u Dortmundu", priča nam Boško.

    Kad Srbi časte

    Kampovi su mesta na kojem se sklapaju nezaboravna prijateljstva, ali i brakovi, komunicira se kako se stigne i nije neophodno znanje stranog jezika.

    "U kampu u Belgiji bila je jedna Francuskinja koja nije govorila reč engleskog jezika i jedan Amerikanac koji nije znao francuski jezik. Sad su muž i žena. Na jednom kampu je bila devojka iz Južne Koreje koja je nosila blok i olovku oko vrata, i crtala kad joj šta treba, reč engleskog nije znala. Japanci 'znaju' engleski jezik, iako ih niko ne razume, sporazumevaju se uz pomoć elektronskog rečnika koji uvek nose sa sobom", objašnjava Boško.





    Sklapaju se prijateljstva upoznajete se s drugim kulturama i običajima, saznajete nešto više o sebi i svojoj zemlji.

    "Ja volim da iznenadim društvo pivom na svoj račun. Svi stranci su iznenađeni kad kažem da ja častim, jer tog nema nigde u svetu. Ako pivo košta 1,69 centi, svi plaćaju svoj račun u cent. Zapitkuju kolike su plate u Srbiji, kad kažem kolika je mesečna zarada, neki se pitaju da li su to primanja na sedmičnom nivou. Čude se i Srbima koji žive s roditeljima i nikako ne shvataju kako se neko sa srpskim platama usuđuje da putuje po svetu", kaže Boško.

    Porodica volontera

    Jedna od iskusnijih volonterki je i Anita Milenković Mojsin. Ona je rođena 1949. godine i još putuje. Jedne godine cela njena porodica -muž i dve ćerke, je volontirala u raznim kampovima. Anita je trenutno u penziji, a radni vek je provela u Skupštini opštine Zvezdara. Anita je šest puta bila na raznim kampovima u Italiji, Austriji, Švajcarskoj. I sada se sprema na put...

    "Bilo je čuđenja, pitanja prijatelja - 'pa šta će ti to?'. Ove godine idem u Švajcarsku i svake godine kažem da mi je ovo poslednji put da volontiram. Ja ne izvoljevam u hrani i odeći, ali putovanja su moja strast", priča nam Anita.

    Ona smatra da je volontiranje i najbolji način da se upozna jedna zemlja, ljudi, kultura, običaji. Anita je iskoristila kampove i da upozna strance s srpskom istorijom.. Pričala je o Kosovskom boju, Srbiji kao carevini, turskom petstogodišnjom vlašću nad Srbijom.

    "Smatram da kao turista ne možete da upoznate zemlju, uz pomoć turističkog vodiča. Ovako je dosta zanimljivije, ima pregršt utisaka i suza na rastanku", kaže Anita, uz preporuku svima da, bar, jednom u životu volontiraju negde u svetu. Ona priča da je stvorila prijateljstva na kampovima, spavala u obdaništu i srednjoj školi, govorila u Italiji sa italijanskim partizanima, koji su na nju ostavili najdublji utisak.

    Mladi istraživači Srbije (www.mis.org.yu) jesu neprofitna, nevladina organizacija, izrasla iz istraživačkog pokreta koji je 1969. godine nastao u Valjevu. Cilj organizacije jeste da putem obrazovanja doprinese zaštiti životne sredine, promoviše održiv razvoj, radi na stvaralaštvu i aktivnijem delovanju mladih i razvoju volonterizma i promociji negovih vrednosti.

    Istraživači organizuju i kampove u Srbiji. Ove godine volonteri iz sveta dolaze na Staru planinu kod Knjaževca, u Zasavicu u Sremskoj Mitrovci, zoološki vrt u Subotici, Deliblatsku peščaru ...

    Da li ste i Vi spremni da volontirate?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu

    uvek sam spremna za ovakve stvari pa nema boljeg letovanja nego tako otici negde, raditi iz zadovoljstva i zabave, i upoznati brdo novih i zanimljivih ljudi i njihove kulture
    moomoo meee jooouu

  6. #6

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu

    Totalno zavisi od ličnosti. Ja sam uvek, uvek za. Što aktivniji odmor, to bolje.

    Neko će uvek da se odluči za all inclusive varijante gde će da uživa u lažnim suncima i lažnim morima i jede i pije lažno sve, dok ja ništa ne vidim u tim odmorima gde se leži na plaži 10-20 dana i svaku noć se piju pića u kafanama i svaki dan se čvari na suncu od-do i tako redom. Nemam ništa protiv toga, ali meni to nikada nije bilo nikakvo zadovoljstvo.

    Meni je ova opcija, volonterski rad, nešto najbolje što čovek može da smisli kao nekakav odmor, ideja da se uradi nešto korisno, možda pomogne nekome, upozna mnogo različitih ljudi iz čitavog sveta, vide najrazličitiji krajevi planete, proba se život na ovaj ili onaj način, prošire vidici do u beskonačnost. Nisu sve volonterske aktivnosti čak ni besplatne, za mnoge od njih mora da se plaća značajna suma novca. Znam ljude koji su išli u Patagoniju (Argentina) gde su beležili neke retke ptice i to je koštalo, ali isto tako znam da je skoro svima njima to bilo jedno od najlepših iskustava u životu.

    Ok je gledati sajtove raznih volonterskih organizacija, mada ja mislim da je bolje rešenje kontaktirati direktno organizacije koje su zadužene za vrstu aktivnosti u kojoj biste voleli da učestvujete i koje se nalaze u zemljama u koje biste voleli da idete jer se tako izbegava eventualno ugrađivanje nekoga u cenu nečega.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  7. #7

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu

    ja bih ove godine isla na kamp u japanu, podrzava me profesorka japanskog (koja je, cini mi se, u japanskoj ambasadi u BGu).
    Zanima me samo, od kada su prijave i gde se salju, u ambasadu ili negde drugde?

  8. #8

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu

    Citat 021 kaže:
    Počinje prijavljivanje za volonterske kampove
    Volonterski centar Vojvodine i ove godine organizuje prijavljivanje na međunarodne volonterske kampove. Prema rečima portparola ove organizacije, Milovana Savića, mladi Novosađani mogu da se prijave za učešće na nekom od preko 2.000 kampova u više od 60 zemalja.
    "Volonterski centar Vojvodine, u saradnji sa svojim stranim partnerima, već šestu godinu za redom organizuje volonterske razmene. Tematika rada na kampovima je zaista raznovrsna, kao i zemlje u kojima prijavljeni kandidati mogu da rade", kaže Savić.
    Prema njegovim rečima, budući volonteri će popunjavati aplikacione formulare u kojima će, u skladu sa svojim interesovanjima, birati vrste kampova i zemlje koje bi voleli da posete. Savić dodaje da su volonterima svi uslovi boravka na kampu obezbeđeni, ali da moraju sami da snose troškove puta do željene lokacije.
    "Budući volonteri sami snose troškove puta do kampa, a smeštaj i ostali uslovi su im obezbeđeni programom. Takođe, da bi neko otišao da volontira, on mora biti član Volonterskog centra Vojvodine, gde se godišnja članarina plaća 2.700 dinara", ističe Savić.
    Međunarodni volonterski kampovi su kratkoročni projekti koji traju prosečno dve nedelje. Na njima mladi ljudi iz celog sveta imaju priliku da se druže, upoznaju nove kulture, usavrše znanje stranih jezika, pomognu lokalnim zajednicama u rešavanju nekog određenog problema, i, pre svega, dobro zabave. Za više informacija o volonterskim kampovima, posetite sajt Volonterskog centra Vojvodine na Volontiraj.rs: - Home
    Imam nešto + godina i nešto - godišnjeg odmora. Ali, i ja bih, rado.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #9

    Odgovor: Volonterski rad i putovanja po svetu

    BRI-Balkan Rock Initiative EI 2010-SI-28 akreditovana organizacija za slanje volontera u projektima EVS programa Youth in Action

    Potrebni volonteri koji će učestvovati u kratkoročnom projektu The Power of Youth Possibilities u gradu Sandanskom, Bugarska koji se sprovodi u okviru BALKAN YOUTH FESTIVAL THE BALKAN YOUTH
    Projekat će trajati od 01-30 septembra 2010. god.

    Obezbeđen smeštaj, hrana + džeparac 65 Eura. Troškove prevoza u visini 90% snosi organizator BALKAN YOUTH FESTIVAL THE BALKAN YOUTH (Beograd-Sandanski-Beograd 5 Eura)
    Svi volonteri po završenom projektu dobijaju Youthpass

    Program Balkan Youth Festivala Summary and Program BYFestival '10, 8 - 13 September - Balkan Youth festival Emilia Marinova's MySpace Blog | Balkan Youth Festival '08

    - Ne postoje posebni uslovi za volontere, osim što bi trebao biti starosti od 18 - 30 godina

    __________________________________________________ _______

    Svoja motivaciona pisma i popunjeni CV formular pošaljite na balkanrockinitiative@gmail.com
    NAJKASNIJE DO 05. AVGUSTA

    CV formular preuzmi sa http://www.icirld.net/images/stories...ents/eu_cv.doc
    __________________________________________________ _______

    Prošle godine BRI je učestvovala sa svoja 4 volontera: Danijela Stevanović, Miloš Grujić, Miloš Prvulović i Vladica Ognjanović. Fotografije pogledajte Balkan Rock Initiative's Photos - Youth in Action, EVS | Facebook i na facebook profilu BYFestivala Login | Facebook i video





    Balkan Youth Festival BYFestival 2010 September 8 - 13 (Balkan Youth festival Emilia Marinova) | MySpace

    Balkanska Rock Inicijativa BRI-Balkanska Rock Inicijativa (Balkan Rock Initiative) | MySpace

Slične teme

  1. Uspomene sa putovanja
    Autor Lillith u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 12.03.2014, 14:43
  2. Utisci sa putovanja
    Autor psssst u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 04.03.2014, 14:51
  3. Cene putovanja po svetu..
    Autor yige_gui u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23.07.2008, 22:01
  4. Društvo za putovanja/e
    Autor Tracy u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 04.05.2008, 12:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •